Beveik pusė Palangos kultūros vertybių – privačiose rankose

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-03-14
Peržiūrėta
2309
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vila „Jūrapilis“ („Komoda“) tebelaukia restauratorių.
Vila „Jūrapilis“ („Komoda“) tebelaukia restauratorių.

Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Dar du objektus ruošiamasi į jį įrašyti artimiausiu metu. 60 jų yra saugomi valstybės arba jie turi kultūros paminklo statusą, 51 objektas yra tik įtrauktas į kultūros vertybių registrą. Kas gi valdo minėtąsias vertybes?

Valstybė valdo 30 objektų
Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. 60 yra saugomi valstybės, 51 objektas yra tik įtrauktas į kultūros vertybių registrą.
Jeigu toliau peržvelgtume skaičius, matytume, jog Valstybė valdo 30 Palangoje esančių kultūros vertybių. Trys iš jų yra vadinamieji registriniai: Lietuvos valstybės sienos ženklas, senosios žydų kapinės, Šventosios senovės gyvenvietė.
Dešimčiai suteiktas paminklo statusas. Tarp jų – Gintaro rūmai, Birutės parke esančios trys senovės gyvenvietės, du piliakalniai, senovės kapinynas. Paminklais pripažintos dvi senovės gyvenvietės, esančios Vytauto g. prieš Birutės parką bei prie Rąžės upelio, senojo miesto vieta ir Būtingės senovės gyvenvietė.
Šventosios teritorijoje esančios Elijos senovės gyvenvietė bei Janmarienburgo Senojo miesto vieta, kaip ir Būtingės dvarvietė bei Šventosios sodybvietė, kitaip dar vadinama Dvaro arba Būtingės karčema, Naglio kalnu vadinamas senovės kapinynas, Nemirsetos laivų gelbėjimo stotis bei visa Palangos miesto istorinė dalis yra valstybės saugomi kultūros paveldo objektai.

Savivaldybės nuosavybėje – 16 vertybių
Palangos miesto savivaldybės žinioje – 16 kultūros vertybių. Paminklo statusą turi Birutės parkas, jame esantis Lurdas bei Sargo namelis ir koplyčia Meilės al. 21. Valstybė saugo vilų kompleksą „Romeo ir Džiuljeta“ bei kiekvieną jų atskirai ir vilą „Anapilis“. Likę objektai – Anaičių kapinės, V. Jurgučio mokykla, A. Mončio namas-muziejus, vadinamosios tarybinių karių kapinės, Birutės parke esančios skulptūros „Šaulys“ bei „Eglė žalčių karalienė“, Birutės kalno koplyčios vitražai ir senosiose miesto kapinėse esanti medinė koplyčia – įrašyti į kultūros vertybių registrą.
Kultūros paminklo statusą turi Savivaldybės ir valstybės bendrai valdoma Palangos dvaro sodyba.
Valstybės saugomą Palangos kurhauzą iki šiol bendrai valdo Savivaldybė bei privatus asmuo. Tokiu pat būdu valdomas į kultūros vertybių registrą įtrauktas Palangos autobusų stoties pastatas.

50 objektų – privačiose rankose
Didžiausia kultūros vertybių, esančių Palangoje, dalis – privačių asmenų rankose. Beje, kaip privatūs asmenys šiuo atveju figūruoja ir religinės bendruomenės. Tad Valstybės saugomas Palangos Švč. Mergelės Marijos į dangų ėmimo bažnyčios kompleksas, į kurį įeina pati bažnyčia bei šventoriaus tvora, o taip pat bažnyčioje esančios į kultūros vertybių registrą įtrauktos vertybės: vitražai, trys altoriai, sakykla, paveikslas „Švč. Mergelė Marija su Vaikeliu“ su karūnomis bei aptaisais, – yra privačiose rankose, kaip ir į kultūros vertybių registrą įtrauktosios Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia bei joje esantys vargonai ir Švč. Mergelės Marijos Jūrų žvaigždės koplyčia ir joje esantys varpas bei paveikslas „Šv. Kazimieras“.
Išties privačiose rankose yra 22 valstybės saugomi objektai – namai bei kompleksai. Tarp jų – šiltųjų maudyklių pastatas Kęstučio g. 31, vilų kompleksas J. Basanavičiaus g. 26, 28, 30, 32, 34, toje pat gatvėje esančios vilos „Vilija“ bei „Pajauta“ ir A. Žmuidzinavičiaus namas, Medžiotojų namas Simpsono g., Palangos vaistinė, Balio Dvariono sodyba, namai J. Piktuižio g. 11 ir 13, namas L. Vaineikio g. 17, kuriame lankydavosi M. K. Čiurlionis, B. Mingilaitės-Uogintienės ir B. Uoginto namas Naglio alėjoje.
Į kultūros vertybių registrą įtraukti namai Vytauto g. 78, Kretingos g. 14 ir 16, vila „Jūrapilis“, labiau žinoma „Komodos“ vardu, Baltosios vilos pastatas Birutės alėjoje bei vadinamasis Freimano namas Būtingėje.
Šiuo metu tikslinama, kas valdo valstybės saugomą B. Dvariono paminklą Birutės al. 6, į kultūros paveldo registrą įtrauktas skulptūras „Žvejo dukros“, „Jūratė ir Kastytis“, „Žuvėdra“, paminklus pirmajam lietuviškam spektakliui bei Palangos pionierių stovyklai įamžinti, žymių žmonių kapavietes bei Kunigiškių senkapį.
O viena į kultūros vertybių registrą įtrauktoji vertybė – skulptūra „Jaunystė“ – apskritai dingusi.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gegužės 5 dieną Vilniaus Rotušės didžiojoje salėje Palangos Kultūros ir jaunimo centro folkloro ansambliui „Mėguva“ įteiktas išskirtinis sertifikatas, pažymintis, jog didžiausiame šalies kurorte rengiamos Jurginės įtrauktos į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.


Kaip įprasta, artėjant pavasariui – džiugų metą mūsų sukauptų žinių, iš kartos į kartą perduodamų įgūdžių ir tradicijų puoselėtojų bendruomenėms – skelbiami naujai į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įrašyti reiškiniai. Jų šį kartą, jau penktąjį, net devyni – praneša Lietuvos nacionalinis kultūros centras. Tarp nematerialaus kultūros paveldo vertybių – ir Palangos Jurginės.


Palangos kurhauzo bendrasavininkas G. Jacka, kuriam priklausanti neaiškiomis aplinkybėmis 2002-ųjų rugpjūtį kilus gaisrui nukentėjusi, neprižiūrėta ir beveik visiškai išnykusi medinė pastato dalis, dėl kurios perėmimo valstybės žinion spręs teismas, reikalauja, kad kultūros ministras Š. Birutis išbrauktų Kurhauzą iš nacionalinės vertės valstybės...


Kasmet Kultūros vertybių registras pasipildo naujais objektais, kuriems suteikiama teisinė apsauga. Šių metų pradžioje į Registrą įtrauktos keturios Palangoje esančios kultūros vertybės: pastatai, kurių adresai – J. Basanavičiaus g. 35 ir 37, Tremties ir rezistencijos muziejaus pastatas, esantis J. Basanavičiaus g. 21, bei Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos...


Palangoje – šimtas trylika kultūros vertybių

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 01 09 | Rubrika: Kultūra

Iki praėjusių metų Palangos savivaldybės teritorijoje buvo 111 kultūros vertybių, registruotų Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre. Pernai į jį įrašyti dar du objektai: Birutės al. 46 esanti Lietuvos karininkų ramovės vila, regioninio reikšmingumo kultūros vertybės statusas suteiktas 1969 m. pastatytam architekto Algimanto Lėcko projektuotam viešbučiui...


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Didžiausias ir sudėtingiausias jų – Palangos miesto istorinė dalis, į kurią patenka ir Palangos senojo miesto vieta. Be to, kad Palangos miesto istorinė dalis pati yra 1993 m. birželio 4 d. įrašyta kaip atskira vertybė, joje yra 61 kultūros paveldo...


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Didžiausias ir sudėtingiausias jų – Palangos miesto istorinė dalis, į kurią patenka ir Palangos senojo miesto vieta. Be to, kad Palangos miesto istorinė dalis pati yra 1993 m. birželio 4 d. įrašyta kaip atskira vertybė, joje yra 61 kultūros paveldo...


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Didžiausias ir sudėtingiausias jų – Palangos miesto istorinė dalis, į kurią patenka ir Palangos senojo miesto vieta. Be to, kad Palangos miesto istorinė dalis pati yra 1993 m. birželio 4 d. įrašyta kaip atskira vertybė, joje yra 61 kultūros paveldo objektas....


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Dar du objektus ruošiamasi į jį įrašyti artimiausiu metu. 60 jų yra saugomi valstybės arba jie turi kultūros paminklo statusą, 51 objektas yra tik įtrauktas į kultūros vertybių registrą. Kas gi valdo minėtąsias vertybes?


Iki praėjusių metų Palangos savivaldybės teritorijoje buvo 109 kultūros vertybės, registruotos Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre. Pernai į jį įrašyti dar du objektai: gegužės mėnesį įregistruota ant Šventosios upės kranto nuo 1931 m. stovinti Švč. Mergelės Marijos, Jūrų žvaigždės koplyčia, o spalį kultūros vertybe pripažintas prie Kunigiškių karjero...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius