BMX patrakėlis iš Palangos – net atostogų leidžiasi su dviračiu kelionmaišyje

Palangos tiltas, 2017-06-15
Peržiūrėta
1907
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangiškis David Budko – BMX dviračių žvaigždė.
Palangiškis David Budko – BMX dviračių žvaigždė.

Diana JOMANTAITĖ

Šio vaikino triukai ant rampos ir pakilus aukštai ore priverčia užgniaužti kvapą ir pakrapštyti pakaušį: „Ei, kaip tai įmanoma?“ „Skraidantis dviratininkas“, – sako kiti. Kas domisi ekstremaliu sportu, ypač BMX dviračiais, puikiai žino David Budko. Jis – BMX dviračių žvaigždė, nors gyvenime palangiškis – kuklus kaip dešimt euro centų. „Įmanoma. Viskas įmanoma, jei sunkiai ir daug dirbi, sieki tikslų“, – šypteli sportininkas.

– Ne visi žino, kas yra BMX, tiesa?
– Tiesa. BMX – tai ypatinga sporto šaka. BMX’u yra vadinamas dviratis, kuris yra skirtas akrobatiškiems triukams atlikti. BMX dviračiai yra su papildomomis kojų atramomis, jų vairas išriestas į viršų, ratai labai platūs. Visiem BMX būdinga mažas, labai tvirtas rėmas, nedidelis svoris. Dažniausiai vairo konstrukcija leidžia priekiniam ratui apsisukti aplink 360 laipsnių kampu, ir ne vieną sykį. 1993 metais BMX, kaip sporto šaką, pripažino Tarptautinė dviratininkų sąjunga. Dviračių akrobatikos rungtis pirmą kartą debiutavo Europos čempionate 1983 metais. Nuo 1995 metų pastebimas didėjantis populiarumas, daugėja žiūrovų. Rengiama daug parodomųjų rungtynių, tokių kaip X-Games Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tarptautinė BMX federacija (IBMXF) susikūrė 1981 metais ir surengė pirmąjį pasaulio kroso čempionatą Pontieke, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Prieš dešimtmetį pirmas BMX lenktynių klubas įsikūrė Šiauliuose, vėliau – Pakruojyje, po to – Panevėžyje. Vienas reikšmingiausių dalykų šiame sporte yra būti didelės bendruomenės dalimi – mus vienija ne tik dviračiai, bet ir pasaulėžiūra, gyvenimo būdas. Tik po dešimt metų alinančių treniruočių ir daugybės kūlversčių ore užlipau ant BMX sporto Olimpo.
– Turbūt daug kas pagalvoja: „Ai, vyrukas ant dviračio kvailioja“. Bet valdyti BMX ne taip paprasta?
– Tegul kas kaip nori, taip ir galvoja... Valdyti BMX dviratį tikrai nepaprasta. Aukšto lygio įgūdžiai pasimato tik po 10 metų važinėjimo, diena po dienos skiriant šešias ir daugiau valandų treniruotėms.
– Kaip tavo užsiėmimą vertina artimieji, draugai, nepažįstami?
– Mano artimieji mane labai palaiko, didžioji dalis draugų patys važinėja, o ką nepažįstami galvoja, tikrai nebandau suprasti. Kiekvienam – savo...
– Kaip „užsikrėtei“ šiuo sportu?
– Viskas atėjo gan natūraliai. Visada mėgau dviračius, o BMX’u labiausiai „užkrėtė“ vietiniai vyresni BMX dviratininkai iš Palangos – Marius ir Kasparas. Esu jiems labai dėkingas!
– Iš ko mokaisi, kas yra tavo guru?
– Guru esu pats sau. Daug įkvėpimo davė įvairūs BMX video internete. Efektyviausias būdas tobulėti, tai mokyti kitus. Mokausi mokydamas.
– Papasakok apie varžybas, kuriose dalyvauji?
– Dalyvauju varžybose Danijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje. Konkretūs laimėjimai būtų: 1 vieta „Karamba“ varžybose Palangoje. Pirmoji vieta „Fabu Jam“ Vilniuje. Antroji vieta „Grizins“ varžybose Latvijoje. Vėl pirmoji vieta „FISE Experience“ Castelnau le Lez, Prancūzijoje. Joje pirmąsias vietas iškovojau „Fise Streets“ turnyre 2013 ir 2015 metais. Čempionu tapau ir „Monster Energy“ turnyre Latvijoje. Dėl geriausio triuko buvau apdovanotas „Viljandi Bash“ turnyre Estijoje 2015 metais. Pirmas buvau ir „Athens RideOn“ turnyre Graikijoje 2015 metais. Antrą vietą laimėjau „Moscow Faces& Laces“ varžybose Maskvoje 2016 metais. Galėčiau ir dar keletą varžybų paminėti, kur laimėjau...
Būna įvairių tipų varžybų. Tačiau privalomos programos BMX varžybos neturi. Sportininkas pats renkasi, kokius triukus atlikti ir kaip turi atrodyti jų visuma. Teisėjai dalyvius vertina pagal triukų aukštį, greitį, sklandumą bei kūrybišką varžybų vietos išnaudojimą.
– Kokios fizinės ir charakterio savybės reikalingos BMX sportininkams?
– Kantrybės, užsispyrimo, gero fizinio pasirengimo, žinoma, koordinacijos, nebijoti... Treniruotis reikia daug ir nuolat. Domėtis kitų sportininkų pasiekimais, nuolat stengtis bandyti, tobulėti. Taip pat rūpinimasis savimi yra būtinas, jei nori nestovėti vietoje ir peržengti savo galimybių ribas. BMX sportas reikalauja daug fizinės jėgos, todėl reikalingas nuolatinis fizinis krūvis, sveika mityba. Papildomas sportas salėje, bėgiojimas ar bet koks kitas prakaito liejimas yra ne vien naudingas, bet dažnai – būtinas. Ir svarbiausia – tikėti savimi ir išlikti kantriam.
– Ar svaigsta galva po visų kūlversčių?
– Galva man nesvaigsta. Turbūt kūnas yra pripratęs prie ekstremalių sąlygų.
– Ar Palangoje tokiam sportui yra palankios sąlygos?
– Palangoje nėra palankių sąlygų treniruotis su BMX dviračiu šaltuoju metų laiku. O šiltąjį sezoną Palangoje treniruotis tikrai yra kur.
– Ar tai yra brangus užsiėmimas?
– BMX dviračių sportas nėra brangus užsiėmimas.
– O tavo mergina irgi BMX propaguoja?
– Draugė laisvalaikiu važinėja riedlente kaip transporto priemone. BMX jai yra per grubus sportas, tai ji šį sportą paliko man. Dėl to mes nesiginčijame.
– Ar save laikai nutrūktgalviu? Ar tavo rizika yra visada pamatuota?
– Rizika yra pamatuota. Neapgalvotais sprendimais toli nenuvažiuosi.
– Esi patyręs traumų?
– Rimtų traumų teko patirti, ir ne kartą, tačiau jos manęs nesustabdė.
– Ar planuoji atostogas? Kur jos bus? Palangoje?
– Atostogas planuoju. Jos bus tikrai Palangoje!
– Vasarą praleisi su dviračiu?
– Kasdienis gyvenimas man – kaip vasara (šypsosi). Per šias atostogas bus daug kelionių kartu su drauge, o mūsų kelioniniuose krepšiuose – riedlentė ir, žinoma, BMX.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nors už lango krenta rudeniniai lapai, tačiau vasariška šiluma dar neketina trauktis ir kviečia gamtos grožiu žavėtis ir važiuojant dviračiu.


1000 kilometrų daug kam gali pasirodyti tolimas ir neįveikiamas atstumas. O jei dar dviračiu? Tačiau taip tikrai negalvoja verslininkas Vitalis Paradnevičius. Jau šią savaitę būtent tokį atstumą plento dviračiu jis planuoja įveikti per 6 dienas. Aplankydamas ne tik gražiąsias Lietuvos vietas, bet ir vietinius verslus.


Meras Šarūnas Vaitkus išėjo atostogų  5

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 26 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, siekdamas užtikrinti, kad visi kandidatai į Palangos miesto merus rinkimų kampanijoje dalyvautų lygiomis teisėmis, nuo vasario 20 d. iki rinkimų išeina atostogų. Š. Vaitkaus atostogų metu mero pareigas eis mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas.


Palangos Trečiojo amžiaus universitetas išleido savo senjorus net penkiems mėnesiams atostogų, tikėdamas, kad šie ramiai ilsėsis iki naujųjų mokslo metų – spalio 1 dienos. Tačiau šokėjai nusprendė – jokių atostogų. To ir mokė mus etatiniai ir neetatiniai universiteto vadovai – siekti kuo daugiau sužinoti, bendrauti, džiaugtis. Tuo labiau, jog ir kitų...


Šio vaikino triukai ant rampos ir pakilus aukštai ore priverčia užgniaužti kvapą ir pakrapštyti pakaušį: „Ei, kaip tai įmanoma?“ „Skraidantis dviratininkas“, – sako kiti. Kas domisi ekstremaliu sportu, ypač BMX dviračiais, puikiai žino David Budko. Jis – BMX dviračių žvaigždė, nors gyvenime palangiškis – kuklus kaip...


Baltijos jūros krantus apžvalgė keliaudamas dviračiu

Rosita SIMONAUSKAITĖ, 2016 06 27 | Rubrika: Miestas

„Keista, net kojos dreba, nesitiki, kad jau esu savoje žemėje“, – šypsojosi kelionę aplink Baltijos jūrą dviračiu pabaigęs vėžaitiškis Valdas Dumašius. Palangoje – paskutinėje savo kelionės tikslo stotelėje – šį energingą vyrą pasitiko būrelis bičiulių, panorusių pasveikinti įveikus šį ilgą, bet itin įdomų sau mestą...


Pasivažinėti dviračiu – puiku. Juolab, kad kurorte – puikūs dviračių takai, o dviračių nuomos punktai gali pasiūlyti dviračių įvairovę. Bet dviračių mėgėjo patirtis, nuomojant dviratį ir juo lekiant su vėjeliu kurorto gatvėmis, gali būti ir karti.


Palangiškių atostogų geografija: nuo namų kurorte iki Filipinų ir Egipto

Linas JEGELEVIČIUS, Alfredas PUMPULIS, 2011 08 08 | Rubrika: Jūros vaikai

Gyvename didžiausiame Lietuvos kurorte, bet palangiškiai atostogų stengiasi išsprukti kitur. Renkasi jas pagal kišenę ir tik patiems atostogautojams žinomus dalykus. Vieniems puikios atostogos – turkštis svetimoje jūroje, kitiems – išvyka į kalnus, tretiems– pažintinės kelionės po platųjį pasaulį. Kalbinti miesto politikai dėstė esą...


Tyrimų duomenimis, vienas iš trijų darbuotojų po ilgesnių atostogų į darbą sugrįžta nenoromis. Likus kelioms dienoms iki jų pabaigos, maždaug pusė darbuotojų ima jausti didelį stresą. O grįžę į darbą bei jame praleidę keletą dienų, jaučiasi tarsi nė neatostogavę. Patirti atostogų įspūdžiai ima blėsti taip pat greitai kaip ir odos įdegis.


Valdžia nemokamų atostogų nematys

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 10 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybai pristatytą sprendimo projektui dėl kurorto mero Vytauto Stalmoko ir vicemerų Rimanto Garolio bei Edmundo Krasausko prašymų išleisti juos nemokamų atostogų, įsikišus Vyriausybės atstovei, nepritarta.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius