Dailininkas Marius Kavolis: „Balta varna? Ne, labiau spalvota“

Rasa GEDVILAITĖ, 2019-01-19
Peržiūrėta
2110
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangiškis dailininkas Marius Kavolis yra žinomas visame pasaulyje. Jo tapybos darbai eksponuoti įvairiose pasaulio galerijose. Ar įsivaizduojąs save veikiantį ką nors kitą? Tvirtai atsako, kad ne: jis dirba tai, prie ko linksta jo širdis. Jo darbai – itin spalvingi, ryškūs, tad neveltui jo pirmoji visuomenei skirta paroda Palangoje, kurios pristatymas įvyks jau šiandien, atitinkamai ir pavadinta „Pavasario terapija“.

Visuomenei skirta paroda Palangoje – pirmoji
Kad ir kur bebūtų eksponuojami jo darbai, Marius visuomet save išdidžiai pristato palangiškiu (jis čia gimęs ir čia užaugęs), tačiau Palangoje visiems prieinamos jo darbų parodos iki šiol nebuvo. Kodėl? Ogi, kaip patikino pašnekovas, nelabai ir būta kur.
„Prieš keletą metų buvo surengta mano paroda, tik ji buvo uždarose patalpose, ne visiems prieinama. Tokią, kad būtų galima pristatyti žmonėms, įmanoma rengti A. Mončio namuose-muziejuje arba Gintaro muziejuje. Dabar jau yra ir Palangos kurorto muziejus, kuriame ir pristatysiu savo parodą. Kartą lankiausi vienoje parodoje, įsikalbėjome su kuratorėmis ir pasiūlė man pačiam surengti parodą. O ką, sutikau, neatsisakiau, reikia gi ir savame mieste surengti parodą, – teigė Marius, kuris mielai prisideda paaukodamas savo paveikslų ir labdaros renginiams. – O Palangoje gyventi ir kurti – labai gerai. Lietuva nėra didelė, bet kur gali nuvažiuoti. Visose parodose akcentuoju, kad esu iš Palangos, tyliai garsinu Palangą“.
Palangiškis pripažįsta, kad jo širdis visuomet linko prie šiuolaikinio meno, prie abstrakcijų, daug nė nereikėjo galvoti, kuriuo keliu jam pasukti. „Tiesiog mane visada žavėdavo abstraktus menas ir viskas. Visuomet žiūrėdavau, domėdavausi šiuo stiliumi. Niekada netroškau tapyti peizažų ar kokių gėlyčių, man tai netiko. Pajaučiau savo kelią ir juo einu. Man atrodo, kad taip geriausia. Žinai, kur link eini, kas tau patinka ir nesiblaškai“, – sakė M. Kavolis.
Marius atskleidė, kad šeimoje daugiau menininkų nėra, jis šį kelią pasirinko vienintelis. „Balta varna? Nu gal ne balta, o daugiau spalvota varna“, – nusijuokė pašnekovas.

Paveikslai žadina vaizduotę
Dėmesio nekaulijantis menininkas tikina, kad dėl žinomumo iečių nelaužo ir nekovoja dėl to, kad žūtbūt būtų eksponuojama jo paroda. „Padarysiu parodą – gerai, nepadarysiu – taip pat gerai. O kam reikia, mane jau žino. Dėmesys man tikrai nėra labai svarbus“, – kuklus išliko Marius.
Pašnekovas pripažino, kad parodų metu jis nemėgstąs daug apie save kalbėti – apie jį turi kalbėti jo darbai, o ne jis pats, – įsitikinęs. „Sunku ką pasakyti. Man patinka, kai žmonės apie darbus diskutuoja tarpusavyje, kalbasi apie tai, ką regi mano paveiksluose. O regėti kiekvienas gali labai skirtingus dalykus. Abstraktus menas duoda peno vaizduotei. O mano matymas jau kabo ant sienos. Žiūrėkite ir vertinkite jūs“, – teigė M. Kavolis.
Mariaus darbai patinka įvairaus amžiaus žmonėms, net ir vaikams, kurie taip pat pasineria į spalvų pasaulį. Ir parodos pavadinimas puikiai atspindi palangiškio darbus – „Pavasario terapija“. Abstraktūs paveikslai žadina vaizduotę, priverčia pamąstyti, šiek tiek sujaukti savo smegenėles, – patikino ir pats menininkas.
Parodoje bus eksponuojama apie 20 Mariaus paveikslų. Kai kurie – iš savos kolekcijos, kai kurie – skolinti.
„Mano namų sienas taip pat puošia mano paties paveikslai, jų bus ir parodoje. Negi savo namuose kabinsiu kitų darbus, jeigu turiu savo. O be to, jie keičiasi. Vieni iškeliauja, kiti atsiranda vietoje. Man patinka toks laviravimas“, – sakė Marius.

Gerbėjams vieno darbo nepakanka
Jo darbų yra iškeliavusių į įvairias šalis, puošia ne vienų namų sienas. Jis atskleidė, jog nėra tokio jo meno gerbėjo, kuris būtų nupirkęs tik vieną jo paveikslą – įprastai perka bent du, kad vienam paveikslui nebūtų liūdna be draugijos, – kaip juokauja meno gerbėjai.
„Arba patinka mano darbai, arba nepatinka. Kuriems jau patiko, tai jie ir grįžta“, – sako Marius.
Pasiteiravus dėl meno vertinimo mūsų šalyje, menininkas teigė, kad gal šiek tiek jau kitaip žiūrima į meną, apskritai kultūrą, tačiau Lietuvai dar reikia gerokai augti, įsitikinęs jis. „Dabar jau nebėra taip, kad žmonės kilimus ant sienų kabintų. Einame į normalų pasaulį, atsilikdami, bet einame. Visas menas pas mus atsilieka 20-30 metų, apie ką kalbėti“, – pastebėjo pašnekovas.
O menininkams neatsilikti padeda šiuolaikinės galimybės, juk galima stebėti viso pasaulio pulsą, domėtis, nesustabarėti vietoje. Tą ir daro abstraktaus meno puoselėtojas, sugebantis į žmonių gyvenimus įnešti daugiau spalvų.
Pasiteiravus, ar jam reikia įkvėpimo šaltinio, Marius tik nusijuokia: „Įkvėpimas ateina dirbant“. O dirbti, jis patikino, reikia, laimei, kad jis atrado nišą, kurioje darbas yra tiesiog malonumas.

Sėkmės istorija
Palangiškio Mariaus Kavolio tapybos darbai yra apsilankę daugelyje Lietuvos ir pasaulio galerijų, LR Vyriausybėje. Šio pripažinto ir sparčiai garsėjančio kūrėjo darbus bus galima išvysti ir Palangoje. Sausio 18 d. 17 val. Palangos kurorto muziejuje atidaroma šio autoriaus paroda „Therapy of Spring“.
Mariaus sėkmės istorija prasidėjo 2014 m., kuomet jo paveikslą „nr.1“ pastebėjo Rebecca Wilson, vienos iš prestižiškiausių ir žinomiausių šiuolaikinių meno galerijos „Saatchi“ direktorė. Jo darbas buvo įtrauktas į šios galerijos kolekciją. Netrukus atidaryta ir pirmoji personalinė paroda. Paroda sulaukė pasisekimo – Marius kviečiamas į užsienio šiuolaikinio meno muges, galerijas ir muziejus. Jis savo darbus pristatė Italijoje, Rusijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Ispanijoje, Azerbaidžane, Jungtinėje Karalystėje.
2015 m. Londone vykusiame labdaros aukcione, skirtame paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-ąsias metines, už M. Kavolio darbą „Green Line“ buvo pasiūlyta didžiausia suma, jis sulaukė aukščiausių įvertinimų.
2018 m. vasarą Mariaus darbas buvo parduotas Barcelonos aukcione Lamas Bolaño, tarp pasaulinio pripažinimo sulaukusių tapytojų: Ricardo Opisso, Joan Miró, Antoni Clavé.
Marius save pristato taip: „Augau Palangoje. Mokiausi Palangos senojoje gimnazijoje. Taip pat lankiau Stasio Vainiūno mokyklos dailės skyrių. Piešdavau nuo vaikystės. Matyt dėl to mama ir nuvedė į dailės mokyklą. Nelabai pamenu, kaip ten sekėsi. Lyg ir nepatiko jos lankyti. Jaučiausi spaudžiamas. Bet dabar prisimenu kaip gerą laiką ten. Daug metų nenorėjau nei tapyti, nei piešti. Tik po kažkiek laiko sugalvojau pradėti, nors studijavau tarptautinį verslą, bet pradėjau tapyti. Visada domėjausi menais, galvojau, kokio paveikslo noriu. Mačiau, kad kitų menininkų kūryboje trūksta spalvų ir pradėjau bandyti. Kaip sakau – užfiksuoti energiją. Todėl ir dominuoja mano paveiksluose ryškios spalvos. Natūralu, kad vieniems patinka, o kiti, galbūt, nesupranta. Taip ir turi būti, svarbiausia, kad žmonės domisi“.
Publicistas Vytautas Valevičius yra pasakęs: „Mariaus Kavolio darbai – nerealistiški, įtraukiantys: yra įvairių pasaulio matymo būdų. Tai, ką regime šioje galerijoje, yra vienas iš jų. Juk pagrindinė meno funkcija yra įtraukti žiūrovą į kūrinį“.
Mariaus darbų paroda veiks iki kovo 22 d.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangiškis ornitologas dr. Algimantas Petraitis pastebėjo, jog daugelis neatpažįsta itin populiarių mūsuose paukščių – varnų. Tad jis pateikė įdomių detalių, kuo skiriasi, pavyzdžiui, kovai, kuosos ar pilkvarnės. „Su šiais paukščiais susiduriame ir stebime juos gana dažnai. Nors jų rūšių mūsų krašte nėra daug, vis dėlto varnų...


Palangiškis dailininkas Marius Kavolis yra žinomas visame pasaulyje. Jo tapybos darbai eksponuoti įvairiose pasaulio galerijose. Ar įsivaizduojąs save veikiantį ką nors kitą? Tvirtai atsako, kad ne: jis dirba tai, prie ko linksta jo širdis. Jo darbai – itin spalvingi, ryškūs, tad neveltui jo pirmoji visuomenei skirta paroda Palangoje, kurios pristatymas įvyks jau...


Palangoje jau vis labiau juntamas stintų kvapas – iki jubiliejinės, penkioliktosios Stintų šventės liko mažiau nei mėnuo. Renginio organizatoriai žada – gerų, laiko patikrintų pramogų bei atrakcijų šventėje tikrai nestigs.


Abiturientė, Palangos karate kiokušin mokyklos „Shodan“ auklėtinė Giedrė Grigūnaitė aiškiai žino, ko gyvenime norėtų pasiekti, drąsiai renkasi labiau tarp vaikinų populiarias sritis, o sportinio meistriškumo ir ištvermės jai galėtų pavydėti ne vienas vaikinas: mergina dalyvauja karate kiokušin čempionatuose bei varžybose, kuriose sėkmingai skina...


Trečiadienį į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką rinkosi tie, kuriems brangus praėjusiais metais netikėtai į Anapilį iškeliavusio dailininko Jono Algirdo Vaišės atminimas. Jo kūrybos gerbėjai turėjo progą išvysti dailininko darbų parodą, kuri buvo surengta jo žmonos Gražinos Vaišienės dėka.


Šiemet, 2014-ųjų sausio antroje pusėje, nudžiugau šaligatvių sankirtoje prie Saulėtekio senuko gluosnio pamatęs nesenstantį savo bičiulį, int eligentiškąjį Vladimirą Palcyną. „Aš jūsų kieme sustoju ir „akmenų dailę“, spalvinę gamą ir pranašiškus ženklus labai dažnai studijuoju. Patinka. Kaip reta, gražus jūsų kiemas – akmeninis skveras. Mažai tokių aplink Palangoje. Gražiai jūs su žmona...


Dažnokai prisimenu 2003 metais žinomo lietuvių dailininko Vytauto Valiaus pasakytą mintį apie kūrybinį pašaukimą, apie meną būti menininku visa sielos esybe, nebijant „nerti“ į gyvenimo gelmes, pažįstant ir skurdesnį būvį ir vėl atrandant viltį. Vytautas Valius: „Poetas A. Nyka – Niliūnas savo dienoraščiuose ne kartą užsimena, kad menininkas gali kurti...


Palangiškį menininką Vytautą Kusą drąsiai galima vadinti menininku iš didžiosios raidės. Jis profesionalus dailininkas, poetas, kolekcionierius, gurmanas. Patiems artimiausiems Vytautas dar ir gamtininkas. Dailininko galerijoje, be gausybės paveikslų, meno kūrinių iš kiaušinių, Šunų muziejaus, galima rasti ir paties pasodintų vyšninių pomidorų bei...


„Savo jaunystės aš tik sau pavydžiu...“, – šią sokratiškai išmintingą sentenciją anksčiausią kovo keturioliktosios rytmetį kurorto centre ištarė čia 1938 metų balandžio 16-ąją gimęs Palangos menų patriarchas, elegantiškai dviratį vairuojantis Jonas Vaišė.


„Alkoholizmas yra liga. Beveik tokia pat sudėtinga kaip vėžys, tačiau žmogaus sergančio vėžiu mūsų visuomenė gaili, o alkoholikus smerkia. Tapti alkoholiku gali kiekvienas. Ši liga nesirenka nei lyties, nei amžiaus, nei išsilavinimo, nei statuso visuomenėje. Ši liga naikina visas gyvenimo vertybes. Ji paliečia kiekvieną esantį šalia: šeimą, draugus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius