Iš pelenų kyla medinė Kurhauzo dalis

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-07-26
Peržiūrėta
1898
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iš pelenų kyla medinė Kurhauzo dalis

Susirinkusieji ketvirtadienio popietę stebėjo istorinį įvykį – prasidėjo medinės Kurhauzo dalies atgimimas. Simboliškai Kurhauzo medinės dalies pamatų restauravimo sutartis pasirašyta prieš keletą metų restauruotoje vilos dalyje. Ją pasirašė Palangos meras Šarūnas Vaitkus, valstybinės įmonės „Lietuvos paminklai“ direktorius Vydmantas Drumsta ir UAB „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas.

Pirmasis restoranas
„19 amžiaus pabaigoje pagal ano meto tradiciją, grafo Juozapo Tiškevičiaus iniciatyva buvo pastatytas pirmasis restoranas, viešbutis, šokių, koncertų salė Kurhauzas, skirtas sezoniniams pasilinksminimams. Palangos kurhauzas tapo prestižiniu kurorto centru. Tai lėmė, kad Kurhauzas buvo vienas iš gražiausių ir prašmatniausių kurorto vietų. 1923 metų spaudoje rašoma, kad tai vieta, suburianti inteligentijos didžiumą. Grafas Juozapas Tiškevičius pastatą pavertė istorizmo ir modernaus stiliaus pilaite. Vakarinėje pusėje buvo pristatyta medinė Kurhauzo dalis ir antras aukštas. Deja, 2002 metais Kurhauzas sudegė. Mūrinė pastato dalis atstatyta 2013 metų pabaigoje, o šiandien ilgai lauktas ir visai visuomenei svarbus įvykis prasidės – šioje salėje bus pasirašyta Kurhauzo medinės dalies pamatų restauravimo sutartis“, – istorinį momentą tokiais žodžiais pradėjo ceremonijos vedėjas Tautvydas Lubys.

Mūrinei daliai – penkeri, atgimsta ir medinė
Palangos miesto meras Š. Vaitkus pripažino, jog labai greit bėga laikas – šiemet gruodžio 14-ąją bus minimas penkmetis, kai atstatyta mūrinė Kurhauzo dalis. Ir per šį penkmetį įvyko apie 700 renginių. „Tai parodo, kad atstatytas Kurhauzo objektas, ši istorija, kuri buvo sunaikinta, yra reikalinga visuomenei. Noriu priminti istoriją: 2002 metais Kurhauzas sudegė ir 10 metų šis ugnies nuniokotas objektas buvo Palangos gėda. Vyko ilgas teismų maratonas. Bet 2011 metais mes išsikėlėme vieną tikslą: jeigu norime, kad Palanga gražėtų, žydėtų, pradėkime nuo Kurhauzo, padarykime viską, kas įmanoma, kad mums pavyktų. Tais metais mums pavyko įtikinti Nacionalinę žemės tarnybą, tuometinę Vyriausybę, kad vis dėlto būtų suformuotas žemės sklypas. Ir tais metais mes jau registravimo 52,7 aro apie šią visą teritoriją, tuomet ir prasidėjo visi teisiniai dalykai. 2012 metais per pusmetį, nieko nelaukdami, pasirengėme visą reikalingą techninę dokumentaciją, tai yra restauracinį projektą, projektą pritaikymui. Jį parengė architektė Laima Šliogerienė. Taip pat įtikinome, kad valstybė skirtų lėšas atstatyti Kurhauzui. Buvo skirta 700 tūkst. litų pradėti darbus, Kultūros paveldo departamentas mums skyrė 300 tūkst. litų ir pati savivaldybė paėmė paskolą 400 tūkst. litų. Stebuklingai greitai vyko visos procedūros, nors būta tiek daug kliūčių. Noriu padėkoti Klaipėdos apygardos teismui, kuris ryžtingai, neskundžiama nutartim buvo mūsų pusėje, visuomenės pusėje ir leido pradėti darbus“, – pasakojo meras.

„Esame pabaigos pradžioje“
Meras prisiminė, kaip tuometinė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė tuomet, kai buvo atstatyta mūrinė Kurhauzo dalis, išreiškė viltį, jog netrukus bus atstatyta ir medinė dalis. Ji išliko ištikima bendražygė iki pat pabaigos – kai buvo nuspręsta, kad Palangos savivaldybės globon perduodama ir medinė Kurhauzo dalis.
„Labai džiaugiuosi, kad siekdami atstatyti Kurhauzą, mes visuomet jautėme didžiulį visuomenės palaikymą. Ir tai, kad šiandien, darbo dienos vidurdienį, susirinko tiek daug žmonių, rodo, kad visuomenei tikrai svarbu. Mes tikimės, kad po pusantrų metų mes turėsime pilnai atstatytą medinę Kurhauzo dalį, kurioje įsikurs kultūros žmonės, medinė dalis bus pritaikyta teatrams“, – sakė meras Š. Vaitkus.
Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorius Algimantas Degutis patikino, kad visi, bendrai surėmus pečius, dėl Kurhauzo stengėsi ne dėl to, jog Palangai reikėtų daugiau sienų ar daugiau pastatų. „Kurhauzas yra tęstinumas, dvasinė būsena, kurios žmonėms labai reikia. Šis ilgai trukęs procesas yra pirmas žingsnis, parodantis, kad nykstantis paveldas, neprižiūrimi objektai turi būti grąžinami visuomenei. Ačiū visiems, kurie tai supranta. Tai yra tas kelias, kuriuo valstybė turi eiti“, – dalijosi savo įžvalgomis A. Degutis.
Garbės viešnia, ilgametė Palangos bičiulė D. Varnaitė paragino daugiau šypsotis, nes tai puiki diena, kurios visi labai laukė. „Drąsiai galime sakyti, kad esame pabaigos pradžioje. Tai yra paskutinis žingsnis, kuriuo tikėjome, neabejojome, bet jis užtruko. Negaliu nepasinaudoti proga pasakyti, kad kai dirbame visi išvien, tuomet rezultatai – akivaizdūs, atsiranda ir pinigai, ir motyvacija, ir visa kita. Palangos miesto savivaldybė yra išskirtinė paveldo požiūriu, atgimsta daug saugotinų objektų, kurie džiugina ir palangiškius, ir miesto svečius, suvokiant, kam to reikia, dėl ko reikia ir kad tikrai reikia. Galiu išduoti, kad meras savo galvoje turi tikrai dar planų, jie nesibaigs ties atstatyta medine Kurhauzo dalimi. Žinoma, tikiu, kad daugeliui knieti sužinoti, o kada mes išvysime tą atstatytą dalį. Galiu pasakyti, kad tikrai tai nebus dar šiemet, bet gal bus po metų, gal po dviejų. Mums visiems tai užtruko dešimt metų. Žmogaus gyvenime tai nėra mažai, o Palangos gyvenime – tai tik akimirksnis. Tai istorinio objekto atgimimas“, – į susirinkusiuosius kreipėsi D. Varnaitė, pasidžiaugusi ilgamečiu bendradarbiavimu ir išreiškusi viltį, jog neužtruks sulaukti rakto į medinę Kurhauzo dalį.
Galiausiai buvo pasirašyta Kurhauzo medinės dalies pamatų restauravimo sutartis. Pasirašius susirinkusieji plojo atsistoję. Vėliau visuomenė buvo pakviesta stebėti pirmuosius restauravimo darbus medinės pastato dalies vietoje. Po plytą įmūrijo pėdsaką istorijoje paliksiantys žmonės. Ceremoniją dainomis praskaidrino aktorius, dainininkas Marius Jampolskis.

Jūsų komentaras:

aferiūgos 2018-07-31 06:43 ([email protected] / IP: 86.100.62.202)
Ar ne vienas iš tų KGB'inių, nebepakliuvęs Seiman, dabar atstovauja "Neklystančiųjų amžiais Palangą valdysiančiųjų" partijai ir tenkinasi kukliu mero patarėjo postu.

Donatas 2018-07-27 07:45 ([email protected] / IP: 90.143.111.40)
Istorija atskleis tikrąją, tautos Atgimimo gėda tapusia Kurhauzo užvaldymo istoriją. Pasimatys ir LAT pūlinys, kai teisėjas J. Š. "nesugebėjo" pamatyti prezidento A. Smetonos Ipotekos įstatymo pataisymo, kuriame nebuvo reikalavimo pirktą nekilnojamąjį turtą įtraukti į Ipotekos knygas. Būtent ši LAT nutarties "klaida" leido Tiškevičių parduotą turtą Savivaldybei dar kartą pirkti. Vien tik faktas, kad LAT priėmė, teisinio išsilavinimo neturinčios, Daivos Zūbytės kasacinį skundą ką reiškia! Kai bus paskelbti KGB infiltrato Sąjūdyje ir TS LKD partijoje sąrašai. Sužinosime kaip buvo pasidalinti gauti iš valstybės pinigai. Tiškevičiui atiteko labai maža jų dalis. Jis man apie tai papasakojo 2002 m. būdamas Palangoje su žmona Uršula.

Taip pat skaitykite

Klaipėdos priešgaisrinė gelbėjimo valdyba informuoja: 2023 m. veiklos teritorijoje kilo 1112 gaisrų, jų metu žuvo 12 žmonių. Apie 30 proc. gaisrų kilo gyvenamajame sektoriuje. Didžioji dalis šių gaisrų kilo dėl netvarkingų krosnių ir kitų šildymo įrenginių.


Kviečiame dalyvauti Kurhauzo medinės dalies atidarymo renginyje, kuris vyks spalio 17 d., šeštadienį, 13 val. Kurhauzo kieme. Maždaug valandą truksiančio renginio metu bus perkirpta juostelė, susirinkusiesiems koncertuos dainininkas Liudas Mikalauskas ir Palangos orkestras.


Sparčiai atgimsta Palangos kurhauzo medinė dalis  2

"Palangos tilto" informacija, 2019 10 19 | Rubrika: Miestas

Legendinis Palangos kurhauzas toliau sėkmingai kyla tarsi Feniksas iš pelenų. Kaip ir buvo planuota, dar iki šių metų pabaigos bus atkurtas statinio tūris, uždengtas stogas, sudėti langai. Kurhauzo medinę dalį restauruoja konkursą laimėjusi įmonė „Pamario restauratorius“, kuri sutvarkė ir mūrinę legendinio pastato dalį.


Palangos Kurhauzo medinė dalis netrukus įgaus senąjį, daugelio kiek primirštą savo veidą – pagal parengtą restauracijos projektą jau gautas leidimas atlikti kultūros paveldo statinio tvarkybos darbus. Šiuo etapu atgims Kurhauzo medinės dalies fasadas.


Susirinkusieji ketvirtadienio popietę stebėjo istorinį įvykį – prasidėjo medinės Kurhauzo dalies atgimimas. Simboliškai Kurhauzo medinės dalies pamatų restauravimo sutartis pasirašyta prieš keletą metų restauruotoje vilos dalyje. Ją pasirašė Palangos meras Šarūnas Vaitkus, valstybinės įmonės „Lietuvos paminklai“ direktorius Vydmantas Drumsta...


Ar esate kada pamąstę, kaip norėtumėte būti išlydėti amžinojo poilsio – rinktumėtės tradicinį laidojimo būdą – į žemę, o gal kremavimą – palaikus sudeginti ir pelenų dėžutę įdėti į nišą kolumbariume? Argumentams, kad žemė tampa labai brangi ir tradicinės kapinės negali būti plečiamos beatodairiškai, mažytė pelenų urna kolumbariume atrodo kaip...


Palangos savivaldybei pradė jus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu. Prašo projektavimo sąlygų Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento...


Kurhauzo restauracijos pradžia tapo dar artimesnė: trečiadienį Vyriausybė patvirtino  kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programą. Jai įgyvendinti Vyriausybė anksčiau skyrė 700 tūkst. litų. VĮ „Lietuvos paminklai“ jau gegužės 9-ąją paskelbs, kuri įmonė laimėjo viešųjų pirkimų konkursą atlikti restauraciją. Bet...


(Tęsinys)   Klaipėdos apylinkės teismo baudžiamoji byla dėl kurhauzo padegimo atskleidžia įdomių kurhauzo padegimo detalių ir užkulisių, apie kuriuos visuomenė iki šiol tik spėliojo. „Palangos tilto“ redakcija, siekdama visuomenę supažindinti su sunkiai atmintyje išdylančiu įvykiu – kurhauzo padegimu – toliau skelbia teismo medžiagą...


Kas ir kada prie kurhauzo sudegusios sienos pritvirtino elektros kabelinę spintą? Jos pakabinimas turėjo būti suderintas ne tik su VST, bet ir Palangos savivaldybės Komunalinio ūkio skyriumi, bet nei elektrikai, nei savivaldybės komunalininkai apie ją teigia nieko negirdėję. Kurhauzo bendrasavininkas Gediminas Jacka, dėl kibirkščiuojančios spintelės sustabdęs kurhauzo medinės dalies ardymo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius