Kaip atsikratyti „priklausomybės sindromo“?

Palangos tiltas, 2012-01-09
Peržiūrėta
1755
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kaip atsikratyti „priklausomybės sindromo“?

Mes, bendruomenės nariai, socialiniame gyvenime esame labai priklausomi nuo viešąsias paslaugas teikiančių įmonių veiklos, jų sąžiningo bei objektyvaus savo teikiamų paslaugų ir produktų įvertinimo, atvirumo. Mūsų šeimų biudžeto žymi dalis – o mažesnes pajamas gaunančių šeimų netgi didžioji dalis – atiduodama būtent šioms įmonėms. Nuo viešąsias paslaugas tiekiančių įmonių  veiklos priklauso  žmonių gyvenimo kokybė, soti ar, priešingai, nevisavertė būtis.

Palangoje viešąsias paslaugas teikia trys „uabai“: „Palangos šiluma“, „Palangos butų ūkis“ ir „Palangos vandenys“. Dvi pirmosios yra privačios įmonės, gi „Palangos vandenų“ akcijų paketą valdo savivaldybės taryba.

Kuo skiriasi šių įmonių veiklos, valdymo ir tiekiamų paslaugų kainų formavimo, jų taikymo nuostatos bei jų visuomeninė kontrolė?

Pirmosios – privačios įmonės nepasiduoda jokiai kontrolei, teikia labai ribotą informaciją apie savo veiklą, ekonomiką ar veiklos rezultatus. „Palangos vandenų“ veikla visiškai kontroliuotina, prognozuojama, nedaug ten „komercinių paslapčių“ neprieinamų oficialiems savivaldybės ir jos tarybos kontrolės organams.

Aš, daug metų vadovavęs monopolinei įmonei „Palangos vandenys“, suprantu, kad viešąsias paslaugas tiekianti įmonė, jos vadovai, niekada visiems geri negali būti, suprantu ir tai, kad šių įmonių kokybiškų  paslaugų ar produkcijos kaina turi atpirkti sąnaudas ir dar duoti kainų nustatymo metodikose numatytą normatyvinį pelną. Gyventojų gaunamos pajamos turėtų užtikrinti jų kokybišką būtį – šią nuostatą turi garantuoti valstybė.

Deja, taip nėra – gyventojų žymi dalis apimti nevilties, neįstengia gaunamomis pajamomis sumokėti mokesčius, o dar reikia išlaikyti šeimas, kai maistui pinigų lieka labai mažai arba išvis nelieka. Savo neviltį nukreipia į paslaugas tiekiančias įmones bei jų vadovus.

Sunkmečiu bendruomenė nori žinoti, kur ir kaip panaudojami jų sumokėti pinigai, kokie monopolistų vadovų atlygiai, kokie ten vidutiniai darbo užmokesčiai ir pan. Jeigu tokius duomenis „Palangos vandenys“ kartais skelbia vietinėje spaudoje, atsako gyventojams be jokių išsisukinėjimų įvairiuose viešuose sambūriuose, tai iš „Palangos šilumos“ ar „Palangos butų ūkio“ vadovų atsakymų ir kuolu neišmuši – viskas komercinė paslaptis. Jeigu, pavyzdžiui, „Palangos šiluma“ vykdytų dar ir kitą komercinę veiklą, komercinių paslapčių turėjimą galima būtų pateisinti, tačiau visos jų gaunamos pajamos yra vien iš Palangos šilumos vartotojų. Kažkaip nėra logikos – pinigus gauna, o kur juos deda davėjui žinoti draudžiama.

Tad ar yra kokia galimybė atsikratyti šio „priklausomybės sindromo“?

Praėjusių metų gruodžio 19 d. savivaldybės administracija surengė miesto gyventojų susirinkimą šiuo klausimu. Mūsų administratorius iš anksto buvo informuotas apie susirinkimą, tačiau nė vieno man žinomo daugiabučio laiptinėje nebuvo skelbta apie tą renginį. Dauguma Palangos daugiabučių gyventojų informaciją gavo tik iš kitų susirinkimo dalyvių lūpų.

O paklausyti ir sužinoti buvo tikrai verta. Miesto meras ir kiti vadovai, tarybos nariai informavo klausytojus apie galimas alternatyvas namų administravime  ir šilumos ūkio valdyme. Pasiūlyta galimybė pakeisti daugiabučių administratorių į UAB „Palangos komunalinis ūkis“. UAB „Palangos komunalinio ūkio“ 100 procentų akcijų valdo savivaldybė, todėl įmonės veikla kontroliuotina be jokių apribojimų, „komercinių paslapčių“ ar nutylėjimų. Mes, Jūratės g. Nr.33 gyventojai pasiryžome rodyti iniciatyvą keisti administratorių ir pradėjome teisines procedūras.

Naujasis administratorius žada būti atviras, ginti gyventojų teisėtus interesus. Tikimasi ir pastatų šiltinimo bei renovacijos procesų pajudėjimo. Administratorius prisiima pareigą ir atsakomybę spręsti šilumos tiekimo problemą, perimti šilumos mazgų priežiūrą, pasižada vienašališkai nedidinti paslaugų kainų.

Manęs kaimynai klausia: ar nuo to pakeitimo gyventojams bus naudos. Atsakau, jog valdymas bus tikrai skaidresnis, už savo nugarų jausime savivaldybės paramą ir supratimą, jeigu mūsų nusiskundimai bus teisėti, tikrai bus aiškinamasi ir informuojama. Aš asmeniškai pasitikiu dabartinės „Palangos komunalinio ūkio“ vadovybės veikla.

Ką turime daryti? Pagal savivaldybės juridinio skyriaus vedėjo pavaduotojo Vytauto Korsako aiškinimą, reikia rašyti prašymą dabartiniam administratoriui UAB „Palangos butų ūkis“ dėl susirinkimo sušaukimo. Nurodyti dienotvarkę dėl naujo administratoriaus parinkimo  ir namo įgalioto atstovo išrinkimo. Prašymą rekomenduotina pasirašyti daugumai namo butų savininkų. „Palangos butų ūkis“ paskelbia susirinkimo datą. Yra paruošta pavyzdinė prašymo forma.

Visą teisinę informaciją pasiruošęs teikti Vytautas Korsakas, tel.nr. 48707, ten galite gauti prašymo pavyzdį. Jeigu kas kreiptųsi į mane, aš taip pat noriai patarsiu iš savo praktikos bei galiu duoti prašymo formą, mano tel.nr. 8 682 45321.

 

Vitalius Bernardas Litvaitis

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis nepriklausomą elektros energijos tiekėją Lietuvoje pasirinko daugiau nei 1,2 mln. namų ūkių – iš pasibaigusiųjų etapų vartotojų net 9 iš 10 pasirinko nepriklausomo tiekėjo paslaugas, tuo tarpu tarp tebevykstančio trečiojo etapo klientų tai padarė kas antras.


Bendradarbiaudamas su Palangos miesto socialinių paslaugų centru, Palangos Caritas Palangos miesto gyventojams ir svečiams  gegužės 13 dieną  Nepriklausomybės aikštėje Palangoje surengė šeimų šventę.


Pirmadienį, sausio 10 d., įsigalioja naujas izoliacijos algoritmas gydymo įstaigų, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių įstaigų ir socialinės globos įstaigų, teikiančių slaugos paslaugas, darbuotojams, turėjusiems sąlytį su COVID-19 liga sergančiu asmeniu. Pasiskiepiję ir persirgę sąlytį turėję asmenys, kurie gavo neigiamą PGR tyrimo rezultatą ir nejaučia ligos simptomų, galės...


Mokesčių nepriemoką, kuriai buvo taikoma mokestinė pagalba ir tik nuo lapkričio 1 d. pradėti skaičiuoti delspinigiai, turi per 70 Palangos m. savivaldybės įmonių (per 210 tūkst. eurų), taip pat apie 100 savarankiškai dirbančių (per 60 tūkst. eurų) ir apie 600 jokios veiklos nevykdančių (per 90 tūkst. eurų) savivaldybės gyventojų. Pastarųjų didžiausia dalis turi nepriemoką iki 20 eurų.


Visi 60 Lietuvos merų raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, Seimą ir Vyriausybę, išsakydami poziciją, jog šalies gyventojai privalo turėti galimybę gauti viešąsias paslaugas,nesiekiant pelno.


Įmonių vadovai prieš įstatymus yra atsakingi už apskaitos organizavimą, finansinių ataskaitų pateikimą, duomenų jose teisingumą, tačiau praktikoje retai iš tiesų žino, kokią informaciją transliuoja jų atskaitomybė. Tačiau palangiškė Rūta Ūsaitė-Duonielienė, UAB „Žinius“ direktorė, ketina pakeisti tokį požiūrį.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai, siekdami prieš gražiausias metų šventes pradžiuginti mažas pajamas gaunančių šeimų vaikus, suorganizavo kalėdinį


Palangos miesto socialinių paslaugų centras (Klaipėdos pl. 76, Palanga), įgyvendindamas projektą „Socialinių paslaugų plėtra ir veiklos sąlygų gerinimas Palangos m. socialinių paslaugų tarnyboje“, nuo 2016 m. sausio 4 d. pradėjo teikti intensyvios krizių įveikimo pagalbos, laikino apnakvindinimo, psichosocialinės pagalbos paslaugas.


Mes, bendruomenės nariai, socialiniame gyvenime esame labai priklausomi nuo viešąsias paslaugas teikiančių įmonių veiklos, jų sąžiningo bei objektyvaus savo teikiamų paslaugų ir produktų įvertinimo, atvirumo. Mūsų šeimų biudžeto žymi dalis – o mažesnes pajamas gaunančių šeimų netgi didžioji dalis – atiduodama būtent šioms įmonėms. Nuo viešąsias...


Baigiantis mokslo metams mokiniai ir jų tėveliai ima žvalgytis, kaip smagiau praleisti vasaros laiką. Visi su malonumu juo džiaugtųsi rengiamose stovyklose, vietoj to, jog vaikai šlaistytųsi gatvėse be veiklos. Šiemet dvigubai daugiau vaikų iš mažas pajamas gaunančių šeimų stovyklaus konkursą nugalėjusioje „Raganės“ stovykloje. „Palangos miesto...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius