Kultūros paveldo departamentas iš Jackų atims jų Kurhauzo dalį?

Linas JEGELEVIČIUS, 2012-12-27
Peržiūrėta
1889
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kultūros paveldo departamentas iš Jackų atims jų Kurhauzo dalį?

Iškilmingai paminėjus Kurhauzo atstatymo pirmojo etapo darbų užbaigimą ir laukiant tolimesnių restauracijos darbų, Jackų šeimai priklausanti sukrypusi mūrinė siena styro kaip vaiduoklis. Žinomai kurorto šeimai priklauso ir medinės dalies pamatai. Bet Palangos miesto savivaldybė neketina ilgiau taikstytis su tokia padėtimi: jai prašant, Lietuvos Kultūros paveldo departamentas ruošia teismui dokumentus, kad Jackoms priklausanti Kurhauzo dalis būtų paimti valstybės.

„Brendo jau kurį laiką“
„Tokia mintis Kultūros paveldo departamente brendo jau kurį laiką. Tokią mintį palaiko ir Palangos miesto savivaldybė. Gruodžio pradžioje priėmėme sprendimą teismui ruošti atitinkamus dokumentus. Juos teismui ketiname įteikti sausį“, – „Palangos tiltui“ sakė Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė.
Klaipėdos apygardos administracinio teismo KPD prašys, kad fiziniams asmenims priklausanti kultūros paveldo objekto dalis valstybės reikmėms būtų paimta kaip netinkamai prižiūrima.
„Toks sprendimas yra pats geriausias. Jackos departamentui yra prisiuntę krūvas įvairiausių popierių, bet, tiesą sakant, iš jų pusės aš matau daugiau manipuliavimo ir imitavimo nei realių veiksmų ar geranoriškumo spręsti padėtį“, – sakė D. Varnaitė.
Ji sutinka, kad bylos nagrinėjimas gali užtrukti.
„Teismų praktikos tokiose bylose kaip ir nėra. Šiuo metu departamentas ėmėsi panašių veiksmų prieš dviejų neprižiūrimų apleistų kultūros paveldo objektų savininkus: Kėdainių rajone – prieš UAB „Luksta“, siejamą su V. Uspaskichu ir Joniškėlio miestelyje dėl senos mokyklos nepriežiūros“, – sakė direktorė.

„Jeigu nieko nedarysime, bus paranku tik Jackoms“
Neabejojama, kad teismams priėmus nepalankią nutartį, Jackos ją greičiausiai apskųstų ir Briuseliui ar Strasbūre įsikūrusiam Europos Žmogaus teisių teismui.
„Jų teisė – skųsti. Bet abejoju, ar tai ką nors pakeistų. Visai nereaguoti – negalima. Jeigu nieko nedarysime, bus palanku tik tai šeimai. Valstybės, Departamento ir Palangos miesto savivaldybės interesas yra aiškus: kad Kurhauzas būtų pilnai atstatytas“, – pabrėžė D. Varnaitė.
Nuo restauruoto savivaldybei priklausančios kurhauzo mūrinės dalies fasado prieš kelias savaites buvo nuimtos tvoros, kad apšviestu pastatu gali pasigrožėti jau visi.

„Trokštąs“ atstatyti Kurhauzą?
Su Gediminu Jacka „Palangos tiltui“ vakar nepavyko susisiekti.
Pasirodžius žiniasklaidoje informacijai apie KPD planus, „Lietuvos rytui“ G. Jacka sakė, kad „per Kalėdas susirinkę vaikai pasirašė bendrą prašymą Kultūros paveldo departamentui išduoti projektavimo sąlygas visai medinei Kurhauzo daliai projektuoti“.
G. Jacka nekart yra sakęs „trokštąs“ atstatyti medinę Kurhauzo dalį, tačiau vaikai nori parduoti savo dalis. Medinę Kurhauzo dalį palangiškis pasiryžęs parduoti už 2 milijonus litų.

Seimo narys siekia pinigų Kurhauzui
Praėjusią savaitę Seimui svarstant kitų metų biudžeto metmenis, Seimo narys iš Pajūrio rinkimų apygardos, Pranas Žeimys, užregistravo pataisą, kad kitų metų Kurhauzo restauracijos antrajam etapui, per kurį bus sutvarkytas pastato vidus, būtų skirti 2 milijonai litų.
Tokiam P. Žeimio siūlymui pritarė ir Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė, daug kitų parlamentarų.
2013-ųjų metų biudžetą parengė Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė, o papildė naujojo premjero Algirdo Butkevičiaus komanda. Tai – pirmasis biudžetas nuo krizės pradžios, kuriame valstybės išlaidos nėra karpomos. 

Jūsų komentaras:

Liucina 2013-01-03 16:32 (IP: 78.61.43.85)
Visa Palanga žinojo, kad grafas Kurhauzą buvo pardavęs savivaldybei, kuri savo laiku nesuskubo pirkinio įregistruoti. Grafas Alfredas, paveldėjęs titulą, praradęs garbę,padedamas apsukrių advokatų, pastatą pardavė dar kartą tik jau tikrai negerbiamam Jackai. Ir dabar turim tą ką turim ilgam.

vietinis 2012-12-27 23:30 (IP: 78.61.43.127)
Labai gerai,kuo greiciau atims tuo geriau palangiskiams ir poilsiautojams bus,valdzia pastata visa pilnai atstatytu,vyktu renginiai ir t.t.t.o dabar tas jacka jau sudaliavosi 10 metu,tai ir dabar sudaliautusi ir nieko neinvestuos arba pastatis dar koki kioska cuburekus pardavineti,o tada bus grazu :DD,kam to reikia..

Taip pat skaitykite

Vyriausybės trečiadienį (gegužės 6 d.) patvirtintame ekonomikos skatinimo plane – šimtai tūkstančių eurų dvarų ir kitų lankytinų objektų remontams. Šiame plane 1,2 mln. eurų numatyta skirti Palangos kurhauzo medinės dalies atstatymui ir pritaikymui kultūrinei veiklai.


„Man brangūs visi mano projektuoti objektai. Tačiau Palangos kurhauzas – ypatingas: prie jo restauracijos nuo projekto parengimo iki jo realizavimo su pertraukomis dirbau trisdešimt metų“, – "Pajūrio naujienų" žurnalistei Livijai Grajauskienei sakė 2013 metais atstatytos Palangos kurorto simboliu vadinamo kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir...


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Didžiausias ir sudėtingiausias jų – Palangos miesto istorinė dalis, į kurią patenka ir Palangos senojo miesto vieta. Be to, kad Palangos miesto istorinė dalis pati yra 1993 m. birželio 4 d. įrašyta kaip atskira vertybė, joje yra 61 kultūros paveldo...


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Didžiausias ir sudėtingiausias jų – Palangos miesto istorinė dalis, į kurią patenka ir Palangos senojo miesto vieta. Be to, kad Palangos miesto istorinė dalis pati yra 1993 m. birželio 4 d. įrašyta kaip atskira vertybė, joje yra 61 kultūros paveldo...


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Didžiausias ir sudėtingiausias jų – Palangos miesto istorinė dalis, į kurią patenka ir Palangos senojo miesto vieta. Be to, kad Palangos miesto istorinė dalis pati yra 1993 m. birželio 4 d. įrašyta kaip atskira vertybė, joje yra 61 kultūros paveldo objektas....


Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos šio mėnesio pradžioje kreipėsi į Palangos miesto apylinkės teismą dėl netinkamai laikomos Palangos kurhauzo medinės dalies paėmimo valstybės nuosavybėn. Šiuo metu pastato medinė dalis priklauso Jackų šeimai. Ši byla dėl Kurhauzo bus jau ketvirtoji, kurią pastaruoju metu nagrinėja Palangos miesto apylinkės...


Iškilmingai paminėjus Kurhauzo atstatymo pirmojo etapo darbų užbaigimą ir laukiant tolimesnių restauracijos darbų, Jackų šeimai priklausanti sukrypusi mūrinė siena styro kaip vaiduoklis. Žinomai kurorto šeimai priklauso ir medinės dalies pamatai. Bet Palangos miesto savivaldybė neketina ilgiau taikstytis su tokia padėtimi: jai prašant, Lietuvos Kultūros paveldo...


Palangos savivaldybei pradė jus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu. Prašo projektavimo sąlygų Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento...


Kurhauzo restauracijos pradžia tapo dar artimesnė: trečiadienį Vyriausybė patvirtino  kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programą. Jai įgyvendinti Vyriausybė anksčiau skyrė 700 tūkst. litų. VĮ „Lietuvos paminklai“ jau gegužės 9-ąją paskelbs, kuri įmonė laimėjo viešųjų pirkimų konkursą atlikti restauraciją. Bet...


Naujausi kurorto kultūros paveldo istorijos tyrimai

„Palangos tilto“ informacija, 2009 05 29 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto viešojoje bibliotekoje įvyko antroji konferencija, skirta kurorto kultūros paveldo klausimams aptarti. Gausiai susirinkusius forumo dalyvius pasveikinęs miesto vadovas Vytautas Stalmokas teigė, kad žinant Palangos kultūros paveldo priešistorę ir jos naujausių tyrinėjimų duomenis, stiprėja tikėjimas, jog pajūrio kurortas bus išsaugotas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius