Miesto finansai D. Paluckui - tamsus miškas

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013-06-06
Peržiūrėta
1836
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Vasaros metu paprastai aprimstantį Palangos politinį gyvenimą sudrebino socialdemokratų partijai miesto taryboje atstovaujančio Dano Palucko išpuolis prieš miesto valdžią ir vakar tarybos posėdyje perskaitytas Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos atsakas.
Vienas iš jauniausių kurorto politikų viešai kibo į atlapus Palangos merui Šarūnui Vaitkui, kurį apkaltino reitingų vaikymusi, tarybos kiršinimu, miesto praskolinimu, verslininkų engimu ir dar dievai žino kokiomis nuodėmėmis.
Iki savivaldos rinkimų likus kiek daugiau nei pusantrų metų, tokį politiko iššūkį vargu ar galima laikyti toliaregišku. Bandymai mažareikšmiais priekaištais sukompromituoti Palangą iš sąstingio išjudinusį ir dar neregėtą palangiškių populiarumą pelniusį merą yra pasmerkti iš anksto. Jaunajam socialdemokratui vertėtų pasidomėti, kad net ir gerokai didesnės nuodėmės neprilipdavo ant tautos populiarumą turėjusio šios partijos lyderio Anapus išėjusio Algirdo Brazausko.
Jei nepaisant politinės logikos, D. Paluckas ir ryžosi mesti pirštinę miesto vadovui, tai jis galėjo daryti tik atskleisdamas, pavyzdžiui, nuo visuomenės slepiamą skandalingą mero veiklą ir pateikdamas nenuginčijamus faktus. Ar tai jaunajam socialdemokratui pavyko?
Sunkiajam kalibrui atitiktų kaltinimas dėl, anot D. Palucko, Palangos praskolinimo. Tačiau keista, kad su visa savivaldybėje esančia informacija susipažinti galintis politikas tokio kategoriško teiginio neparemia jokiais skaičiais.
Tiesa, kitą dieną išėjusiame „Lietuvos žinių” dienraštyje atsakydamas į žurnalisto klausimus, D. Paluckas įvardina Palangos skolą – net 16 mln. litų. Norisi tikėti, kad net ir norėdamas sumenkinti savo miesto valdžią, Palangos tarybos narys nesiekė įžūliai apgauti Lietuvos visuomenės. Tuomet belieka tik stebėtis tokia politiko nekompetencija ir miesto biudžeto reikalų neišmanymu. Juo labiau, kad apie nebūtą Palangos skolą kalba ne eilinis politikas, o tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas, kuriam miesto iždo pinigų judėjimas turėtų būti žinomas, kaip savo piniginės turinys.
Iš tikro šiai dienai Palangos miesto skola yra 8,9 mln. litų. Tai sudaro tik 34 proc. patvirtintų biudžeto pajamų, kai Finansų ministerijos leidžiamas skolinimosi limitas siekia 75 proc. Nors paskolos imamos miesto investicinių projektų įgyvendinimui, nedidelę biudžeto dalį sudaranti beveik 9 mln. litų skola kai kam gali pasirodyti pernelyg didelė. Tačiau kiek dėl tokios miesto skolos pagrįsti kaltinimai dabartinės kadencijos valdžiai?
Per praėjusios kadencijos ketverius metus, miestą valdant liberalams, savivaldybė buvo paėmusi paskolų už beveik 13 mln. litų. Iš jų 5 mln. litų bankams jau yra sugrąžinti. Šios kadencijos taryba savivaldybei iš viso yra leidusi pasiskolinti beveik 6 mln. litų, tačiau kol kas iš bankų realiai yra paimta tik apie 1,3 mln. litų.
Be jokios abejonės, ateityje savivaldybei teks pasinaudoti ir likusiais pasiskolinti leistais pinigais. Kita vertus, tiek gali ir neprireikti, jei dalis kai kurių suplanuotų projektų bus finansuojama iš šalies biudžeto. Dabartinės miesto valdžios naudai kalba paskolų panaudojimo efektyvumas. Kiek mieste darbų padarė 13 mln. litų paskolų paėmusi praėjusios kadencijos valdžia, ir kiek Palangoje jau yra nuveikta už dar tik ketinamus išleisti 6 milijonus per paskutinius dvejus metus?
Kita vertus, Palangos biudžeto pajamos yra surenkamos vos ne geriausiai Lietuvoje. Praėjusiais metais savivaldybė metus baigė su 2,5 mln. litų siekiančiu likučiu. Jei formuojant 2012 metų biudžetą būtų nuspėta apie tokias viršplanines pajamas, pernai miestui iš viso nebūtų reikėję skolintis iš bankų.
Negalima teigti, kad kasmet bankams grąžinami kreditai su palūkanomis varžo miesto poreikius. Pavyzdžiui, pernai iš biudžeto bankams buvo grąžinta apie 2,1 mln. litų kreditų, tačiau šią sumą gerokai viršijo pustrečio milijono litų siekiantis likutis. Todėl D. Palucko bauginimai, kad skolos sužlugdys miestą, tėra nesubrendusio zuikio dainos.
Juoką kelia ir kiti D. Palucko žeriami priekaištai Palangos valdžiai. Ką galėtų reikšti jo minimi, esą, miesto nesurenkami verslo mokesčiai? Bet biudžeto pajamas sudaro tik nekilnojamojo turto ir žemės mokesčiai. Kai tarybos narys nesusigaudo apie į savivaldybės biudžetą patenkančius mokesčius, darosi baugu, kokie neišmanėliai po socialdemokratų partijos vėliava atėjo į miesto tarybą.
Miesto spaudoje aktyviai pradėjęs reikštis D. Paluckas įbrido į žurnalistikos aruodą, todėl sunku susilaikyti nuo vieno patarimo. Dar 1981 metais, kai būsimas politikas tik atėjo į pasaulį, mane, dar vidurinės mokyklos dešimtoką, žurnalistikos pradžiamokslio mokė žinomas Klaipėdos publicistas Aldas Vabuolas. Jo pamokymas buvo paprastas: laikraštis yra miesto tribūna, nuo kurios kalbama visiems miesto gyventojams. Kiekvienas užlipęs ant šios tribūnos turi jausti atsakomybę už pateikiamų faktų tikrumą. Jei dėl jų nesi tikras, apsiribok pokalbiais virtuvėje su namiškiais.

Jūsų komentaras:

alex 2013-07-08 13:45 ([email protected] / IP: 195.182.82.90)
Taip, Paluckas jaunas socdemas todėl ir negali būti Saliamonu, o kritika jam ir išeis į naudą

To Poilsiautoja ir to Ziabkus 2013-06-09 20:48 (jdj / IP: 78.62.36.161)
labai smagu, kai zmones tokie optimistai, tokie atlapasirdziai, tokie uzjauciantys ir suprantantys arba, kaip p. Ziabkus, net tvirtai mokantis skaicuoti... Sakyciau, saunumelis, bet nesakysiu, nes daug metu kuriu versla ir ne viena Palangoje.. Grazios, patrauklios vietos, dideles investicijos, daug energijos. Tik pasakysiu, tai ka ponia poilsiautoja mato- TAI NE MERO NUOPELNAS. Tai tu rizikuojanciu, kurianciu, sprendzianciu zmoniu nuopelnas. Ir viskas savo jegomis ir braunanatis per begaline valdzios biurokratizmo dziungles. Jus net isivaizduoti negalit. Dazniausiai paramos susilaukia galbut verslaujantys draugeliai ar spejamai valdzios pamaloninti zurnaistai. Visiems kitiems tai kryziaus keliai. Ziabkus lyg numyke, kad viena is Palucko minetu problemu - "verslininku engimas" lyg kokia ikyriai zvimbianti muse.. Jei toks sio zurnalisto "supratimas" man daug lengviau suvokti sios valdzios demogogijas. O jus ponia Poilsiautoja, bukit tirka, jei ne tokia valdzia, tai atvaziavusi Jus butumet pamaciusi greiciausiai ir moderniausia baseina veikianti, ir juros vandens SPA ir daugiau vaik zaidimu aiksteliu ir labiau susitvarkiusius restoranus ir koki 60 metru apzvalgos rata ir t,t,.. o dabar ir toliau rasykit panegirikas SEIMININKUI. O as tiesiog isgersiu slakeli viskio, jis ir nuramina ir kraujagysles praplecia.. :):)

Nesuprantantiems. 2013-06-08 16:47 (IP: 78.61.175.229)
Juk žurnalistai Palucko nepuola - tik konstatuoja faktus. Nejaugi net tiek nesusigaudote?

Auuu 2013-06-07 17:56 (IP: 78.61.104.50)
o kas siame laikrastyje kviete visus dirbti vieningai Palangos naudai !!!

senbuwis 2013-06-07 15:49 (a / IP: 109.128.23.129)
ACIU uz dar viena nemokama reklamini straipsni PALUCK ui

Inga 2013-06-07 09:35 (IP: 84.46.239.17)
Ne nu nei juoktis nei labai juoktis ir vel puola ant to Palucko , e konservai prisipazinkit ka jis apie jus iskase, kad toki kara pradejot ? Pilkasis kardinolas Ziabkus duoda kirti - juokdariai vaiku darzelyje.

Palanga 2013-06-07 05:56 (IP: 88.119.253.63)
Po antradienio Palucko išpuolio prieš Merą, Ir Jegelevičius ir Ziabkus gavo namų darbų užduotį - paruošti purvo dozę Paluckui. Na ką , atrodo vyrai kibo į rimtą kovą...CHA-CHA-CHA...

CCCP 2013-06-07 05:24 (IP: 78.61.111.225)
Ura ,ura ura

Taip pat skaitykite

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi, 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2020 m. lapkričio 4 d. sprendimo Nr. T2-217 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais), 34 ir...


Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijai priklausantis parlamentaras Paulius Saudargas nesureikšmina to, kad prie ekspremjero Sauliaus Skvernelio buriamos partijos nusprendė prisijungti keli Kauno savivaldybės taryboje dirbantys konservatoriai. Pasak politiko, kolegų apsisprendimas jungtis prie konkurentų tikrai nereiškia TS-LKD eižėjimo. Jo manymu, tai sprendimas...


Dvejus metus tyrusi galimus konkurencijos pažeidimus Palangos miesto savivaldybės sutartyje su „Palangos komunaliniu ūkiu“, praėjusią savaitę Konkurencijos taryba rado „kabliuką“ viename iš 15 tirtų punktų. Palangos miesto savivaldybei skirta bauda už, kaip nurodoma minėtos tarybos rašte, ribotą konkurenciją, kuomet Savivaldybės kontroliuojamai įmonei buvo paskirta prižiūrėti išimtinai tik...


Vasario 4 d., „Palangos tiltas“ paskelbė, kad miesto Tarybos narė Renata Surblytė paskelbė apie pasitraukimą iš Socialdemokratų partijos, taip pat iš miesto Tarybos jungtinės „Socialdemokratų ir komiteto „Palangiškiai“ frakcijos. „Palangos tiltas“ teiravosi Palangos socialdemokratų lyderės Svetlanos Grigorian, ar jai toks...


Šiandien, vasario 4-ąją, įvyko Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdis. Tarybos pirmininkas ir miesto meras Šarūnas Vaitkus jo pradžioje perskaitė Tarybos narės Renatos Surblytės, kuri posėdyje nedalyvavo, pareiškimą, kuriuo ji Tarybai pranešė apie pasitraukimą iš Socialdemokratų partijos, taip pat iš miesto Tarybos jungtinės...


To Palangos miesto Taryboje dar niekada nebuvo – dvi frakcijos pasiskelbė esančios Tarybos opozicija. Ir kurorto socialdemokratų lyderė Svetlana Grigorian, ir socialdemokratdarbiečių skyriaus pirmininkė Elena Kuznecova įsitikinusios, kad būtent jų vadovaujamos frakcijos Taryboje yra tikroji Tarybos opozicija. Būtent su pastarąja nori dirbti meras Šarūnas Vaitkus – jo...


Miesto taryboje - manevrai lyg prieš mūšį

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2018 03 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Per trumpą laiką miesto taryboje - antras tarybos narių pasikeitimas. Vakar vykusiame posėdyje daugelio buvo išgirsta netikėta žinia - iš miesto valdžios pasitraukia konservatorius Vaidotas Bacevičius. Atsilaisvinusią vietą taryboje užims po jo Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų rinkimų sąraše buvusi Irena Švanienė.


Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pareiškimas miesto tarybai  5

TS–LKD frakcijos nariai: Dainius Želvys Mindaugas Skritulskas Elena Kuznecova Antanas Sebeckas Gediminas Valinevičius Šarūnas Vaitkus, 2013 06 06 | Rubrika: Miestas

Pastaruoju metu miesto spaudoje skelbiami tarybos opozicijos atstovų objektyviais faktais neparemti kaltinimai valdančiosios daugumos koalicijai, nepagrįsti priekaištai dėl Palangoje vykdomų projektų kelia ne tik Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nuostabą bei pasipiktinimą.


Miesto finansai D. Paluckui - tamsus miškas  8

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 06 06 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vasaros metu paprastai aprimstantį Palangos politinį gyvenimą sudrebino socialdemokratų partijai miesto taryboje atstovaujančio Dano Palucko išpuolis prieš miesto valdžią ir vakar tarybos posėdyje perskaitytas Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos atsakas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius