Miesto Taryba užkirto kelią drastiškam žemės mokesčio augimui

„Palangos tilto” informacija, 2013-02-07
Peržiūrėta
449
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.
Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.

Žemės mokestis, gąsdinantis daugelį šalies gyventojų, kurorto gyventojams drastiškai neišaugs. „Palanga nustatė saugiklį, neleisiantį mokesčiui išaugti daugiau nei 50 proc.“, - pabrėžė Palangos miesto savivaldybės administracijos Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.
- Lietuvoje kilo didelis gyventojų susirūpinimas dėl galimai ženkliai išaugsiančio žemės mokesčio už 2012 metus. Ar sulaukiate daug palangiškių klausimų?
- Pirmiausia noriu atkreipti dėmesį, jog šį mokestį administruoja ne Savivaldybė, o Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Tačiau Savivaldybė taip pat sulaukia sunerimusių gyventojų skambučių.
- Kiek pagrįstas šis gyventojų nerimas?
- Žemės mokestinė vertė, palyginti su indeksuota, padidėjo apie 10-15 kartų, nes Seime buvo priimtas Žemės mokesčio įstatymo pakeitimas, kuris įsigaliojo nuo 2013 m. sausio 1 d., numatantis, kad žemės mokestinė vertė yra vidutinė rinkos vertė, nustatoma pagal masinio žemės vertinimo būdu parengtus žemės verčių zonų žemėlapius ir žemės sklypo vidutinės rinkos vertės nustatymo modelius. Atsižvelgdama į šį žemės verčių pasikeitimą bei siekdama sumažinti mokesčio augimą, Savivaldybė diferencijavo mokesčio tarifą: iki šiol buvęs 1,5 proc., šiais metais, atsižvelgiant į žemės paskirtį ir miesto zonas, jis svyruoja nuo 0,2 iki 1,5 proc., tad daliai gyventojų žemės mokestis gali net sumažėti.
- Kokie konkrečiai žemės mokesčio tarifai taikomi Palangoje?
- Mieste yra 13 zonų, kuriose žemės vertė labai skiriasi, todėl tarifai šiais metais buvo diferencijuoti pagal žemės paskirtį: žemės ūkio, miškų ūkio bei mėgėjiškų sodų žemei – 0,2 proc., gyvenamųjų teritorijų žemei – nuo 0,3 proc. iki 0,9 proc., komercinės paskirties žemei – nuo 0,5 proc. iki 1,3 proc., pramonės ir sandėliavimo paskirties žemei – nuo 0,3 proc. iki 1,1 proc., kitos paskirties žemei – 1,5 proc.
- Kokios dar lengvatos numatomos gyventojams, siekiant sumažinti žemės mokesčio augimą?
- Kalbant apie tuos žemės savininkus, kuriems mokestis išaugs, reikėtų atkreipti dėmesį, jog, kiek leido galimybės, Savivaldybė stengėsi, kad šis augimas nebūtų drastiškas. Palanga bene vienintelė šalyje numatė saugiklį, gyventojus apsaugosiantį nuo ženklaus žemės mokesčio augimo. Miesto Taryba apsisprendė, jog gyventojams, kuriems žemės mokestis, palyginti su 2012 m., išaugs daugiau kaip 50 proc., Savivaldybė teiks lengvatas ir minėtą padidėjimą mažins šimtu procentų. Taip pat, jei matysime, kad daugeliui gyventojų mokestis vis tiek ženkliai didėja, miesto Taryba galės suteikti dar daugiau lengvatų.
Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, jog numatytos ir kitos lengvatos fiziniams asmenims: remiantis miesto Tarybos sprendimu, pensininkams, fiziniams asmenims, kurių šeimose nėra darbingų asmenų, neįgaliesiems nebus apmokestinami 6 arai žemės.
- Kaip gyventojai gali apskaičiuoti savo žemės mokesčio dydį?
- Šį mokestį apskaičiuos Mokesčių inspekcija ir gyventojams deklaracijas pateiks metų pabaigoje – spalio mėnesį, o mokestį sumokėti reikės iki lapkričio 15 d.
Gyventojas, norintis jau dabar apsiskaičiuoti būsimąjį mokestį, gali naudotis šiuo preliminaraus mokesčio apskaičiavimo pavyzdžiu: iš žemės mokestinės vertės (pagal VĮ Registrų centro 2013-01-01 duomenis) atimama indeksuota žemės vertė (nurodyta mokesčio deklaracijoje už 2012 m.), skirtumas dauginamas iš mažinimo koeficiento 0,8, o gauta suma atimama iš mokestinės vertės, ir tik gautas skirtumas dauginamas iš nustatyto žemės mokesčio tarifo.
Tačiau yra ir kitokių aspektų – ar gyventojui nepriklauso kitos lengvatos, numatytos žemės įstatyme. Visa tai bus įvertinta apskaičiuojant mokestį.
Taip pat dera paminėti, kad asmenys, kuriems Registrų centro nustatyta žemės vertė skiriasi nuo individualiu žemės vertinimu nustatytos žemės vertės daugiau kaip 20 proc., turi teisę kreiptis dėl vertės perskaičiavimo. Prašymai žemės mokesčio mokestine verte laikyti žemės vertę, nustatytą atlikus individualų vertinimą, Registrų centrui gali būti teikiami iki 2013 m. liepos 1 d.
- Kur ir kada galima kreiptis, jei žemės mokestis, palyginti su 2011 m., išaugs daugiau nei 50 proc.?
- Visi asmenys, kuriems Valstybinė mokesčių inspekcija apskaičiuos žemės mokestį už 2013 m. 50 proc. didesnį nei 2012 m., galės kreiptis į miesto savivaldybę dėl mokesčio lengvatos suteikimo, t. y. mokesčio virš 50 proc. padidėjimo sumažinamo (100 proc.).

Jūsų komentaras:

Prakeiksmai serijomis... 2013-02-07 23:42 (/ / IP: 86.100.60.112)
Atviras plėšikavimas ! Belieka apmokestinti orą, kurį kvėpuojame? Mokesčiams - platūs neprišeriami nasrai... -Kodėl iki šiol žmonių smaugikai -tylėjo? Žmonės ir taip serijom prakeiksmais palydi, tokius ir pan plėšikavimus...

Taip pat skaitykite

Žinomas pajūrio vaikų gydytojas ortopedas. Kaunietis, kuris nė minutėlę nesuabejojo savo sprendimu beveik prieš keturis metus persikelti gyventi į Palangą. O taip pat – „iki kaulų smegenų“ – socialdemokratas, o dabar – ir kandidatas į Socialdemokratų partijos Palangos skyriaus pirminko pareigas. Ar pavyks jam balandį visuotiniame kurorto skyriaus...


Palangos miesto savivaldybė prisideda prie Europos judumo savaitės renginių. Rugsėjo 22 d. organizuojamas renginys –„Diena be automobilio“, kurio metu bus nemokamai teikiamos viešojo transporto paslaugos miesto gyventojams ir svečiams Palangos miesto savivaldybės teritorijoje.


Vakar, rugsėjo 10-ąją, mirė Rolandas Rumšas, žinomas pajūrio visuomenininkas, politikas, buvęs Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorius, UAB „Solvitera“ direktorius. Jis buvo Lietuvos Socialdemokratinės Darbo partijos rinkimų į Seimą daugiamandatėje apygardoje sąraše.


Pirmadienį, balandžio 20-ąją, posėdžiavusi Savivaldybės darbo grupė Pasiūlymams dėl priemonių, susijusių su COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo sukeltų ekonominių pasekmių mažinimu, rengti, numatė priemones, kurios padės kurorte sušvelninti karantino sukeltas neigiamas pasekmes Palangos gyventojams ir verslui. Darbo grupės siūlymus svarstys ir galutinius sprendimus kitą...


Ketvirtadienį, 15 val., Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje įvyko Savivaldybės Švietimo skyriaus Laimos Valužienės susitikimas su kurorto švietimo ir ugdymo įstaigų vadovais. Nuspręsta dviem savaitėms - nuo kovo 13 d. iki kovo 27 d. - dėl koronaviruso grėsmės uždaryti Palangos lopšelius-darželius ir mokyklas. Tačiau jau po valandos jos kolegė iš...


Šiandien, antradienį, balandžio 16 d., į pirmąjį posėdį rinkosi 9-ojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės taryba. Iškilmingas posėdis vyko Kurhauzo salėje, posėdžio metu iš pareigų, pasibaigus kadencijai, atleistos Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė bei pavaduotoja Violeta Staskonienė, jai laikinai pavestos administracijos direktoriaus...


Vakar į paskutinį 54-ąjį 7-ojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdį rinkosi šventiškai apsirėdę 2011 metais išrinkti miesto politikai. Prieš vidudienį, išklausę mero Šarūno Vaitkaus kalbos, padėkos raštais bei Malgorzatos Omilanovskos knygomis „Pabaltijo Zakopanė. Palanga Tiškevičių laikais“ apdovanoti...


Žemės mokestis, gąsdinantis daugelį šalies gyventojų, kurorto gyventojams drastiškai neišaugs. „Palanga nustatė saugiklį, neleisiantį mokesčiui išaugti daugiau nei 50 proc.“, - pabrėžė Palangos miesto savivaldybės administracijos Biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė.


Metų pradžioje paskelbtos Palangos savivaldybės Kontrolės ir Audito tarnybos ataskaitos dėl vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą apmokestintose vietose, biudžeto vykdymo finansinio teisėtumo ir rinkliavos už išorinę reklamą rinkimo atskleidė daug įvairių pažeidimų. „Palangos tiltas“ paprašė juos pakomentuoti savivaldybės kontrolierę Eleną Kuznecovą.


2010 m. miesto biudžeto svarstymo peripetijos

Mindaugas Skritulskas, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas, 2010 03 03 | Rubrika: Miestas

Vasario 19 d. Palangos miesto taryba patvirtino 2010 m. miesto biudžetą, kurį parengti  buvo kaip niekada sudėtinga. Lyginant su praėjusiais metais, savivaldybės biudžeto apimtis sumažėjo apie 14 mln. litų, o išlaidos, dėl kurių paprastai daugiausia diskutuojama - nuo 52 mln. iki 40 mln. litų, kitaip tariant - daugiau kaip 20 proc. Kas blogiausia, kad realiai išlaidos mūsų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius