„Nacionalinėje idėjų dienoje“ minčių netrūko

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-06-15
Peržiūrėta
861
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Praėjusį šeštadienį Palangos viešojoje bibliotekoje buvo išsakytos idėjos, kaip Lietuva turėtų atrodyti po 20 metų. Palangiškių, panorusių dalyvauti ir pasisakyti organizuotame „Nacionalinės idėjų dienos“ projekte, neatsirado daug, tačiau išsakytos mintys privertė suklusti, jog tai tikrai galėtų padaryti Lietuvą šviesesne šalimi.

 

Visoje Lietuvoje

Projekto „Nacionalinė idėjų diena“ organizatoriai kreipęsi į projektą „Bibliotekos pažangai“ pakvietė prisijungti visus lietuvius prie diskusijos, pavadintos „Lietuva 2030“. Birželio 12-ąją visoje Lietuvoje, miestų ir miestelių kultūros namuose, bibliotekose, aikštėse, didžiųjų miestų skveruose ar parkuose susirinko visi žmonės, norintys pasidalinti savo nuomone su kitais. Šio renginio metu buvo diskutuojama apie Lietuvos ateitį, siūlomos vizijos bei konkretūs planai, kuriuos galima įgyvendinti bendruomenėse. Organizatoriai manydami, jog bibliotekos – ideali vieta ramiai diskusijai apie Lietuvos ateitį ir vietines problemas, paprašė bibliotekos darbuotojų prisijungti prie šio projekto. Palangos viešoji biblioteka mielai sutiko ir šeštadienį nekantriai laukė atvykstančių palangiškių, kupinų reikšmingų idėjų.

 

Bendruomenės namai

Kurorto gyventojai ne itin troško pasidalinti savomis vizijomis, tad susirinko vos keletas žmonių. Susirinkusieji tik patvirtino, kad žmonės tampa abejingi ir susitaikę su tokia padėtimi, kuri yra sukuriama, nebesistengdami nieko pakeisti. Sutartinai tvirtinę, kad reikia būti vieningiems, svarbiausia neabejingiems, jie pasiūlė, kaip galėtų sutelkti žmones. „Turėtų būti įsteigti bendruomenės namai“, - pasiūlė palangiškė Rūta Ruzgutė, pateikusi pavyzdį, jog visuomenė nėra pakankamai informuojama ir be gyventojų nuomonės yra daromi jiems nepalankūs sprendimai.

 

Didžiausias dievas – pinigai

„Visur reikia jausti saiką“, - išsakė savo nuomonę apie Lietuvos valdžią kita kurorto gyventoja Irena Neniškytė. Kaip teigė moteris, viskas – daroma ne dėl žmonių, valdžios atstovai stengiasi tik dėl savęs. „Į valdžią pareigūnai ateina „pasitvarkyti“ sau ir taip tęsiasi nuolat – ateina, pasitvarko ir išeina“, - kalbėjo I.Neniškytė. Prisijungęs prie „Nacionalinės idėjos dienos“ projekto Juozas Stančikas patvirtino, kad didžiausias dievas yra pinigai, o žmogiškumas dingo. „Jei taip bus ir toliau, mūsų ateitis bus panaši į Kurhauzo. Kol vieni kitus taip sunksime, ateities neturėsime“, - kalbėjo susirinkę aktyvistai. Aktyvus bendruomenės narys Vytautas Ajauskas išsakė savąją nuomonę, jog kalta ir tauta, kuri viskam pritaria ir nuolankiai tyli. Neveltui R.Ruzgutė paskelbė: „Aš kaltinu visus, visus, išmokiusius lietuvių nuolankumo“.

 

Atvežti iš svetur produktai

Išsakyti nuogąstavimai ir dėl žemės ūkio gamybos nuosmukio Lietuvoje. „Nuėjus į parduotuvę matai įvairiausių šalių produkcijos, tačiau lietuviškos – mažai, kodėl mes negalim valgyti savo krašto maisto, ūkininkų išaugintų daržovių“, - stebėjosi palangiškiai.

 

Geoterminio šildymo vizija

Kenčiantys dėl aukštų šilumos kainų palangiškiai ne kartą dėl to skundėsi. „Kodėl šiluma negalėtų būti išgaunama iš žemės, įrengus geoterminio šildymo sistemą“, - savo idėją pasiūlė R.Ruzgutė. Pasak jos, šilumos tiekėjai sprendžia gyventojų ateitį patys to nesuvokdami, jiems turi būti „atseikėta“ didžioji dalis gaunamų lėšų, žmogų palikus „ant išgyvenimo ribos“.

 

Rinkti ne partijas

Kilus diskusijai apie partijas, buvo iškelti samprotavimai, kad turėtų likti 2-3 partijos. Pasak R.Ruzgutės, turi nunykti kolektyvinė priklausomybė, kurios dėka valdžios atstovai išsidalina visai jiems netinkamus postus. „Keista, kai Sveikatos ministerijai vadovauja geodezininkas“, pavyzdį pateikė R.Ruzgutė. Sutartinai visi sutiko, kad turi būti renkamos ne partijos, o žmonės.

 

Sunku įgyvendinti

„Kažin kokią Lietuvos viziją turi Seimas, Prezidentūra?“ – retorinį klausimą uždavė J.Stančikas, pastebėjęs susiskaldžiusią bendruomenę.

Idėjų, kaip padaryti Lietuvą mielesne šalimi savo tautiečiams, daug, tačiau jas įgyvendinti sunku, tik vieningų gyventojų dėka gali kas nors pasikeisti. Diskusijų metu tai buvo girdėti ne kartą. Susirinkę palangiškiai aktyviai įsitraukė į „Nacionalinės idėjos dienos“ projektą, siekdami išsakyti savo nuomonę, o išsakę, pažadėjo, jog jų entuziazmas pajus ir tądien neapsilankę Viešojoje bibliotekoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ekonomikos ir inovacijų ministerijai skyrus milijonus eurų smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams testuoti dėl koronaviruso, Palangos smulkieji verslininkai kol kas neskuba pasinaudoti tokia galimybe. Kaip „Palangos tiltą“ pirmadienio popietę informavo Jūratė Mikutienė, Palangos poliklinikos (Palangos asmens sveikatos priežiūros centro – aut.) direktorė, praėjusį penktadienį...


Kilimas yra priemonė, galinti akimirksniu pakeisti patalpoje esančią dinamiką. Be kilimo kambarys gali atrodyti šaltesnis, mažiau jaukus ir svetingas. Jeigu kilimą patiesiame, reikalai iš karto pasikeičia į gerą. Nors daug kas diskutuoja dėl to ar jie yra tinkami moderniam interjerui – mes net nedvejodami sakome, kad TAIP!


Meras Šarūnas Vaitkus iš Izraelio parsivežė idėjų

"Palangos tilto" informacija, 2020 02 21 | Rubrika: Miestas

Iš konferencijos Izraelyje, Tel Avive, grįžęs kurorto meras Šarūnas Vaitkus paliko įrašą socialiniame tinkle Facebook: "Keletas parsivežtų įdėjų iš Izraelyje vykusios Muni WORLD 2020 inovatyvių miestų sprendimai parodos.


Spalio pradžioje grupė Palangos senosios gimnazijos mokinių dalyvavo projekte „Krašto apsaugos dienos“, kurio renginiai vyko Karinių jūrų pajėgų štabe Klaipėdoje. Jie klausė paskaitų apie valstybės gynybą ir kariuomenę, apie karines jūrų pajėgas, lankėsi Klaipėdos uoste, kur buvo pristatyta povandeninių veiksmų komandos veikla ir įranga.


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Kas kaltas, kad Druskininkai iki pastarųjų metų susilaukė daugiau dėmesio nei Palanga? Kas, anot premjero Algirdo Butkevičiaus, iki šiol labiausiai rūpėjo buvusiems Palangos merams? Kodėl Palanga, palyginti su Birštonu ir Druskininkais, trypčioja vietoje vystydama sveikatingumo turizmą? Išskirtiniame interviu „Palangos tiltui“ premjeras A. Butkevičius...


„Laimingas žmogus tas, kuris gali save realizuoti kūryboje. Tad aš daug kuriu ir skatinu kurti savo ugdytinius. Sukūriau savitą pažangią kūrybiškumui ugdyti fizikos pamokų sistemą, kuri sėkmingai atskleidžia mokinių kūrybines galias, sudaro sąlygas vaikų saviraiškai“, – sako jau trisdešimt vienerius metus fizikos kūryboje ir kūrybos fizikoje...


Lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ vakar surengtoje metodinėje dienoje netrūko teigiamų emocijų. Salėje susirinkusios visų miesto darželių „mamos“ – auklėtojos  gausiomis ovacijos palydėjo kiekvieną mažųjų pasirodymą. O mažieji nykštukai pasirengę buvo ypač stropiai: dainavo apie rudeniniais lapais nuspalvintą valsą, miške...


Ko gero, daugeliui kurorto kultūrinis gyvenimas siejasi su beveik legendiniu Nerijum Stasiuliu. Bet nuo balandžio mėnesio, N. Stasiuliui išėjus dirbti į savivaldybės Tarybą, Palangos kultūros centro „bosas“- naujas žmogus. Naujas, bet ne visiškai „žalias“ ir jau žinomas ne vieno palangiškio. Susipažinkime: naujas  Palangos kultūros centro...


Praėjusį šeštadienį Palangos viešojoje bibliotekoje buvo išsakytos idėjos, kaip Lietuva turėtų atrodyti po 20 metų. Palangiškių, panorusių dalyvauti ir pasisakyti organizuotame „Nacionalinės idėjų dienos“ projekte, neatsirado daug, tačiau išsakytos mintys privertė suklusti, jog tai tikrai galėtų padaryti Lietuvą šviesesne šalimi.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius