Naujoko sėkmė. Arba kaip palangiškė tapo įvertinta debiutuojančia rašytoja

Palangos tiltas, 2022-03-09
Peržiūrėta
1771
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Naujoko sėkmė. Arba kaip palangiškė tapo įvertinta debiutuojančia rašytoja

Diskusijų, skaito jaunimas ar ne, apstu. Vieni teigia, kad paaugliai yra visa galvą panirę į popamokinę veiklą ir socialines medijas, tad laiko knygai tiesiog neturi arba noras skaityti yra nepakankamai didelis. Kiti, priešingai, tvirtina, kad šiuolaikinis jaunimas skaito ir dar kaip. Turbūt šioje vietoje nėra vienos tiesos, bet aišku viena – paaugliams reikalinga kokybiškų ir įdomių knygų pasiūla. 

Tuo užsiima viena didžiausių Lietuvos leidyklų „Alma littera“, kuri jau nuo 2014m. kasmet skelbia „Paauglių literatūros konkursą“. Šio konkurso knygos nugalėtojos bei nominantės dažnai patenka į rekomenduojamų knygų sąrašus ir gelbėja paauglius nuo neįdomios privalomosios literatūros. Vyresniųjų klasių moksleiviai tikrai patvirtins, jog yra girdėję ar skaitę tokias knygas kaip D. Opolskaitė „Ir vienąkart, Riči“, R. Una „Atjunk“, A. Cicėnaitė „Niujorko respublika“ ar I. Ežerinytė „Sutikti eidą“. 

Ar gali būti, kad Lietuvos jaunimo literatūros puslapiuose atsirado naujas vardas?

2021m. Alma littera „Paauglių literatūros konkursą“ laimėjo palangiškė Agnesa Kenešytė-Gricė. Su savo kūriniu „Sulaukti aušros“ ji ne tik gavo galimybę išleisti knygą, bet ir prisibelsti į jaunųjų skaitytojų širdis. Tai istorija apie eilinę moksleivę, kuri, kaip ir kiekvienas paauglys, turi savo problemų ir išgyvenimų. Jos gyvenimas netikėtai pakrypsta visai kita linkme, kai tenka išvysti žmogų pasiimančią Giltinę. Nuo tos akimirkos mergina panyra į iki tol neregėtą mitologijos pasaulį, tuo pačiu laviruodama šeimyninėje dramoje ir bandydama... išgyventi. Tai puiki įtampos kupina knyga maginės realybės gerbėjams, kurioje persipina šiuolaikinis pasaulis ir naujai interpretuota lietuvių mitologija. 

Be to, kad laimėjo leidyklos Alma littera konkursą, knyga „Sulaukti aušros“ tapo viena iš 18 pretendentų į kasmetinę Jurgos Ivanauskaitės premiją. Jurgos Ivanauskaitės premija – apdovanojimas, kurį 2008 m. įsteigė Jurgos Ivanauskaitės kūrybos paveldo centras ir leidykla „Tyto alba“. Premija teikiama kasmet, ne vyresniam nei 45 metų lietuvių autoriui, per paskutiniuosius dvejus metus išleidusiam knygą, kurios turinys atitinka formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“.

Agnesa nuo vaikystės gyvena Palangoje, baigė Palangos senąją gimnaziją ir išvyko studijuoti į Jungtinę Karalystę. Po studijų mergina nusprendė grįžti ir kurti gyvenimą Palangoje. Kaip sako pati rašytoja, rašyti pradėjo dar mokyklos suole, o „Sulaukti aušros“ idėja gimė lietuvių kalbos mokytojos klasėje. Istorijai užbaigti prireikė nei daug, nei mažai – dešimties metų. 

„Man visuomet buvo sunku užbaigti tai, ką pradedu. Tačiau džiaugiuosi, kad istorijos nepabaigiau anksčiau. Rankraštis išgyveno daug metamorfozių ir kiekvieną kartą po ilgesnės pertraukos pamatydavau jį kitoje šviesoje, reikalaujantį korekcijų. Proceso metu buvo užklupusios įvairios mintys – nemoku, negaliu rašyti, išvis nesąmoninga idėja ir panašiai. Kaip matome, ir moku, ir galiu. Tai reiškia, kad rašyti gali kiekvienas norintis ir jaučiantis rašymui aistrą. Norėčiau kiekvienam, ypač moksleiviams, palinkėti – nežabokite savo kūrybiškumo. Rašykite, skaitykite, leiskite lietis fantazijai. Aš kažkada tik svajodavau, kad kada nors bus išleista mano knyga. Pasirodo, įdėjus darbo, mintys ir norai materializuojasi“, - pokalbį užbaigia Agnesa.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Pačios geriausios svajonės turi būti tokios, kurių sieki, negalvodamas – pavyks ar ne“, – taip kalbėjo praėjusį trečiadienį į Palangos senąją gimnaziją trumpam po 12-os metų sugrįžusi rašytoja Agnesa Kenešytė-Gricė. 


Lapkričio 23 d. (trečiadienį) 16 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje rašytoja, literatūrinės Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatė Loreta Jastramskienė pristatys naujausią savo romaną daugiaprasmiu pavadinimu – „Visada, Tėve, bus Amerika“ .


Kovo 30 d. 16 val. Palangos viešojoje bibliotekoje įvyks susitikimas su rašytoja, Europos Sąjungos literatūros premijos laureate Daina Opolskaite.


Diskusijų, skaito jaunimas ar ne, apstu. Vieni teigia, kad paaugliai yra visa galvą panirę į popamokinę veiklą ir socialines medijas, tad laiko knygai tiesiog neturi arba noras skaityti yra nepakankamai didelis. Kiti, priešingai, tvirtina, kad šiuolaikinis jaunimas skaito ir dar kaip. Turbūt šioje vietoje nėra vienos tiesos, bet aišku viena – paaugliams reikalinga kokybiškų ir įdomių knygų...


Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) jau šešioliktus metus rengiamų apdovanojimų ceremonijoje, antradienio vakarą vykusioje Vilniuje, Nacionaliniame dramos teatre, tradiciškai visų 14 šalies ministerijų, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje bei Lietuvos verslo konfederacijos vadovai įteikė „Auksinės krivūlės“ statulėles konkrečiose srityse nusipelniusioms savivaldybėms. Palanga...


Lyja dar vasaros lietumi, taip smulkiai, smulkiai...Jis, lietus, nusėda ant margaspalvių žiedų mano kaimynės sode... Šis paskutinis vasaros lietus labai panašus į mane. Aš, mano muzika (gitaros garsai) ir lietaus šokis, iki skausmo pažįstamas – paskutinis šią vasarą.


Ar galima riboti žmogaus laisvę? Išgirdus tokį klausimą, niekam nekiltų abejonių dėl atsakymo – žmogaus laisvės niekas negali riboti. Tačiau kai vienokios taisyklės galioja žmogui, gyvenančiam savarankiškai, kitam, gyvenančiam tam tikroje įstaigoje, reikia prisitaikyti prie kitokių taisyklių. Bet kaip prisitaikyti, kai iki šiol buvo leidžiama gyventi laisviau. Taip...


Prieš kurį laiką „Palangos tiltas“ palangiškių teiravosi, ar jie patenkinti komunalinių paslaugų kokybe ir jų kaina. Į redakciją užsukęs palangiškis Antanas Butkevičius, šiuo metu jau besimėgaujantis užtarnautu poilsiu, pasidalino, kokios klaidos visgi bado akis ir ką būtų galima ištaisyti. Tiesa, pasak pašnekovo, jos nedidelės, pastangų...


Penktadienį, gruodžio 16 d.,Vyriausybės rūmuose įvykusiame „Lietuvos metų gaminio 2016“ apdovanojimų renginyje aukso medaliu įvertinta Palangos koncertų salė. Apdovanojimą UAB „Conresta“ direktoriui Lukui Laukaičiui įteikė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis kartu su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Robertu Dargiu.


Dainininkė Evelina Sašenko - šešis kartus „Dainų dainelės“ laureatė, šiuo metu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantūroje studijuojanti džiazo vokalą. Ji dalyvavo tokiuose projektuose kaip „Triumfo arka 2“, LNK muzikiniame projekte „Žvaigždžių duetai 5“, taipogi du kartus jau žengė į nacionalinės atrankos „Eurovizija“ sceną,  antrasis kartas, žinia, buvo sėkmingas – mergina...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius