Naujosios Žemaičių alkos skulptūros nebus griaunamos

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-06-02
Peržiūrėta
2120
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Naujosios Žemaičių alkos skulptūros nebus griaunamos

Vakar, birželio 2 dieną, Palangos miesto savivaldybėje vyko specialistų susirinkimas dėl Žemaičių alkos naujųjų skulptūrų, sukėlusių mieste nemažai triukšmo. Galiausiai buvo priimtas protingas sprendimas – palikti taip, kaip yra, tačiau viską pagrįsti.

Aštrūs kampai buvo nugludinti
Susirinkime dalyvavo profesorius Vladas Žulkus, Šventosios seniūnė Veronika Skeberdytė, Tarybos nariai, Kultūros skyriaus specialistai, skulptoriai ir kiti, kuriems rūpi Alkos likimas. Kultūros skyriaus pavaduotojas Robertas Trautmanas tikino, kad aštrūs kampai buvo apgludinti: „Svarbiausia, kad buvo išsakyta daug įvairių nuomonių ir priimtas galutinis sprendimas – negriauti dabartinių darbų, įrengti informacinįstendą, kuriame lankytojams būtų viskas paaiškinta, įvardinta darbų autorystė ir pan.“. Kultūros skyriaus pavaduotojo teigimu, protingas mintis dėstė Tarybos narys Dainius Želvys, kuris mano, kad patį svarbiausią indėlį į Alkos kalną įdėjo du žmonės: architektūrinį projektą parengęs Saulius Manomaitis, o jo sumanymą įgyvendino skulptorius Virgilijus Vaičiūnas. Pastarasis reikalavo, kad šiandieninės Virginijaus Narkaus skulptūros būtų nugriautos, tačiau vakar, R. Trautmano teigimu, nuomonė pasikeitė: „Jis sutiko, kad darbai būtų palikti, tačiau reikalavo labai aiškios autorinių darbų autentifikacijos, kad informacinėje lentoje būtų parašytas pirmųjų medinių stulpų autorius“.

Buvo kiek paskubėta
Susirinkime išsakė nuomonę ir profesorius V. Žulkus. Anot jo, medinių stulpų, vaizduojančių mitines dievybes, tiksli išvaizda tikrai nėra aiški ir moksliškai įrodyta. Profesoriaus teigimu, tai kiekvieno skulptorius improvizacija. Gali būti žinomi stulpų dydžiai, išdėstymas ir panašūs moksliškai įrodomi dalykai, tačiau dievybių išvaizda – tikrai ne. Tad V. Narkus, apkaltintas neišmanėlio darbu gana skubotai. Pasak R. Trautmano ir kitų specialistų, niekas nežino, kaip buvo iš tikrųjų, tačiau nepagalvota dėl ankstesnių skulptūrų autoriaus: „V. Vaičiūnas buvo architektūrinio plano įgyvendintojas. Prieš ruošiantis drožti naujus stulpus, buvo galima susisiekti su autoriumi, pasikonsultuoti. Čia Šventosios seniūnė V. Skeberdytė pripažino, kad šiek tiek paskubėjo ir galbūt neišsiaiškino visko ik galo“.
Susirinkime dalyvavęs ir pats V. Narkus Kultūros skyriaus pavaduotojui pasirodė tikrai turintis menininko jausmą ir suprantantis, ką daro: „Jis tikrai drožė šiuos stulpus ne iš savo fantazijos, žmogus daug domėjosi, matėsi, kad tikrai apie mitologiją išmano, tačiau trūksta pagrindimo, kodėl priėmė tokį ar kitokį sprendimą“. Kadangi tai, pasak R. Trautmano, nėra stulpas prie miesto įvažiavimo, o rimtas kultūrinis lankytinas objektas, naujųjų stulpų autoriaus buvo paprašyta parengti maketus, darbų brėžinius ir juos viešai pristatyti visuomenei. „Mes prašėme V. Narkaus, kad jis pagrįstų savo viziją. To pakako nuraminti diskusijas kėlusius ir aršiai nusiteikusius susirinkimo dalyviams“, – „Palangos tiltui“ pasakojo Kultūros skyriaus pavaduotojas.

Bus įrengtas informacinis stendas
Priimtas galutinis sprendimas, dėl kurio dauguma pritarė: šalia Žemaičių alkos, kaip ir prie didžiosios dalies lankytinų objektų, bus įrengtas informacinis stendas su detalia informacija – kalno istorija ir mitologinė reikšmė, pirmųjų medinių stulpų architektas, 1998 metais stulpus pastatęs autorius, naujųjų darbų autorius. Šį sumanymą pasiūlė miesto vicemeras Rimantas Mikalkėnas, manantis, kad radikalūs sprendimai nebūtini, tad V. Vaičiūnas, kėlęs didžiausią pasipiktinimą visa situacija, aprimo.
Tiesa, apie tai, kad nebuvo skelbtas konkursas dėl naujojo menininko, susirinkime nebuvo diskutuota.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Didžiuosiuose Žemaičių Kalvarijos atlaiduose – Palangos dekanato diena. Šv. Mišių metu melstasi už Palangos bendruomenę. 


Palangos PK informavo, kad spalio 27 dieną, apie 08.17 val. gautas pranešimas, kad Palangoje, prie Žemaičių g. ir L.Vaineikio g. sankryžos, yra išdaužtas automobilio BMW priekinių durelių lango stiklas, išluptas prietaisų skydelis, multimedija ir bėgių perjungimo svirtis.


Palangos savivaldybė išrinko diplomatui Jamesui Youngui Simpsonui skirtos skulptūros-meninio akcento idėjos konkurso nugalėtojus. Jais tapo architektas Saulius Druskis ir skulptorius Sergejus Plotnikovas.


Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir Lietuvos kariuomenės (LK) Krašto apsaugos Savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Aristidas Gerasimavičius ketvirtadienį pasirašė bendradarbiavimo sutartį.


Naujosios Žemaičių alkos skulptūros nebus griaunamos

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 02 | Rubrika: Miestas

Vakar, birželio 2 dieną, Palangos miesto savivaldybėje vyko specialistų susirinkimas dėl Žemaičių alkos naujųjų skulptūrų, sukėlusių mieste nemažai triukšmo. Galiausiai buvo priimtas protingas sprendimas – palikti taip, kaip yra, tačiau viską pagrįsti.  


Monciškių ir Šventosios paplūdimiai jau laukia poilsiautojų. Juos vasaros sezonui jau visiškai parengė miesto komunalininkai. O Šventosios svečius vilios ir neatpažįstamai pasikeitęs Žemaičių alkas, kuris į Jonines arba Rasų šventę šalies gyventojus, palangiškius, šventojiškius ir svečius iš užsienio vilios senąja...


Ieškote darbo? Šventoji jau mėnesį gyvena be seniūno. Iki tol miesteliui dirigavęs Eugenijus Čilinskas rugpjūčio 21-ąją spjovė į dalies bendruomenės narių niurzgėjimą, kad jam trūksta aktyvumo, ir įteikė Savivaldybės administracijos direktorei pareiškimą leisti jam dirbti seniūno pavaduotoju. Šis etatas tapo laisvas rugpjūtį į pensiją išėjus buvusiai...


Ar Žemaičių partija turi šviesią ateitį Palangoje? Ar palangiškiai yra tikri žemaičiai ir puoselėja savo paveldą?


Šventinio laikotarpio pradžią Palanga paskelbdavo J. Basanavičiaus gatvėje įžiebdama keliolika kalėdinių eglučių. Šiais metais jas pakeis jūriniais motyvais dekoruotos skulptūros. „Eglės mūsų miestą puošė dvejus metus, tad norėjosi naujovių“, – paaiškino Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Gintaras Sičiūnas.


Ledo skulptūros tirpsta

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 02 | Rubrika: Miestas

Didesnė nei penkių metrų ledo skulptūra negailestingai tirpsta. Temperatūrai šoktelėjus aukščiau nulio orai tapo permainingi – lietus ėmė niokoti ilgai kurtą ir džiuginusią ne tik palangiškius, bet ir svečius skulptūrą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius