„Žemaičių etninis atgimimas negali sėkmingai vykti be svertų politikoje“

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-04-04
Peržiūrėta
1908
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Žemaičių etninis atgimimas negali sėkmingai vykti be svertų politikoje“

 

Ar Žemaičių partija turi šviesią ateitį Palangoje? Ar palangiškiai yra tikri žemaičiai ir puoselėja savo paveldą?
Praėjusį antradienį redakcijoje, per tradicinį „Palangos tilto“ kavos rytmetį, su laikraščio skaitytojais diskutavo Žemaičių partijos Palangos skyriaus pirmininkas Romas Stankevičius, partijos narys ir žemaičių sambūrio „Būkime vieningi” vienas aktyvistų Vaidas Želvys.
R. Stankevičius sakė, kad tikįs, jog partija turi „geras“ galimybes vietos politikoje, bet didesnį partijos proveržį stabdo kai kurie nesutarimai partijos viršuje – Seimo rinkimuose partijos pirmininkas Egidijus Skarbalius dalyvavo „Drąsos kelio“ partijos sąraše.
Nors Europos Sąjunga numato nemažai lėšų etninio paveldo puoselėjimui, R. Stankevičius pripažino, kad iki šiol neatsirado „pakankamai raštingo žmogaus“, kuris tuo užsiimtų.
„Pavyzdžiui, Skuodo miesto Tarybos posėdžiai vyksta žemaitiškai. Būtų gerai, kad kurorte atsirastų koks nors paveldą puoselėjantis žemaitis, kuris , pavyzdžiui, sutiktų vaikams vesti sekmadienio pamokėles žemaitiškai,“ – sakė Žemaičių partijos Palangos skyriaus pirmininkas.
Abu žemaičių atstovai pabrėžė, kad žemaičiai Europoje buvo pakrikštyti paskutiniai, o krikščionybė į Lietuvą atkeliavo su kalaviju ir ietimis.
Anot pašnekovų, katalikų bažnyčia vietose tapo valdymo įrankiu, todėl neretai vietos valdininkai mieliau palaiko vietos katalikų bendruomenės aktyvistus nei senojo lietuvių tikėjimo išpažintojus, kurių, anot pašnekovų, labai daug tarp „tikrų žemaičių“.
Į redakcijos kavarytį atvykę garbaus amžiaus palangiškiai sakė, kad nėra „ką nors daug“ girdėję apie žemaičių veiklą Palangoje ir prisipažino, kad „nėra susimąstę“, ar laiko save žemaičiais.
Senjoras Petras atkreipė dėmesį, kad, nors Lietuva laisva, net žiniasklaida, užuot vartojusi žodį „sovietinis“, sako tarybinis.
V. Želvys pastebėjo, kad ne tik sovietmečiu, kai buvo darkoma Lietuvos istorija, bet net Lietuvai esant laisvai, anot pašnekovo, neretai yra nepelnytai mažai kalbama apie žemaičių istorinio, kultūrinio ir etninio paveldo reikšmę, žemaičių svarbą Lietuvos istorijoje.
„Kaip buvo tam tikrų tabu, kalbant apie žemaičius, taip tų tabu ir liko,“ – įsitikinęs V. Želvys.
Jis teigė, kad sambūris „Būkime vieningi“ savo lėšomis organizuoja išvykas į baltų senojo tikėjimo šventvietes, jas prižiūri, birželio 21-ąją prisidės prie žemaičių dainų renginio.
R. Stankevičius tikisi, kad partija artimiausiu metu išspręs partijos „viršūnių problemą“ ir ateis rimtai pasiruošusi savivaldos rinkimams 2015 metais.
Bet jis pastebėjo, kad kitaip nei, pavyzdžiui, Vokietijoje, Lietuvoje valdžia dažnai prisibijo etniniu pagrindu veikiančių sambūrių ar partijų.
Tačiau paklaustas, ar turi nuoskaudų bendraujant su kurorto valdžia, R. Stankevičius sakė, kad niekada iš žemaičio mero Š. Vaitkaus nėra susilaukęs neigiamo atsakymo.
„Priešingai: meras Š. Vaitkus nuolat skatina mus, palaikė mūsų idėją dėl savaitgalio pamokėlių žemaičių kalba rengimo. Meras pritarė minčiai per mūsų šventę liepos mėnesį prie savivaldybės iškelti ir žemaičių vėliavą,“ – sakė R. Stankevičius.
„Bet etninis atgimimas negali vykti sėkmingai, jeigu neturi svertų politikoje, jei pats nesi valdžioje,“ – pastebėjo V. Želvys.

 

Jūsų komentaras:

kuršis 2013-04-05 10:24 (IP: 92.61.33.151)
Mysk i batus, kokie du istorijos zinovai diskutavo apie Palangos zemaicius, paskaitykit apie Meguvos zeme, apie tai kas Palangos vietoje gyveno- jus "zemaiciai", o ypac Stankevicius, kazkur nuo Radviliskio atsibaladojes, isivaizduoju, kaip jis zemaitiskai pezetu Palangos vaikams. Bet ko neprisifantazuosi,vardan pakliuvimo i "politine valdzia" anot vieno pokalbio dalyvio. Juokas ima

Taip pat skaitykite

Palangos meras Šarūnas Vaitkus šeštadienį, balandžio 8 d., paskelbė savo Facebook paskyroje: „Džiaugiuosi, kad Palanga puoselėja savo gražiąsias tradicijas ir gražiausią pavasario šventę vėl pasitinkame pasipuošę tradicine Velykų margučių alėja J.Basanavičiaus gatvėje."


Didžiuosiuose Žemaičių Kalvarijos atlaiduose – Palangos dekanato diena. Šv. Mišių metu melstasi už Palangos bendruomenę. 


Palangos PK informavo, kad spalio 27 dieną, apie 08.17 val. gautas pranešimas, kad Palangoje, prie Žemaičių g. ir L.Vaineikio g. sankryžos, yra išdaužtas automobilio BMW priekinių durelių lango stiklas, išluptas prietaisų skydelis, multimedija ir bėgių perjungimo svirtis.


Kai skaitote šį interviuką, Jonas Simutis, palangiškis LNK žinių reporteris, ko gero, jau skuodžia pas kitą dienos įvykio herojų. Per vieną savaitę pašnekinęs ir prezidentą Valdą Adamkų, ir kadenciją baigusią Dalią Grybauskaitę, jis labiausiai norėtų nors trumpučiam pokalbiui susėsti su savo kumyru, buvusiu JAV prezidentu Baraku Obama. Bet politikos mokslų ir tarptautinių...Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir Lietuvos kariuomenės (LK) Krašto apsaugos Savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Aristidas Gerasimavičius ketvirtadienį pasirašė bendradarbiavimo sutartį.


Naujosios Žemaičių alkos skulptūros nebus griaunamos

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 06 02 | Rubrika: Miestas

Vakar, birželio 2 dieną, Palangos miesto savivaldybėje vyko specialistų susirinkimas dėl Žemaičių alkos naujųjų skulptūrų, sukėlusių mieste nemažai triukšmo. Galiausiai buvo priimtas protingas sprendimas – palikti taip, kaip yra, tačiau viską pagrįsti.  


Monciškių ir Šventosios paplūdimiai jau laukia poilsiautojų. Juos vasaros sezonui jau visiškai parengė miesto komunalininkai. O Šventosios svečius vilios ir neatpažįstamai pasikeitęs Žemaičių alkas, kuris į Jonines arba Rasų šventę šalies gyventojus, palangiškius, šventojiškius ir svečius iš užsienio vilios senąja...


Ar Žemaičių partija turi šviesią ateitį Palangoje? Ar palangiškiai yra tikri žemaičiai ir puoselėja savo paveldą?


Liberalcentristai patys kuria šviesią konservatorių ateitį

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 09 26 | Rubrika: Miestas

„Litesko” korta ateinančiuose rinkimuose į Palangos miesto tarybą tampa kozeriniu tūzu.  Laiku jį ištraukę konservatoriai jau dabar gali dėlioti būsimos miesto tarybos valdančiosios koalicijos pasjansą.  Didžiausių Tėvynės sąjungos konkurentų - liberalcentristų pastangos rinkimuose bus lengvai mušamos tuo pačiu „Litesko” tūzu.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius