Nuo šiandien radiacinį foną Lietuvoje jau galite stebėti naujoje platformoje

Palangos tiltas, 2023-05-23
Peržiūrėta
1192
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuo šiandien radiacinį foną Lietuvoje jau galite stebėti naujoje platformoje

Pastarosiomis dienomis pasitaiko atvejų, kai socialinėje erdvėje sklinda klaidinanti ir žmones bauginanti informacija apie padidėjusį radiacinį foną Lietuvoje. Radiacinės saugos centras praneša, kad Lietuvoje radiacinis fonas nepakitęs.

Primename, kad Radiacinės saugos centro (toliau – RSC) specialistai nuolat (24/7) stebi Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo (RADIS) sistemos teikiamus matavimų duomenis ir apie foninės gamtinės jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) padidėjimą Lietuvoje nedelsdami informuotų atsakingąsias institucijas ir gyventojus bei pateiktų rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo.

RSC informuoja, kad Lietuvos radiacinio fono žemėlapį galite stebėti šioje atnaujintoje nuorodoje: https://bit.ly/3Iy9LBL .

Žemėlapyje galite matyti:

RADIS stočių tinklą Lietuvoje;Maksimalią gama dozės galią, užfiksuotą per pastarąją valandą;Kritulių kiekį ir oro temperatūrą, išmatuotą artimiausioje meteorologinėje stotyje;Matavimo vietų skaičių;Ir kt.

Taip pat dažnai sulaukiame klausimų, kurių atsakymus pateikiame žemiau:

Kodėl staiga gali pakisti radiacinis fonas Lietuvoje?

Radiacinis fonas nėra pastovus, jis nuolatos svyruoja, todėl normalus fonas yra nuo 50 iki 300 nSv/h. Jo svyravimus gali lemti ir krituliai, nes radono dujos išsiskiria iš dirvožemio, kai dirvožemio kapiliarus užpildo kritulių vanduo, todėl pradėjus lyti, gali padidėti jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) lygis.

Kiek yra radiacinio fono matavimo vietų Lietuvoje?

Lietuvoje veikia RADIS sistema, kurią sudaro nuolat veikiančios 48 jonizuojančiosios spinduliuotės lygio aplinkoje  matavimo stotys (44 jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) lygio matavimo aplinkos ore stotys ir 4 Neries bei Nemuno vandenyse matavimo stotys), išdėstytos visoje Lietuvos teritorijoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jau netolimoje ateityje Palangoje per teleskopus galėsime stebėti dangaus šviesulius – baigiama rengti Pradinės mokyklos su observatorija kapitalinio remonto projektą. Šia žinia Facebook penktadienį, vasario 9 dieną, pasidalino Palangos meras Šarūnas Vaitkus. Numatoma, kad Pradinės mokyklos pastatas bus apšiltintas, pakeisti langai, stogo danga, praplėstas bei įstiklintas tambūras, taip...


Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva Valstybės duomenų agentūra sukūrė šaltojo sezono vakcinacijos švieslentę, kuri leidžia stebėti, kaip aktyviai gyventojai skiepijasi nuo gripo ir COVID-19 ligos. 


Pastarosiomis dienomis pasitaiko atvejų, kai socialinėje erdvėje sklinda klaidinanti ir žmones bauginanti informacija apie padidėjusį radiacinį foną Lietuvoje.


2023 m. balandžio 5 d. Palangos sanatorinėje mokykloje vyko edukacinis renginys „Palanga vakar ir šiandien“, skirtas Palangos 770 jubiliejaus minėjimui bei Tarptautinei vaikų knygos dienai pažymėti. 


Praėjusias metais atidarytame moderniame Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre jau laukiama naujų „pacientų“ – pilkųjų ruonių jauniklių.


Kvailystė, kad vos tik baigiasi vasara Klaipėdos regionas ir visi jame esantys miestai ir miesteliai ištuštėja.


Sakoma, kad šuo – geriausias žmogaus draugas, tad kiekvienam šeimininkui reikėtų nepraleisti tarptautinės šuns dienos.


Internetas ir karantinas paspartino automobilių paiešką ir prekybą internetu. Kai kuriems skelbimų „šukavimas“ ir kabinėjimasis prie automobilių ar jų aprašymų jau yra tarsi vakaro pramoga, o gal net hobis. Jau nebūtina keliauti į aikšteles ar automobilių salonus, atspėti automobilio parametrus iš trumpo skelbimo laikraštyje ar žurnale...


Iki vienos, visai Palangai svarbios datos – kovo 3-iosios, – kada rinksime savivaldybės naująją Tarybą, liko visai nedaug. Kam patikėsime miesto vairą kitus ketverius metus?


Praėjusią savaitę naujoje Palangos „Maxima“ parduotuvėje autobusų stotyje apsipirkusi palangiškė, pirkusi prekių su nuolaida, grąžos turėjo gauti penkis eurus. Bet kasininkė vyresnio amžiaus pirkėjai vietoje jų įbruko penkių markių monetą, kuri buvo išimta iš apyvartos 2002-aisiais, Vokietijai įsivedus eurą. Į delną moteriai įsprausta moneta buvo nukaldinta...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius