Nuogalių paplūdimiai – kurorto valdžiai tabu

Dalia JURGAITYTĖ, 2010-06-16
Peržiūrėta
472
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kurorto pajūris –  tai ne tik  lepinimasis saulės voniomis, maudynėmis, bet ir vieta, kuriame verda prekyba. Jau ne vienerius metus kurorto verslininkai, siekdami užsidirbti, kaunasi konkursuose dėl paklausiausių  nustatytų  viešųjų vietų, kainuojančių tūkstantines sumas. Tačiau pajūryje yra vienas išskirtinis paplūdimys – moterų, kuriame jau daugiau nei keturis dešimtmečius klesti taip vadinamas „bobturgis“. Minėtas turgelis populiarus. Deja, tokio pobūdžio prekybą, kuomet prekės išdėliotos eilėmis ant smėlio ar plaikstosi pakabintos ant krūmokšnių, niekaip kitaip neįvardysi, kaip balaganu.

 

Išvijo R.Palaitis

Prieš dešimtmetį tuomečio kurorto mero Raimundo Palaičio iniciatyva dailiosios lyties atstovės buvo išgrūstos iš paplūdimio prie jūros tilto. Nors bandyta protestuoti, tačiau teko nusileisti ir įsikurti pajūrio ruože ties Naglio kalnu. Moterys, nesiskųsdamos ir nekeldamos reikalavimų, vėlgi ėmėsi įprastos veiklos - ramiai prekiauti. Verslininkai patenkinti, valdžia taipogi, esą problema išspręsta, o jūs moterytės darykit ką norit, tik prekybai turėkit leidimą. Valdžios dėmesys tuo ir baigiasi.

 

Jautri tradicija

Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Valerijaus Kuznecovo pasiteiravus, kodėl  nesvarstoma galimybė moterų paplūdimyje nustatyti viešąsias vietas,  jis „Palangos tiltą“ tikino, kad moterų nebijąs ir apskritai šiuo klausimu vertėtų kreiptis į Verslo ir turto skyriaus specialistes. Tačiau, anot administracijos vadovo, kalbant rimčiau, nerodąs asmeninės iniciatyvos dėl vietų prekiauti moterų pliaže nustatymo.

„Turgelis - per daug jautri tradicija. Kiek man žinoma, tokia prekybos forma tenkina tiek prekeives, tiek pirkėjas, tad uždrausti vargu ar verta. Kitas klausimas, kurį reika spręsti, tai dėl civilizuotai teikiamų paslaugų, nes kuomet prekės išdėliotos ant smėlio, tai be abejo, sąlygos nepavydėtinos. Tą problemą turėtų išspręsti šiuo metu rengiamas paplūdimių specialusis planas, kuriame aiškiai bus apibrėžta kokia galima veikla “, - pripažino, kad situacija nepatenkinama direktorius.

 

Poreikis yra

V.Kuznecovo svarstymu, jei pajūris nuo neatmenų laikų padalintas į moterų, vyrų ir net pastaraisiais metais jau egzistuoja ir nudistų paplūdimius, tai galima tvirtinti, kad žmonėms to reikia.

 „Moterų paplūdimys man suprantamas, nes dailiosios lyties atstovės rūpinasi savo grožiu ir įdegiu. Tačiau vyrų paplūdimys – anachronizmas. Yra kaip yra. Tad numačius viešąsias vietas nuogalių paplūdimiuose, vargiai tikėtina nauda“, - nuomonę apie nuogalių paplūdimus išsakė V.Kuznecovas.

 

Prekyba išnešiojamoji

Palangos miesto savivaldybės Verslo ir turto skyriaus vedėja Zoja Strikaitienė sakė neįžvelgianti kitų žaidimo dalyvių, dirbančių paplūdimyje, t.y. stipriosios lyties verslininkų, diskriminacijos. Anot vedėjos, būta svarstymų bei bandymų  reglamentuoti tvarką moterų paplūdimyje, tačiau pripažinta, jog galimybių numatyti viešąsias vietas nėra. „Ne paslaptis, kad turgelis  paplūdimyje jau egzistuoja daugiau nei keturi dešimtmečiai. Moterys dėl vietų nekonkuruoja, nes prekės išdėliojamos ant smėlio. Tokia prekybos forma patenkintos tiek prekeivės, tiek pirkėjos. Siekiant legalizuoti prekybą, nuspręsta, kad tai išnešiojamoji. Leidimas prekiauti metams kainuoja du šimtai litų. Be to, prekeivės turi įsigyti verslo liudijimą, mokėti privalomąjį sveikatos draudimo bei šiukšlių mokesčius“, - kaip reglamentuojama susiklosčiusi tradicija pasakojo vedėja.

 

Leidimo paprašė vyriškis

Pasak Z.Strikaitienės,  svarbiausia, kad būtų prekiaujama legaliai. Pernai buvo išduoti 36 leidimai ir surinkta apie 11 tūkst.litų rinkliavos mokesčio. Nors, anot jos, dauguma skundžiasi nepagrįstai dideliais mokesčiais, tačiau vienaip ar kitaip prekeivės įspraustos į rėmus.

„Mano nuomone, gerai, kuomet moterys kruta, o ne laukia malonių ir pašalpų“, - sakė vedėja.

  Beje, šiemet prekiauti moterų paplūdimyje leidimo paprašė ir vienas vyriškis. Z.Strikaitienės teigimu, vargu ar  jis lįs į moterų karaliją. „Minėtas vyras bedarbis ir jam pigesnis verslo liudijimas, tad greičiausiai prekiaus jo šeimos moterys“, - apie sunkmečio krečiamas išdaigas  pasakojo vedėja, pridūrusi, kad tai nebejuokinga.

 

Prekiauja ir nelegalės

Kalbėdama apie kontrolę, vedėja teigė, jog skyriaus specialistės dažnai tikrina, ar prekiaujančios moterys turi leidimus. Paplūdimyje su kas vasarą dirbančiomis palangiškėmis nesą jokio vargo, nes pastarosios žino tvarką. Tuo tarpu, anot Z.Strikaitienės, nelegaliai dirbančios prekeivės dažniausiai pasirodo savaitgaliais. Dėl jų dažniausiai ir kyla konfliktai. Pasak vedėjos, nors skyriaus specialistės negali skirti baudos, siekiančios nuo 20 iki 100 litų, tačiau pažeidimas užfiksuojamas. Surašomas aktas, kuris perduodamas policijai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šią savaitę Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus gali pelnytai švęsti – sukanka 10 metų, kai jis stovi prie Palangos, didžiausio šalies kurorto, vairo. Galima Š. Vaitkumi žavėtis ar nemėgti, tačiau sunku paneigti tai, ką mato dauguma kurorto gyventojų bei miesto svečių: 10 paskutinių Palangos metų primena svaiginantį skrydį –...


Romualdas Rima, buvęs palangiškis, buvęs radijo stoties savininkas bei redaktoriaus pavaduotojas trumpai gyvavusiame kurorto laikraštyje „Mūsų Palanga“, taip pat dirbęs direktoriaus pavaduotoju Palangos Moksleivių klube, šiandien gali lengviau atsikvėpti: „„Brexit-as“ niekaip nepakeitė jo gyvenimo.“ „Laiku susitvarkiau reikalingus...


Palangos paplūdimiuose klesti nelegali alkoholinių gėrimų ir čeburekų prekyba: siekdami išvengti baudų, prekiautojai nevengia imtis gudrybių, praneša "Lietuvos rytas" televizija.


Iš lietingosios Airijos į Lietuvą dviem savaitėms pailsėti sugrįžo Eglė ir Tomas, rašo delfi.lt Pora vieną savaitgalį skyrė atostogoms prie jūros, tačiau kodėl po viešnagės pajūryje emigrantams mielesni išlieka Airijos paplūdimiai.


Viešieji užrašai – įmonės, įstaigos, organizacijos ir viso miesto įvaizdžio dalis. Kaip kad sutikę žmogų pirmiausia jį vertiname pagal jo išvaizdą, kalbą, taip ir apie miestą ar kaimą pirminę nuomonę dažnai susidarome išvydę ir perskaitę jų reklamines iškabas, kitus viešuosius užrašus. Taip pat prisėdę kavinukėje – juk tikimės, kad...


Kad Palangos kurortui būtina autobusų stotis miesto centre, nuspręsta dar iki II-ojo pasaulinio karo: 1937 m. valdžia šiai paskirčiai nupirko sklypą iš privačių asmenų, ir, kaip spėjama, 1939-aisiais čia iškilo vienas reikšmingiausių kurorto prieškarinės infrastruktūros visuomeninės paskirties objektų. 2010-ųjų rudenį Palangos autobusų stoties pastatas...


„Praeitis... Dabartis... Kokia buvo Palanga, kokia ji dabar? Ką aš žinau apie miestą, kuriame gyvenu?“ Atsakymai į šiuos klausimus, keltus Palangos mokyklų moksleivių, sudėti į leidinį „Miestas, kuriame aš gyvenu“, penktadienį pristatytą kurorto viešojoje bibliotekoje.


Nuogalių paplūdimiai – kurorto valdžiai tabu

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 06 16 | Rubrika: Miestas

Kurorto pajūris –  tai ne tik  lepinimasis saulės voniomis, maudynėmis, bet ir vieta, kuriame verda prekyba. Jau ne vienerius metus kurorto verslininkai, siekdami užsidirbti, kaunasi konkursuose dėl paklausiausių  nustatytų  viešųjų vietų, kainuojančių tūkstantines sumas. Tačiau pajūryje yra vienas išskirtinis paplūdimys – moterų, kuriame jau daugiau nei keturis...


Vakar Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariai surengė apskritojo stalo diskusiją. Joje kurorto verslininkai išsakė parlamentarams problemas dėl padidinto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) bei prašė palengvinti mokestinę naštą. Diskusijoje dalyvavo Seimo nariai Pranas Žeimys, Vaidotas Bacevičius, Palangos miesto savivaldybės tarybos...


Praėjusį savaitgalį Klaipėdos apskrities mokesčių inspekcija Palangoje tikrino vasaros sezono metu vykdančius veiklą verslininkus. Inspektorių akiratyje atsidūrė stovyklavietės, visuomeninio maitinimo bei pramogų paslaugas siūlančios įmonės. Reido metu rasta neapskaitytų pajamų bei netinkamai tvarkomos apskaitos atvejų. Iš viso per pastarąjį mėnesį nustatyti 39 tokio pobūdžio pažeidimai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius