Nuosavybė: žole ir šiukšlėmis apžėlusio tako kratosi visi

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-11-14
Peržiūrėta
345
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuosavybė: žole ir šiukšlėmis apžėlusio tako kratosi visi

Taku tarp Palangos Iveros Dievo motinos cerkvės ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pasivaikščioti einantys palangiškiai piktinasi: neilgo tako pakraštys palei cerkvės šoną sutvarkytas, o nuo „Baltijos“ mokyklos skirianti gyvatvorė ir žalia juosta prie jos – pilnutėlės šiukšlių. Kas gi čia šiukšlina ir kas privalo šį kampelį tvarkyti?

 

Piktina palangiškius

Jau ne pirma kartą į mūsų redakciją užeinantys ar paskambinantys palangiškiai teiraujasi: kam privalu sutvarkyti neilgą takelį, einantį tarp stačiatikių cerkvės ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos?

Mat vaizdas ten esantis nekoks. Visais metų laikais palei mokyklą juosiančią gyvatvorę voliojasi šiukšlės – nuo tuščių cigarečių ir traškučių pakelių iki skardinių gaivinančių gėrimų pakuočių. Būna ir stiklinių alaus butelių, tačiau šiuos greitai surenka vietinės reikšmės „sanitarai“. O itin šiukšlių pagausėja tada, kai prasideda mokslo metai ir šiame mokyklos patvoriu einančiame take būriuojasi dūmą traukiantys moksleiviai.

„Ateikite ir patys pažiūrėkite, kas čia darosi. Aš jau Savivaldybėje teiravausi, kas turi teritoriją valyti ir tvarkyti. Ten pasakė, jog savo patvorius turėtų mokykla apsiliuobti. Bet direktorius man pareiškė, jog jie džiaugiasi, kad rūkantys vaikai nebe mokyklos teritorijoje tą daro, o kas vyksta už tvoros – nebe jų reikalas“, – sakė į redakciją užėjusi ponia, nelabai kokiais žodžiais atsiliepusi ir apie patvoriais besibūriuojančių moksleivių išsiauklėjimą.

 

Vaizdas tikrai nekoks

Šeštadienio dieną pasivaikščiojome minėtu taku. Ir išties – prie cerkvės tvoros pora šiukšlelių numesta. O palei mokyklos teritoriją juosiančią gyvatvorę – tiesa, gan padoriai apkirptą ir „sušukuotą“ – turbūt kelių metų senumo žolių džiunglės veši. Tose džiunglėse kokių tik šiukšlių neišvysi – nors mokslo darbą apie žalingus čia praeinančių ar besibūriuojančių palangiškių įpročius rašyk. Medžiagos bus sočiai. Ir nors kažkas buvo pastatęs šiukšlių dėžę primenančią konstrukciją, visa „medžiaga“ voliojasi šalia šiukšlinės. O kai kas net į gyvatvorę sukaišiota – matyt, liaudies „menininkai“ instaliacijas kūrė.

„Gal pagaliau parašysite apie šitą betvarkę, – pamačiusi fotografuojant „instaliacijas“ paklausė šuniuką pasivaikščioti išvedusi ponia. – Gyvenu šalia, tuo taku labai patogu nuo namų pro stadioną pasivaikščioti eiti. Bet jeigu prie stadiono komunalininkai gražiai viską sutvarkę, tai šis takas – kažkoks siaubas. Vos ne šiukšliniausia jei ne Palangos, tai šio kvartalo vieta“.

„Būtinai parašykite apie šį šiukšlyną. Ir išsiaiškinkite, kas čia turi tvarką daryti, nes nežinome, net kieno atsakomybės pareikalauti“, – sakė prošal ėjęs vyriškis.

 

Komunalininkams nepriklauso

„Dalis teritorijos aplink cerkvę yra privačių asmenų nuosavybė, ir mums ten tvarkytis nepriklauso“, – paklaustas, kas turi valyti taką, sakė bendrovės „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus. Į tą netvarkytiną teritoriją, jo teigimu, įeina ir minėtasis takelis.

„Ten, kur mums priklauso tvarkyti, darome viską – ir šienaujame palei stadioną, ir šiukšles išvalome“, – patikino komunalininkų vadovas, pataręs Savivaldybės administracijoje teirautis, kam priklausąs minėtasis takas.

Statybų skyriuje iš trijų nurodytų telefonų po ilgo bandymo prisiskambinti atsiliepusi ponia sakė, jog negalinti taip iškart, nepamačiusi vietoje, atsakyti, kam takelis priklausąs.

 

Parapija šiukšles apsirenka

Palangos Iveros Dievo Motinos ikonos stačiatikių parapijos raštinės telefonu atsiliepusi moteris sakė, kad cerkvės teritorija baigiasi sulig jos tvora. Tačiau prieš didžiąsias šventes parapija susitvarko ne tik savo kiemą, bet ir už tvoros esančioje teritorijoje šiukšles aprenka. Taip pat ir minėtąjį taką apšvarina.

„Tikrai nesmagu, kad tarp mūsų tvoros ir mokyklą juosiančios gyvatvorės šiukšlynas atsiradęs. Ir toli gražu ne vien paaugliai čia teršia. Va, ir vakar suaugę vyriškiai alų gėrė ir rūkė“, – kalbėjo moteris.

Pasak jos, vien mokyklos ar mokinių kaltinti dėl netvarkos nelabai būtų galima. Mokykla neseniai gyvatvorę apkarpė, ji tapo kiek žemesnė. Tačiau vaikai vis tiek ateina už jos pasislėpę parūkyti.

„Ne man spręsti – juolab ir tokių įgaliojimų neturiu – kas turėtų čia žiūrėti tvarkos. O dėl mokinukų – laikai tokie, vaikyk juos nevaikęs – vis tiek ateis. Didžiausia problema – tiek vaikų, tiek suaugusiųjų požiūris į švarą ir tvarką“, – savo nuomonę pasakė parapijos atstovė.

 

Mokyklos riba – iki gyvatvorės

„Mūsų mokyklos riba yra iki gyvatvorės, o už gyvatvorės – jau ne mūsų teritorija, ir jos mes neprižiūrime, – aiškino „Baltijos“ pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Dainius Navickas. – O dėl rūkymo – vos ne kiekvieną dieną sulaukiame gyventojų skambučių dėl rūkančių vaikų. Ir vėl – kadangi čia ne mokyklos teritorija, bausti jų negaliu“.

Pasak direktoriaus pavaduotojo, ir jis pats, ir pedagogai taip pat vos ne kasdien eina rūkančių moksleivių vaikyti. Tačiau kai juos išvaikai, jie sulenda į laiptines. O tada sulaukiama dar daugiau pasipiktinusių gyventojų skambučių.

„Nors ir negalime fotografuoti rūkančių, kartais tai padarome. Nes kitaip tėvams neįmanoma įrodyti, kad jų vaikai rūko. Žodžiu, kovojame visomis išgalėmis. Bet, viena vertus, tai ne tik mūsų mokyklos ar Palangos problema. Visur ta pati bėda. Manau, kad reidus turėtų dažniau rengti policija, gal pareigūnų nubausti rūkoriai ir jų tėvai labiau susirūpintų“, – svarstė direktoriaus pavaduotojas.

 

Savininką išsiaiškins

„Mūsų skyrius kol kas nėra gavęs jokio nusiskundimo dėl netvarkos jūsų minėtoje teritorijoje, tačiau būtinai pasidomėsime ir tuo, kam priklauso šis takas, ir tuo, kas gi ten nesitvarko, gal dar šiandien nuvažiuosime ir užfiksuosime situaciją, – patikino Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotoja Danutė Mikienė. – Tikrai negali taip būti, kad žemės sklypas nepriklausytų niekam – nei cerkvei, nei mokyklai, nei privačiam asmeniui ar valstybei. Dažniau būna, kad į vieną sklypelį pretenduoja keli savininkai. Mes turime visas galimybes pažiūrėti detaliuosius planus, ir savininką nustatysime greitai“.

Pasak D.Mikienės, miesto švaros ir tvarkymo taisyklėse yra reglamentuota, kaip turi būti prižiūrima teritorija, kuri privalo būti nušienauta, žolė negali viršyti tam tikro aukščio, o šiukšlių būti išvis negali. Už užfiksuotus pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė.
   

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos ir Šventosios miesto bendruomenes pasiekė skaudi žinia: mirė buvęs Šventosios pagrindinės mokyklos direktorius Kazys Litvinas. Jis mokyklai vadovavo 1992–2004 metais. K. Litvinui buvo 66.


Dėl COVID-19 įvesto infekcijų plitimo ribojimo režimo dviem Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pradinėms klasėms – 2 A ir 1 emocijų ir raidos sutrikimų klasių mokiniams – lapkričio 3-13 d. bus taikomas nuotolinis mokymas (šių klasių mokiniai mokysis namuose).


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla startavo su nauju, tėvelių iniciatyva užgimusiu, karjeros ugdymo pamokų ciklu. Pamokos kitaip leido jauniesiems palangiškiams patirti mokymosi džiaugsmą netgi už savo ugdymo įstaigos ribų. Spalio 17 dieną Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos 1b klasės mokiniai, lydimi Rimos Kontrimaitės, pradinio ugdymo mokytojos metodininkės, lankėsi...


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla kiekvienais metais aktyviai dalyvauja Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro iniciatyvoje „Atverk duris vasarai“. Ši iniciatyva yra Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamos kampanijos „Už saugią Lietuvą“ dalis.


Kovo 21-oji – Pasaulinė poezijos diena.Tęsdami projektą „Pamilk knygą“, mes su Šventosios pagrindinės mokyklos ketvirtokais vieną pamoką skyrėme poezijai. Pamokoje dalyvavo Henritostėtis Henrikas Surgautas. Pirmiausia svečiui pristatėme bibliotekoje esančią ekspoziciją apie knygnešius, tuo pačiu pakartojome ir pagilinomegimtosios kalbos istorijos žinias....


Žodį „knygnešys“ mes, lietuviai, turėtume tarti su didele pagarba: nė vienos tautos kalboje tokios reikšmės žodžio nėra. 2004 metais UNESCO lietuvių knygnešystę įvertino kaip unikalią ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą. 1864–1904 metais, lietuviškų mokyklų, lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, Lietuvos šviesuoliai...


Spalio pabaigoje Šventosios pagrindinės mokyklos geriausiai besimokantys mokiniai važiavo į Anykščius. Mus lydėjo mokytojai D. Petkienė, R. Toliušiene, S. Baužys ir Z. Klapatauskienė.


Nuo rugsėjo pabaigos prie V. Jurgučio pagrindinės mokyklos vėl verda darbai: UAB „Palangos komunalinis ūkis“ darbininkai pradėjo tvarkyti lietaus nuotekų tinklus, įrenginėja drenažą apie senąjį mokyklos pastatą bei įrengs jo sienų hidroizoliaciją, rengiasi atnaujinti mokyklos teritorijos dangas. Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjos Violetos...


Taku tarp Palangos Iveros Dievo motinos cerkvės ir „Baltijos“ pagrindinės mokyklos pasivaikščioti einantys palangiškiai piktinasi: neilgo tako pakraštys palei cerkvės šoną sutvarkytas, o nuo „Baltijos“ mokyklos skirianti gyvatvorė ir žalia juosta prie jos – pilnutėlės šiukšlių. Kas gi čia šiukšlina ir kas...


2012-uosius, Maironio 150-ies metų jubiliejaus metus, Šventosios pagrindinė mokykla pagerbė renginiu „Maironiui – gėlė atminimo“. Į šį renginį buvo pakviesti tie, kurie geba raiškiai deklamuoti didžiojo tautos dainiaus eiles: tam 5-8 klasių mokiniai, paraginti lietuvių kalbos mokytojų Valdos  Šarkienės ir Nijolės Šauklienės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius