Opozicija valdantiesiems siūlo mažinti mokestį už šiukšles

Dalia JURGAITYTĖ, 2010-11-21
Peržiūrėta
1954
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ne viename susitikime su valdžia gyventojų konstatuota, jog  valdantieji liberalcentristai sugebėjo padidinti visų įmokamų mokesčių naštą, kuri daugumai palangiškių tapo nebepakeliama. Miestelėnų įsitikinimu, paisoma tik verslininkų pageidavimų, neatsižvelgiant į gyventojus, kurių problemos ir bėdos valdantiesiems nerūpi. Miesto savivaldybės taryboje opozicijai atstovaujantys konservatoriai Giedrius Šatkauskas ir Mindaugas Skritulskas, siekdami palengvinti mokesčių naštą, parengė sprendimo projektą, kuriuo siūlo mažinti mokestį už šiukšles. Jų nuomone, patvirtinti mokesčių dydžiai diskriminuoja didžiąją dalį palangiškių ir nėra socialiai teisingi.

 

Nesprendžiamos gyventojų problemos

Politikų teigimu, kitą savaitę posėdžiausianti miesto valdžia svarstys parengtą vicemero Rimanto Garolio sprendimo projektą, kuriuo siūloma koreguoti kai kuriuos nustatytus vietinės rinkliavos dydžius už atliekų tvarkymą. Šiuo sprendimu, anot konservatorių, siūloma mažinti vietinės rinkliavos dydį kai kuriems atliekų turėtojams bei ketinama supaprastinti šio mokesčio administravimo tvarką. Pasak jų, tai tik kosmetiniai, o ne esminiai pakeitimai, nes nesprendžiamos gyventojų problemos. „Deja, nekalbama nei apie daugiabučių gyventojus, kurie sąžiningai moka šį mokestį, nei apie  sodo sklypelių bei garažų savininkus. Koreguojamas vietinės rinkliavos dydis užsiimantiems išvežiojamąja prekyba paplūdimiuose. Be to, numatyta mokestį taikyti atgaline data, t.y. nuo gegužės mėnesio“, - konstatavo konservatoriai.

 

Siūlomi dydžiai žymiai mažesni

Jų įsitikinimu, šiuo metu įteisintas mokestis už šiukšles diskriminuoja didžiąją dalį palangiškių, todėl jie ir parengė alternatyvų projektą, kuriuo siūloma mažinti mokesčio dydžius daugiabučių gyventojams bei praplėsti mokėtojų ratą. Pasak G.Šatkausko, sprendimo projekte yra siūloma vietinės rinkliavos dydį taikyti atsižvelgiant į turimo buto plotą, nes, anot jo, dažniausia mažesniame bute gyvena pensininkai ar vieniši asmenys, kurie butų nenuomoja, tad natūralu, kad ir šiukšlių nesukaupia. Tad, jei butas iki 40 kv.m  nustatyti 60 litų metinį mokestį, jei nuo 40 iki 60 kv.m – 80 Lt, nuo 60 iki 80 kv.m – 100 Lt, nuo 80  iki 120 kv.m – 120 Lt. Jei būsto plotas nuo 120  iki 200 kv.m – 180 Lt, nuo 200 iki 300 kv.m – 220 Lt, nuo 300 iki 450 – kv.m – 340 Lt ir jei bendrasis plotas didesnis nei 450 kv.m – 340 Lt metinio mokesčio. Už garažo valdą siūloma mokestį sumažinti penkiais litais ir jis siektų 10 litų, o už sodo sklypą su nameliu savininkui reiktų mokėti 40 litų.

 

Situacija paradoksali

Pasak G.Šatkausko, motyvas, kodėl iš esmės reikia mažinti mokesčius minėtajai gyventojų daliai tai, jog susiklosčiusi situacija paradoksali. Jo žodžiais, miestelėnas, gyvenantis 60 kv.m bute, turintis sode sklypelį, kuriame pašiūrė įrankiams sudėti bei garažą, per metus turi sumokėti už komunalines atliekas apie 260 litų. Anot jo, tokios padėties niekaip neįvardysi normalia. Tuo tarpu, nuosavų valdų savininkams,  mokestis už komunaline atliekas ne ką didesnis nei gyvenančiam daugiabutyje. Be to, pasak politiko, dabartinė įteisinta tvarka mokėti  už šiukšles pagal turimą turtinį vienetą,  palanki kai kuriems gyvenantiems daugiabučiuose kotedžuose. Esti tokių daugiabučių kotedžų, kurie įforminti kaip du turtiniai vienetai, tačiau į šiuos vienetus sutelpa net aštuoniolika butų. Pavyzdžiui, Vanagupės kvartale yra įregistruotas dviejų butų namas ir šis dvibutis už komunaline atliekas moka 180 litų per metus, kai gyvenantis didesniame nei 40 kv.m bute vietinės rinkliavos mokestis už šiukšles siekia 132 litus. Už vieno  garažo valdą tenka mokėti 15 litų, o už sodo sklypą su poilsio nameliu net 120 litų per metus.

 

Yra nemokančių

Taip pat politiko teigimu, esti ir nemokančiųjų už šiukšles gyventojų ratas. „Mūsų žiniomis, kai kuriuose kvartaluose nemaža dalis įsikūrusių gyventojų, tačiau Registrų centre neįregistravę valdos, nemoka už šiukšles. Tokiu būdu, kai namas nėra duomenų bazėje, tuomet ir mokėti už komunalines atliekas nereikia. Siūlome, ne tik apmokestinti pagal Registro centro duomenis, bet ir pagal faktines aplinkybes. Tokio pobūdžio atvejams išaiškinti turėtų būti sudaryta komisija, kuri įvertintų tikrąją padėtį. Tą galima padaryti pagal elektros, dujų ir vandens suvartojimą“, - apie būtinybę įteisinti principą, kad moka visi kalbėjo G.Šatkauskas, pridūręs, jog tuomet nebereikėtų krauti didžiulės mokesčių naštos ant daugiabučių gyventojų.

 

Pasiūlyta apmokestinti pagal turto dalį

Pasak Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininko M.Skritulsko, reikia pripažinti, kad  apie tūkstantį kvadratinių metrų  pastatai, vilos, svečių namai nėra skirti gyventi vienai šeimai. Ne paslaptis, kad šeimininkai priima ne tik svečius, gimines, bet ir nuomoja poilsiautojams. „Socialiai būtų teisinga skaičiuoti mokestį ne tik pagal turtinį vienetą, bet pagal gyvenančius bendraturčius. Tad mūsų pasiūlyta, jei turtinis vienetas priklauso trims ar daugiau bendraturčių, kiekvienas iš jų rinkliavą  moka atsižvelgiant į nuosavybės teise valdomą turto dalį“, - sakė M.Skritulskas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gegužės 11 d., Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, į Kurhauzą sukviesti didžiausi 2022 metų mokesčių į Palangos miesto biudžetą mokėtojai – tiek verslininkai, tiek ir vadinamojo Pagalvės mokesčio daugiausiai sumokėję gyventojai. 


Prabėgo lygiai metai, ir vėl, pagarbos  mokesčių mokėtojų dienos proga, ketvirtadienį, gegužės 11 d., į Kurhauzą Savivaldybė sukvietė didžiausius mokesčių į Palangos miesto biudžetą mokėtojus – verslo atstovus ir gyventojus.


„Šiandien, Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, pirmąsyk, bet tikrai ne paskutinį kartą įteikėme padėkas ir pasakėme nuoširdų AČIŪ verslininkams ir miesto gyventojams, praėjusiais metais sumokėjusiems daugiausiai mokesčių į Palangos miesto biudžetą, tarp jų ir pagalvės mokestį,“ – trečiadienį, gegužės 11 dieną, savo Facebook paskyroje dėkojo Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.


Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) šiandien Elektroninio deklaravimo sistemoje (http://deklaravimas.vmi.lt) pateikė preliminariąsias gyventojų pajamų mokesčio deklaracijas 1,6 mln. šalies gyventojų. Deklaruoti pajamas iki gegužės 4 dienos privalo tie gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą ar gavo kitų...


Ne viename susitikime su valdžia gyventojų konstatuota, jog  valdantieji liberalcentristai sugebėjo padidinti visų įmokamų mokesčių naštą, kuri daugumai palangiškių tapo nebepakeliama. Miestelėnų įsitikinimu, paisoma tik verslininkų pageidavimų, neatsižvelgiant į gyventojus, kurių problemos ir bėdos valdantiesiems nerūpi. Miesto savivaldybės taryboje opozicijai atstovaujantys...


Įsigaliojusi naujoji tvarka už atliekų išvežimą, tebekelia palangiškių emocijų audras. Palangos miesto savivaldybės biudžetinė įstaiga Rinkliavų centras, administruojantis vietinės rinkliavos mokestį už šiukšles, ne tik sulaukia nemažai priekaištų iš gyventojų tiek dėl mokesčio dydžio, tiek dėl gautų sąskaitų. Taip pat mokesčių surinkimas atskleidė absurdišką padėtį apie Registro duomenų...


Ketvirtadienį, posėdžiavusi miesto valdžia dar kartą pakoregavo vietinės rinkliavos mokestį už šiukšles. Šįsyk, priimtas sprendimas palankus verslininkams, kuriems minėto mokesčio našta sumažėjo net kelias dešimtis kartų, tačiau gyventojų problemos taip ir liko neišspręstos. Be to, skubos tvarka buvo pritarta pasiūlymui, kad verslininkai rinkliavą už šiukšles  galės susimokėti nuo...


Valdžia atitolino naujų mokesčių naštą

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 05 04 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį besirenkančius į posėdį Palangos politikus pasitiko grupė piketuojančių miestelėnų su plakatais. Juose valdžios vyrų buvo reikalaujama neskurdinti palangiškių bei vicemero Rimanto Garolio atsistatydinimo. Valdantieji, nuriję karčią piliulę, pasistengė nebekaitinti gyventojų aistrų ir nesiryžo kelti rankų už naujus mokesčius.


Vakar Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija bei Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariai surengė apskritojo stalo diskusiją. Joje kurorto verslininkai išsakė parlamentarams problemas dėl padidinto pridėtinės vertės mokesčio (PVM) bei prašė palengvinti mokestinę naštą. Diskusijoje dalyvavo Seimo nariai Pranas Žeimys, Vaidotas Bacevičius, Palangos miesto savivaldybės tarybos...


Ketvirtadienį posėdžiausianti miesto valdžia svarstys klausimą dėl rinkliavos mokesčio už automobilių stovėjimą kurorto gatvėse. Siūloma, kad nuo rugsėjo 1 dienos iki kitų metų gegužės 31 dienos palikti transportą nustatytose automobilių statymo vietose pusvalandžiui kainuotų 50 centų, o vienai valandai – 1 litas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius