Palangiškiai vis noriau ir atsakingiau rūšiuoja antrines atliekas

Linas JEGELEVIČIUS, 2016-02-01
Peržiūrėta
1469
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangiškiai vis noriau ir atsakingiau rūšiuoja antrines atliekas

Palangos mieste, kurį kurorto komunalininkai dalija į pietinę ir šiaurinę puses, yra 2 tūkst. stačiakampio gretasienio formos geltonos spalvos konteineriukų antrinėms atliekoms surinkti. Tokius 0,24 kubinio metro talpos konteineriukus gauna tik kurorto nuosavų namų gyventojai antrinėms atliekoms – plastikinei ir popieriaus tarai sumesti. Dukart per mėnesį jų turinį ištuština uždarosios akcinės bendrovės „Virginijus ir Ko“, su kuria UAB „Palangos komunalinis ūkis“ turi sutartį, darbuotojai.
„Pavyzdžiui, per pirmąjį, kaip sakau, bandomąjį važiavimą sausio 8-ąją vien iš pietinės miesto pusės surinkome, grubiai skaičiuojant, apie dvi tonas antrinių atliekų“, – pasakojo UAB „Palangos komunalinis ūkis“ vadybininkas Gintautas Mackevičius, sausio pabaigoje „Palangos tilto“ žurnalistą palydėjęs bendrovės „Virginijus ir Ko“ atliekas išvežančių automobilių maršrutais mieste. Kartu stebėjome, kaip „Virginijus ir Ko“ darbuotojai stabteli prie kiekvieno tokio konteinerio, ištuština jo turinį ir vėl pastato į vietą.
Tokie stačiakampiai konteineriukai gyventojams padalinti nemokamai ir naudojimasis, skirtingai nei didesniais kitoms šiukšlėms surinkti pastatytais konteineriais, taip pat nieko nekainuoja.
„Kadangi į juos metamos antrinės, tai yra perdirbamos atliekos, jos yra vežamos perdirbimui, prieš tai viską išrūšiavus. Kitaip tariant, tai – verslas“, – sakė „Palangos komunalinio ūkio“ vadybininkas.
Gyventojų patogumui, komunalininkai stengiasi tą pačią dieną surinkti visas atliekas – ir antrines, ir mišrias. Mišrias renka miesto komunalininkai, antrines – samdyta bendrovė.
„Tai labai vertina palangiškiai. Galiu pasidžiaugti, kad atliekų rūšiavimas Palangoje gerėja, bet, žinoma, daug ką lemia žmonių išprusimas, suvokimas, kad atliekas reikia rūšiuoti, – sakė Gintautas. – Pavyzdžiui, pastebėjau, kad mano paties kaimynai dažniau daugiau prirenka antrinių atliekų, įdomu“.
Komunalinių atliekų vežėjai, surenkantys iš viešo ir/ar individualaus naudojimo antrinių žaliavų konteinerių atliekas ir neturintys galimybės jas paruošti perdirbimui (išrūšiuoti, supresuoti), gali atliekų rūšiavimo, paruošimo perdirbti paslaugą užsisakyti bendrovėje „Virginijus ir Ko“.
Kai kuriems gyventojams vis dar sunku perprasti nesudėtingą rūšiavimo tvarką: geltoni stačiakampio formos konteineriai yra skirti antrinėms atliekoms, kiti varpelio kitokių spalvų konteineriai – kartonui, popieriui ir stiklui.
Artėjant vasarai, išmetamų ir surenkamų šiukšlių kiekiai nuolat didėja. „Kai kurie žmonės dabar, artėjant vasarai, net patys paprašo, kad atvežtume papildomą konteinerį ar prašo jį anksčiau, nei numato mūsų grafikas, išvežti“, – pasakojo G. Mackevičius.
Itin svarbu tai, kad rūšiuojant antrines atliekas, sumažėja mišrių atliekų, vadinasi, miesto komunalinio įmonei tenka mažiau mokėti Klaipėdos regioniniam atliekų tvarkymo centrui už atliekų įvežimą į sąvartyną Dumpiuose.
„Nėra prievolės nuosavų namų gyventojams paimti stačiakampius geltonus konteinerius, bet mes labai skatiname gyventojus tai daryti, nes, kaip minėjau, tai gerokai sumažina mūsų įmonės sąskaitas, kurias mums pateikia KRATC-as“, – pabrėžė G. Mackevičius.
Mūsų kelionės maršrutas driekiasi per ne vienam palangiškiui mažai girdėtas gatves: Vandens, Vakaro, kitas, vėliau pasukame į „Pavėsio“ sodus.
„Labai svarbu, kad visos gatvės yra pravažiuojamos, o visi konteineriukai yra nesunkiai pasiekiami. Svarbiausia, kad nustatytomis dienomis gyventojai išstumtų konteineriukus iš savo kiemų į gatvę, jeigu jie stovi ne prie gatvės“, – pastebi komunalinio ūkio vadybininkas.
Bet „Pavėsio“ soduose gatvelės – siauresnės, todėl ir surinkti juose atliekų konteinerius užtrunka ilgiau. Kai kuriose gatvėse antrinių atliekų surinkėjai net negali apsukti automobilio – tenka išvažiuoti atbulomis. „Praėjusį kartą jose užtrukome beveik tris valandas“, – prisiminė G. Mackevičius.
Anot jo, labai svarbu, kad antrines atliekas surenka eiliniai darbuotojai, lydimi bendrovės vadovo. „Jis paprastai važiuoja priekyje, palydi mašinas. Taip daro tol, kol vairuotojai ir krovėjai susipažįsta su maršrutu“, – pastebėjo G. Mackevičius.
Palangos gyventojai, namų savininkai, dar neturintys geltonųjų stačiakampių konteineriukų antrinėms atliekoms, gali juos įsigyti paskambinę į UAB „Palangos komunalinis ūkis“.
Primename: jie gyventojams nieko nekainuoja, o rūšiuojant atliekas, taupome ir gyvename ekologiškai sveikiau.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo balandžio Palangos miesto gyventojai turės atskirai rūšiuoti biologines ir maisto atliekas. Gyventojų patogumui Palangos miesto savivaldybė jau pasirūpino biologinių ir maisto atliekų surinkimo priemonėmis, kurios artimiausiu metu bus dalinamos palangiškiams.


Pajūrio kurortai lepinasi saulėtais orais, o Palangos ir Neringos savivaldybių atstovai pastebi džiuginančias tendencijas.


Ketvirtadienį,  rugpjūčio 19 d., Palangoje buvo patvirtinti 4 nauji COVID-19 atvejai, koronavirusu šiuo metu serga 73 palangiškiai. Nuo pandemijos pradžios liga susirgo 1 379 palangiškiai, tai yra beveik kas dešimtas.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai kone kas savaitę gauna pranešimų apie ne vietoje, tiesiog ant šaligatvio sukrautus šiukšlių maišus ar stambiagabarites atliekas. Kaskart, gavus tokią informaciją, skubama į vietą ir, prieš išvežant ne vietoje paliktas atliekas į tam skirtą vietą, pirmiausia jos patikrinamos – siekiama nustatyti, kas tokiu būdu...


Į redakciją paskambinęs palangiškis pasiguodė, jog atėjusioje sąskaitoje už komunalinių atliekų tvarkymo paslaugą įrašyta, jog jie nuomojasi konteinerį už 8 eurus. „Jeigu taip, tuomet mes galime ir nenuomoti to konteinerio“, – sakė palangiškis, pabijojęs, jog atsirado naujas mokestis, kurio iki šiol nematęs.  


Palangos mieste, kurį kurorto komunalininkai dalija į pietinę ir šiaurinę puses, yra 2 tūkst. stačiakampio gretasienio formos geltonos spalvos konteineriukų antrinėms atliekoms surinkti. Tokius 0,24 kubinio metro talpos konteineriukus gauna tik kurorto nuosavų namų gyventojai antrinėms atliekoms – plastikinei ir popieriaus tarai sumesti. Dukart per mėnesį jų turinį...


Tvarkyti žaliąsias atliekas- trys būdai  1

"Palangos tilto" informacija, 2014 05 22 | Rubrika: Verslas pinigai

 Žaliosios atliekos bendrame atliekų tonaže šalyje sudaro apie 40-50 procentų, todėl jų rūšiavimas yra itin svarbus, teigia Arūnas Liubinavičius, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) atstovas.


Jeigu rūpinamės Palangos ir Šventosios aplinkos švara, versti, kaip sovietmečiu, senų baldų griaučius ar padangas pamiškėje, yra baisus nusikaltimas gamtai ir įstatymui. Juo labiau, kad visomis buities atliekomis gyventojai nuo šiol gali atsikratyti nemokamai didžiųjų ir kompostuojamų atliekų surinkimo aikštelėje Joskauduose.


Rinkliava už atliekas atpigs dar negreit

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 11 26 | Rubrika: Miestas

Vos keliais mėnesiais ilgiau, nuo 2009 metų rugpjūčio, rinkliavą už atliekas renkanti Kretingos rajono komunalinio ūkio įmonė surenka apie 90 procentų mokesčių ir spalio mėnesį rajono gyventojams jau sumažino rinkliavos tarifus.


Praėjusį ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės administracija drauge su UAB „Žalvaris“ vykdė aplinkosauginę akciją „Sveikinkis su gamta drąsiai“, skatinę palangiškius atnešti susikaupusias aplinkai pavojingas atliekas. Tačiau, kaip paminėjo UAB „Žalvaris“ Klaipėdos regiono vadovas Mindaugas Nekrašius, būna ir geriau pavykusių akcijų – palangiškiai šįkart nebuvo labai aktyvūs.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius