Palangos delegacija su Saint Gilles Croix de Vie (Prancūzija) atstovais aptarė bendradarbiavimo galimybes, o jų apsčiai

Palangos tiltas, 2022-10-06
Peržiūrėta
1281
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prie A. Mončio skulptūros
Prie A. Mončio skulptūros

Rugsėjo 30 - spalio 3 dienomis Palangos miesto savivaldybės delegacija lankėsi Prancūzijoje, Saint Gilles Croix de Vie mieste, bei su šio miesto vadovais aptarė galimo miestų bendradarbiavimo galimybes. 

Galimas bendradarbiavimas

Apie tai, kad Saint Gilles Croix de Vie miestas ieško miesto partnerio Lietuvoje ir yra daug kuo labai panašus į Palangą, kurorto vadovus informavo bei abiejų miestų draugystę inicijavo Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje Nerijus Aleksiejūnas. Po keleto nuotoliniu būdu vykusių abiejų miestų atstovų susitikimų, Saint Gilles Croix de Vie meras Francois Blanchet pakvietė Palangos delegaciją apsilankyti Prancūzijoje, jo vadovaujame mieste. 

Palangai vizito metu atstovavo mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas, Savivaldybės tarybos narys Julius Tomas Žulkus, Savivaldybės administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė ir Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Jūratė Mitkevičiūtė. Susitikime taip pat dalyvavo ir Lietuvos ambasadorius Prancūzijoje N. Aleksiejūnas.

Saint Gilles Croix de Vie ir Palanga išties turi daug panašumų, tad abiejų miestų atstovai įžvelgia plačias bendradarbiavimo galimybes. 

Saint Gilles Croix de Vie – prie De Vie upės, įtekančios į Atlanto vandenyną, įsikūręs miestas, turintis 8 tūkst. nuolatinių gyventojų. Tačiau vasarą gyventojų skaičius čia išauga iki maždaug 80 tūkst., kadangi labai daug Paryžiaus ir kitų didelių miestų gyventojų čia yra įsigiję antruosius būstus. 

Sardinių šventė

Prie upės įsikūrusio miesto gyvenime vanduo bei su jas su ja susijusios veiklos užima labai svarbią vietą. Saint Gilles Croix de Vie turi uostą, kuris įsikūręs Šventosios uostui identiškoje vietovėje – su labai panašiu peizažu bei upės įsiliejimu į Atlantą – vartais į vandenyną su molais. Tiesa, dėl kas šešias valandas besikartojančių potvynių ir atoslūgių, miestelio gyvenimo ritmas yra priklausomas nuo gamtinių sąlygų – atstūgus vandeniui renkamos midijos, kriauklės, dumbliai ir kt. Pagal potvynių ir atoslūgių laiką gyvena ir žvejai ­– čia vykdoma priekrantės žvejyba, ji labai populiari. 

Ne atsitiktinai sardinės yra itin populiarios Saint Gilles Croix de Vie – miestas turi sardinių konservų gamyklą, garsinančią miestą visoje Prancūzijoje, o pačios sardinės yra įtrauktos į Mėlynąjį žuvų paveldą. 

Saint Gilles Croix de Vie didžiuojasi ir itin populiaria Sardinių švente, rengiama kiekvieną vasarą, yra įsteigę Sardinių broliją (analogišką Palangos Stintų ordinui), į kurią inauguruojami žinomi bei nusipelnę asmenys. Tad šioje srityje galimas Sardinių brolijos bei Stintų ordino bendradarbiavimas. 

Kultūros srityje yra ir daugiau Saint Gilles Croix de Vie bei Palangos bendradarbiavimo galimybių. Netoli šio miesto gyveno žinomas Lietuvos menininkas Antanas Mončys, jo skulptūra iki šiol puošia miesto Draugystės tiltą, sujungiantį dvi abipus upės išsidėsčiusias miesto dalis. 

Beje, 2024 metai Prancūzijoje paskelbti Lietuvos metais, tad paminint šiuos metus, galima būtų planuoti bendrus Saint Gilles Croix de Vie ir Palangos projektus kultūros srityje. Pavyzdžiui, surengti Palangos dienas Saint Gilles Croix de Vie mieste arba atvežti bei prancūzams pristatyti A. Mončio darbų parodą.

Folkloras ir Sodų naktys 

Saint Gilles Croix de Vie turi savo folkoro ansamblį, atstovaujantį savo regioną, kuris galėtų bendradarbiauti su Palangos folkloro kolektyvais, dalyvauti mūsų miesto šventėse bei priimti Saint Gilles Croix de Vie šventėse palangiškius. 

Ypatinga Saint Gilles Croix de Vie šventė, rengiama kiekvieną vasarą – Sodų naktys, kurių metu dalis miestelio gyventojų atveria savo sodus visuomenei – visi norintieji gali užeiti bei pasigrožėti išpuoselėta aplinka. Šią šventę kasmet praturtina ir joje dalyvauti kviečiami įvairūs menininkai. Pavyzdžiui, praėjusiais metais dalyvauti Sodų naktyse buvo pakviesta lietuvių menininkė, kurianti paveikslus iš savo pačios kepamos duonos – Kamilė Krasauskaitė. Ateityje tarp Sodų naktų svečių Saint Gilles Croix de Vie atstovai labai norėtų matyti ir palangiškius, pavyzdžiui, fotografus ar kitos srities menininkus. 

Saint Gilles Croix de Vie gyventojai labai aktyvūs ir sporto srityje, tad palangiškiai iš karto sulaukė pasiūlymų bendradarbiauti abiejų miestų krepšinio klubams – organizuoti bendras varžybas ar stovyklas.

Buriavimas ir jėgos aitvarai

Ateityje, kai Šventojoje bus atstatytas uostas, Saint Gilles Croix de Vie atstovai galėtų surengti burinių laivų varžybas, kadangi Saint Gilles Croix de Vie turi vieną iš didžiausių ir iš seniausių pasaulyje burinių ir motorinių laivų gamyklų bei didžiuojasi jos įkūrėju - Saint Gilles Croix de Vie miestelio gyventoju Benjaminu Beneteau, 1887 m. pirmuoju įmontavusį variklį į laivą. Tad ne nuostabu, kad mieste yra viena iš stipriausių mokyklų, kurioje vaikai mokomi valdyti laivus

Patarimų, kaip kuo labiau išnaudoti uostas atveriamas galimybes, Saint Gilles Croix de Vie atstovai turi ir daugiau. Šiame mieste yra labai populiarios ne tik burinių laivų varžybos – miestas turi jėgos aitvarų ir banglenčių mokyklą, tad galėtų pasidalinti šioje srityje sukaupta patirtimi, juo labiau kad Palangoje šis sportas taip pat labai populiarėja. 

Bendri projektai

Mokslo, švietimo srityje įžvelgiama ir daugiau galimų sąlyčio taškų – bendradarbiauti, organizuoti bendrus renginius, pavyzdžiui, Prancūzų kalbos dienas, galėtų abiejų miestų mokyklos. Juo labiau kad Palangoje aktyviai veikia frankofonų klubas „Pontas“.

Vizito Saint Gilles Croix de Vie mieste kalbėta ir apie galimybę rengi bendrus europinius projektus. Prancūzai jau dabar žino keletą europinių fondų programų, kuriose norėtų dalyvauti kartu su Palanga – urbanistikos srityje, miestų partnerių programoje, lygių galimybių ir teisių programoje, taip pat – švietimo bendradarbiavimo srityje. 

Saint Gilles Croix de Vie miesto atstovai pakviesti apsilankyti Palangoje vasarą - vyksiančioje Kurorto šventėje. Šios šventės metu planuojama pasirašyti abiejų miestų bendradarbiavimo sutartį.  

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vėjo energetikos Baltijos jūroje plėtra kelia vis didesnį atsinaujinančios energetikos projektų vystytojų susidomėjimą – jau šių metų rugsėjį turėtų būti paskelbtas aukcionas pirmojo jūrinio vėjo parko šalia Lietuvos krantų vystymui. 


Rugsėjo 30 - spalio 3 dienomis Palangos miesto savivaldybės delegacija lankėsi Prancūzijoje, Saint Gilles Croix de Vie mieste, bei su šio miesto vadovais aptarė galimo miestų bendradarbiavimo galimybes. 


Penktadienį, lapkričio 19 d., Palangoje lankėsi bei aktualius švietimo klausimus su Savivaldybės atstovais bei miesto ugdymo įstaigų vadovais aptarė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. 


Palangoje penktadienį, rugpjūčio 23 d., lankėsi miesto-partnerio iš Latvijos ¬– Jūrmalos – kultūros įstaigų darbuotojų delegacija. Susitikimo su kolegomis palangiškiais metu dalintasi patirtimi, aptarti aktualūs klausimai, bendradarbiavimo galimybės.


Savaitgalį Palangos delegacija lankėsi Svetlogorske, kurortiniame miestelyje Kaliningrado srities vakarinėje dalyje. Tai yra Palangos miestas partneris, su kuriuo kurorto savivaldybei sekasi megzti puikius bendradarbiavimo saitus. Svetlogorske buvo švenčiamas miesto 70 metų jubiliejus.


Praėjusią savaitę Palangos miesto savivaldybėje į bendrą pasitarimą susirinkusių institucijų, atsakingų už vaiko teisių užtikrinimą Palangoje, atstovai aptarė platesnio bendradarbiavimo galimybes bei būdus, padėsiančius labiau rūpintis mažaisiais kurorto gyventojais.


Palangos miesto vadovai su aviakompanijos „Ryanair“ atstovais trečiadienį aptarė bendradarbiavimo galimybes rinkodaros srityje, didinant Palangos kurorto žinomumą Europoje. Susitikimo metu konstatuota – Palanga yra patraukli turistams, todėl būtina, pasinaudojus šiuolaikinėmis technologijomis bei organizuojant pažintinius turus žiniasklaidos atstovams, kuo plačiau...Riugeno salos (Vokietija) sostinės Bergeno, su kuriuo Palanga palaiko glaudžius draugystės ir bendradarbiavimo ryšius, 400-ųjų metų miesto jubiliejaus šventėje dalyvavo ir Palangos miesto savivaldybės delegacija, kurioje buvo 13 žmonių. Palangiškių delegacijai vadovavo meras Šarūnas Vaitkus.


Praėjusį ketvirtadienį ir penktadienį Palangoje lankėsi Lenkijos miesto Ustkos savivaldybės, su kuria dar 2006-aisiais metais pasirašyta dviejų miestų bendradarbiavimo sutartis, delegacija, kurios sudėtyje buvo Ryszard Kwiatkowski, Ustkos miesto savivaldybės mero pavaduotojas, Teresa Świeboda, Ustkos miesto savivaldybės tarybos narė, Piotr Wójcik, Ustkos miesto savivaldybės tarybos narys...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius