Palangos vaikų darželių valgiaraščiai mitybos specialistams abejonių nekelia

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011-12-01
Peržiūrėta
1862
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos vaikų darželių valgiaraščiai mitybos specialistams abejonių nekelia

Šalyje nuskambėjus žiniai, jog Kauno miesto ir rajono vaikų mokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikų maitinimui skiriamas nepakankamas dėmesys, nusprendėme pasidomėti mažiausiųjų maitinimo padėtimi mūsų miesto darželiuose. „Visi ugdymo įstaigų pateikti valgiaraščiai yra suderinti ir patvirtinti“, – laikraščiui sakė  Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Palangos skyriaus specialistė Jolita Vaznonytė.

 

Kontroliuoja maisto kokybę

Ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigų maitinimo organizavimą reglamentuoja teisės aktai. Visuomenės sveikatos specialistė aiškino, jog sudarant valgiaraščius būtina atsižvelgti į vaiko amžių, fizinio ir psichinio krūvio dydį, sveikatos būklę, pagrindinių maistinių medžiagų, energijos poreikio normas ir jų subalansavimą, maisto produktų mitybinę vertę.

„Bendrojo lavinimo mokyklų valgiaraščiai turi būti sudaromi 20 dienų laikotarpiui, ikimokyklinių – 10 dienų laikotarpiui. Kontrolės metu, įvertinant įstaigų veiklos atitiktį teisės aktų reikalavimams, taip pat įvertinamas ir maitinimo organizavimas, t.y. ar patiekalai patiekiami pagal valgiaraštį, ar sudarytos sąlygos pavalgyti numatant ilgąsias pertraukas, ar ugdymo įstaigose pateikti einamosios savaitės valgiaraščiai, sveiką mitybą skatinanti informacija“, – sakė J. Vaznonytė.

Visuomenės sveikatos specialistai, vertindami valgiaraščius, taip pat atsižvelgia ar pagrindinis dienos patiekalas yra tausojantis virškinimo sistemą.

„Svarbus patiekalo gaminimo būdas: ar jis virtas, garintas ar troškintas, ar pagrindinis pietų patiekalas sudarytas iš baltymų, ir ar daug jame angliavandenių turinčių produktų“, – vardijo J. Vaznonytė.

 

Vaikai labiausiai mėgsta daržovių patiekalus

Lopšelio grupės vaikams iki 3 metų dienos maitinimui skiriama 5,33 Lt., darželinukams iki 5 metų – 6,06 Lt., priešmokyklinukams – 6,44 Lt. Šis pinigų limitas visiems miesto savivaldybės darželiams yra vienodas.

„90  procentų darželinukų maitinimo kainos apmoka tėvai, 10 procentų skiria savivaldybė“, – sakė Palangos lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Biruta Mazrimienė.

Palangos lopšelio-darželio „Gintarėlis“ medicinos darbuotoja – dietistė Rūta Čeriaukienė darželinukų valgiaraštį sudarinėja pati.

„Turiu tam kompetencijos, be to būtinai atsižvelgiu į rekomendacijas bei į vaikų ir jų tėvų pageidavimus. Mūsų ugdymo įstaiga yra orientuota į sveiką gyvenseną, tad mums svarbu formuoti vaiko sveikos mitybos įpročius, derinti maisto produktus, kad maistas būtų kuo įvairesnis. Pirmenybę teikiam vaisiams, daržovėms. Kaip tik šiuo metu naudojame ES paramą ir kiekvieną dieną darželinukams tiekiame vis kitokią daržovę. Vieną dieną tai būna 200 gramų bananų, kitą dieną – obuolių, dar kitą – kriaušių. Ketvirtą dieną vaikai gauna 140 gramų morkų, o paskutiniąją citrusinių vaisių“, – pasakojo R. Čeriaukienė.

Kaip laikraščiui sakė dietistė, vaikai labiausiai mėgsta daržovių patiekalus. „Mūsų vaikai labai mėgsta valgiaraštyje esančią daržovių picą, trintas daržovių sriubas, moliūgų, cukinijų blynelius. Tikriausiai šie vaikų pomėgiai atkeliavo iš šeimos“, – šypsojosi R. Čeriaukienė.

Darželinukų pageidavimų paiso ir lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ bendruomenė. Darželio direktorė Rūta Regina Lukaitienė sakė stebinti ką vaikai mėgsta, ko nemėgsta ir tokiu būdu sprendžianti, kuriuos maisto produktus palikti valgiaraštyje, o kurių verčiau atsisakyti. „Nors ir reaguojame į vaikų bei jų tėvų pageidavimus, tačiau vadovaujamės ir higienos normomis“, – kalbėjo R. R. Lukaitienė.

„Nykštuko“ direktorė B. Mazrimienė laikraščiui sakė, jog vaikų tėvai didelių pageidavimų dėl valgiaraščio koregavimo neturi: „Laikomės visų visuomenės sveikatos centro normų. Į mus dažniausiai kreipiasi naujokėlių tėveliai, kurių vaikučiai turi specialių poreikių. Galbūt vienas yra alergiškas pienui, tuomet stengiamės košių juo negardinti, kitas negali valgyt jogurto, tuomet keičiame jį kitu patiekalu. Visuomet stengiamės rasti išeitį. Dėl darželyje patiekiamo maisto iš tėvų nesame sulaukę jokių pretenzijų“.

 

Draudžiami patiekalai

Visuomenės sveikatos specialistė pabrėžė, jog mitybos reikalavimai bendrojo lavinimo ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose skiriasi: „Mokinių maitinimo reikalavimus bendrojo lavinimo mokyklose nustato „Mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašas“. Tuo tarpu ikimokyklinėse ugdymo įstaigose vadovaujamasi Lietuvos higienos normomis“.

Kiekvienoje ugdymo įstaigoje yra reglamentuojama valgymo trukmė. Tyrimais ir praktiniais stebėjimais nustatyta, kad pusryčiams ir vakarienei užtenka 15-20 min., o pietums – 20-25 min. Vaikus reikia išmokyti valgyti lėtai, gerai sukramtyti maistą. Vaikai turi būti maitinami ne rečiau kaip kas 3,5-4 val.

Gana dažna klaida sudarant valgiaraščius – per didelis riebalų kiekis maisto racione. Tokiais atvejais visuomenės sveikatos specialistai pataria keisti mėsos, pieno produktus liesesniais, įtraukti į racioną daugiau vaisių ir daržovių. 

Jūsų komentaras:

rūta 2012-05-02 14:13 (IP: 81.7.94.150)
tai vaikai gyvi tik daržovėmis ir supuvusiais vaisiais?

Taip pat skaitykite

Vasario 28 d. mūsų darželyje įvyko metodinė diena „STREAM ugdymas darželyje. Gerosios patirtys“ ir saviraiškos programos „Keliauju su STEAM. Matematika lagamine“ pristatymas.


Naujos gyvenimo aktualijos ir iššūkiai reikalauja ir naujų sprendimų. Lietuvą toliau terorizuojant kibernetinėmis atakomis su grasinimais pakenkti ugdymo įstaigoms ir jose esantiems vaikams, Palanga ėmėsi papildomų konkrečių priemonių kurorto ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigose – jose įrengs vaizdo stebėjimo kameras.


Klaipėdos apskrities VPK Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus pareigūnai sumanė ir su bendruomenės pareigūnais bei partneriais – Klaipėdos priešgaisrine gelbėjimo tarnyba bei Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuru – vykdė konkursą „Saugiausia ikimokyklinio ugdymo įstaiga“.


Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė teigia, kad į Lietuvą iš Ukrainos atvyko 1280 pedagogų ir 18230 vaikų, iš kurių 8591 jau registravosi ugdymo įstaigose. Ministrės teigimu, tarp atvykstančių pedagogų didžioji dalis yra anglų kalbos bei pradinių klasių mokytojų. Didžiausias iš Ukrainos atvykusių vaikų skaičius registruotas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Druskininkų ir...


Palangos lopšelyje-darželyje „Gintarėlis” jau daugelį metų įsijungia į Lietuvos tautinio olimpinio komiteto ir ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogų asociacijos organizuojamą projektą „Lietuvos mažųjų žaidynės”. 


Šio ryto duomenimis, Pabėgėlių registracijos centruose užsiregistravo ir gyvenamąja vieta nurodė Palangos miesto savivaldybę 468 asmenys. 


Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro geriausia 2020 metų specialiste tapo visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Agnė Leonavičiūtė, įvertinta už atsakingą, nuoseklų darbą stiprinant Palangos miesto savivaldybės gyventojų sveikatą nuo įstaigos įsikūrimo pradžios. Specialistę pasveikino Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta...


Palangos moksleivių klubas ir Švietimo pagalbos tarnyba š. m. rugpjūčio 20 dieną organizavo Respublikinę konferenciją „Neformaliojo vaikų ugdymo galimybės ir iššūkiai“.


Vakar Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Palangos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba organizavo pasitarimą su Palangos miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriaus, ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų atsakingais darbuotojais, savivaldybės vyr. gydytoja, visuomenės sveikatos priežiūros specialistais ir aptarė maisto tvarkymo reikalavimų vykdymo aktualijas...


Šalyje nuskambėjus žiniai, jog Kauno miesto ir rajono vaikų mokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose vaikų maitinimui skiriamas nepakankamas dėmesys, nusprendėme pasidomėti mažiausiųjų maitinimo padėtimi mūsų miesto darželiuose. „Visi ugdymo įstaigų pateikti valgiaraščiai yra suderinti ir patvirtinti“, – laikraščiui sakė  Klaipėdos visuomenės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius