Palangos verslininkai su nerimu laukia vasaros: gal neištiks dar kokia nors krizė

Palangos tiltas, 2024-04-12
Peržiūrėta
939
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

FOTO: DELFI / RITA GEČIŪNAITĖ
FOTO: DELFI / RITA GEČIŪNAITĖ

Palangos verslininkai su nerimu laukia vasaros – dalis kavinių po karantino užsidarė, dalis ėmė paskolas, kad išsilaikytų, o nuo Naujųjų panaikinta PVM lengvata taip pat nepadeda sugrįžti į stabilias vėžes. O kur dar atlygis už darbą: gera virėja už ačiū taip pat nedirba.

Kavinių savininkai atviri: kainos pokyčiai palietė visus 

Verslininkai vardija, kad kovidas, karas, energetikos kainų šuoliai: viskas kitiems greit pasimiršta, tačiau pasekmės versle kartais jaučiamos ilgiau, nei metus ar dvejus.

Tiek išlikusių, tiek naujai į Palangoje įsikūrusių maitinimo įstaigų vadovai sako, kad nereikia faktų painioti su verkšlenimu, mat vienoda situacija palietė visą Lietuvą. 

„Nerasite vietos, kur klientai nenori valgyti skaniai ir nelabai brangiai. Pas mus kainos kartais mažesnės nei Vilniuje, tačiau Palanga kasmet sulaukia priekaištų, kad čia brangu.

Paskaičiuokite, be 12-15 eurų už valandą gerą virėją vargu ar rasi. Vienas žmogus ir per valandą tikrai visko nepagamina, poilsio sezonu tenka dirbti ir dešimt valandų per dieną. Be atlygio nedirba ir padavėjos. 

Verslas turi uždirbti ne tik išlaikymui, bet ir tai, ką investuoja, kad turėtume nuo pamaitinti poilsiautojus“, – dėstė vienas Palangos kavinių atstovų.

Kavinės vadovas svarsto, kad jei situacija iki vasaros nepasikeis, tuomet ir kainos turėtų išlikti stabilios. 

„Ne viskas nuspėjama. Gal neištiks dar kokia krizė Lietuvos“, – šypteli vyras. 

Dalis Palangos kavinių bankrutavo

Prieš porą metų dėl bankroto užsidariusios kavinės patalpos sudomino kitą verslininką, tačiau jis neslepia, kad išties praėjusią vasarą tikėjosi didesnio poilsiautojų aktyvumo.

„Žmonės ateina, tačiau tikrai ne dauguma linkę išlaidauti kavinėse, tad mums tenka galvoti, kaip prisivilioti žmones – jie nori skanaus maisto, pramogų ar kokių išskirtinių skanėstų vaikams, o tada jau ir vaikai tėvelius atveda, – nusišypso dar naujokas kurorte, tačiau daug metų kavinę kitame mieste turintis verslininkas. – Na, o kas dėl PVM lengvatos pokyčio, tai kažkas ieškos pigesnių produkcijos tiekėjų, kai kur kis porcijų dydis, kai ką teks kokiu euru pabranginti, bet reikia išlaviruoti, kad ir žmonės ateitų, ir kaina būtų adekvati“.

Apie 30 metų veikiančios kavinės vadovai neslepia, kad kur kas sunkiau tiems, kurie pajūryje dirba tik vasarą. O štai stabiliai kasdien sulaukiant lankytojų, kainos kinta nežymiai.

„Aišku, visuomet norisi didesnio pelno, bet norint išsilaikyti, reikia išmokti prisitaikyti. Mes dirbame ištisus metus. Kai kurie žmonės čia ateina ir pietų metu, žino, ko tikėtis. Vasarą taip pat turime savo pastovių lankytojų ratą.

Juk iki kovido taip pat buvo toks PVM, kaip, kokį sugrąžino. Ne visi Lietuvos valdžios sprendimai patinka, tačiau norint išgyventi, reikia gerai apgalvoti veiklą. Pas mus net kai kurie patiekalai apie 30 metų – visą laiką, kiek dirbame, gaminami pagal tą pačią receptūrą.

Nežinau, kas bus vasarą, beveik nieko nebranginome. Sunkiau gal net ne kovido metu buvo, o kai prasidėjo karas, mat staiga kilo ne tik maisto produktų kainos. Jau tuomet skaičiavome, dėliojome kainas. PVM mums buvo mažesnis šokas, mat žinojome, kad lengvata taikoma tik laikinai“, – pasakojo ilgametės kavinės direktorė.

Brangiausios kavinės dirba tik vasaros sezonu 

Kalbinti kavinių atstovai neslepia, kad vasarai laikinų darbuotojų kiekis kol kas mažėja, mat kiekvieno žmogaus išlaikymas kainuoja, tad vieni mažina staliukų pastatymo kiekį, kiti ieško sprendimų, į veiką įtraukdami ir savo šeimos narius. 

Visgi ilgamečiai palangiškiai verslininkai neslepia, kad jei norite mažesnių kainų, teks pasidomėti, kokios kavinės dirba ištisus metus. 

Tai kokių kainų tikėtis vasarą? 

Dauguma verslininkų vardija, kad bene brangiausi mėsos patiekalai siekia apie 20 eurų, vaikiškame meniu yra patiekalų po 4-6 eurus, taupesni suaugusieji už 4-12 eurų tikrai suras ką išsirinkti. 

Na, o kavinės, kurios dar laukia vasaros, skelbiamų meniu kainų dar neatnaujino.

 

Rita Gečiūnaitė

DELFI

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos verslininkai su nerimu laukia vasaros – dalis kavinių po karantino užsidarė, dalis ėmė paskolas, kad išsilaikytų, o nuo Naujųjų panaikinta PVM lengvata taip pat nepadeda sugrįžti į stabilias vėžes. O kur dar atlygis už darbą: gera virėja už ačiū taip pat nedirba.


Kaip ir kasmet, prasidėjus vasarai, lankytojams į širdis vėl beldžiasi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykla.


Iki vasaros liko dar mėnuo, tačiau pajūrio nuomotojams rezervacijos plaukia jau nuo kovo mėnesio. Nors dėl vėsios gegužės verslininkai ir negali džiaugtis poilsiautojų būriais, tačiau su nekantrumu laukia jų prie jūros sugužant liepą-rugpjūtį. 


 Palangos verslininkai atsisveikina su vasaros sezonu. Šį vertina palankiai. Šiltuoju metų laiku kurortą aplankė išrankūs šalies gyventojai, kurie nors ir taupė, tačiau noriai lankėsi kavinėse ar restoranuose. Deja, verslininkai šiemet pasigedo mielai išlaidaujančių turistų, rašo lrytas.lt


„Klaipėda ir Neringa dabar nieko negali pasiūlyti, mes vis dar esame uždaryti“, – tokia nuotaika jau ne vieną mėnesį vyrauja turizmo sektoriuje. Nors atsidaro Lietuvos jūrų muziejus, tačiau, anot Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro vadovės, vietos gyventojai išvaikščiojo visus įmanomus takus palei pajūrį. Atvykti poilsiauti jau galima į Palangą...


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Net ir karantinui įnešus pokyčių į ugdymo procesą, netrukus darželiai ir pradinės mokyklos jau skelbs ilgai lauktų atostogų pradžią. Tačiau ne visi vaikai turi senelius, pas kuriuos gali praleisti nerūpestingas atostogas, o didžioji dalis tėvelių taip pat neturi galimybės būti su vaiku namie, tad kyla klausimas – kur dėti vaiką vasaros metu, jei jis dar per mažas būti vienas...


Šalyje paskelbtas karantinas sujaukė visų verslininkų planus, tačiau apie laukiantį prastesnį vasaros sezoną šiandien kalba ir Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė. Jos teigimu, žmonės rezervacijas atšaukinėja ne tik pavasariui, tačiau didesnės grupės jas jau anuliuoja ir birželiui bei liepai.


Ruošiantis artėjančiam vasaros sezonui viešbutyje „Palangos vėtra“ Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Palangos miesto policijos komisariato pareigūnai susitiko su Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos nariais bei apgyvendinimo, maitinimo paslaugas poilsiautojams teikiančiais verslininkais aptarti saugios aplinkos Palangos svečiams...


Lietuva turi naują gražuolę – „Mis Lietuva 2011”, vykusiame praėjusį trečiadienį Palangos vasaros estradoje,  tapo Mykolo Romerio universiteto būsima teisės ir valdymo trečiakursė Ieva Gervinskaitė. Dvidešimt vienerių mergina puikiai dainuoja, groja akordeonu ir fortepionu. Iš Skuodo rajono kilusi 177 centimetrų ūgio ir 58 kilogramų svorio I.Gervinskaitė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius