Paveldosaugininkai priešinasi statyboms istorinėje Palangos dalyje

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-07-07
Peržiūrėta
1799
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Bendrovės „Baltijos Aktima“ užmojus Palangos miesto istorinėje dalyje, J.Basanavičiaus gatvėje, dar likusį unikalų gamtos kampelį užgriozdinti šešių aukštų statiniais stabdo Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vadovas Naglis Puteikis.

 

Grandioziniai planai

UAB „Baltijos Aktima“ planai grandioziniai. Verslininkai buvusio mineralinio vandens gręžinio, „biuvetės“, vietoje užsimojo pastatyti 10 tūkst. kv. metrų ploto gydyklų kompleksą su konferencijų salėmis, viešbučiu, restoranais. Šiame sklype šiuo metu gyvuoja brandus pušynas ir neatsiejama kurorto kraštovaizdžio dalis – unikali archeologinė kopa. Be to, verslininkai šią vasarą taipogi nusprendė nesnausti ir išnaudoti nusipirktą žemės sklypą. „Biuvetės“ vietoje dabar riogso atrakcionas „Pabaisa“.

 

Daro „spaudimą“

Pasak Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vadovo N.Puteikio, atvykę į departamentą verslininkai bandė paveldosaugininkus įtikinti, kad atgaivins sklype esančius  mineralinio vandens gręžinius, o pastatai nedarkys Palangos istorinio centro vertingųjų savybių. „Ne gana to, kad žmonės ateitų tartis, tačiau imasi puolamųjų veiksmų. Su Klaipėdos apskrities viršininko pavaduotojo Artūro Šulco pagalba tikisi „prastumti“ projektą“, - užsiminė apie daromą „spaudimą“ N.Puteikis.

 

Statyba negalima

Paveldosaugininkų vadovo teigimu, verslininkų ketinimams statyti prieštarauja ir centrinės miesto dalies, ir paminklosauginis planai, kuriuose apskritai minėtoje vietoje jokia statyba negalima. Taip pat prieštarauja 2006 metų Valstybinės kultūros paveldo komisijos sprendimui, kuriuo kategoriškai pasisakyta prieš bet kokias statybas šioje paminklosauginėje valstybės saugomoje teritorijoje. „Jų norai nepamatuoti – vos ne šimtaprocentinis užstatymo intensyvumas bei šešių aukštų pastatai  netelpa į jokius rėmus“, - apie verslininkų norą okupuoti paskutinį išlikusį J.Basanavičiaus gatvėje unikalų gamtos kampelį kalbėjo N.Puteikis.

 

Tegu kreipiasi...

Paprašius pakomentuoti įmonės atstovų grasinimus, jog esą kreipsis į teismą dėl projekto nederinimo, N.Puteikis teigė, jog tegu kreipiasi. „Jie puikiai žinojo, ką pirko, nes pirkimo momentu reikalavimai jau buvo. Jei jiems buvo kažkas žadama, tai jau ne paveldosaugininkų reikalas. Mes saugome kultūros paveldą ir esame prilyginami sarginiams šunims. Kiekvienas dirbame savo darbą. Niekas jiems netrukdo imtis leistinos veiklos, kaip numatyta planavimo dokumentuose,“ – trumpai apibendrino padėtį institucijos vadovas.

 

Kompleksas, kokio nematė Palanga

Skaitytojams priminsime, kad alaus pilstymo įrangos gamintoja UAB „Baltijos Aktima“ prieš trejetą metų įsigijo žemę istorinėje kurorto vietoje. Pernai liepą minėtos bendrovės vadovas Henrikas Petrauskas pasistengė viešai politikams ir žiniasklaidai išdėstyti savo investicinius planus. Akcentuota, jog tai būsiąs modernus sveikatingumo kompleksas, kokio Palanga dar nematė. Verslininkų tvirtinimu, projekto įgyvendinimas jiems kainuos apie 60 milijonų litų, o tai išties nemažos investicijos į Palangą. Miesto politikams leidus rengti teritorijos detalųjį planą, dokumentas užstrigo Kultūros paveldo departamente. Šios institucijos specialistai, anot įmonės vadovo, nesiryžta derinti planavimo dokumento.

 

Projekto „laimintojas“

Planavimo dokumento „laimintoju“ pasirodė esąs Klaipėdos apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento skyriaus vyriausiasis specialistas Edmundas Benetis. Jis neįžvelgė jokių pažeidimų nei dėl pastatų aukštingumo, nei dėl užstatymo intensyvumo. Drąsiai gindamas investicinį projektą, E.Benetis sakė, jog nėra problemų, retoriškai pridūręs: „Ar kam užkliūva miesto širdyje stovinčios bažnyčios aukštis?“

 

Piktina palangiškius

Ne vienas palangiškis, užsukęs į redakciją, sakė, kad piktina tiek valdžios, tiek verslininkų planai. Anot miestelėnų, jau užstatė visą senąją Palangą, ir kas ką nori, tas tą daro. „Nori, kerta medžius, nori, stato devynaukščius, o dabar dar kėsinasi sunaikinti ir paskutinį neliestos gamtos kampelį. Gerai, kad dar yra paveldosaugininkai, kuriems rūpi kurortas, tačiau vargu ar jie sugebės atlaikyti „spaudimą?“ – savo nuomonę dėl Palangos likimo išsakė kurorto senbuvis.Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Šiuo garbingu apdovanojimu V. Žulkus įvertintas už ilgametį darbą kultūros paveldo srityje, povandeninės archeologijos mokyklos kūrimą Lietuvoje ir šalies atstovavimą tarptautinėse organizacijose.


Nuo gegužės 15 d. iki rugsėjo 15 d. imtinai renkama rinkliava už automobilių stovėjimą dalyje Palangos miesto gatvių. Rinkliavos dydis priklauso nuo zonos, kurioje statomas automobilis.


Palangos meras Šarūnas Vaitkus penktadienio, vasario 12 d., popietę savo Facebook paskyroje pakvietė visus virtualiai aplankyti Kurhauzo medinėje dalyje esančią teatro salę.


Klaipėdos jūrininkų ligoninė stabdo planinių ir ekstrinių paslaugų teikimą kai kuriuose Palangos departamento skyriuose. Toks sprendimas priimtas dviem departamento slaugytojoms patvirtinus COVID – 19 infekcijos tyrimų teigiamus rezultatus.


Išnuomojamos patalpos biurui miesto centrinėje dalyje

"Palangos tilto" redakcija, 2019 09 19 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto centrinėje dalyje (Vytauto 85a, laikraščio „Palangos tiltas“ patalpose) išnuomojamos patalpos ofisams. Daugiau informacijos tel. 8 620 5340


Palangos centrinėje dalyje, Vytauto 85a, laikraščio „Palangos tiltas“ (šalia Darbo biržos) redakcijoje išnuomojamas atskiras 8 kv. cm. kabinetas. Tinka mažam biurui. Su baldais, internetu, seifu, šviesus. Yra galimybė šalia patalpų pasistatyti automobilį. Kaina su komunaliniais patarnavimais – 180 eurų mėnesiui.


Palangos miesto savivaldybės taryba buvo teisi, kai vadovaudamasi Kultūros paveldo departamento komisijos narių pastaba, jog pagal Palangos miesto centrinės dalies specialųjį paveldosauginį planą istorinėje kurorto dalyje negalima smulkinti žemės sklypų, nepatvirtino žemės sklypo J. Simpsono g. 16 detaliojo plano. Tokios išvados priėjo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas...


Šiuo metu Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registre yra įregistruota 111 kultūros vertybių, esančių Palangoje. Didžiausias ir sudėtingiausias jų – Palangos miesto istorinė dalis, į kurią patenka ir Palangos senojo miesto vieta. Be to, kad Palangos miesto istorinė dalis pati yra 1993 m. birželio 4 d. įrašyta kaip atskira vertybė, joje yra 61 kultūros paveldo...


Bendrovės „Baltijos Aktima“ užmojus Palangos miesto istorinėje dalyje, J.Basanavičiaus gatvėje, dar likusį unikalų gamtos kampelį užgriozdinti šešių aukštų statiniais stabdo Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vadovas Naglis Puteikis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius