Politikai savo vizijas turi pasverti labiau

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013-05-02
Peržiūrėta
1856
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Sėkmingai įgyvendinama valdančiosios koalicijos programa miesto gyventojus verčia reikliau vertinti priešrinkiminius partijų pažadus.
Iki šiol aptakių šūkių ir nekonkrečių pažadų rinkiniai ir rinkėjų, ir pačių politikų būdavo užmirštami iš karto pasibaigus rinkimams. Paskutiniuose savivaldos rinkimuose paskelbta visiškai kitokio stiliaus konservatorių partijos programa įveda naują politinę madą. Pirmą kartą numatyti ne tik konkretūs darbai, bet ir jų įgyvendinimo datos pritraukė nemažą dalį neapsisprendusių rinkėjų balsų.
Tokia savo rinkimine programa konservatoriai pakėlė kartelę ir ateinantiems savivaldos rinkimams. Su senoviškais pasižadėjimais kažką skatinti, stiprinti, vystyti ar kreipti didesnį dėmesį nė viena partija sėkmės rinkimuose gali nebesitikėti. Į politines grupes susibūrusiems ir miestą valdyti norintiems palangiškiams prieš rinkimus jau teks pasukti galvas, ne tik ko Palangai reikia visų pirma, bet ir rinkėjams išdėstyti realias galimybes tai pasiekti.
Nors partijų programos teisinės galios ir neturi, jų įtaka ateityje tik didės. Be jokios abejonės, rinkimus laimėjusi partija savo priešrinkiminę programą gali užmiršti bet kada. Joks įstatymas jos laikytis neįpareigoja. Tačiau taip pasielgusi partija kituose rinkimuose gali būti pasmerkta, nes programinių pažadų vykdymas turėtų būti bet kurios partijos garbės reikalas. Būtent jais patikėję rinkėjai apsisprendė už ką balsuoti. Todėl keisti programoje paskelbtus punktus ar numatytų darbų visai atsisakyti, partijų vadovai gali tik atsakingai pasvėrę visus argumentus ir prieš tai visuomenei suprantamai paaiškinę programos pataisų priežastis.
Štai, verslui skirtoje rinkiminės programos dalyje pirmuoju punktu konservatoriai yra pasižadėję šalia oro uosto esančioje 55 hektarų ploto buvusios sovietų armijos karinės bazės teritorijoje vystyti ekologiškos pramonės objektų statybą. Iki 2013 metų net buvo pasižadėta parengti čia tokią veiklą numatantį detalųjį planą.
Užmerkime akis į tai, kad valdžia nemato reikalo visuomenei paaiškinti, kodėl šio detaliojo plano iki šiol nėra. Tačiau nerimą kelia neseniai paskelbtas interviu su meru Šarūnu Vaitkumi, kuriame Palangos vadovas dėsto apie savo viziją: šią teritoriją atiduoti pramogų kompleksui. Apie tokius planus miesto valdžia nebuvo diskutavusi, todėl iš viso nesuprantama, kokia numatoma šios teritorijos paskirtis jau dabar pradedamame ruošti detaliajame plane? Ar tai reikštų, kad šią vietą skirti pramoninei zonai jau atsisakyta?
Kita vertus, ar ne per anksti miesto valdžia atsisako savo pirminių planų? Argumentai, kuriais vadovaujantis ši teritorija numatyta pramonės objektų statybai, buvo aiškūs ir suprantami: Palangoje atsiradus stambiems pramonės objektams būtų sukurta daug darbo vietų, miesto biudžetas gautų papildomų pajamų iš gyventojų pajamų, turto ir žemės mokesčių.
Svarbiausia, kad mūsų kurorte atsiradusios kelios stambesnės ir finansiškai pajėgios užsienio kompanijos keistų ir visos Palangos socialinį veidą. Gavusi gerai apmokamą darbą, dalis palangiškių per vasaras nustotų ubagauti ir žemintis Palangos pakelėse, viliodami poilsiautojus į savo butus. Atsirastų nakvynės vietų deficitas, kuris paskatintų naujų viešbučių statybą. Mažėjant pigaus poilsio galimybei, keistųsi Palangos poilsiautojų kontingentas. Kurortas sulauktų daugiau mokių, aukštesniam socialiniam sluoksniui priklausančių poilsiautojų, kurie kurtų saugesnio ir patrauklesnio kurorto įvaizdį.
Be to, pagal jau įprastą praktiką, stambios įmonės finansuoja miesto socialinius projektus, mieliau investuoja į pramogų ir laisvalaikio praleidimo, būsto objektus, nes rūpinasi savo darbuotojų užimtumu ir socialine gerove. Puikiausias didžiosios pramonės ir miesto bendradarbiavimo pavyzdys yra Latvijos mieste Ventspilyje. Uosto ir didelių pramonės įmonių dosniai išlaikomas savivaldybės biudžetas pajėgus įgyvendinti tokius socialinius projektus ir yra pasistatęs tiek laisvalaikio užimtumo objektų, kad Palanga kol kas apie tai gali tik pasvajoti.
Buvusios karinės bazės teritorija yra vienintelė pramonės objektams patraukli vieta Palangoje: tarptautinis oro uostas – vos už kelių šimtų metrų, šią teritoriją netrukus juos aplinkkelis, kuriuo iki valstybinio jūrų uosto – tik 35 kilometrai. Kaip teigia verslo ekspertai, oro uosto kaimynystė gali sudominti brangią, skubiai ir saugiai transportuojamą produkciją – laikrodžius, kvepalus, elektroninę įrangą, juvelyrinius dirbinius gaminančią pramonę. Gerais specialistais garsėjanti Lietuva gali būti patraukli užsienio kapitalo įmonėms ir dėl palyginti pigesnės darbo jėgos.
Sudominti tokius investuotojus – tai ne iš Lietuvos premjero pinigų kaulyti. Tik norint privilioti žinomas užsienio kompanijas į Palangą, Š.Vaitkaus komandiruočių maršrutai turėtų nusidriekti gerokai toliau nei iki Vilniaus.
Tuo tarpu mero įsivaizduojamas pramogų kompleksas gali įsikurti bet kur. Tačiau tokio komplekso perspektyva skendi didesnėje migloje, nei galimybė atsirasti pramonės objektams. Į vos tris mėnesius veiksiantį pramogų bei linksmybių miestelį niekas didelių pinigų nekiš, o šiltojo metų laiko trukmė nuo investicijų nepriklauso. Verslą galėtų sudominti tik visus metus veikiantis modernus atrakcionų parkas, kuris Palangoje galėtų atsirasti nebent uždarame paviljone. Tokį užtektų pastatyti ir futbolo aikštės vietoje netoli „Gintaro“ sanatorijos.

Jūsų komentaras:

Va kaip 2013-05-06 12:47 (kjdhe / IP: 81.7.90.216)
ponas Ziabkus, visu galu meistras, jis zino kaip privilioti dideles pramones imones i Palanga, kurios, zinoma, trypcioja ir baisiausiai laukia kaip ir kada Palanga teiksis jiems uzdegti zalia sviesa, kad jie galetu milijonais, o gal net milijardais uzpilti Palanga. O kad tai atsitiktu, bereikia, kad butu Plangoje iskirtas zemes sklypas. :):):) Juokinga, jei nesinoretu verkti. Esme, kad Palanga uzsikoncervavusi savo provincialume ir nemato tai ka jie gali gauti is po nosies. Ir daryt nieko labai nereiktu, taciau buti inovatyviems, lankstiems jau su tomis imonemis (daugiausia smulkiomis) kurios Palangoje dirba. Ponas, Ziabkau, nenoriu as labai sumenkinti Jusu kompetencijos, taciau pasakysiu, si karta Jums nelabai pasiseke. Jus nepasirodete kaip zinovas. Kitu atveju, butumet zinojes, kad paprastai, visame pasaulyje, kiekvienam mieste ir miestelyje visa ekonomikos ir gerbuvio politika sukuria smulkios imones, gal iskyrus Jonavos Achemos atveji Jonavoje ir panasiai... Bet ar palanga nori Achemos???? o juk tai pramones gigantas... o gal ponas Ziabkus galvoja, kad i Palanga is Dublino verziasi Google a Microsoft kompanijos??? :)))) Kita vertus, ponas Ziabkus akivaizdziai nelabai supranta kas yra atrakcioniniu pramogu verslas. Jis isivaizduoja, kad kazkas stadione pastatys hale ir ten visi vaziuos?? o kas pastatys savivaldybe, kuri neturi pinigu, ar verslas, kuris skaciuoja pinigus ir puikiai supranta, ka reiskia investuoti i Palangos pelke. Cia pasimoke IKEA nekolnojamo turto padalinys investaves pinigus i Baseina prie Razes ir del Palangos "gudruoliu" 6 metus istriges. O tai tik vienas is pavyzdziu, kiek reikia prakaito pralieti, kad nors ka nors galetum Palangoje sukurti. Zodziu, ponas Ziabkau, Jums sunku ka daugiau ir pasakyti. Tik gal palinkeciau, rasykite apie dalykus apie kuriuos daugiau suprantate.

senbuwis 2013-05-06 09:32 (ausraa / IP: 109.128.35.230)
,,kuolas, ikaltas karwei priristi sukelia vietine ekologine KATASTROFA' V.Petkevicius

???????????????????? 2013-05-06 09:25 (ausra / IP: 109.128.35.230)
PRASAU ,patekit nors wiena EKOLOGISKOS pramones pavyzdi.

Taip pat skaitykite

Palangos miesto bendruomenė yra nemaloniai nustebinta, dar daugiau – pasipiktinusi, perskaičiusi naujieną apie tai, kaip viena Palangos miesto savivaldybės tarybos narė stojo ginti Palangos baseiną, sukurdama peticiją ir kviesdama gyventojus ją pasirašyti.


Saugodama kurorto gyventojus nuo galimos grėsmės, Palangos miesto Savivaldybė priėmė sprendimą, pagal kurį nuo pirmadienio uždrausta apgyvendinti svečius tiek viešbučiuose, tiek privačiuose būstuose.


Į savo privilegijas politikai įsikibo dantimis  4

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017 09 14 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Vis dažniau tampa neaišku, ko politikais panorę tapti palangiškiai siekia verždamiesi į miesto tarybą?


Šį savaitgalį įvyksianti Stalo šventė į Palangą ir vėl pakvies ne vieną svečią. Prisėdus prie stalų pasidžiaugti tuo, kas nuveikta, pabendrauti, pasigardžiuoti įvairiais patiekalais sugužės ir nemaža dalis palangiškių. Svečių bei kurorto gyventojų akis džiugins ir Palangos menininkų darbai – kurorto kultūros atstovai jau ruošiasi artėjančiam renginiui....


Vėžys – viena dažniausių ligų Europoje, nusinešanti daugelio žmonių gyvybes. Kasmet rugsėjo 15 d. minima Tarptautinė prostatos vėžio diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į dažniausią vyrų onkologinę ligą Lietuvoje. 2014 m. prostatos vėžiu sirgo 300 vyrų, o prevencine programa, kuri yra nemokama, pasinaudojo tik 29 proc. Moterys apie sveikatos problemas linkusios...


Politikai savo vizijas turi pasverti labiau  3

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 05 02 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Sėkmingai įgyvendinama valdančiosios koalicijos programa miesto gyventojus verčia reikliau vertinti priešrinkiminius partijų pažadus.


Meras Šarūnas Vaitkus valdančiosios koalicijos programoje yra pažadėjęs gyventojams atsiskaityti už nuveiktus darbus dukart per metus ir kol kas savo pažadus jis vykdo – praėjusį antradienį gyventojams S. Vainiūno meno mokykloje pateikė savo veiklos ataskaitą.   Bus daugiau dėmesio skiriama Šventajai Salėje susirinko apie pusšimtis miestelėnų...


Miesto politikai savo pinigines atvėrė visuomenei

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 10 05 | Rubrika: Miestas

Kartą metuose Lietuvos politikai leidžia pažvelgti į savo turimus turtus bei santaupas. Kiekvieno rudens viduryje paskelbiamos jų turto deklaracijos, patenkina visuomenės smalsumą bei leidžia palyginti kokį „derlių“ per metus užaugino valdantieji.


Koalicijos programa verčia dirbti, o ne plepėti

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 04 03 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės taryboje – dar neregėtas rekordas. Užvakar vykusiame posėdyje 45 klausimų nagrinėjimui tarybos nariams neprireikė nė pustrečios valandos.  Vienam klausimui taryba vidutiniškai užtrukdavo kiek daugiau nei tris minutes. Vos prieš kelis mėnesius sunku būtų įsivaizduoti, kad tokiai gausiai darbotvarkei užteks vienos darbo dienos.


Palangos miesto savivaldybės tarybos valdančioji dauguma, pareiškusi nepasitikėjimą savo koalicijos partneriu vicemeru Edmundu Krasausku bei atstatydinus jį iš pareigų, patyrė nuostolių. Praėjusią savaitę pasirašyta nauja partijų koalicinė sutartis, kurioje dabar yra devyni liberalcentristai, dvi partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovės, vienas miesto Tarybos narys, deleguotas Liberalų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius