Prie kavos – apie pinigus ir Palangos kredito uniją

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-02-07
Peržiūrėta
1425
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Į „Palangos tilto“ redakciją prie puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo progą pabendrauti su specialiai į susitikimą iš Kauno atvykusiu Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininku Vyteniu Tomkumi.
Į „Palangos tilto“ redakciją prie puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo progą pabendrauti su specialiai į susitikimą iš Kauno atvykusiu Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininku Vyteniu Tomkumi.


Antradienio rytą trečiąjį kartą į „Palangos tilto“ redakciją prie puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo progą pabendrauti su specialiai į susitikimą iš Kauno atvykusiu Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininku Vyteniu Tomkumi bei užduoti jam aktualius klausimus, į kuriuos svečias atsakinėjo visą valandą.
Pokalbis prasidėjo nuo trumpo kredito unijų istorijos pristatymo, primenant jų susikūrimą Kanadoje ir istoriją Lietuvoje. Mūsų skaitytojai, kurių didžioji dalis – PKU nariai, kaip mat perėjo prie nesenos Palangos istorijos ir teiravosi: jeigu yra praktika, kad kredito unijų vadovybėje būna vietiniai žmonės, kodėl dabar čia keičiasi vadovai, kurie nėra palangiškiai? Pasak V. Tomkaus, suėmus tuometinį PKU faktinį vadovą Evaldą Petrauską bei atsistatydinus kitiems PKU valdybos nariams bei gavus Lietuvos banko nurodymą per savaitę išrinkti naujus valdymo organus, susidarė tokia situacija: kadangi valdymas praktiškai buvęs sutelktas vienose rankose, nebuvo užauginta nauja karta, galinti perimti vadovavimą. O padėtį reikėjo stabilizuoti. Todėl pasitelkta pagalba iš aplinkinių KU, o pats V. Tomkus į Palangą buvo deleguotas iš Kauno. Dabar gi situacija esanti stabili.
Į klausimą, kuo tikėti, nes žiniasklaidoje pateikiamos dvi skirtingos pozicijos ir versijos to, kas įvyko PKU, jos valdybos pirmininkas atsakė, jog išties „kita pusė“ kaltinanti Centrinę KU kažkokiu neva „užgrobimu“.
„Aš tuose kaltinimuose nematau jokios logikos. Be to, E. Petrauskas pats minėjo, jog bankrutavusiame „Snore“ laikyti 5 mln. Lt – jokia kita KU tokių sumų šiame banke nelaikė, – jog Graikijoje „nuplaukė“ dalis 3 mln. Lt. turėtų investicijų. Be to, buvo suteikta nemažai įtarimų sukėlusių paskolų. Pavyzdys: 900 tūkst. Lt paskola suteikta užstatu priėmus 5 ha sklypą Skuodo rajone, kurio rinkos vertė – labai žema, tačiau jis įvertintas 1 mln. Lt. Ir apskritai: be reikalo įtarimai nepareiškiami ir ikiteisminiai tyrimai nepradedami. Tačiau viską išaiškins ir visus šešėlius išsklaidys teismas“, – sakė V. Tomkus.
Į klausimą, kokią vietą reitinge – jeigu toks sudaromas – užima PKU, jos valdybos pirmininkas atsakė, jog ji nebuvo ir nėra tarp pirmaujančių, bet anot pašnekovo, tai natūralu, kadangi unija nedidelė. O jeigu kalbėti apie pinigus – CKU aktyvai sudaro 350 mln. Lt, Palangos KU – apie 30 mln. Lt.
Skaitytojai teiravosi: jeigu KU teikia paslaugas tik tam tikros teritorijos gyventojams, ar investuoti lėšas jos gali taip pat tik apibrėžtoje teritorijoje? V. Tomkus paaiškino, jog laisvas lėšas KU gali investuoti plačiai – ir visoje Lietuvoje, ir vadinamosiose A reitingo Europos Sąjungos valstybių vyriausybių vertybinius popierius.
Susirinkusieji domėjosi, ar yra apdrausti ir jų pajai, kuriuos jie įmoka stodami į KU, ar tik atitinkama indėlių suma? Jiems atsakyta, jog pajai, kuriuos išstodami iš KU pajininkai gali atsiimti, draudžiami nėra.
Šventojiškius domino, ar neketinama atidaryti bent vasarą veikiančio PKU filialo jų miestelyje, nes prieškariu čia būta KU. Pasak V. Tomkaus, tokia galimybė neatmestina ir net svarstoma, tačiau tai ne artimiausios ateities perspektyva.
Teiravosi skaitytojai ir apie verslo paskolas bei klausė, ar palangiškiai yra verslūs bei į kokias sritis jie linkę investuoti? Išsamiai paaiškinęs, kaip galima gauti paskolą verslui, V. Tomkus sakė, kad, kaip ir visoje Lietuvoje, Palangoje skolinamasi tam, kad, pavyzdžiui, atidaryti nedideles kepyklėles, kavinukes, vynines, automobilių remonto dirbtuves.
Neapsieita be klausimų apie už indėlius mokamas palūkanas – KU jas moka gerokai didesnes nei skandinaviško kapitalo bankai. Pajuokavęs, kad KU nedirba tam, kad jos valdybos nariai įsigytų prašmatnius automobilius, V. Tomkus jau rimtai sakė, jog KU tikslas – kad visi jos nariai gautų pelno. Skandinaviško kapitalo bankai esą turi pinigų perteklių. Savo laiku į tą pačią Lietuvą buvo „pumpuojami“ milijardai, iš dalies tai turėjo įtakos ir visiems „burbulams“ iki nekilnojamojo turto kainų išsipūtimo imtinai. O lyginti galima ne tik palūkanas, bet ir elementarių operacijų įkainius.
Kaip pajuokavo vienas iš skaitytojų: „Mums tik džiaugtis reikia, kad laikome pinigus KU ir gauname didesnius procentus nei pasitikintys kitais bankais“.
Su V. Tomkumi bendrauta ir apie tai, kaip ir kur geriau investuoti turimus pinigus – tarkim, kiek verta pirkti Vyriausybės leidžiamus taupymo lakštus, – ir apie Švyturio kasą bei Nacionalinės KU problemas, kurios, pasak PKU valdybos pirmininko, nėra tokios jau didelės, kaip kartais žiniasklaida pateikia.

Jūsų komentaras:

Keista 2013-02-10 09:25 (IP: 86.100.46.182)
Kad mesijo Šaro nėra nuotraukoj.

komentaras 2013-02-08 22:06 (IP: 78.61.217.223)
Uzdes tam Tomkui antrankius...

Vietinis 2013-02-08 13:48 ([email protected] / IP: 86.100.111.248)
didžiausias verlininks pasirodo mano draugs Viktors, reiks pagarbiau sveikintis Rūtoje:)

Taip pat skaitykite

Palangos kredito unijos nariai išrinko naujus unijos vadovus, stebėtojų tarybos, paskolų komiteto narius ir antrai kadencijai perrinko unijos pirmininkę Sandrą Garjonytę. Pakartotinis kredito unijos visuotinis narių susirinkimas vyko kovo 21 d. Palangoje.


Kai Lietuvos bankas (LB) per praėjusius metus gerokai papurtė ne vieną kredito įstaigą, Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus pripažįsta, kad ir PKU teko dirbti pagal sugriežtintus LB reikalavimus, bet jų vykdymas yra garantas indėlininkams, kad PKU dirba skaidriai, efektyviai ir racionaliai. Net Lietuvos bankui žvelgiant pro padidinimo stiklą, PKU valdybos...


Antradienio rytą į „Palangos tilto“ redakciją prie puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo progą pabendrauti su Lietuvos socialdemokratų partijos Palangos skyriaus pirmininku, miesto Tarybos nariu, Kontrolės komiteto pirmininku bei užduoti jam aktualius klausimus tiek apie miesto problemas, tiek apie Tarybos darbą.


Antradienio rytą į „Palangos tilto“ redakciją prie puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo progą pabendrauti su bendrovės „Palangos butų ūkis“ direktoriumi Artūru Kaktavičiumi bei užduoti jam aktualius klausimus, kurių pagrindinis – būsimoji daugiabučių renovacija.


Antradienio rytą trečiąjį kartą į „Palangos tilto“ redakciją prie puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo progą pabendrauti su specialiai į susitikimą iš Kauno atvykusiu Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininku Vyteniu Tomkumi bei užduoti jam aktualius klausimus, į kuriuos svečias atsakinėjo visą valandą.


Skaitau Palangos kredito unijos valdybos pirmininko Vytenio Tomkaus pamąstymus praėjusiame „Palangos tilto“ numeryje, straipsnyje „Palangos kredito unija augs ir šiais metais“, ir man jie sukelia šypseną.


Antradienio rytą antrąjį kartą į „Palangos tilto“ redakciją prie puodelio kavos kartu su laikraščio redaktoriumi Linu Jegelevičiumi pasikalbėti ir apie mūsų leidinį, ir apie jiems bei Palangai aktualius klausimus, pasidalinti savo nuomone ir padiskutuoti su žurnalistais rinkosi mūsų skaitytojai.


Lietuvos kredito unijoms pastaruoju metu dėmesio nestinga. Sparčiai joms augant, Lietuvos bankas priėmė kredito unijų priežiūros ir veiklos sugriežtinimo priemones. Tačiau į jas Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus linkęs žiūrėti optimistiškai: „Galima ir pasidžiaugti, kad eilę metų besikaupusios problemos pagaliau buvo pradėtos spręsti, kredito unija...


Antradienio rytas „Palangos tilto“ redakcijoje prasidėjo neįprastai. Pirmą kartą prie puodelio kavos kartu su laikraščio redaktoriumi ir kolektyvu mūsų skaitytojai pasikalbėjo ir apie mūsų leidinį, ir apie jiems bei Palangai aktualius klausimus, dalijosi savo nuomone ir diskutavo su žurnalistais.


Palangos verslas ir privatūs klientai rodo vis didesnį pasitikėjimą Palangos kredito unija (PKU) – vien šių metų birželį PKU klientų skaičius perkopė 1,7 tūkstančio, tai yra 15 procentų daugiau nei buvo tuo pačiu laiku praėjusiais metais. Unijos turtas pasiekė 32 milijonus litų, tai yra 7 procentais daugiau nei 2011 metais. Artimiausiu metu Palangos kredito unijos planuose...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius