Rinkliavų centras tapo biudžeto išlaikytiniu

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010-10-17
Peržiūrėta
1182
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Papildomas pajamas į Palangos miesto iždą turėjęs nešti praėjusių metų pradžioje savivaldybėje įkurtas Rinkliavų centras kurorto biudžetui tampa sunkia našta.

Praėjusių metų pradžioje Rinkliavų centras buvo įkurtas tam, kad jis administruotų automobilių stovėjimą kurorto gatvėse.  Iš šios, vasarą labiausiai poilsiautojus apmokestinančios rinkliavos buvo planuojama solidžiai papildyti miesto biudžetą.

 

Iki metų pabaigos likus trims mėnesiams iš automobilių stovėjimo gatvėse jau pavyko surinkti apie 366 tūkstančius litų.  Dar beveik 104 tūkstančiai litų buvo gauti iš dviejų automobilių stovėjimo aikštelių veiklos.  Rodos, nemažai. Tačiau savivaldybė stengiasi neužsiminti, kad šios tarnybos išlaikymui šiemet biudžete yra skirta beveik 600 tūkstančių litų, o iš aikštelių surinkti pinigai atiteks rinkliavų tarnybos darbuotojų algoms.

Iš viso 15 nuolatinių ir 23 sezoninių tarnybos darbuotojų atlyginimams bei socialinio draudimo mokesčiams šiemet yra numatyta 326,4 tūkst. litų.  O tai - 36 tūkst. litų daugiau, nei kurorto gatvėse už mašinų stovėjimą pavyko surinkti per visą vasarą.

Kyla pagrįstų įtarimų, ar apskritai visi už automobilių stovėjimą surinkti pinigai pasiekė miesto biudžetą.

Praėjusiais metais ši rinkliava prasidėjo nuo liepos 10 dienos.  Per nepilną liepą ir rugpjūtį už mašinų stovėjimą gatvėse biudžetas pernai gavo apie 227 tūkst. litų. Šiemet per visą liepą ir rugpjūtį Rinkliavų centrui pavyko surinkti stebėtinai panašiai - 232 tūkst. litų.  Vos 5 tūkstančiais litų daugiau, nors renkama buvo dešimčia dienų ilgiau ir poilsiautojų skaičiumi ši vasara buvo rekordinė. Įtartinų sutapimų yra ir daugiau:  pernai per rugpjūtį parkomatuose buvo surinkta 105 tūkstančiai 736 litai, šiemet per tą patį laikotarpį dar mažiau - 105 tūkstančiai 274 litai.

Įtarti, kad dalis iš šios rinkliavos gaunamų pinigų eina į šoną, leidžia ir šią vasarą savivaldybės kontrolierių aptikti pažeidimai.  Arčiausiai jūros esančiose gatvėse, kuriose pinigus už mašinų stovėjimą renka tarnyboje įdarbinti rinkikai, buvo aptiktos kelios Rusijos piliečių mašinos, ant kurių buvo net praėjusios dienos kvitai.  Parą už stovėjimą nesusimokėjusių savininkų automobiliai net nebuvo užblokuoti.

Rinkliavų centro vadovas Gintaras Žukevičius tąsyk kontrolieriams teisinosi, kad tomis dienomis buvo sugedęs tarnybos automobilis ir nebuvo galimybės patikrinti už stovėjimą nesusimokėjusių savininkų mašinų.  Tarkime, kad tai yra tiesa.  Tačiau kodėl seni kvitai buvo tik ant užsieniečių automobilių?  Ar ne todėl, kad iš jų už mašinų stovėjimą paprasčiau yra paimti pinigus be kvito.  Lietuviai išgirdę tokį pasiūlymą gali ir pasiskųsti.

Lyginant su praėjusių metų vasarą vienodai surinktas sumas G.Žukevičius mėgino aiškinti tuo, kad šiemet liepą ir rugpjūtį buvo sugedę du parkomatai, todėl pinigai buvo renkami trumpesnėse gatvių atkarpose. Daukanto gatvėje šią vasarą buvusi atidaryta privati stovėjimo aikštelė, kurioje už valandą buvo imama litu mažiau, nei prie šalia stovinčių parkomatų.  Todėl, esą, šią vasarą miesto centre buvo statoma mažiau automobilių.

Šie veiksniai surinktų pinigų dydį, be abejo, įtakojo.  Tik vargu ar taip stipriai, kad šiemet rekordiškai karštą vasarą Palangą užplūdus neregėtai poilsiautojų miniai, už mašinų stovėjimą pavyko surinkti ne ką daugiau, nei gerais orais nelepinusią praėjusių metų vasarą.

Šiame kontekste įdomus tampa ir dar vienas niuansas.  Nė vienas Rinkliavų centro valdomas parkomatas iki šiol nėra užregistruotas Mokesčių inspekcijoje.  Pagal 2009 metais kovo 12 dieną patvirtintą VMĮ viršininko įsakymą, privaloma registruoti ir įplaukas, gautas iš šių paslaugos teikimo automatų.  Juos plombuojant turi dalyvauti ir VMĮ atstovai, o inspekcijos specialistai tikrintų, ar nėra pažeisti gautus pinigus fiksuojantys parkomatų įrengimai.

Viso to nebuvo daroma, o sugedusius parkomatus remontuodavo pats G.Žukevičius.  Tokiais parkomatais prekiaujančių įmonių ekspertai tvirtino, kad nesant kvalifikuotos kontrolės, juose esančių įrengimų parodymus galima koreguoti lygiai taip pat, kaip ir bet kuriuose kasos aparatuose.

Apie šiemet nuostolingą Rinkliavų centro darbą išgirdęs miesto meras Vytautas Stalmokas bandė įrodinėti, kad biudžete tarnybai skirti pinigai ir naujų parkomatų įsigijimui.  Netiesa, savivaldybė papildomus parkomatus ruošėsi pirkti iš kitų lėšų.

Mėginta aiškinti, kad Rinkliavų centro išlaikymui skirtos lėšos yra numatytos ir atliekų rinkliavos administravimo funkcijai. Šiam tikslui šiemet buvo įdarbintos trys vadybininkės, kurių atlyginimai su mokesčiais sudaro vos 52 tūkst. litų.  Dar 27 tūkst. litų šiemet buvo išleista programinei įrangai, 21 tūkst. litų kainavo Registrų centro duomenys.  Apie 30 tūkst. litų - pašto išlaidos, kai gyventojams reikėjo siuntinėti sąskaitas už atliekas.

Vadinasi, atmetus tiesiogiai atliekų rinkliavos administravimo funkcijai išleistas lėšas, Rinkliavų centro išlaikymui biudžete numatytos išlaidos, kartu su iš mašinų stovėjimo aikštelių gautais pinigais, siekia per 550 tūkst. litų.  O šiemet per 9 mėnesius iš mašinų stovėjimo gatvėse ir aikštelėse teuždirbta 470 tūkst. litų.  Abejotina, ar trūkstamus 80 tūkst. litų pavyks surinkti per likusį spalį, lapkritį ir gruodį.

Tad, ar miesto iždą turėjusio pildyti Rinkliavų centro veikla miesto biudžetui nėra nuostolinga?

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Bendradarbiaudamas su Palangos miesto socialinių paslaugų centru, Palangos Caritas Palangos miesto gyventojams ir svečiams  gegužės 13 dieną  Nepriklausomybės aikštėje Palangoje surengė šeimų šventę.


Antradienį, lapkričio 23 d., Seimas priėmė palangiškio Seimo nario Mindaugo Skritulsko parengtus ir kartu su kitais Seimo nariais pavasarį registruotus Lietuvos Respublikos rinkliavų įstatymo pakeitimus, lemsiančius teigiamų pokyčių savivaldybėms: leidimus savo teritorijoje prekiauti ar teikti paslaugas jos galės išduoti organizuodamos viešąjį konkursą.


Birželio pabaigoje – liepos pradžioje vyko globos viešinimo savaitė, skirta didinti vaikų globos ir globos centrų žinomumą bendruomenėse, keisti neigiamas visuomenės nuostatas apie globą, didinti pasitikėjimą globos srities profesionalais.  Direktorės Daivos Dekontaitės vadovaujamas Palangos miesto socialinių paslaugų centras (Globos centras) per socialines medijas kvietė...


Nuo gegužės 15 dienos iki rugsėjo 15 dienos už automobilių stovėjimą dalyje Palangos miesto gatvių renkama vietinė rinkliava. Miesto gatvės, kuriose kurortinio sezono metu už automobilių stovėjimą reikia mokėti vietinę rinkliavą, yra suskirstytos į tris zonas: raudonąją, geltonąją ir žaliąją.


Palangos miesto savivaldybės biudžeto planas 2014 m. buvo įvykdytas 102 procentais – viršplaninių pajamų praėjusiais metais gauta 1,6 mln. litų. Šios lėšos pateko į 2015 m. miesto biudžetą bei bus panaudotos Savivaldybės paimtų paskolų investiciniams projektams finansuoti grąžinimui.    


Vakar popietę Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje buvo atidarytas papildomas Jaunimo darbo centras (JDC), aptarnausiantis darbo ieškančius ir profesinę karjerą planuojančius jaunus asmenis iki 29 metų amžiaus bei darbdavius, siekiančius įdarbinti jaunimą. Į naujomis spalvomis suspindusią Palangos darbo biržos pirmojo aukšto erdvę, kur įsikūrė JDC...


Antradienį Palangos miesto policijos komisariato salėje pareigūnams, kurorto teismo, reorganizuotos prokuratūros, Savivaldybės administracijos vadovams bei Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkui pristatyta 2012-ųjų metų veiklos ataskaita. Pasak kurorto komisariato viršininko Alvydo Katkausko, statistika rodo, jog situacija esanti geresnė nei užpernai...


Kodėl miesto valdžiai buvo reikalingas Rinkliavų centras?

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 11 05 | Rubrika: Miestas

Atrodo, kad, suabejojęs, ar visi už automobilių stovėjimą gatvėse gaunami pinigai patenka į miesto biudžetą, būsiu pataikęs. Nes tik į kampą pareigūnų užspeistas niekadėjas griebiasi paskutinės gynybos:  „O kur įrodymai, viršininke“.


Rinkliavų centras tapo biudžeto išlaikytiniu

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 10 17 | Rubrika: Miestas

Papildomas pajamas į Palangos miesto iždą turėjęs nešti praėjusių metų pradžioje savivaldybėje įkurtas Rinkliavų centras kurorto biudžetui tampa sunkia našta. Praėjusių metų pradžioje Rinkliavų centras buvo įkurtas tam, kad jis administruotų automobilių stovėjimą kurorto gatvėse.  Iš šios, vasarą labiausiai poilsiautojus apmokestinančios rinkliavos buvo planuojama solidžiai...


Rinkliavų centro rinkliavų kibiras – kiauras

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 07 25 | Rubrika: Miestas

Palangos savivaldybės Taryba numačiusi šiais metais surinkti 350 tūkstančių litų vietinių rinkliavų vien tik iš automobilių stovėjimo tam savivaldybės nustatytose vietose. Bet kaip įsitikino savivaldybės kontrolierė Elena Kuznecova, praėjusį trečiadienį patikrinusi, kaip renkama rinkliava vienoje iš daugelio automobilių mokamo statymo vietose – aikštelėje prie sanatorijos „Pušynas“ – tiek...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius