Seniausia Palangos gyventoja skundžiasi, kad Dievas ją pamiršo

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-05-27
Peržiūrėta
709
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Seniausia Palangos gyventoja skundžiasi, kad Dievas ją pamiršo

Retas kuris gali pasigirti šventęs savo šimtąjį gimtadienį, o ką jau bekalbėti apie daugiau. Visgi tokių žmonių esama, atrodytų, laimingųjų. Palangiškė Elena Steponavičienė – viena iš jų, nors kaip atskleidė ją globojanti dukra Aldona Šeduikienė, kartais pasiskundžianti, jog Dievulis ją pamiršęs. Birželio mėnesio pabaigoje, galinti papasakoti viso šimtmečio giliausius prisiminimus, palangiškė švęs 103 metų gimtadienį. Aiškinomės, kur slypi tokio ilgaamžiškumo paslaptis.

 

Aktyvi visą gyvenimą

Ponia Elena kilusi iš Suvalkijos, tačiau paneigusi visus mitus, jog tikrai ji nėra šykšti, dukra Aldona papasakojo, kad atvirkščiai, mama visuomet buvo labai vaišinga ir niekuomet svečio neišleisdavo nepavaišinusi, o ir veiklumu niekuomet nesiskųsdavusi. Visuomet atrasdavo užsiėmimų, save realizuodavo įvairiose veiklose. Pati augusi didelėje šeimoje įprato daug dirbti, o ir mažesnius brolius, seseris auklėdavo, tad ir vėliau, jau ištekėjusi ir ėmusi auginti savo dukrą, niekuomet nenuobodžiaudavo.

Ponios Aldonos teigimu, sunkiausia aktyviam žmogui suprasti, jog jau toks nebebūsi, šį jausmą turėjo išgyventi ir ponia Elena. „Ji ir dabar vaikšto, nueina prie lango, suvalgo obuoliuką, pamato, ką kaimynai veikia ir dar kitiems papasakoja“, - nusišypsojo dukra.

„Aš buvau vienturtis vaikas šeimoje, aišku, buvau lepinama, mylima“, - papasakojo A.Šeduikienė, atskleidusi, jog artimesnį ryšį dažniau jausdavo bendraudama su tėveliu, tačiau dabartinis bendravimas, natūralu, itin stiprus. „Ne per seniausiai aš buvau šiek tiek apsirgus, peršalau, o ir temperatūra buvo pakilusi, tai jau mano mamytė buvo ėmusi mane lankyti. Ji supranta, kad be manęs jai būtų blogai“, - papasakojo ponia Aldona, atiduodanti visą rūpestį savo mamai.

Išties, džiaugsmas turėti mamą, ypatingai sulaukusią tokio amžiaus. Tai įvertina ir vienturtė dukra, pati užauginusi keturis vaikus – Alvydą, turintį vargonų dirbtuves, vargonininkę, muzikologę Eglę, Mindaugą bei Jurgą – Lietuvoje garsią dainininkę, o šie padovanojo ir anūkų. Tad švenčiant prieš trejetą metų 100 metų jubiliejų, susirinko gausus būrys sveikintojų, su šeimos nariais smagiai šventė ir susirinkę bičiuliai.

 

Ilgaamžiškumo paslaptys

„Žinoma, viena iš ilgaamžiškumo priežasčių yra genai, nes mano močiutė taip pat ilgai gyveno, sulaukė bemaž šimto metų. Taip pat manyčiau, jog nepaprastas darbštumas. Mano mama buvo vyriausia iš dukterų, tad buvo pratusi dirbti nuo mažumės”, - atskleidė ilgo gyvenimo paslaptis A.Šeduikienė, pabrėžusi, jog mama nors ir nedidelio ūgio, tačiau tvirto sudėjimo, tad jai bet kokie ūkio darbai – ne kliūtis.

Apie 1950 metus Steponavičiai atsikraustė į Palangą, o ir ten abu tėveliai suskato dirbti tam, kad vėliau pasistatytų savą būstą – mama ėmė gaminti maistą, o tėvelis toliau dirbo staliaus darbą. „Tuo metu Palangoje buvo mažai valgyklų, tad mama ėmė virti poilsiautojams. Netruko įgauti jų pasitikėjimą, nes ji tikrai labai skaniai gamino. Ėmė rinktis visas meno elitas“, - papasakojo apie tuometinę situaciją ponia Aldona. Pasak jos, tėvai iš sutaupytų pinigėlių ir pasistatė namą, kuriame iki šiol gyvena. Darbštuolė E.Steponavičienė padėjo net ir statybų metu.

 

Visi organai sveiki

Sveikatos problemų E. Steponavičienė pastaruoju metu neturi. O ir kaip papasakojo A.Šeduikienė, ji pasižymi itin stipria sveikata. „Šeimos gydytoja net pasakė, jog pavydi šventu pavydu, nes mamos visi organai yra sveiki“, - apie mamytę pasakojo A.Šeduikienė. Žinoma, nebuvo išvengta ir didesnių sukrėtimų – teko išgyventi ir infarktą, insultą. Laimei, senolė pakilo iš ligos patalo. Žinoma, kaip papasakojo A.Šeduikienė, buvo ir tokių akimirkų, kuomet buvo galvojama apie blogiausia. „Kai mamytei buvo apie 60 metų, tuomet jos sveikata buvo susilpnėjusi, tuomet jau ir pati buvo nusiteikusi blogiausiam variantui, visgi paskui pagerėjo“, - slogų prisiminimą prikėlė A.Šeduikienė.

Šiuo metu netrukus 103 metų gimtadienį švęsianti palangiškė jaučiasi gerai, tiesa, sunkiai girdi ir viena akimi prastai mato, tačiau, kaip nusišypsojo ją globojanti dukra, jai svarbu viską žinoti, kas dedasi namuose, jaučiasi, kaip ir dera, tikra namų šeimininke.

 

Valgo viską

Ką gi galėtų ši ilgaamžė palangiškė patarti kitiems, tam, kad gyvenimas pailgėtų? Pasirodo, visiškai nieko išskirtinio. Kaip papasakojo A.Šeduikienė, ji valgo viską, neatsisakydama ir riebesnio ar sūresnio maisto. „Ypatingai mėgsta sriubas ir juodą duoną, tai žinoma, yra sveika. Vienintelio dalyko, kurio nemėgsta, tai rūgštumo, todėl ne visi vaisiai jai patinka“, - maitinimo ypatumus apibūdino A.Šeduikienė. Moters teigimu, neypatingai pasigestų ir daržovių. „Visuomet geria kavą, ją pasisaldina su trim šaukšteliais cukraus, valgo viską, kas rūkyta, jai labai patinka, mėgsta ir saldainius“, - šypsojosi miestelėnė, puikiai žinanti, kuom pradžiuginti savo brangią mamą.

Kaip papasakojo ponia Aldona, jos mama ypatingai susitvardanti moteris, mat ji niekada nepykdavo, o ir kitiems patardavo to nedaryti, pavyzdžiui, namuose net nebuvo leidžiama. Natūralu, tai taip pat ilgina gyvenimą. Tik kaip pastebėjo namiškiai, močiutei pasireiškia baimės jausmas, tarsi norėtų apsisaugoti nuo svetimų žmonių, todėl pasidomi, ar vaikai namuose. Tačiau, kai aplink tiek rūpesčio kupinų akių, ko gi ilgai negyventi ir ko bijoti, tiesiog džiaugtis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antradienį dėl riaušių prie Seimo sulaikyti 26 asmenys. Tarp jų – ir trys iš „Šeimų maršo“ ir kitų ankstesnių protestų žinomi veidai. Taip pat sulaikyta „Šeimų sąjūdžio“ aktyvistė – palangiškė Adelina Sabaliauskaitė


2019 metų kovo 1 dieną Palangoje duris atvėrė ilgai lauktas modernus plaukimo baseinas su sveikatingumo erdve. Baseine įrengtas profesionalus 25 m. plaukimo baseinas, sveikatingumo erdvėje – pramoginis baseinas su masažinėmis srovėmis, burbulinės vonios, baseinėlis vaikams, sauna bei 2 garinės pirtys. Palangos baseinas populiarus ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp mažųjų kurorto...


Palangos baseinas šventė pirmąjį gimtadienį

"Palangos tilto" informacija, 2020 03 02 | Rubrika: Miestas

Praėjusį sekmadienį, kovo 1 d., Palangos baseinas šventė savo pirmąjį gimtadienį.


Palangos globos namai šeštadienį, gruodžio 21 d., atšventė 25-ąjį gimtadienį.


Palanga švęs gimtadienį visiems primindama savo istorijos vingius

Palangos m. savivaldybės informacija, 2017 03 27 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę, kovo 30 d., Palanga pasipuoš miesto vėliavomis bei kurorto gyventojus ir svečius pakvies minėti ne tik pajūriui, bet ir visai Lietuvai reikšmingus įvykius – Palangos krašto prijungimą prie Lietuvos 1921 m. kovo 30 d., taip pat – miesto vardo gimtadieniu vadinamą Balandžio 5-ąją – dieną, kai 1253 m. Palanga paminėta Kuršo dalybų...


Malonus sutapimas: Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos akordeonistas Mantas Leonardo Lizzi 12-ą gimtadienį šventė grodamas scenoje. Ir ne bet kur: Austrijos sostinėje Vienoje vyko tarptautinis akordeonistų konkursas VAMO.


Lopšelis-darželis „Nykštukas“ pasitiko„Nykštuko“ 44-ąjį gimtadienį tradiciškai– su vaikais, jų tėveliais ir pedagogais ruošė dovanas pagal skelbiamą temą.


Palangos policijos komisariate dirbantys pareigūnai turėjo vilties iškart po 2013-ųjų metų sutiktuvių persikelti į rekonstruotą pastatą Ganyklų g. 30. Tačiau įkurtuvių, kurių laukė ne tik jie, bet ir į miesto pakraštį pavargstantys važinėti kurorto gyventojai, teks palaukti iki šių metų pabaigos. Nutraukus sutartį su savo įsipareigojimų neįvykdžiusia bendrove ir...


„Bočiai” šventė „Kalatinio” 50 metų gimtadienį  1

Irena Neniškytė, ansamblio dalyvė, 2013 04 29 | Rubrika: Kultūra

Palangos tautinių šokių ansamblis „Bočiai” buvo pakviesti į Šiaulių tautinių šokių ansamblio „Kalatinis” gimtadienio šventę „50 metų šokio sūkuryje”. Abu ansambliai – tarsi broliai dvyniai. Jie bendraamžiai, abu turi ne tik šokėjų, bet ir instrumentines bei vokalo grupes, dalyvauja įvairiuose festivaliuose...


Retas kuris gali pasigirti šventęs savo šimtąjį gimtadienį, o ką jau bekalbėti apie daugiau. Visgi tokių žmonių esama, atrodytų, laimingųjų. Palangiškė Elena Steponavičienė – viena iš jų, nors kaip atskleidė ją globojanti dukra Aldona Šeduikienė, kartais pasiskundžianti, jog Dievulis ją pamiršęs. Birželio mėnesio pabaigoje, galinti papasakoti viso šimtmečio giliausius prisiminimus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius