„Vilko vaikų“ papasakoti išgyvenimai

Palangos tiltas, 2017-07-20
Peržiūrėta
1990
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Vilko vaikų“ papasakoti išgyvenimai

Palangos viešojoje bibliotekoje veikia kilnojamoji paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945–1948“, kuri bus eksponuojama iki vasaros pabaigos. Po Palangos ši paroda iškeliaus į Klaipėdą. Bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys atskleidė, jog domėjosi, ar esama tokių vaikų, panašaus likimo, kaip ir parodos herojų, Palangoje, tačiau jokių žinių nepavyko rasti. „Galbūt pamatę parodą kurorte įsikūrę žmonės atgaivins prisiminimus ir jais pasidalins, būtų labai įdomu“, – vylėsi direktorius.
Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, suniokotoje Rytų Prūsijoje liko dešimtys tūkstančių beglobių vaikų. Ne vienas tūkstantis šių vaikų atkeliavo į Lietuvą ir šiandien yra Lietuvos visuomenės dalis, apie kurią, deja, labai mažai kalbama ir žinoma. Ilgainiui šiuos vaikus imta vadinti „vilko vaikais“. Šie vaikai yra brutalaus sovietinio teroro aukos ir baisių sovietinių nusikaltimų liudininkai. Atkeliavę į Lietuvą dar visai maži, jie rado prieglobstį, čia įleido šaknis, todėl nusipelno, kad jų balsas bylotų tragiškas, sunkiai protu suvokiamas gyvenimo istorijas.
2016 m. gruodžio mėn. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejus parengė naują kilnojamąją parodą „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945–1948“ (lietuvių/vokiečių kalbomis). Parodos gamybą iš dalies finansavo Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Parodą sudaro 22 pastatomi mobilūs stendai ir 10 mobilių monitorių. Stenduose pristatoma istorinė įvykių Rytų Prūsijoje apžvalga, paremta vilko vaiko dalią patyrusio dvidešimt vieno asmens autentiška istorija, iliustruota šeimų fotografijomis ir dokumentais, vaikų kelionės iš suniokotos Rytų Prūsijos į Lietuvą ir klajonių po skirtingas Lietuvos vietoves žemėlapiai. Ekspozicijoje ir joje įrengtuose terminaluose galima pamatyti ir išgirsti autentiškus „vilko vaiko“ dalią patyrusių žmonių liudijimus. Dešimtyje monitorių – dvylika filmuotų autentiškų liudijimų lietuvių/vokiečių kalbomis su subtitrais vokiečių/lietuvių kalbomis.
Parodoje panaudota medžiaga iš LGGRTC Genocido aukų, Šilutės HugoŠojaus muziejų rinkinių, Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Lietuvos ypatingojo archyvo, Vokietijos Federalinio archyvo (vok. DasBundesarchiv), Rytprūsių kraštiečių draugijos (vok. LandsmannschaftOstpreußene.V.), Rytų Prūsijos vaizdų archyvo (vok. BildarchivOstpreußen), privačių „vilko vaiko“ dalią patyrusių asmenų šeimų archyvų. Rengiant parodą talkino Lietuvos Respublikos ambasada Vokietijos Federacinėje Respublikoje, Lietuvoje veikianti vokiečių bendrija „Edelweiss-Wolfskinder“, organizacija „Kriegskinder“ („Karo vaikai“) Granzėje (vok. Gransee) (Vokietija).
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Genocido aukų muziejaus parengta kilnojama paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945–1948“ Palangos viešojoje bibliotekoje veiks iki rugpjūčio 29 dienos.

„Palangos tilto“ inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto socialinių paslaugų centras (globos centras) organizuoja simbolinį 5 km žygį “Vaikai yra vaikai”, kuriuo siekiama viešinti vaikų globą šeimose.


Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ vaikai tęsdami kiekvienų metų tradiciją rugsėjo 6-8 dienomis minėjo Baltijos jūros dieną, aptardami savo grupėse Baltijos jūros taršos pavojų, gyvūnijos ir augmenijos išsaugojimo svarbą. 


Lietuvoje apie 1 350 vaikų laukia globėjų. Daugiausia – tai vyresni nei 10 metų vaikai. 


Alina D. karo apimtą šalį paliko su penkiais vaikais. Iš Zaporižės į Lietuvą keliavo su pusantrų metų sūneliu Artūru, devynerių Kirilu bei savo trim nepilnamečiais broliais, kurių globėja tapo anksti mirus tėvams: Romanu (14 m.), Vladiku (15 m.) ir Aleksandru (16 m.). Svetingų raseiniškių namuose su gausia šeima prisiglaudusi 32-ejų metų moteris sako, kad nėra nieko geriau už ramų dangų...


Vasaros atostogų metu, kai tėveliai dirba ar yra atvykę į pajūrį poilsiauti, mažieji vaikai dienomis dažniausiai nuobodžiauja: kiurkso prie televizoriaus arba sėdi įsikniaubę į kompiuterį bei telefoną.


Kai nebeliko nieko: „vilko vaiko“ likimas

Rasa GEDVILAITĖ, 2017 08 24 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto viešojoje bibliotekoje iki kitos savaitės dar eksponuojama visą vasarą veikusi kilnojama paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945–1948“. Joje atskleidžiama, ką teko ištverti suniokotoje po Antrojo pasaulinio karo Rytų Prūsijoje likusiems dešimtims tūkstančių beglobių vaikų, kokie likimai jų laukė....


Palangos viešojoje bibliotekoje veikia kilnojamoji paroda „Vilko vaikai: duonos keliu iš Rytų Prūsijos į Lietuvą 1945–1948“, kuri bus eksponuojama iki vasaros pabaigos. Po Palangos ši paroda iškeliaus į Klaipėdą. Bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys atskleidė, jog domėjosi, ar esama tokių vaikų, panašaus likimo, kaip ir parodos herojų...


„Palangos gintaras“ taps žalesnis, o vaikai gavo gražią gamtos pamoką – praėjusį penktadienį „Palangos gintaro“ administracija ir mokytojai pakvietė mažuosius ligoniukus sodinti medelių.


Gyventojai, daugiabučių, kuriuos iš UAB „Palangos butų ūkis“ perėmė savivaldybės įmone tapęs UAB „Palangos komunalinis ūkis“, šiandien spjaudosi: namų administravimo mokestis, kaip buvo žadėta, nesumažėjo. Gyventojai nesulaukė nei pigesnių, nei kokybiškesnių ar daugiau paslaugų. Priešingai: daugiabučiai skęsta žolynuose, neįmanoma...


Bibliotekoje vaikai pagerbė knygą

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 04 03 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį, Tarptautinės vaikų knygos dienos išvakarėse, Vaikų bibliotekoje skambėjo linksmos dainos bei šokiai, o sienas papuošė nauja piešinių paroda. Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ mažieji dainorėliai bei mokyklos-darželio „Pasaka“ vaikai pasveikino susirinkusius draugus su gražia švente bei pristatė savo parodėlę.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius