Spalvomis ir džiaugsmu alsuojanti A. Hjuler paroda „Artlightz 2013“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-09-26
Peržiūrėta
1699
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

A. Hjuler parodą pristatė L. Turauskaitė (kairėje) ir menininkui talkinusi R. Lūšis.
A. Hjuler parodą pristatė L. Turauskaitė (kairėje) ir menininkui talkinusi R. Lūšis.

Jei pavargote nuo rudeninių darganų ir kasdien vis labiau pilkėjančio dangaus, būtinai užeikite į Antano Mončio namus-muziejų, kur jus pasitiks ryškiomis spalvomis ir gyvenimo džiaugsmu alsuojanti danų menininko Anders Hjuler personalinė paroda „ARTLIGHTZ 2013“.
Ne tik spalvingieji pirmą kartą Palangoje pristatomi menininko darbai, bet ir pats jų autorius penktadienį, skambant saksofonisto Algio Kylio bei pianisto Marijaus Kučiko atliekamoms melodijoms, pasitiko susirinkusius į parodos atidarymą ir ta proga surengtą performansą.
„Šiuo metu, kai Danijoje, Silkeborgo meno centre, nuo rugpjūčio 24 dienos eksponuojama Antano Mončio namų-muziejaus pristatoma A. Mončio ir lietuvių skulptorių paroda „New and Tradition“, pas mus atidaroma danų menininko Anders Hjuler, atvežusio tikrą danišką šviesą bei džiaugsmą, personalinė paroda „ARTLIGHTZ 2013“, – į susirinkusiuosius prabilo muziejaus direktorė Loreta Birutė Turauskaitė.
A. Hjuler šiuo metu gyvena Bronshojaus mieste, Danijoje. Iki šeštojo dešimtmečio vidurio menininkas daugiausiai kūrė tapydamas ir eksperimentuodamas su skulptūra, tačiau paskesniais metais perėjo į stiklo skulptūrą, stiklą, dekupažą, tapybą akrilu, pastelę ant drobės, kūno piešimą ant manekenų. Daugiau nei dešimt metų menininkas dirbo ir dekoravimo srityje: dekoravo Roskildės vandens bokštą, pastatų sienas, kaukes Kopenhagoje ir kituose Danijos bei Farerų salų miestuose.
Pastaruoju laikotarpiu A. Hjuler daugiausiai dėmesio skiria ir dirba, kurdamas kartu su visų sričių muzikantais. Dalyvaujant tokiems atlikėjams, kaip Warmer kvartetui, II Bastardo – Klezmer ir Gypsymusic grupei, A. Hjuler piešė „modern nordic“ bei perkėlė garsus į kaligrafiškus ritmus Cobra galerijoje ir bažnyčios erdvėse.
Menininkas yra kviečiamas dalyvauti ir akvarelės simpoziumuose, bienalėse, interaktyviuose video, dainos ir šokio projektuose kartu su baleto artistais, dainininkais, dizaineriais ne tik Danijoje, Fareruose, bet ir Rygoje, Liepojoje, Klaipėdoje, Kaune.
A. Hjuler kūryba, pradedant 1989 m., buvo pristatyta Karališkojoje konservatorijoje (Kopenhaga), Karališkojoje bibliotekoje, Kopenhagos tarptautiniame oro uoste, Danijos edukologijos universitete, Kopenhagos Marijos bažnyčioje, Latvijos dailininkų sąjungoje, Family Business Network Australijoje, Indijoje, Italijoje, Škotijoje, Eustachijaus galerijoje Barselonoje ir kt.
O penktadienio vakarą išvysti, kaip, skambant muzikai, gimsta meno kūriniai, turėjo progą ir palangiškiai bei į parodos atidarymą gausiai susirinkę svečiai ir iš kitų Lietuvos miestų. Ir ne tik išvysti, o ir patys dalyvauti kūrybos procese.
„Mano darbai – savotiška provokacija. Ir eksponuojami jie taip pat ne tradiciškai – kaip matote, beveik nėra rėmų“, – šypsojosi A. Hjuler, prisipažinęs, jog jam labai patinka lietuviškoji Baltijos jūra ir jos pakrantės, Lietuvos miškai – neveltui jų grožis įkvėpė M. K. Čiurlionį sukurti simfonines poemas „Jūra“ ir „Miške“, o jos savo ruožtu įkvėpusios ne vieną paties menininko kūrinį. Lietuvoje įkvėpimo A. Hjuler semiasi net iš akmens ar pačios žemės – prie vieno iš darbų yra akmenukų ir iš Baltijos pajūrio, ir iš Orvidų sodybos.
Nuostabią muzikinę įžangą performansui sukūrė kanklininkė Kristina Kuprytė, tiesiog užbūrusi visus klausytojus. Po jos dailininkas, Šiaulių universiteto profesorius Antanas Visockis, pasidalijęs prisiminimais iš bendrų performansų su A. Hjuler – menininkas liedavęs akvareles, o A. Visockis interpretuodavęs gimstančius kūrinius akordeonu, – ir paminėjęs, jog menininkas iš Danijos yra tiesiog tarptautinio lygio, o jo kūriniai išsiskiria neribotu laisvumu ir akvarelės jungimo su šviesa naujovėmis, kibo į instrumentą ir pradėjo groti.
„Ateikite visi, padėkite bent po tašką, įsiliekite į kūrybos procesą, pajuskite spalvą – ir kažkas gims“, – kvietė susirinkusiuosius Anders Hjuler, pajuokavęs, jog ir jis taip tapantis: niekad nežinantis, koks gi bus tas naujasis tik pradėtas kūrinys.
Kartu su A. Hjuler jam talkinusios klaipėdietės dailininkės Renatė Lūšis ir Jolanta Vitkutė padėjo ir patarė kiekvienam – nuo mažo iki didelio, nuo jauno iki garbaus amžiaus, – norėjusiam pažaisti dažais bei spalvomis ir, skambant muzikai, improvizuoti.
O pačią parodą, kurią A. Hjuler dedikuoja Sioreno Kierkegoro, intelektualaus danų rašytojo, filosofo, teologo gimimo 200-osioms metinėms pažymėti, ir, žinoma, 2013 metų Lietuvos kultūros sostinei – Palangai galima išvysti iki spalio 20 d.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jūsų rūpesčio, nuoširdaus darbo bei profesionalumo dėka daugeliui žmonių diena kaskart nusidažo šviesesnėmis spalvomis. Jūsų rankų prisilietimai, šypsena bei padrąsinantis žodis kasdien gydo tuos, kuriems labai reikia pagalbos, gerumo ir atjautos


Agnė Sedleckė (g. 1991) vaizduojamuoju menu domisi nuo devynerių metų, kai pradėjo lankyti Vievio meno mokyklos dailės skyrių. Puikus ryšys su mokytojais, suteikta kūrybos laisvė paskatino toliau gilintis į menus. 


Palangos miesto savivaldybėje, trečiojo aukšto fojė, pristatomas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas palangiškio menininko Vytauto Kuso projektas „Miniatiūrų pasaulis“. Įspūdingos V. Kuso sukurtos miniatiūros „įkurdintos“ specialiai šiam tikslui sukurtoje galerijoje. Pajuokauti niekad nevengiantis V. Kusas pripažino daugelį...


Vakar vakarop Palangos koncertų salė nušvito mėlyna, balta ir raudona juostomis, Prancūzijos vėliavos spalvomis.


Jei pavargote nuo rudeninių darganų ir kasdien vis labiau pilkėjančio dangaus, būtinai užeikite į Antano Mončio namus-muziejų, kur jus pasitiks ryškiomis spalvomis ir gyvenimo džiaugsmu alsuojanti danų menininko Anders Hjuler personalinė paroda „ARTLIGHTZ 2013“.


Rugpjūčio 25 d. į Palangos miestą atvyks „Saugaus gyvenimo karavanas 2013“. Tai ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ prevencinė akcija, kurios metu visi norintieji galės nemokamai ir anonimiškai vos per 1 minutę išsitirti dėl ŽIV, gauti specialisto konsultaciją, informacijos bei apsaugos priemonių.


Kiekvieną vasarą Gintaro muziejų Palangoje praturtina klasikinės muzikos garsai – į grafų Tiškevičių didybę menančius rūmus sukviečia tarptautinis klasikinės muzikos festivalis „Klasikos balsai“.


A.Mončio muziejuje – gyvenimo džiaugsmo menininko darbai

„Palangos tilto” informacija, 2012 09 17 | Rubrika: Miestas

Penktadienį į A.Mončio namus-muziejų atėjusiuosius pasitiko ir atgal į šiltą bei spalvomis žaižaruojančią vasarą grąžino žymaus danų menininko Hanso Christiano Thomseno darbai. Čia atidaryta paroda „Žmogus. Paukštis. Žuvis“.


Bibliotekoje – tapytojo Prano Griušio paroda

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 07 25 | Rubrika: Miestas

Praėjusį antradienį Palangos viešojoje bibliotekos parodų salėje buvo atidaryta Prano Griušio personalinė paroda. Susirinkusius palangiškius sužavėjo žymaus kurorto menininko Juozo Griušio brolio atvežta paroda, kurioje galima išvysti ir šiuolaikinių, ir istorinių detalių.


Kovo 8-oji yra minima kaip Tarptautinė moters diena. Mūsuose neretai į ją žiūrima su tam tikra pašaipa ir laikoma iš sovietinių laikų užsilikusiu reliktu. Tačiau šios šventės ištakos siekia kiek toliau. Moters dieną Jungtinės Tautos įsteigė kaip ypatingą galimybę švęsti, siekiant moterų lygybės visose gyvenimo srityse. Nors Lietuvoje ji nėra oficiali šventė, tačiau tai vienintelė proga...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius