Šventosios centrinė aikštė po rekonstrukcijos įgis naują, originalų veidą

Palangos tiltas, 2016-11-03
Peržiūrėta
1893
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šventosios centrinė aikštė po rekonstrukcijos įgis naują, originalų veidą

Šventosios centrinė aikštė jau neilgai trukus ims neatpažįstamai keistis – praėjusią savaitę pritarta aikštės rekonstrukcijos projektiniams pasiūlymams. Planuojama, kad šios erdvės atnaujinimo darbai prasidės kitąmet.
Pasak Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus, rekonstruota centrinė Šventosios aikštė taps ne tik miestelio puošmena, bet ir renginių, žmonių susibūrimo vieta. Juo labiau, kad projektuotojai – UAB „Nemuno deltos projektai“, – planuodami būsimą aikštę, čia numatė erdves ne tik renginiams, jaukiems pasisėdėjimams prie kavos ar arbatos puodelio, bet ir vaikams žaisti skirtas zonas.
Šiuo metu centrinė Šventosios aikštė užima maždaug 8 tūkst. kv. metrų plotą, tad, siekiant po rekonstrukcijos įnešti daugiau jaukumo, projektuotojai nekasdieniais sprendiniais pasiūlė centrinę aikštės dalį sumažinti iki Palangos centrinės aikštės dydžio, kartu paliekant galimybę renginių metu aikštės erdves išplėsti.
Kampuota aikštės forma pasirinkta taip pat ne atsitiktinai – svarstant, kaip turėtų atrodyti viena iš pagrindinių Šventosios viešųjų erdvių, buvo atidžiai išstudijuota Šventosios istorija, dar prieškariu parengtas stačiakampiškas miestelio kompozicijos bei užstatymo planas ir savitas, nuo centrinės Palangos dalies gerokai besiskiriantis Šventosios „charakteris“.
Projektuojant Šventosios centrinę aikštę, pasirinktas ir netradicinis nelygaus reljefo sprendimas – aikštės vidurinė dalis bus įgilinta maždaug 60 centimetrų. Nelygų aikštės reljefą pabrėš ir atitvarų perėjimas tarp aikštės ir šiaurinėje jos dalyje įrengta paviljono scena. Neabejojama, jog šis laiptavimas patrauklus bus net ir tuomet, kai aikštėje nevyks renginiai.
Bene pagrindinis rekonstruotos Šventosios aikštės akcentas taps išskirtinis, etnografiniais elementais padabintas grindinio raštas, atkartojantis būtent šventojiškiams būdingus austų tautinių juostų raštus. Aikštės vidurį puoš varinis Šventosios herbas, kurio funkcija – ne tik dabinti grindinį, bet ir pridengti vietą, skirtą kalėdiniu laikotarpiu pastatyti miesto eglę. Aikštės priekyje numatyta ir vieta būsimam paminklui ar skulptūrai, vėliavoms, taip pat – miesto laikrodžiui.
Neįprastas savo forma bus ir grindinio fontanas, įkurtas aikštės priekyje: vanduo sruvens tarp iš grindinio „išaugintų“ akmenų. Fontanas savo forma patrauklus bus ne tik trykštant vandens srovėms, bet ir šaltuoju metų laiku. Neveikiant fontanui, jis taps dar viena žaisminga atrakcija aikštės lankytojams – bus galima ne tik pasivaikščioti „akmenų labirintu“, bet ir pasėdėti ant jų tarsi ant suolų. Kadangi fontanas bus apšviestas, praeivių žvilgsnius jis trauks ir tamsiuoju paros metu.
Beje, aikštės apšvietimas taip pat bus netradicinis – centrinę erdvę apšvies aukšti žibintai, iš jos kraštų šviesą skleis šviestuvai, savo forma atkartojantys Šventojoje iškastą apeiginę lazdą su briedės galva, priskiriamą 3000 metų pr. m. e.
Šiaurinėje aikštės dalyje planuojama įrengti maždaug 100 kv. metrų ploto, 7 metrų aukščio paviljoną, kuris savo išvaizda puikiai įsilies į aikštę – monolitinis pastatas, kurio fasadą puoš tiek paprastas, tiek ir faktūrinis betonas, tarsi „išaugs“ iš pačios aikštės, sudarydamas nedalomą visumą. Paviljonas bus padalintas į dvi erdves – viena bus skirta sanitariniams mazgams, kita – turizmo informacijos centrui, galimai kavinukei ar suvenyrų parduotuvėlei, parodų erdvei bei universalaus panaudojimo terasai. Čia įrengta nedidelė pakyla renginių metu galės būti išnaudojama kaip scena.
Be renginių ar turizmo informacijos paslaugų, dar vienas iš būdų privilioti šventojiškius ir kurorto svečius į šį paviljoną turėtų būti nemokama bevielė interneto prieiga.
Miesto renginių metu projektuotojai išnaudoti siūlo ir paviljono fasadą, lygiąją baltos spalvos tinkuotą sienos dalį paverčiant dideliu ekranu, skirtu projekcijoms ar vaizdo transliavimui.
Paviljonas pasitarnaus ne tik dėl savo erdvių, bet ir atribos greta centrinės aikštės gyvenančius Šventosios gyventojus nuo aikštėje sklindančio šurmulio.
Už paviljono numatyta įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. Čia vienu metu galės stovėti 55 transporto priemonės.
Prieš paviljoną numatyta erdvė montuojamai scenai.
Vieną iš šoninių aikštės dalių numatyta skirti poilsio zonai – šią erdvę puoš maždaug 50 centimetrų aukščio originalios konstrukcijos suolai „Akmenys“. Pasak Šventosios centrinės aikštės rekonstrukcijos projekto vadovo Manto Daukšio, toks sprendimas nėra atsitiktinis – projektuojant aikštę siekta atkartoti ne tik pajūrio reljefą, bet ir Baltijos pajūriui būdingus didelius akmenis.
Kita aikštės pusė skirta mažiesiems lankytojams – čia planuojama įrengti netradicinius, skulptūrinės formos vaikų žaidimo elementus, atraktyvumo suteiks ir suformuotos vejos kalvelės.
Siekiant sukurti aikštės – skvero įvaizdį, didelis dėmesys skiriamas ir šios erdvės apželdinimui. Būtent želdiniai taps išskirtiniu aikštės formavimo elementu – karpyti želdinių kontūrai bei pajūriui būdinti augalai pabrėš stačiakampės aikštės planą.
Aikštės pakraščiuose – tiek vaikų žaidimo erdvėje, tiek poilsio zonoje, tiek ir automobilių stovėjimo aikštelėje – planuojama pasodinti pušis. Projektuotojai įsitikinę, kad ritmiškai pasikartojantys medžiai ne tik gerokai praturtins centrinę Šventosios aikštę, bet ir taps šios viešosios erdvės bei viso miestelio kvartalo ryšys – rytinėje aikštės pusėje šiuos pušys sudarys alėją, vedančią Šventosios upės link.
Šventosios centrinės aikštės rekonstrukcijos projektą parengė UAB „Nemuno deltos projektai“, projekto vadovas – Mantas Daukšys.

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Unikalia gamta ir išplėtota poilsio bei pramogų infrastruktūra išsiskirianti Palanga metai iš metų traukia kokybiško poilsio išsiilgusius poilsiautojus iš Lietuvos bei užsienio turistus. 


Šeštadienį, rugpjūčio 1-ąją, Šventojoje buvo iškilmingai atidaryta centrinė aikštė. Ceremoniją vainikavo šventinis koncertas. Aikštėje susirinkusius žiūrovus džiugino dainininkai Iglė ir Tadas Juodsnukis, džiazo ir folkloro atlikėja Rasa Serra, šokių studija „Palangos Vėtrungė“ ir liaudiškų šokių ansamblis...


Šiandien, šeštadienį, rugpjūčio 1 d., 19 val. vyks rekonstruotos Šventosios centrinės aikštės atidarymo renginys.


Palangos kultūros ir jaunimo centras rytoj, šeštadienį, ir sekmadienį, rugpjūčio 1–2 dienomis, kviečia į dvi dienas truksiančią Jūros ir žvejų šventę Šventojoje. Šventės metu įvyks iškilminga miesto centrinės aikštės atidarymo ceremonija, kurią vainikuos šventinis koncertas.


Šventosios miestelio centrinėje aikštėje iškilo renginiams skirtas paviljonas, intensyviai vyksta teritorijos tvarkymo darbai. Ilgus metus šventojiškiams ir poilsiautojams neįsimintina buvusi aikštė šią vasarą pasikeis neatpažįstamai – aikštės rekonstrukciją atliekantys rangovai skuba iki aktyvaus turizmo sezono pradžios užbaigti...


Jau netrukus prasidės Šventosios pagrindinės mokyklos sporto aikštyno rekonstrukcijos darbai. Darbų pradžia numatyta kitą savaitę.


Ilgą laiką miesto centrinėje dalyje esančios Bartų ir Suvalkiečių gatvės pagaliau pakeitė savo veidą. Daugelį metų buvusios žvyruotos, šios dvi gatvės tapo modernios – su asfalto danga, šaligatviais, naujais buitinių ir lietaus nuotekų tinklais bei apšvietimu.


Šventosios centrinė aikštė jau neilgai trukus ims neatpažįstamai keistis – praėjusią savaitę pritarta aikštės rekonstrukcijos projektiniams pasiūlymams. Planuojama, kad šios erdvės atnaujinimo darbai prasidės kitąmet.


Penktadienio popietę mažieji futbolininkai skubėjo į Šventąją, kurioje oficialiai atidaryta sporto aikštė. Miesto meras Šarūnas Vaitkus ir vicemeras Saulius Simė linkėjo vaikams pasiekti gerų sportinių rezultatų.


Šiemet, balandžio mėnesį, pradėtus rekonstrukcijos darbus, pagal Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programą „Aplinka ir darnus vystymasis“ Poilsio ir reabilitacijos centre „Pušynas“ darbuotojai jau baiginėja, tačiau dar užtruks, kol bus vykdomi patikrinimai. Rekonstrukcijos dėka bus sutaupoma šildymo energija, o ir pastatas, kaip paminėjo centro direktorius Vincas Nesteckis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius