Tremtinių kryžiaus skverelis – užuomaršų įkaitas

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-05-26
Peržiūrėta
1925
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos Senosios vaistinės kieme kurorto Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos skyriaus narių iniciatyva pastatytas įspūdingas medinis kryžius, kurį sukūrė palangiškis tautodailininkas Albertas Žulkus. Šalia kryžiaus išdėlioti akmenys su Palangos žmonių tremties vietų pavadinimais. Jų – aštuoniolika. Pastarosiomis dienomis kurorto tremtiniai, sumanę sutvarkyti aplinką prie kryžiaus, nebegali prie jo prieiti. Šalia šios Palangoje lankytinos vietos išdygo statybiniai vagonėliai, kurie užgriozdino prie kryžiaus vedantį takelį.

 

Buvo priblokšti

Kaip „Palangos tiltui“ sakė Palangos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos skyriaus pirmininkas Petras Gabrėnas, praėjusią savaitę buvo tiesiog priblokšti, kai norėjo pasodinti gėlių bei sutvarkyti teritoriją. „Teko brautis pro gyvatvorę ir krūmelius. Aš manau, jog turi būti padorumo ribos, nes artėja mūsų tautai įsimintina Gedulo ir Vilties diena – birželio 14-oji. Tačiau kaip mums teks ją paminėti, neįsivaizduojame. Kai kas pajuokavo, girdi, Petrai, teks samdyti sraigtasparnį“, - apie atsiradusią problemą pasakojo tremties dalią patyręs palangiškis.

Pasak P.Gabrėno, kreiptasi į Seimo nario Prano Žeimio padėjėją Dainių Želvį, kuris pažadėjo pasidomėti šiuo itin opiu tremtiniams klausimu.

 

Skverelis Senosios vaistinės teritorijoje

Palangiškė architektė Rūsna Vaineikytė, ruošusi buvusios sovietmečiu kirpyklos ir parduotuvės teritorijos, kuri šalia Tremtinių kryžiaus, detalųjį planą, teigė, jog peržiūrėjo dokumentus dėl minėto sklypo, besiribojančio su Senąja vaistine. Vagonėliai, anot architektės, pastatyti nepažeidžiant plane nustatytų sklypo ribų. „Tremtinių skverelis patenka į Senosios vaistinės sklypo teritoriją. Pastarasis – valstybinis žemės sklypas – įregistruotas ir išnuomotas bendrovėms bei privatiems asmenims, isįgijusiems vaistinę su jos priklausiniais. Yra sudaryta su Klaipėdos apskrities viršininko administracija nuomos sutartis“, - sakė architektė.

 

Laiku neįteisintas

Architektės R.Vaineikytės nuomone, problema ta, kad laiku nebuvo įteisintas skverelis, kuriame pastatytas kryžius bei išdėstyti akmenys. „Mano žiniomis, visi kurorto skverai įteisinti, tačiau pastarasis, matyt, buvo pamirštas, nes įsiterpęs ne itin matomoje vietoje. Nesutvarkius dokumentų ir nenustačius servitutų, kaip patekti į šią vietą, tremtiniai atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje,“ – teigė ji. Architektės nuomone, vienintelė išeitis – šį žemės lopinėlį atskirti nuo vaistinės sklypo. Tai atlikti galima arba koreguojant valstybinės žemės nuomos sutartį, arba pastarąją nutraukiant ir sudarant naują. „Tokiu būdu, sutvarkius ir įregistravus skverelį, būtų galima numatyti priėjimą prie kryžiaus“, - savo nuomonę išsakė kurorto architektė.

 

Turės padėti

Parlamentaras P.Žeimys sakė manąs, kad privalu kreiptis į Klaipėdos apskrities viršininko administraciją, kuri tvarko valstybinės žemės reikalus. Pati tremtinių sąjunga to padaryti negalės ir šią problemą turės padėti išspręsti vietos politikai, atstovaujantys Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Palangoje balandžio 19 dieną surengtos Lietuvos ir Ukrainos draugystės dienos „Draugystės dienos“ rezultatai gerokai viršijo lūkesčius vykusios rezultatai gerokai viršijo lūkesčius: surinkta 16 504 eurai. „Tik dar kartą įsitikinome, jog kartu galime išties labai daug!“ savo Facebook paskyroje pirmadienį, balandžio 25 dieną, parašė Palangos meras Šarūnas Vaitkus.


Šalia atnaujinamų prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių pirkėjų patogumui įrengiamos elektromobiliams įkrauti skirtos stotelės. Šiuo metu tokios stotelės įrengtos prie sostinėje esančios „IKI Karaliaučius“, prie Kuršėnuose, Vilniaus gatvėje, įsikūrusios „Iki“ parduotuvės ir Palangoje Žvejų gatvėje.


Tradicinis, jau 27-asis Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir Laisvės kovų dalyvių sąskrydis, kuriame dalyvavo ir 18 buvusių politinių kalinių ir tremtinių bei jų artimųjų iš Palangos, rugpjūčio 5 dieną įvyko Ariogaloje, Dubysos slėnyje.


Šį lapkritį sukako 25 metai nuo tos dienos, kai susirinkę Kurhauze Palangos politiniai kaliniai ir tremtiniai įkūrė „Tremtinio klubą“, vėliau išaugusį į Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos filialą. Sukaktis paminėta iškilmingais renginiais praėjusį ketvirtadienį ir jaukia vakarone šeštadienį, kurios metu dalintasi...


„Nelaukiau, kol tapsiu vyskupu emeritu, ir išleidau prisiminimų knygą. Paskui galiu nebeprisiminti, galiu netiksliai ką nors papasakoti“, – nusijuokia 75-erių metų jubiliejų atšventęs Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius. Jis popiežiui Pranciškui pradėjo ruošti atsistatydinimo dokumentus. Visus gyvenimo išbandymus ir...


Spalio 12 d. Kauno sporto halėje iškilmingai paminėtas Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos (LPKTS) 25 metų jubiliejus.


Praėjusį antradienį visa Lietuva minėjo Gedulo ir vilties dienos 70-ąsias metines, ne išimtis ir palangiškiai. Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos skyriaus nariai iškilmingai minėjo šią dieną, kuri istorijoje palikusį gilų ir skausmingą pėdsaką. Palangiškiai šią dieną minėjo su akcija „Uždekim žvakutes sielvarto stotyse“, filmo „Misija Sibire“ peržiūra, ekspozicijos lankymu...


„Sakykite, kodėl Palangoje yra tiek daug apleistų, nenaudojamų pastatų? Jūsų kurortas  -labai gražus, bet tiek griuvenų, pastatų vaiduoklių nesame matę nė viename Europos kurorte“, - naiviai stebėjosi į redakciją užėjęs svečias iš Lenkijos Rafalas Kosčiukevičius. Nesulaukęs aiškaus atsakymo, jis fotografavosi prie mūsų redakcijos, Vytauto g. 87, jau daugelį metų be gyvos dvasios...


Palangos Senosios vaistinės kieme kurorto Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos skyriaus narių iniciatyva pastatytas įspūdingas medinis kryžius, kurį sukūrė palangiškis tautodailininkas Albertas Žulkus. Šalia kryžiaus išdėlioti akmenys su Palangos žmonių tremties vietų pavadinimais. Jų – aštuoniolika. Pastarosiomis dienomis kurorto tremtiniai, sumanę sutvarkyti aplinką prie kryžiaus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius