Užgimus Sąjūdžio judėjimui, Liudvikas Narcizas Rasimas (Rasimavičius) buvo vienas iš aktyviausių jo narių, stovėjo prie Palangos Sąjūdžio ištakų

Palangos tiltas, 2023-09-15
Peržiūrėta
793
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Užgimus Sąjūdžio judėjimui, Liudvikas Narcizas Rasimas (Rasimavičius) buvo vienas iš aktyviausių jo narių, stovėjo prie Palangos Sąjūdžio ištakų

Pranešus, jog Palanga neteko palangiškio Liudviko Narcizo Rasimo (Rasimavičiaus) – istorinės asmenybės, Nepriklausomybės atkūrimo akto signataro, vieno iš tų teisininkų, kurie kūrė pirmąją Nepriklausomos Lietuvos Konstituciją, Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasidalijo įrašu, primenančiu a.a L. N. Rasimą (Rasimavičių).

„L.N.Rasimas gimė 1938 metais Alytuje, mokėsi Kalvarijoje, Marijampolėje ir Prienuose, studijavo teisę Vilniaus universitete.

Baigęs studijas ir pagal paskyrimą Šakiuose atidirbęs tuomet privalomą terminą, jaunasis teisininkas įsidarbino advokatu Klaipėdoje ir apsigyveno Palangoje. Tuomet jaunuoliui buvo dvidešimt penkeri metai. Tad mūsų mieste jis nugyveno 59 – erius metus, čia kūrė savo namus, gyveno su šeima, išaugino du sūnus ir itin aktyviai įsitraukė į visuomeninį bei politinį gyvenimą.

Persikėlęs gyventi į Palangą, L.N.Rasimas 1969 – 1974 m. buvo Palangos miesto teismo pirmininkas. L.N.Rasimas visą savo gyvenimą buvo aktyvus teisininkas, nesvarbu, kokiose pareigose darbavosi.

Užgimus Sąjūdžio judėjimui buvo vienas iš aktyviausių jo narių, stovėjo prie Palangos Sąjūdžio ištakų. 1988–1989 m. buvo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Palangos miesto tarybos, vėliau – Sąjūdžio Klaipėdos miesto tarybos pirmininkas. Su šiuo palangiškių siejami vieni iš pirmųjų Sąjūdžio mūsų mieste žingsniai, susibūrus grupei aktyvistų, siekusių, kad Lietuva nusimestų sovietinį jungą. Iki šiol vyresni palangiškiai prisimena istorinį 1988 metais vykusį Sąjūdžio mitingą mūsų pajūryje.

„Mes tikrai turime ką pareikšti. Noriu jums pasakyti, kad tol, kol Lietuva netaps suvereni valstybė, apie švarią ekologiją sunku ką ir bekalbėti. Laisvi žmonės savo laisvoj žemėj gyvena“, – garsiajame 1988 metų mitinge „Apkabinkime Baltiją“, vykusiame paplūdimyje prie jūros tilto, tūkstantinei miniai kalbėjo Palangos Sąjūdžio atstovas L.N.Rasimavičius (2010 m. jis atkūrė savo protėvių tikrąją pavardę ir tapo Rasimas).

Aktyvus sąjūdininkas 1990 m. Kuršių rinkimų apygardoje (Klaipėdoje) buvo išrinktas į Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą – Atkuriamąjį Seimą. Palangoje tuomet tarp visų kandidatų pasirinkome Rimvydą Valatką.

1990 m. kovo 11 d. Liudvikas Narcizas Rasimas balsavo už Lietuvos Respublikos Aktą „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“. Atiduoti savo balsą už gimtinės nepriklausomybės atkūrimą jam buvo savaime suprantamas dalykas. Palangiškiai tuomet labai šiltai ir pakiliai pasitiko Nepriklausomybės žinią ir didžiavosi, kad tarp pasirašiusiųjų Aktą buvo keturi mūsų miesto atstovai: Virginijus Pikturna, Liudvikas Narcizas Rasimavičius, Algimantas Vincas Ulba ir Rimvydas Valatka.

Atkuriamajame Seime L.N. Rasimas dirbo Teisinės sistemos komitete bei Konstitucinės saugos pakomitetyje. Jis taip pat prisidėjo prie Lietuvos Konstitucijos, kuri buvo priimta 1992 metais, kūrimo – dirbo Laikinojoje komisijoje jos projektui parengti. Kartu su kitais komisijos nariais palangiškis yra pagrįstai vadinamas Lietuvos Konstitucijos tėvu.

„Aukščiausioje Taryboje – Atkuriamajame Seime dirbau įvairius darbus. Vienu svarbiausių laikyčiau prisidėjimą rengiant dvišalę tarpvalstybinę sutartį su Rusijos Federacija 1990 – 1991 m. ir užmezgant kontaktus su B. Jelcinu“, – savo prisiminimuose rašė signataras. Ši sutartis, paskui pasirašyta mūsų valstybinės delegacijos, neabejotinai prisidėjo prie SSRS griūties.

Nuo 1992 m. iki pensijos L.N. Rasimas dirbo advokatu Klaipėdoje, tačiau aktyviai dalyvavo politiniuose procesuose, kuriant ir įgyvendinant nepriklausomos Lietuvos valstybės institucijas. Beje, jis nuolat domėjosi bei pareikšdavo savo nuomonę ir mūsų miesto reikalais, kai 1990 m. kovo 24 d. buvo išrinkta pirmoji po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Palangos miesto taryba.

2000 m. L.N.Rasimas apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu, 2021 m. liepos 6 d. – Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda garbiam palangiškiui įteikė Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didįjį kryžių.

Nuoširdžiai užjaučiu puikų mūsų miesto sporto trenerį Algirdą Rasimą netekus tėvelio. Nuoširdžiausi užuojautos žodžiai visai šeimai, artimiesiems. Deja, užverstas dar vieno iškilaus palangiškio gyvenimo puslapis, bet įrašų mūsų miesto ir Lietuvos istorijoje niekas negali ištrinti. 

Zenono Nekrošiaus nuotraukoje – Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos Konstitucijos kūrėjai, L.N.Rasimas – stovi antras iš kairės.

Vaizdo įraše https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=aSI092nzQj4&fbclid=IwAR0gpQHBUcbcFNPNQR57HQeZokqN9hcnHELRiqkiPv19zOckSUXoBgobryc – 1988 metais Palangos sąjūdžio mitingas „Apkabinkime Baltiją“ paplūdimyje prie jūros tilto. Jame pamatysite ir L.N.Rasimą, ir daug Jums pažįstamų palangiškių, o gal ir save,“ – sako mero Š. Vaitkaus įrašas. 

 

PT inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lapkričio 16 d. (ketvirtadienį) 17.30 val. LNM Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23A, Palanga) įvyks renginys „Kazio Varnelio kūrybos ištakų beieškant“.


Pranešus, jog Palanga neteko palangiškio Liudviko Narcizo Rasimo (Rasimavičiaus) – istorinės asmenybės, Nepriklausomybės atkūrimo akto signataro, vieno iš tų teisininkų, kurie kūrė pirmąją Nepriklausomos Lietuvos Konstituciją, Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasidalijo įrašu, primenančiu a.a L. N. Rasimą (Rasimavičių).


Planas iškirsti kelis medžius prie Vanagupės g. 13C sukėlė bendrijos narių nepasitenkinimą. Žmonės apklijavo brandžius medžius plakatais, papuošė balionais.  


Kai kas Mindaugą Skritulską, TS-LKD narį, išrinktą į Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, į kurią įeina ne tik Palanga, bet ir dalis Kretingos bei Klaipėdos rajonų, vadina vienu produktyviausiu kada nors Palangai Seime atstovavusiu parlamentaru. Per 2021-uosius, vienas ar kartu su kitais kolegomis, jis pateikė 24 įstatymų projektus. 


Palangos miesto savivaldybės Taryba jau subūrė savo rinktinę rungtynėms su su Seimo narių rinktine šį penktadienį. Kaip „Palangos tiltui“ trečiadienį, spalio 6 dieną, sakė Saulius Simė, kurorto Tarybos narys, už Palangą sutiko žaisti Gediminas Gečas,  Andrius Bajoras, Bronius Vaitkus, Rokas Rojus, savivaldybės darbuotojas Vytautas Indreika. „Žaisiu ir aš pats,“ – sakė S. Simė, žinomas...


Mindaugas Skritulskas, palangiškis Seimo narys, sukurpė išradingą idėją, kaip į Palangą atvilioti visą būrį Seimo narių, iš valdančios daugumos ir opozicijos. Ne tik Palangą ir Šventąją apžiūrėti, bet ir paprakaituoti kurorto universalioje sporto arenoje.


Pranešama, kad Palangoje pirmadienį buvo patvirtintas vienas naujas koronaviruso atvejis, kurorte šia liga šiuo metu serga 71 palangiškis.


Lietuvos Liberalų sąjūdis, kaip ir kitos politinės partijos, rengiasi Seimo rinkimams. Liberalai Mėguvos rinkimų apygardojė iškėlė Audronės Balnionienės kandidatūrą. Ji - Klaipėdos rajono mero pavaduotoja.


Robert Stephenson Smyth Baden-Powell (Robertas Stivensonas Smitas Badenas-Povelis) – britų karinis veikėjas, skautų judėjimo pradininkas, pasaulio skautų sąjūdžio įkūrėjas ir šefas. 1933 m. jis su anglų skautais lankėsi Baltijos valstybėse, svečiavosi Palangoje. Šiemet minime R. Baden-Powell gimimo160 m. sukaktį.


Šiandien, penktadienį, Lietuvos liberalų sąjūdžio kandidatė Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje Jolita Vaickienė atidarė savo rinkimų štabą, kuris įsikūrė Vytauto gatvėje, priešais Darbo biržą. Stilingą kostiumėlį vilkinti politikė simbolinę juostelę perkirpo mūvėdama baltas pirštinaites. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius