Vakarų Lietuva – pirmoji šalyje nusprendė specializuotis ir prioritetą teikti tam tikroms verslo kryptims

Palangos tiltas, 2021-07-05
Peržiūrėta
3246
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Septynios Klaipėdos regiono savivaldybės susivienijo ir patvirtino Klaipėdos regiono specializacijos strategiją, pagal kurią plėtos regiono ekonomiką iki 2030 metų.
Septynios Klaipėdos regiono savivaldybės susivienijo ir patvirtino Klaipėdos regiono specializacijos strategiją, pagal kurią plėtos regiono ekonomiką iki 2030 metų.

Vakarų Lietuvos savivaldybės iškėlė sau tikslą turizmą skatinti visose septyniose savivaldybėse tolygiai, ne tik populiariausiose Palangoje, Neringoje ir Klaipėdoje. Bet ir Kretingoje, Skuode ir Šilutėje. Taip pat tolygiai ir kryptingai plėtoti verslo investicijas bei paslaugas. 

Septynios Klaipėdos regiono savivaldybės susivienijo ir patvirtino Klaipėdos regiono specializacijos strategiją, pagal kurią plėtos regiono ekonomiką iki 2030 metų. Tai pirmoji tokia regiono specializacijos strategija Lietuvoje, kuri nustato, kuriomis kryptimis ir pagal kokius prioritetus bus skatinamos investicijos šių savivaldybių teritorijose.

Regiono augimo planas

Strategija apibrėžia prioritetines verslo, mokslo ir švietimo plėtros, talentų pritraukimo ir savivaldybių investicijų kryptis regione.

„Didžiausias regioninės specializacijos privalumas – tikslingas investavimas. Kai regiono savivaldybės, verslas, mokslo institucijos susitaria ir įsivardija aiškius prioritetus, viešieji resursai sukoncentruojami į didžiausią potencialą turinčias plėtros kryptis ir taileidžia pasiekti geresnių rezultatų visiems“, – sako Šarūnas Vaitkus, strategijos rengimą koordinuojančios asociacijos „Klaipėdos regionas“ prezidentas ir Palangos miesto meras. 

Klaipėdos regiono specializacijos strategija apjungia septynias savivaldybes: Klaipėdos ir Palangos miestus. Klaipėdos, Kretingos, Skuodo bei Šilutės rajonus ir Neringą, kurios inicijavo ir pradėjo diskusijas dėl bendros krypties nustatymo.

Specializacijos strategijos rengimas nuo pirminių diskusijų užtruko beveik ketverius metus. Į jį įsitraukė daugiau nei 330 skirtingų partnerių iš verslo, mokslo, švietimo institucijų, įvairių asocijuotų struktūrų.

„Nuo šiol tai bus svarbiausias plėtros dokumentas, apibrėžiantis regiono ekonominės ateities viziją, jos įgyvendinimo prioritetines kryptis ir iš jų kylančias konkrečias priemones šiems tikslams pasiekti“, – pastebi Š. Vaitkus.

Jūros potencialas, bioekonomika ir darnus turizmas

Regiono partneriai susitarė dėl penkių pagrindinių specializacijos krypčių. Pirmoji – jūrinės ekonomikos stiprinimas. Klaipėdos regionas sieks tapti investicijoms patraukliu jūrinės ekonomikos lyderiu Pietryčių Baltijos jūros regione. Bus skatinamos mėlynosios energetikos, akvakultūros ir jūrinių biotechnologijų, žaliojo jūrinio transporto inovacijos bei kitos jūrinės ekonomikos veiklos, kurios būdingos šiam regionui.

Antroji patvirtinta specializacijos kryptis – bioekonomika, kuri apima visus sektorius, kuriuose naudojami biologiniai ištekliai. Tai ir žemės ūkis, miškininkystė, žuvininkystė, maisto, plaušienos ir popieriaus gamyba, chemijos, biotechnologijų ir energetikos pramonės šakos, taip pat transporto, prekybos, maitinimo ir kiti susiję sektoriai bei šios srities mokslas.

Siekiama tapti bioekonomikos regionu ir per dešimtmetį išsiveržti į lyderių gretas tiek nacionaliniu, tiek visos Baltijos jūros regiono lygiu. Tai bus daroma per šios srities mokslinių tyrimų, inovacijų ir verslų skatinimą, žiedinės ekonomikos kūrimą, sektorių bendradarbiavimą, atsinaujinančių išteklių naudojimą.

Trečioji kryptis, neatsiejama nuo regiono specifikos, darnus jūrinis ir pakrančių turizmas. Pasak Š. Vaitkaus, svarbu efektyviai valdyti visą regioną kaip vieną turistinę vietovę ir glaudžiai bendradarbiauti, kad visame regione būtų sukurta patraukli infrastruktūra ir tai būtų daroma pagal darnios plėtros principus.

Patvirtintos ir dvi bendros specializacijos kryptys, kurios būtų plėtojamos pirmųjų trijų specializacijos krypčių ribose bei sustiprintų jų pasiekimus – tai pažangios pramonės ir paslaugų ekonomikos plėtra.   

„Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, neišvengiamai vyksta ketvirtoji pramonės revoliucija. Vis dėlto mes norime dar sparčiau skatinti pramonės skaitmenizaciją, didesnę pridėtinę vertę kuriančių pažangių įmonių steigimąsi ir plėtrą. Pramonės vystymuisi svarbu turėti ir patogią gyvenimo infrastruktūrą talentams, kokybiškas ir prieinamas viešąsias paslaugas. Visa tai neatsiejama ir nuo paslaugų sektoriaus plėtros, kuris taip pat aktualusir turistams“, – apie planuojamas veiklas pasakojo Š. Vaitkus.

Pirmoji Lietuvoje

Pasak Eglės Stonkės, asociacijos „Klaipėdos regionas“ vykdančiosios direktorės, Lietuvos regionai dar tik žengia pirmuosius tokių specializacijų kūrimo žingsnius. Tuo tarpu Europos Sąjungos šalių regionai įgyvendina jau antrąjį ar net trečiąjį specializacijos strategijų etapą – specializacijas peržiūri, grynina, adaptuoja ir plėtoja jau daugiau nei 10-15 metų.

Patvirtinta Klaipėdos regiono specializacijos strategija – pirmoji ir kol kas vienintelė tokia Lietuvoje. Ji parengta ir priimta savarankiškai, įsiklausant į paties regiono poreikius ir stiprybes. Dėliojant regiono planus atsižvelgta ir į visos šalies raidą apibrėžiančius dokumentus, kurie taip pat skatina regionų specializacijų kūrimą ir partnerystę.

„Svarbu, kad specializacijos strategijos įgyvendinime dalyvautų visi regiono partneriai ir suinteresuotos grupės. Nuo pat pradžių į procesą įsitraukė regiono verslo, mokslo ir švietimo, viešojo sektoriaus bei bendruomenių atstovai, kartu generavo idėjas ir formavo regiono plėtros viziją. Tikimės, kad visi šie partneriai ir toliau aktyviai dalyvaus strategiją įgyvendinant“, – sako asociacijos vadovė.   

Pagal patvirtintą strategiją šiuo metu rengiamas artimiausių trejų metų veiksmų planas, kurį planuojama patvirtinti rudenį.

Rita Saunorytė Norutienė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje ilgus metus veikęs „Laukinių vakarų salūnas“ – jau istorija. Netrukus šioje vietoje užvirs tikros statybos. Čia bus statomas naujas visiškai kitos paskirties pastatas.


Nekilnojamąjį turtą Palangoje valdanti Kauno rajone registruota bendrovė „Via Baltica Palanga“ 2024 m. planuoja rekonstruoti kurorte valdomą buvusį kino teatro pastatą, kuriame veikė „Laukinių vakarų salūnas“.


Palangoje atidaryta naujoji „Bottlery“ parduotuvė. Tai – pirmoji lietuviško mažmeninio prekybos tinklo parduotuvė mieste, taip pat pirmoji, savo veiklą pajūrio kurorte vykdysianti ištisus metus.   


Sinoptikai prognozuoja, kad ketvirtadienį, sausio 20 d., ryte sustiprės vakarų, šiaurės-vakarų vėjas. Vėjo gūsiai 9 val. ryto sieks iki 20-22 m/s, o vakare ir naktį sustiprės iki 26 m/s.


Vakarų Lietuvos savivaldybės iškėlė sau tikslą turizmą skatinti visose septyniose savivaldybėse tolygiai, ne tik populiariausiose Palangoje, Neringoje ir Klaipėdoje. Bet ir Kretingoje, Skuode ir Šilutėje. Taip pat tolygiai ir kryptingai plėtoti verslo investicijas bei paslaugas. 


Palangoje pastatą, kuriame veikė „Laukinių vakarų salūnas“, perkanti įmonė vietoje jo planuoja viešbutį. „Dar galutinai nėra patvirtinta, bet planuojame rekonstrukciją. Pastatą ketiname rekonstruoti į mišrią paskirtį. Koncepcija yra tokia, kad pastatas turėtų keistis į šiek tiek ramesnę paskirtį, tikėtina, kad tai turėtų būti viešbutis su...


Šventosios uosto atstatymo projektui siūloma teikti prioritetą

"Palangos tilto" informacija, 2016 07 11 | Rubrika: Miestas

Šventosios valstybinio jūrų uosto atstatymo projektas yra reikšmingas ne tik Palangai, bet ir visai Lietuvai, todėl šis projektas turėtų būti prioritetinis – vienbalsiai konstatuota ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybėje vykusiame pasitarime, inicijuotame Palangos miesto savivaldybės ir Lietuvos mokslų akademijos ekspertų darbo grupės, vadovaujamos profesoriaus...


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) pastebi augančią verslo liudijimų apgyvendinimo paslaugoms paklausą: verslo liudijimų patalpų nuomos ir apgyvendinimo paslaugoms teikti pajūrio kurortuose šiemet įsigyta 10 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Verslo liudijimus „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“...


Spalio 3 dieną Spektaklio Dž. M. Singas „Šaunuolis iš vakarų pakrantės“ premjera Spektaklį pristato Palangos kultūros centro „Grubusis“ teatras. Palangos senoji gimnazija, Jūratės g. 13, Palanga


Palanga įžiebė muzikinę eglę ir pirmoji šalyje žengė į Kalėdas

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 12 02 | Rubrika: Miestas

Pirmoji šalyje įžiebdama Kalėdų eglę, Palanga jau paskelbė artėjančių švenčių pradžią. Kalėdų šviesos miestu tapęs kurortas, šventinėmis spalvomis nušvitęs ryškiau, nei bet kada anksčiau, visą gruodį dovanos įsimintinus renginius bei išskirtinę kalėdinę nuotaiką.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius