Vicemerui kritika – dar nesukramtomas maistas

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013-03-21
Peržiūrėta
727
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS
Alvydas ZIABKUS

Lietuvos žurnalistų etikos inspektorės Zitos Zamžickienės užtarimo tikėjęsis Palangos vicemeras Saulius Simė sulaukė savotiško antausio – jo skundas pripažintas nepagrįstu, o pats pareiškėjas dar sulaukė pamokymų.
Po pernai gruodžio 14 dieną paskelbto komentaro „Būti tikru politiku lemta ne kiekvienam“, S. Simė inspektoriaus tarnybai įrodinėjo, kad publikacijoje pažeista jo garbė ir orumas bei geras vardas visuomenėje.
S. Simės, kaip politiko, kompetencija suabejojęs komentaro autorius buvo apkaltintas tendencingu siekimu vicemerą pažeminti, sumenkinti jo, kaip politiko, reputaciją, mėginimu sukurti neigiamą visuomenės požiūrį į jį.
Išanalizavusi šią publikaciją Žurnalistų etikos inspektorė Z. Zamžickienė nustatė, kad komentaro autorius sąžiningai kritikavo pareiškėją, kritiką grindė faktais ir pagrįstais argumentais, todėl laikomas tinkamai atlikęs žurnalisto pareigas.
S. Simę papiktinę teiginiai inspektorės buvo įvertinti kaip subjektyvi autoriaus kritiška nuomonė apie pareiškėjo darbinę politinę veiklą, kurios nei pareiškimo būdas, nei forma nerodo, kad autorius siekė įžeisti ar pažeminti pareiškėją.
Tuo šioje istorijoje būtų galima padėti tašką, tačiau knieti paviešinti pamoką, kurią S. Simė turėtų išmokti atidžiai persiskaitęs inspektorės atsakymą.
„Mero pavaduotojas, pagal einamas pareigas ir užimamą visuomeninę padėtį, laikytinas viešuoju asmeniu. Tai sąlygoja, kad pareiškėjas gali tikėtis padidinto visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio, gali būti labiau komentuojamas ir kritikuojamas, o duomenys apie tokį asmenį gali būti labiau interpretuojami.
Lietuvos teisės aktuose įtvirtinta kiekvieno asmens teisė viešai kritikuoti valstybės ir savivaldybių pareigūnų veiklą, o persekioti už kritiką Lietuvos Respublikoje yra draudžiama“, – rašoma Z. Zamžickienės sprendime.
Pagal Lietuvos Aukščiausiojo teismo suformuotą praktiką, viešieji asmenys turi toleruoti apie juos paskelbtą informaciją, net jei ji būtų išreikšta agresyviai ar kandžiai. Viešojo asmens kritika, kad ir kokia griežta ar kandi ji būtų, yra leistina. Dėl savo padėties viešieji asmenys turi būti iškilesnė visuomenės dalis, kuri pati rodytų pavyzdį, jog suvokia šiuolaikinį spaudos ir kitų informacijos skleidėjų vaidmenį kuriant ir palaikant demokratinės visuomenės modelio veiksmingumą ir pranašumą.
Viešasis asmuo negali reikalauti tokių pat standartų, kaip privatus asmuo. Šiuo atveju sprendžiant dviejų konstitucinių vertybių – asmens garbės ir orumo, ir teisės skleisti informaciją – koliziją, pirmenybė taikoma pastarajai.
Tačiau, panašu, kad pakantumas kritikai Palangos savivaldybėje nėra didelis. Rimtas politikas kiekvienu kritikos atveju sugebės atrasti racionalų grūdą. Jei tai nepagrįsta kritika, vadinasi, miesto visuomenė yra menkai informuojama apie valdžios veiksmus. Jei oponentai yra bent kiek teisūs, padorus politikas tai pripažins ir viešai paskelbs ištaisęs situaciją.
Štai, „Palangos tiltas“ į dienos šviesą ištraukė vicemero S. Simės keliones į bokso turnyrus, kurios savivaldybėje buvo forminamos kaip komandiruotės. Ginti „neteisingai“ apkaltinto S. Simės stojo visa miesto valdžia. Įsižeidęs vicemeras laikraštį apkaltino pateikus melagingus faktus ir suraitė demagogija persisunkusį atsakymą per visą puslapį.
S. Simė įrodinėja, kad dienpinigių jis neėmęs ir dėl jo išvykų savivaldybė žalos nepatyrusi. Tačiau į bokso turnyrus S. Simė vyko kaip bokso treneris, antraeilėse pareigose dirbantis Sporto centre. Į turnyrus kartu su jo auklėtiniais S. Simę, kaip bokso trenerį, komandiravo ir už tas dienas trenerio algą bei dienpinigius išmokėjo savivaldybei priklausantis Sporto centras.
Bet kodėl S. Simę į tuos pačius bokso turnyrus savivaldybei reikėjo komandiruoti dar ir kaip vicemerą, už tas dienas jam mokant mero pavaduotojo atlyginimą? Ar jis ir prie ringo vadovaudamas savo auklėtiniams tuomet dirbo kaip Palangos mero pavaduotojas?
Ko vertas Lietuvos bokso federacijos kvietimas S. Simei vykti į savaitę trukusį bokso turnyrą Ukrainos mieste Berdičeve? Toks kvietimas turėjo būti adresuotas Sporto centrui, bet ne miesto merui Š. Vaitkui.
O ką reiškia kvietimas į bokso turnyrą atvykti kaip Palangos miesto mero pavaduotojui ir atstovauti Lietuvos Respublikai politiniu lygmeniu? Gal būtų pakakę, kad tarptautiniame turnyre S. Simė mūsų šaliai atstovautų kaip Lietuvos bokso federacijos viceprezidentas?
Ką į turnyrą vykstančiam treneriui turėtų reikšti tas „politinis lygmuo“, dabar negali pasakyti ir pats raštą pasirašęs bokso federacijos generalinis sekretorius Antanas Arėška. „Man lyg tai kažkas iš savivaldybės sakė, kad ten S. Simė susitiks su to miesto valdžia. Reiktų pasižiūrėti į susirašinėjimą“, – miglą pučia A. Arėška. Nenustebčiau, jei paaiškėtų, kad toks kvietimas į savivaldybę atėjo paties S. Simės iniciatyva.
Jei toks susitikimas su Berdičevo valdžia ir būtų įvykęs, apie jį savo atsakyme vicemeras būtų parašęs didžiosiomis raidėmis. Kita vertus, nuo kada Lietuvos bokso federacija ėmė rūpintis Palangos savivaldybės tarptautiniais susitikimais?
Akivaizdu, kad į bokso turnyrus išvykstantis treneris S. Simė savivaldybėje turėjo pasiimti bent jau neapmokamų atostogų. Tačiau miesto meras Šarūnas Vaitkus pernai savo pavaduotoją į tokius turnyrus lengva ranka išleido net keletą kartų.
Lieka tikėti, kad jei konservatoriai miesto valdančiojoje koalicijoje turėtų ne šešis, o bent jau kokius devynis narius, meras būtų pasielgęs kitaip.

Jūsų komentaras:

vavava 2013-03-26 07:42 (IP: 78.61.224.151)
ko ir truko sitytojams..... tai ne kritika, tai pigios rasliavos atvejas. gal tirazas padides ,,,, fu,, smirda

ohooo 2013-03-26 07:38 (IP: 78.61.224.151)
nepridengtas zurnalistinis chamiskumas pasieke ir palangos spauda pirmyn

oho 2013-03-24 22:17 (IP: 213.164.106.220)
labai retas atvejis, kad ziabkus kritikuotu palangos valdzia.. ponas ziabkau, gal tai gera pradzia atsigrezti ir i kitu pusiu nei savivaldybe bedas ir nuomones.

Taip pat skaitykite

Palangiškė sulaukė nuostabios dovanos – Palangos vėliavos

"Palangos tilto" informacija, 2021 03 30 | Rubrika: Miestas

79 metų palangiškė Angelija Laimutė Puikienė, Palangos Facebook bendruomenės grupėje „Palanga keičiasi“ išreiškusi savo susižavėjimą Palangos atgavimo šimtmečio proga ant Palangos tilto ir kitose kurorto vietose iškeltomis Palangos vėliavomis ir užsiminusi, kad mielai ir ji ją savo balkone iškeltų, jeigu turėtų, sulaukė netikėto skambučio...


Vasario 11 dieną, ketvirtadienį, Palangos senosios gimnazijos dešimtokė Mūza Svetickaitė dalyvavo LRT projekto „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ vienuoliktokų finale Vilniuje ir vėl sulaukė sėkmės. Mūza užtikrintai įveikė visus šauniausius, atranką pusfinaliuose įveikusius šalies vienuoliktokus, laimėjo I vietą ir tapo „Lietuvos tūkstantmečio vienuoliktoke...


Minint Vietos savivaldos dieną penktadienį, spalio 9 d., Vilniuje vykusioje penkioliktojoje „Auksinių krivūlių“ apdovanojimų ceremonijoje įvertintos labiausiai įvairiose srityse nusipelniusios savivaldybės. Palanga taip pat sulaukė puikios žinios: „Auksinės krivūlės“ riterio ženklas atiteko ir Palangos miesto vicemerui Rimantui Antanui Mikalkėnui.


Šiandien, liepos 23 d., savo 50-metį Palangoje pasitikęs Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis viename kurorto viešbutyje sulaukė Palangos mero Šarūno Vaitkaus vizito. Š. Vaitkus S. Skverneliui jubiliejaus proga įteikė gėlių puokštę.


Kaip informavo „Palangos tiltą“ Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau – VVTAT) šiemet VVTAT jau sulaukė apie 60 vartotojų prašymų dėl Vilniuje ir Palangoje neįvykusio renginio „Meilės orientyras“ Tamara Gverdciteli ir Vytauto Lukočiaus orkestras Simfonietta“, kurį organizavo UAB „RVR“.


Palangos tilto" įrašas Facebook/Palangostiltas apie šeštadienį į Amžinybę išėjusią palangiškę Rasą Rojienę, kuri aštuonis metus galynėjosi su mirtina ketvirtos stadijos sarkoma, tai įrodo - įrašas per tris dienas sulaukė virš 6 250 peržiūrų, 87 užuojautų Rasos artimiesiems ir 17 straipsnio pasidalijimų.  


Dėl rinkliavos užpulta Palanga sulaukė Nidos paramos

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2015 11 05 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Dėl vasarą žadamos įvesti transporto priemonės įvažiavimo rinkliavos iš visų pakampių pradėta puldinėti Palanga netikėtai sulaukė Neringos savivaldybės moralinės pagalbos. Kol kretingiškiai visą Lietuvą bando įtikinti, kad 5 eurai už teisę visą parą į didžiausią šalies kurortą važinėti nuosavu automobiliu yra nežmoniškai brangu, Nidos meras Darius Jasaitis...


Palanga sulaukė svarbaus tarptautinio įvertinimo – už aktyvią veiklą plečiant tarptautinius ryšius, Europos idėjų propagavimą bei šviečiamąją veiklą ugdymo įstaigose Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja didžiausią Lietuvos kurortą įvertino Europos Garbės vėliava.


Vicemerui kritika – dar nesukramtomas maistas  3

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 03 21 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Lietuvos žurnalistų etikos inspektorės Zitos Zamžickienės užtarimo tikėjęsis Palangos vicemeras Saulius Simė sulaukė savotiško antausio – jo skundas pripažintas nepagrįstu, o pats pareiškėjas dar sulaukė pamokymų.


Kurorto vadovų veikla sulaukė kritikos strėlių

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 05 05 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę įvykusiame Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje išklausytos ataskaitos apie Tarybos, mero Vytauto Stalmoko ir Administracijos direktoriaus Valerijaus Kuznecovo 2009 metais nuveiktus darbus sulaukė nemažai kritikos, tačiau joms buvo pritarta.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius