Vietoj saulėlydžio – vėjo jėgainės

Dalia JURGAITYTĖ, 2010-05-09
Peržiūrėta
768
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šią savaitę Palangos miesto savivaldybę pasiekė Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto paruošta „Vėjo energijos parkų įrengimo Baltijos jūros Lietuvos EZ ir teritoriniuose vandenyse“ poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita, kurią užsakė  UAB „Baltic Energy Group“. Pagal ją netolimoje ateityje į kurortą atvykę poilsiautojai, žiūrėdami nuo tilto į jūrą, gali išvysti ne įspūdingą saulėlydį, bet... vėjo jėgainių „ventiliatorius“.

 

Išskirtos penkios zonos

Ataskaitoje pateikta išsami informacija apie vėjo elektrinių įrengimo vietas Baltijos jūroje Neringos, Klaipėdos miesto ir rajono bei Palangos miesto savivaldybių ribose. Šioje galimybių studijoje išnagrinėtas jėgainių parko poveikis žvejybai, aplinkai, kraštovaizdžiui, visuomenės sveikatai, kultūros paveldui.

Vėjo energijos parkų įrengimo Baltijos jūros ekonominėje zonoje ir teritoriniuose vandenyse poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos rengėjai, įvertinę jūros gylį ir akvatorijos naudojimo konfliktus (žvejyba, rekreacija, saugomos teritorijos ir pan.), išskyrė penkias priimtinausias zonas – ties Klaipėda, Klaipėdos rajonu, Neringa bei Palanga. Parkus numatoma statyti į jūrą nutolusius nuo kelių iki keliasdešimties kilometrų.

 

Neramina viena zona

Miesto meras Vytautas Stalmokas ir Administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas, spaudos atstovams pristatę PAV, sakė, kad Klaipėdoje su šiuo dokumentu buvo supažindinta visuomenė ir  neigiamos nuomonės dėl vėjo jėgainių įrengimo jūroje nepareikšta. Minėtai poveikio vertinimo   programai turi pritarti Palangos miesto savivaldybės taryba. Tačiau, anot kurorto vadovo, susipažinus su numatytomis vietomis, kuriose yra galimybė statyti vėjo jėgainės, apskrityje teko ginti savo poziciją dėl vienos zonos. „Yra pateiktos potencialios penkios zonos, kurios apibrėžtos Klaipėdos bendrajame plane. Mus neramina ketvirtoji zona, nes nuo Palangos kranto apie 10-13 km atstumu, ties jūros tiltu, numatytas vėjo jėgainių  parkas. Šį parką paprašyta išbraukti argumentuojant, kad turime vienintelį pramoginį įrenginį į jūrą, nuo kurio grožimasi saulėlydžiu, todėl vizualinė tarša nepriimtina“, - sakė V.Stalmokas.

Pasidomėjus dėl investuotojų tokiam projektui įgyvendinti, meras sakė, jog jam žinoma tik tiek, kad jėgaines jūroje yra panorusi statyti viena vokiečių kompanija.

 

Teks pakovoti

Sudarant optimalias vėjo jėgainių statybos jūroje vietas, atmetamos per gilios zonos, kariškių bei žvejų labiausiai naudojamos teritorijos, nuskendusių laivų kapinynai. „Beje, šioje ketvirtojoje zonoje jūros gylis yra apie 20 metrų, todėl statytojams tai išties patogi vieta ir dėl jos teks pakovoti“, - aiškino Administracijos direktorius

V.Kuznecovo teigimu, vėjo jėgainių parkai kitose zonose numatyti  apie 27 km atstumu nuo kranto, todėl juos jau sunku būtų įžiūrėti. Parkai, anot direktoriaus, būtų išdėstyti jūroje nuo Nemirsetos iki Kunigiškių. Jo nuomone, jei atsiras jūroje vėjo jėgainės, be abejo, sumažės žvejybiniai plotai. Be to, yra neaiškumų ir dėl parkų prijungimo. Viena iš galimybių būtų jungtis prie sausumos tinklų, kita – prie Lietuvos-Švedijos kabelio.   

Vėjo jėgainės jūroje galėtų atsirasti ne anksčiau nei 2014 metais.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvai planuojant Baltijos jūroje ateityje įrengti 700 megavatų (MW) galios vėjo jėgainių parką, energetikos viceministras sako, kad jau dėliojama tolesnė projekto plėtra. Projektui numatyta 138 kvadratinių metrų teritorija yra maždaug 30 kilometrų nuo jūros kranto ties Palanga. Ryčio Kėvelaičio teigimu, antrame projekto etape būtų instaliuota dar 700 MW galios.


Palangos miesto Savivaldybė kviečia palangiškius dalyvauti susitikime su energetikos ekspertais ir sužinoti daugiau apie saulės energijos teikiamą naudą, šilumos siurblius bei dujinius katilus ir jų efektyvumą.


Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros teritorijoje galima įrengti apie 3,35 gigavato (GW) vėjo turbinų, o geriausios vietos vėjo parkų vystymui – 30 km nuo kranto ties Šventąja, netoli sienos su Latvija, rodo Energetikos ministerijos užsakymu atlikta mokslininkų studija.  


Palangos kultūros ir jaunimo centro moterų vokalinis ansamblis „Guboja“ (vadovas Rimgaudas Juozapavičius) sekmadienį, lapkričio 6 dieną, neturėjo kada poilsiauti. Teko anksti rytą vykti į Kauną ir dainuoti karininkų įgulos Ramovės koncertų salėje. Tai – didelė garbė, todėl esame dėkingi Aleksandrai Žiedelienei, bendravardžio ansamblio „Guboja“ vadovei, kuri į...


Kol dangaus nemerkia nesibaigiantys lietūs, o įsišėlusios audros nespėjo apgadinti mūsų nuostabaus pajūrio, rudeniška vėsa bei gūsingu vėju alsuojantys Palangos poilsiautojai mėgaujasi kurorto privalumais. Ant Palangos tilto vis dar daug žmonių – vieni kažkur skuba, kiti lėtai vaikštinėja, gaudydami kiekvieną vėjo gurkšnį, treti svajingai kažką...


Palangoje – neeilinis ruduo. Restauruojamoje Palangos viloje „Anapilis“ aptiktas unikalus ir Lietuvoje analogų neturintis istorinis paveldas – vėjo vargonai. Restauratoriaus, bendrovės UAB „Pamario restauratorius“ direktoriaus Aldo Kliuko teigimu, toks neeilinis radinys – laimingas atsitiktinumas. „Mūsų planuose bei tyrimuose nebuvo...


Saugokimės labai stipraus vėjo  1

Hidrometereogijos tarnyba , 2013 12 05 | Rubrika: Miestas

Gruodžio 6 d. pirmoje nakties pusėje pietų, pietvakarių vėjas sustiprės iki labai smarkaus: Pietryčių Baltijoje, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto akvatorijoje, Kuršių mariose gūsiai 28–32 m/s, pajūryje 28–30 m/s. Pirmoje dienos pusėje vėjas truputį susilpnės, antroje dienos pusėje pasisuks iš vakarų, šiaurės vakarų ir vėl sustiprės iki 28–32 m/s.


Praėjusį savaitgalį vyko Šventosios uosto regata – ORC (Offshore Racing Congress) čempionatas. Nors buvo prognozuotas vidutinio stiprumo vėjas, varžybų metu jis vos dvelkė. Todėl vietoj penkių etapų įvyko tik trys.


Vietoj saulėlydžio – vėjo jėgainės

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 05 09 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę Palangos miesto savivaldybę pasiekė Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto paruošta „Vėjo energijos parkų įrengimo Baltijos jūros Lietuvos EZ ir teritoriniuose vandenyse“ poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita, kurią užsakė  UAB „Baltic Energy Group“. Pagal ją netolimoje ateityje į kurortą atvykę poilsiautojai, žiūrėdami nuo...


Vėjo jėgainės tapo kasdienybe

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 05 13 | Rubrika: Sveikata

Daugybę diskusijų sukėlęs vėjo jėgainių parkas Kretingos rajone dabar tarsi susilieja su horizontu. Gąsdinę garsai lyg ir nurimo, o vėjyje mosuojančių sparnų, rodos, niekas nebebijo. Alternatyvus būdas gaminti elektrą tapo kasdienybe.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius