Vyksta vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra ir renovavimas

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-08-08
Peržiūrėta
2231
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

UAB „Palangos vandenys“, dalinai finansuojant Europos Sąjungos Sanglaudos fondui, 2009 metais pabaigė įgyvendinti investicinį vandentvarkos projektą „Nemuno žemupio baseino I paketas“. Šioje projektų grupėje sutelktos investicijos į geriamo vandens tinklų, vandenruošos, nuotekų tinklų ir nuotekų valymo įrenginių plėtrą ir renovaciją 10-yje gyvenviečių, kuriose yra daugiau nei 2000 gyventojų 8-iose savivaldybėse, esančiose Nemuno žemupio baseine (viename iš penkių Lietuvoje nustatytų upių baseinų). Šiuo metu UAB „Palangos vandenys“ vykdo antrąjį projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra ir renovavimas Palangos mieste“ etapą.

 

Palangoje pagal 2007-2013 metų Europos Sąjungos Sanglaudos fondo skatinimo veiksmų programą vykdomas projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Palangoje“, kurio metu iki 2011 metų kovo 22 dienos bus paklota 4,2 km vandentiekio ir 6,2 km buitinių nuotekų tinklų, pastatytos 2 nuotekų siurblinės įskaitant ir 0,5 km slėginių nuotekų linijų.

Pirmojo etapo projekto bendra vertė sudarė 34,68 mln. litų. Pagrindiniai šio projekto darbai, vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtra, atlikta 2008 metais Kunigiškių, Lino, Rytų ir Vilimiškės gyvenamuosiuose kvartaluose. Juose paklota 10,19 km vandentiekio ir 12,77 km nuotekų tinklų bei pastatytos trys naujos nuotekų perpumpavimo siurblinės. Paskutinieji darbai buvo atlikti Monciškių gyvenamajame kvartale. Jame paklota 1378 metrų ilgio savitakinė nuotekų linija Šviesos ir Ošupio gatvėmis. Darbų vertė siekė 1,16 mln. litų.

Praėjusiais metais sėkmingai UAB „Palangos vandenys“ pabaigus pirmojo etapo darbus, imtasi ir antrojo.

Palangos mieste vykdomo projekto tikslas – įgyvendinti ES nuotekų direktyvos reikalavimus nuotekų išvalymui, sumažinti dirvožemio ir gruntinio vandens taršą bei požeminio vandens išteklių taršos riziką teritorijoje, išplėsti centralizuotai vandentvarkos paslaugas gaunančių gyventojų skaičių ir pagerinti projekto teritorijoje teikiamų vandentvarkos paslaugų kokybę. Siekdami įdiegti naujas nuotekų valymo technologijas, UAB „Palangos vandenys“ intensyviai triūsia ties šiuo tikslu – renovuoti esamus nuotekų valymo įrenginius, lygiagrečiai nutiesti 6,2 km vandentiekio ir 6,2 km nuotekų tinklų Palangos miesto Vilimiškės ir Nemirsetos kvartaluose. Taip prie viešojo vandens tiekimo ir šalinimo sistemos prijungiant 450 naujų vartotojų. Kaip teigė UAB „Palangos vandenys“ direktorius Pranas Madzajus, tai didžiulė nauda žmonėms, nes daugelis gyventojų neturi galimybės prisijungti prie viešojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, todėl jiems tenka vartoti ne itin geros kokybės vandenį – neatitinkantį higienos reikalavimų, o ir galimybės užtikrinti tinkamą nuotekų išvalymą nėra. Projekto įgyvendinimas padės situaciją pakeisti. Vienintelė problema, anot P.Madzajaus, jog padidėja kaštai, kuriuos padengti privalo gyventojai.

Palanga skiriasi nuo daugelio Lietuvos miestų, ypatingai vasaros metu. Išryškėjusius skirtumus pastebi ir bendrovė „Palangos vandenys“ – labai greitai kinta nuotekų kiekiai, jų užterštumų koncentracijos dėl gyventojų padidėjimo sezono metu. Didžiulę įtaką daro ir aukštas gruntinio vandens lygis, ilgas nuotekų atitekėjimo laikas nuotekų spaudiminėmis linijomis nuo miesto iki valymo įrenginių. Atskirais atvejais bendro fosforo kiekis valytose nuotekose sudaro 2,6 mg/l (norma – 1,5 mg/l), azotas – 25-67 mg/l (norma – 13,5 mg/l).

Europos Sąjungos Sanglaudos fondui finansavus vandentvarkos darbus, jau imtas planuoti ir trečiasis etapas. „Šį mėnesį tikriausiai gausim prašymą teikti paraišką dėl trečiojo etapo“, - teigė P.Madzajus. Pasak direktoriaus, tuomet bus tiesiami 11 km vandentiekio tinklai, statomos 3 nuotekų siurblinės, dirbama ties Ošupio taku, jį tęsiant, taip pat Kunigiškių gyvenamajame kvartale nuo Šviesos gatvės link pietų pusės, žinoma, Vilimiškės tęsinys. „Planuojam pakloti vandentiekio liniją nuo Kunigiškių iki Monciškių, taip pat sujungti senąją Palangą su Šventaja“, - pasakojo apie ateities planus direktorius P.Madzajus.

Įgyvendinant vandentvarkos projektus 2009 metais buvo pasirašyta 32 rangos, 2 paslaugų tiekimo sutartys. Iš viso 2002-2009 metų laikotarpiu buvo pasirašyta 223 sutartys dėl vandentvarkos projektų įgyvendinimo, tai sudaro apie 97 procentus visų projektams įgyvendinti reikalingų sutarčių. Pasirašytų sutarčių vertė yra 1,725 mln. litų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad vasario 19 d. nuo 9 val. iki 13 val. dėl tinklų remonto bus laikinai nutrauktas vandens tiekimas Taikos g. 68A.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, reaguodami į žiniasklaidoje pasirodžiusią žinią dėl Latvijos pajūryje išsiliejusių nuotekų, kaimyninėje šalyje atostogaujantiems tautiečiams rekomenduoja nesimaudyti Baltijos jūroje.


Netolimoje ateityje visoje Lietuvoje geriamas vanduo vartotojams gali smarkiai pabrangti ne dėl kokių nors vandens išgavimo technologinių pasikeitimų ar, pavyzdžiui, nepagrįsto vandentvarkos įmonės išlaidavimo. Už tiekiamą vandenį gerokai daugiau galime pradėti mokėti vien dėl nepamatuotų bei realiai sunkiai įgyvendinamų Aplinkos ministerijos reikalavimų.


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) suderino UAB „Palangos vandenys" 2019–2021 metų investicijas, kurių vertė yra beveik 2,6 mln. Eur, bei Palangos miesto savivaldybės bendrovei perduotą ilgalaikį turtą, kurio vertė – daugiau nei 1,4 mln. Eur.


Šių metų gegužės 30 dienos sprendimu Palangos miesto taryba viešu paviršinių nuotekų tvarkytoju nuo 2020 metų sausio 1 d. paskyrė UAB „Palangos vandenys“, kuri veikia vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vandens įstatymu bei Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymu.  


Kad neįveda nuotekų tinklų, ne Savivaldybė kalta

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 22 | Rubrika: Skundų dėžutė

Vytauto gatvės gyventoja pasiskundė PT, kad jai, ir kitiems palangiškiams, gyvenantiems tarp Druskininkų ir Vanagupės gatvės, Savivaldybė nesiima žingsnių įvesti miesto nuotekų tinklų. PT gavo aukšto savivaldybės atstovo neoficialų atsakymą dėl skundo.


Kad nuo 2009-ųjų, kuomet miesto savivaldybės Taryba paskutinįjį kartą patvirtino vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kainas, iki šiol neprireikė didinti šių viešųjų paslaugų kainų gyventojams ir įmonėms, UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis vadina „mažu stebuklu“. Bet įgyvendinant Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo...


UAB „Palangos vandenys“ ir Palangos miesto savivaldybės administracija įgyvendino projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Palangoje (Palangos nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcija)“, kuris buvo finansuojamas Europos Sąjungos Sanglaudos fondo, šalies biudžeto ir UAB „Palangos vandenys“  lėšomis.


UAB „Palangos vandenys“ vykdo antrąjį projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra ir renovavimas Palangos mieste“ etapą. Svarbiausias rezultatas – 6,2 kilometrų vandentiekio ir 4,7 km buitinių nuotekų tinklų paklojimas bei dviejų buitinių nuotekų siurblinių statyba. „Jau dabar keletas palangiškių gyvenamųjų namų yra prisijungę prie vandentiekio tinklų ir naudojasi...


UAB „Palangos vandenys“, dalinai finansuojant Europos Sąjungos Sanglaudos fondui, 2009 metais pabaigė įgyvendinti investicinį vandentvarkos projektą „Nemuno žemupio baseino I paketas“. Šioje projektų grupėje sutelktos investicijos į geriamo vandens tinklų, vandenruošos, nuotekų tinklų ir nuotekų valymo įrenginių plėtrą ir renovaciją 10-yje gyvenviečių, kuriose yra daugiau nei 2000...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius