Kol savivaldybės komunalinio įmonei daugiabučių administravimas – kaip šuniui penkta koja, UAB „Palangos butų ūkis“ – galva aukščiau

Lukas JURGILAS, 2012-08-23
Peržiūrėta
3509
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kol savivaldybės komunalinio įmonei daugiabučių administravimas – kaip šuniui penkta koja, UAB „Palangos butų ūkis“ – galva aukščiau

Kažin ar kurorte yra kita ūkinė sritis, kuri sukeltų daugiau miestiečių purkštavimų ir politikavimo kas – geriau, o kas – blogiau negu miesto daugiabučių administravimas. Vasara yra įkarštis tokią prievolę atliekančioms įmonėms, bet prasukus pro UAB „Palangos butų ūkis“ ir savivaldybės bendrovės UAB „Palangos komunalinis ūkis“ administruojamus daugiabučius atsiveria visiškai skirtingas vaizdas: nemažai butų ūkio prižiūrimų namų verda darbai: keičiami kanalizacijos vamzdynai, atliekamos lietaus kanalizacijos, šalto vandens stovų remontas, elektros skydinių priežiūros darbai. Tuo tarpu savivaldybės komunalininkų perimtuose namuose rugpjūčio pabaigoje – pasivažinėjęs po miestą, tuo pats įsitikino šių eilučių autorius – tvyro atostogų ramybė. 

Vienur verda darbai, kitur – ramybė
„Na, „Palangos butų ūkis“ turi sukaupęs pinigų, dėl to gali atlikti planinius profilaktinius darbus, mes – „biedni“, todėl tokių darbų vykdyti neturime išgalių, dažniausiai reaguojame tik į „degančius“ skambučius“, – neslėpė UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotojas Stepas Šeputis.
Su UAB „Palangos butų ūkis“ statybų darbų vadovu Irmantu Knieža stabtelime ties įmonės administruojamu daugiabučiu Sodų g. 33.
Ryškios žalios spalvos kombinezonus vilkintys įmonės darbininkai, stebiu, maišo cemento mišinį.
„Neseniai susilaukėme namo gyventojų nusiskundimo, kad kiekvienąkart po lietaus šlampa namo sienos. Nustatėme, kad dalis lietaus kanalizacijos vamzdyno jau yra visiškai nusidėvėjusi – surūdijusius vamzdžius keičiame plastmasiniais, kurie tarnaus ne vienus metus, atliekame lietaus kanalizacijos stovo darbus“, – aiškina I. Knieža. Jis priduria: „Ir, skirtingai nei kai kurios kitos įmonės, mes darbus atliekame iš eksploatacinių lėšų – nereikalaujame, kad gyventojai primokėtų. Jeigu tokių lėšų dideliems darbams pritrūksta, juos atliekame būsimų mokėjimų sąskaita. Kitose panašaus tipo įmonėse nėra taip: jei nėra einamųjų eksploatacinių lėšų, darbai toliau neatliekami“, – pasakoja pašnekovas.

Perėjus pas kitą administratorių netapo geriau
Kai kuriems gyventojams perėjimas į savivaldybės įmonę sukėlė laikinų neaiškumų.
„Tenka aiškinti, kad dėl šlampančios sienos ar prakiurusio kanalizacijos vamzdžio jiems jau reikia daugiau kreiptis ne į mus, o į savivaldybės valdomą komunalinį ūkį. Esu už sveiką konkurenciją teikiant daugiabučių administravimo paslaugą, bet reikėtų vengti visoms pusėms aistrų tokiu jautriu gyventojams klausimu ar, dar blogiau, gyventojų klaidinimo“, – sako UAB „Palangos butų ūkis“ statybų darbų vadovas.
Dar vienas mūsų stabtelėjimas – prie daugiabučio Lankų g. 4, kur vyksta šalto vandens stovo remonto darbai.
„Viskas čia sudilę, vamzdynas nekeistas nuo sovietmečio. Dalį vamzdžių pakeisime plastmasiniais, turėtų jie tarnauti ilgai“, – sakė santechnikas Edmundas Mažonas. Jam namo rūsyje talkino Audrius Miknevičius.
Anot vyrų, reikia patirties ir išmanymo, kur, šlampant sienoms, ieškoti pratrūkusio vamzdžio ar stovo.
„Anaiptol nėra čia viskas taip paprasta, kaip galėtų tai iš šono pasirodyti“, – tvirtino vyrai.
Dar viena bėda – gyventojų pigių, dažniausiai kiniškų kanalizacijos reikmenų rinkimasis.
„To pavyzdys – vandens tiekimo žarnelės. Dėl jų trūkimo prieš kelias savaites sėmė butus Palangoje, Sodų gatvėje, ir Šventojoje. Padaromi labai dideli materialiniai nuostoliai. Tos „šlangelės“ – buto savininkų priklausinys, juo pats buto šeimininkas turi pasirūpinti. Tokiais atvejais mūsų darbuotojai jas keičia standžiomis jungtimis, kurios gali tarnauti daug metų“, – dėsto I. Knieža.
Ganyklų g. 37 daugiabutyje santechnikai Antanas Kryžius ir Antanas Markauskas remontavo kanalizacijos stovą.
Namo gyventoja, ponia Janina iš 16 buto, pravėrusi duris, sakė esanti labai patenkinta „Palangos butų ūkio“ darbais.
„Niekada neturėjau bėdų su „Butų ūkio“ vyrais“, – sakė ponia Janina.

Amžius – kliūtis geriems darbams?
Ironija, bet šiandien jaunų ir veiklių vyrų, vadovaujančių UAB „Palangos butų ūkis“ bėda viena – jų jaunas, vos trisdešimtmetį perkopęs amžius, kuris neretai jiems kiša koją. Ir, daugiabučių administravimui tapus konkurencinės kovos lauku, jų sumanumas – gebėjimas operatyviau reaguoti į gyventojų skundus, teikti daugiau ir kokybiškesnių paslaugų.
„Kartais, kai tenka man atsistoti priešais garbaus amžiaus kurio nors daugiabučio gyventojus, susilaukiu pastabų ne dėl numatomų atlikti darbų kainų, kokybės, o dėl savo amžiaus“, – sako statybų darbų vadovas I. Knieža. Jis priduria: „Amžius – ne kliūtis dirbti gertai. Bet gyventojai nėra akli ir kurti: pasikalba su gyventojais, gyvenančiais savivaldybės įmonės administruojamuose daugiabučiuose, ir prityla, išgirdę, kad jie juose nei daugiau paslaugų sulaukia, nei pigesnių“, – sako pašnekovas.

Pasirinko „Palangos butų ūkį“
Paskutinis UAB „Palangos butų ūkis“ klientas – naujas modernus penkiaaukštis S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje, jos pačioje pabaigoje.
Statytojas UAB „KDS“ administruoti daugiabutį pasirinko ne savivaldybės įmonę, o patyrusią tokią paslaugą teikti UAB „Palangos butų ūkis“.
„Prieš ateidami į Palangą, nieko nebuvome girdėję nei apie vieną, nei apie kitą įmonę. Bet kai ėmėme domėtis, apie savivaldybės įmonę kaip iš gausybės rago pasipylė įvairios pastabos. Pavyzdžiui, ji, skirtingai nei „Palangos butų ūkis“, neturi avarinės tarnybos naktį. O kam siųsti SOS signalą naktį, įvykus kokiam nors rimtam gedimui? Apie „Butų ūkį“ girdėjau tik gerus atsiliepimus. Sąžiningai sakau: esame labai patenkinti jo teikiamomis paslaugomis mūsų naujajame statinyje“, – „Palangos tiltui“ sakė bendrovės direktorius Algirdas Merkys.
„Taip, naktį mes visada turime budintį patyrusį darbuotoją – įprasta, santechniką, kuris pasiruošęs pagelbėti bet kuriuo nakties metu“, – sako I. Knieža.
Savivaldybės komunalinio ūkio bendrovės administruojamuose namuose kabo lentelė, kurios informacija labiau kelia šypseną nei pasitikėjimą: „Gedimo atveju naktį skambinti UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotojui S. Šepučiui“.
Komiška, ar ne, įsivaizduoti patį komunalinio šefą atlekiantį naktį lopyti prakiurusio kanalizacijos vamzdžio?

O ką veikti naktį?
„Mums ta sritis (daugiabučių administravimas, – aut.) – labai nauja, atliekame tik žvalgytuves ir bandome įeiti į vėžes. Na, naktį žmogui bėdoje pagelbėti mes negalėsime – paprašyčiau žmogaus palaukti ryto, jei ne „ekstra“. Man buvo pasakyta „iš aukščiau“ savo pavardę „ekstriniais“ atvejais nurodyti“, – „Palangos tiltui“ sakė UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotojas S. Šeputis.
Jis prisipažįsta, kad iki šiol naktį susilaukęs tik kelių skambučių. „Baisu ir pagalvoti, kas bus, kai prasidės mūsų perimtuose namuose šildymo sezonas. Dabar metas – kaip tyla prieš audrą. Deja, dideliam „apkrovimui“ sėkmingai įveikti mes kol kas neturime nei finansinių, nei žmogiškų išteklių“, – atviravo S. Šeputis.
Vis tik savivaldybės įmonė – kaip sako S. Šeputis, „pagal skambutį“ šią vasarą sutvarkė stogą Taikos gatvėje esančiame daugiabutyje, paklojo šaligatvį Ganyklų gatvėje, atliko kitus smulkius darbus.
„Negaliu sakyti, kad mums ta namų administravimo funkcija yra kaip šuniui penkta koja, bet vargo bus daug. Bet toks valdžios noras – reikia dirbti“, – sakė direktoriaus pavaduotojas.
Avarinė tarnyba naktį – ne vienintelis dalykas, kur privatininkas kurorte nosį nušluosto savivaldybės įmonei.

Skiriasi ir elektrikų paslaugų teikimas
„Palangos butų ūkis“ turi du elektrikus, kurie aptarnauja tik daugiabučių gyventojų reikmes. „Palangos komunalinis ūkis“, anot S. Šepučio, turi tris elektrikus bendrovėje, bet nė vienas nėra specialiai įpareigotas teikti tokias paslaugas gyventojams.
„Tokia specializacija būtų neekonomiška. Kai yra poreikis tokiai paslaugai, mes elektriką „atitraukiame“ nuo kitų darbų“, – paaiškino komunalininkų vienas vadovų.
„Elektros įrenginių profilaktikos darbai – itin svarbūs ir mes jiems nuolat skiriame didelį dėmesį“, – pabrėžia I. Knieža. „Daugiabučiai buvo statyti tais laikais, kai elektros sąnaudos buvo kur kas mažesnės nei dabar. Dabar apkrovos – didelės ir reikalaujančios priežiūros“, – sako jis.
„Butų ūkio“ elektrikus radome Taikos g. 9 еsančiame daugiabutyje.
„Atliekame elektros skydelių profilaktinius darbus, izoliuojame laidus, keičiame jungiklius. Mūsų planiniai darbai“, – sakė elektrikai Vytautas Stanius ir Romas Zaremba.
VST atsakinga už darbus iki tranzitinės įvadinės spintos įvedimo, už darbus ją įrengus jau atsakingi UAB „Palangos butų ūkis“ elektrikai.
Įrengė pandusą
Dėl daugiau sukauptų finansinių lėšų, jausdamas konkurenciją, „Palangos butų ūkis“ kartais atlieka paslaugas, kurių jis nėra įpareigotas vykdyti.
„Kaip sakau, mūsų klasikinis tokių paslaugų pavyzdys yra panduso įrengimas Medvalakio g. 23. Neįgalaus vyro šeima kreipėsi į savivaldybės Socialinės rūpybos skyrių su prašymu įrengti laiptinėje pandusą – nuvažiavimą neįgaliojo vežimėliu. Šeimai buvo atsakyta, kad jis galėtų būti pastatytas ne greičiau nei per du metus“, – prisiminė „Butų ūkio“ statybos darbų vadovas.
„Išties, mums nusviro rankos, kai išgirdome tokį valdininkų atsakymą. Jis iš esmės retai namus paliekantį vyrą prikaustė visam laikui prie lovos. Nuėjau į „Palangos butų ūkį“ ir papasakojau jo vadovams apie savo bėdą. Jau po kelių dienų „Butų ūkio“ vyrai atvažiavo, padarė matavimus ir prieš mėnesį įrengė laiptinėje pandusą. Esu labai dėkinga butų ūkio vadovui Artūrui Kaktavičiui ir statybų vadovui Irmantui Kniežai“, – „Palangos tiltui“ sakė neįgalaus vyro žmona Eugenija Griškevičienė.
„Ačiū jums, vyrai“, – akimis I. Kniežai dėkojo ir ligonis, Antanas Griškevičius.
Ir vyras, ir žmona sakė esą patenkinti ir tiesioginėmis UAB „Palangos butų ūkis“ prievolėmis – namo administravimu.
„Kai vamzdis koks nors prakiūra, niekada nereikia santechniko ilgai laukti“, – sakė E. Griškevičienė.
„Gal kaip nors dar galėtumėme jums palengvinti gyvenimą kiek leidžia mūsų jėgos?“ – klausė I. Knieža palangiškės.
Ji pažadėjo būtinai kreiptis į įmonę, kai prireiks pagalbos.

Specifiniai darbai ir įmonės veteranai
Vos trisdešimties sulaukęs I. Knieža prisipažino, kad telefono adresyne yra išsaugojęs ne vieną numerį, kaip jis sako, ne vieno itin svarbaus paslaugų gavėjo telefoną.
„Jie – dažnai vyresnio amžiaus, solidžias pareigas užimantys ar jau į pensiją išėję žmonės, kurie atvyksta į Palangą atostogų tik vasarą. Bet ilsėdamiesi čia ir porą savaičių, tokie VIP klientai pateikia itin daug prašymų, – pašnekovas šypteli. – Teisybę pasakius, jų pretenzijos ne visada ir teisingos, ir mums skirtos. Galbūt ir neturėčiau tai daryti, bet kad tokie žmonės nenusiviltų, jiems pateikiu ir savo asmeninį telefoną. Taip ir dirbame: susilaukiu skambučio, aš skambinu savo vyrams ir jie stengiasi bėdą operatyviai išspręsti. Patikėkite, telefonas karštomis dienomis dažnai įkaista nuo tokių VIP klientų skambučių. Bet mums labai svarbu, kad kiekvienas gyventojas būtų patenkintas“.
Nedaug įmonių kurorte gali pasigirti didelės kvalifikacijos veteranais darbuotojais.
UAB „Palangos butų ūkis“ tokių darbuotojų – santechnikų ir darbininkų, dirbančių įmonėje dešimt ir daugiau metų – daug.
„Kai kurie darbai, pavyzdžiui, kanalizacijos stovų priežiūra ir tvarkymas yra labai specifiniai, kuriems gerai atlikti reikia didelės kvalifikacijos, nors galbūt taip ir neatrodytų. Jeigu juos prižiūrintis darbuotojas nežino, kur yra šulinys ar pravala, niekados šių stovų gerai neišvalys“, – sako pašnekovas.
UAB „Palangos butų ūkis“ turi viską, ko reikia, kad kurorto gyventojai šiandien susilauktų kokybiškų, kvalifikuotų ir greitų paslaugų. Konkurentams iš savivaldybės komunalinio ūkio tenka prikąsti lūpą: pažadai, kad UAB „Palangos komunalinis ūkis“ perėmus daugiabučių priežiūrą, pigs kainos ir daugės darbų, kol kas teliko pažadais.

Jūsų komentaras:

as 2012-08-28 10:48 (IP: 82.135.209.252)
per kokią galvą jūs aukščiau? nejuokinkit butų ūkis gelbėtojas žmonių cha, cha,cha

Taip pat skaitykite

UAB „Palangos komunalinis ūkis“ jau pradėjo bendrovės administruojamų daugiabučių gyvenamųjų namų laiptinių dezinfekavimą. Darbų grafikas ir kita aktuali informaciją skelbiamas čia: http://www.palkom.eu/dezinfekcija.html


Rugpjūčio 12 dieną sukaks lygiai metai, kai iki tol didžiąją daugumą kurorto daugiabučių administravusi bendrovė „Palangos butų ūkis“ pradėjo teismų procesus prieš jos paslaugų atsisakiusius ir kitą savo turto administratorių pasirinkusius palangiškius bei kitų miestų gyventojus, turinčius butus kurorte. Įkaitais paversti 35 namuose gyvenantys 905 žmonės, kurie kaip...


Konkurencijos taryba neliko kurčia UAB „Palangos butų ūkio“ skundams dėl prarandamų pozicijų kurorte – reikalauja Palangos savivaldybės paaiškinti, kodėl savivaldybės įmonei – UAB „Palangos komunalinis ūkis“ leista perimti kurorto daugiabučių administravimą ir vykdyti jų renovaciją, taip pat būti renovacijos administratoriumi.


Antradienį Palangos miesto apylinkės teisme teisėja Diana Vercinskė iš esmės išnagrinėjo bylą pagal ieškovo UAB „Palangos butų ūkis“ ieškinį Palangos miesto savivaldybės administracijai dėl įsakymo pripažinimo neteisėtu ir panaikinimo, restitucijos taikymo, laikinųjų apsaugos priemonių taikymo ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo. Byla...


Pagreitį įgaunančiam UAB „Palangos butų ūkis“ administruojamų daugiabučių perėjimo į savivaldybės įmonę „Palangos komunalinis ūkis“ vyksmui sustabdyti, UAB „Vitės valdos“, valdanti UAB „Palangos butų ūkis“, kaip gelbėjimosi šiaudo griebėsi politiko – įmonės direktoriumi paskyrė Palangos miesto Tarybos narį, Lietuvos...


Kol kurorto daugiabučiuose namuose gyvenantys palangiškiai su nerimu laukia šildymo sezono ir vienos už kitą didesnių sąskaitų už šildymą, UAB „Palangos butų ūkio“ darbuotojų komanda – remontininkai, elektrikai, šilumos mazgų prižiūrėtojai – daro viską, kad šilumos sąskaitos Palangos gyventojams būtų nors šiek tiek mažesnės....


Kažin ar kurorte yra kita ūkinė sritis, kuri sukeltų daugiau miestiečių purkštavimų ir politikavimo kas – geriau, o kas – blogiau negu miesto daugiabučių administravimas. Vasara yra įkarštis tokią prievolę atliekančioms įmonėms, bet prasukus pro UAB „Palangos butų ūkis“ ir savivaldybės bendrovės UAB „Palangos komunalinis ūkis“ administruojamus...


Baigiantis metams, juos aptaria ir miesto įmonės bei organizacijos. Kai kurios jų, tokios kaip UAB „Palangos butų ūkis“ – itin svarbios, gerinant miesto gyventojų gyvenimo kokybę, kad visi gyventume patogiau ir maloniau. Apie praeinančius 2011-uosius ir apie tai, ką Butų ūkis žada miestelėnams Naujaisiais, „Palangos tiltas“ susitiko pasikalbėti su UAB...


Netrukus pasibaigus šildymo sezonui, UAB „Palangos butų ūkis“ imsis darbų, kurių pavasarį daugiabučių gyventojams prireikia daugiau nei žiemos metu - daugiabučių namų būklės patikros. Deja, jų gyventojai ne visada yra geranoriški butų ūkio darbuotojams. „Dažnai susiduriame su tokia problema, jog  nustačius, kad namui reikia atlikti būtinus darbus, gyventojai purto galvas. „Niekur...


Kokie buvo praeinantys metai  UAB „Palangos butų ūkis“? Su kokiomis viltimis Naujuosius sutinka butus administruojanti, prižiūrinti ir valdanti bendrovė? Kokių naujovių ji pasiūlys 2011-aisiais? Apie tai „Palangos tilto“ korespondentė šnekėjosi su UAB „Palangos butų ūkis“ direktoriumi Raimundu Juodzevičiumi ir  UAB „Vitės valdos“, kuri valdo ir UAB „Palangos butų ūkis“...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius