Ar miesto iždas yra lovys?

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010-05-27
Peržiūrėta
1099
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos miesto merui Vytautui Stalmokui viešai mestas savivaldybės biudžeto švaistūno šešėlis.  Kokia miesto vadovo reakcija? Jokios. Užuot paaiškinęs žmonėms jam metamus kaltinimus, tarybos posėdžio metu meras keletą kartų bando sarkastiškai juokauti beveik 6 tūkstančių litų vertės telefono tema.

 

Gal meras pats mėgino išsiaiškinti tikrąją telefono kainą ir apie tai skuba pranešti visuomenei?  Panašu, kad ne. Su žurnalistais susitikęs meras šia tema prakalbo tik užklaustas susitikimo pabaigoje. Tai kaipgi su tuo telefonu, mere?  V.Stalmokas įrodinėja, kad net ir 2008 metų spalį, kai „Omnitel“ tik pradėjo siūlyti 8 gigabaitų talpos „Apple iPhone 3G“, šie telefonai tiek nekainavo. Taip, nekainavo. Pasiteiravus „Omnitel“ Klaipėdos skyriuje, pardavimų vadovas patvirtino, kad pirmųjų telefonų kaina siekė apie pustrečio tūkstančio litų.

Tačiau telefono pirkimo sutartyje parašyta: suteikta 3291 lito nuolaida. Ką reiškia nuolaida, visi žinome. Tai suma, kuria sumažinama prekės kaina. Dar 238 litus už šį telefoną savivaldybė sumokėjo iš karto. Be to, be mokesčių už pokalbius 24 mėnesius įsipareigojo mokėti po 100 litų. Štai ir gauname 5929 litus. Iš kur tokia nereali telefono vertė? V.Stalmokas niršta, bet paaiškinti nesugeba.

Dar kartą tai pamėginus išsiaiškinti „Omnitelyje“ – nauja versija:  po 100 litų kas mėnesį kainuoja telefone įdiegta neribojamo interneto paslauga, o pats telefonas, pritaikius nuolaidą, savivaldybei kainavo vos 238 litus. Tačiau su pritaikyta nuolaida tuomet telefono vertė išauga iki 3529 litų, o juk prieš tai buvo sakyta, kad jis 2008 metų rudenį kainavo tūkstančiu pigiau.

Kas čia per šakar makar padaryta perkant šį telefoną? Kam, naujo telefono, ar pinigų pavidalu nuslydo savivaldybės įsigyto „Apple iPhone“ tikrosios kainos ir sutartyje nurodytos vertės skirtumas? Meras tyli ir nemato reikalo visuomenei pasiaiškinti. Aišku, galima teigti, kad 2008 metų rudenį, kai sunkmetis realiai dar nebuvo patirtas, tuo metu moderniausias telefonas šalyje už 238 litus, per dvejus metus sumokant dar 2400 litų – nėra daug. Tačiau ar iš biudžeto lėšų perkamas toks brangus telefonas su neribojamu internetu Palangos merui yra būtinas?

Jei į restoraną pakviečiamas ir ten pietumis vaišinamas žmogus naudojasi proga ir iš valgiaraščio renkasi pačius brangiausius patiekalus – jis yra mažiausiai chamas. Nes jei vaišinamas pietumis dar nori paragauti ir brangaus patiekalo – už jį susimokėk pats. Juo labiau, kad pernai per 8 milijonus litų turto, piniginių lėšų ir nesusigrąžintų paskolų deklaravęs V.Stalmokas nėra tas žmogus, kuris negalėtų susimokėti.

Mero telefono pasirinkimas yra daugiau politinės kultūros reikalas. Palangos gyventojai savo išrinktai valdžiai patikėjo miesto iždą ir viliasi, kad su jų pinigais bus elgiamasi atsakingai.  Ko gero, daugeliui gyvenime yra tekę pažįstamam žmogui pirkti daiktą už jo įduotus pinigus.  Ar neradę nurodytos prekės, vienasmeniškai ryžtamės pirkti brangesnį atitikmenį? Mes skambiname žmogui ir tariamės, ar galima išleisti daugiau, nei jis tikėjosi. O kaipgi kitaip, juk tai –svetimi pinigai.

Tačiau toks žmogiškas jausmas pasitarti su pinigų savininkais miesto biudžetą valdantiems politikams yra dingęs.

Merui ir vicemerams iš biudžeto yra apmokami telefonų pokalbiai, jie aprūpinami transportu, popieriumi ir pieštukais. Kodėl tuomet kas mėnesį jie, kaip tarybos nariai, dar ima po daugiau nei 500 litų kompensaciją už kanceliarines išlaidas? Beveik 4800 litų atlyginimą gaunantis V.Stalmokas atsako: „Jei taryba duoda, vadinasi man tos kompensacijos reikia. Negi aš turiu jos atsisakyti ar į šiukšlių dėžę pinigus išmesti“.

Į šiukšlių dėžę nereikia, mere. Kanceliarinėms reikmėms jums nereikalingus pinigus galėtumėte palikti miesto biudžete. Per trijų vadovų kompensacijas susidarytų beveik 20 tūkstančių litų.  Kita vertus, mero įtakojama tarybos valdančioji dauguma ne be V.Stalmoko žinios ir pritarimo priėmė sprendimą tarybos nario kompensacijas išmokėti ir merui bei vicemerams.

Vasaros sezono atidarymo proga Palangą aplankė 12 asmenų Svetlogorsko delegacija. Iš biudžete skirtų reprezentacinių lėšų meras svečius vakariene vaišino „Žuvinės“ restorane. Po 102 litus kainavusios vakarienės valgyti susirinko 18 žmonių. Vadinasi, kažkas ir iš Palangos valdžios. Tačiau juk reprezentacinės lėšos biudžete skirtos miesto svečius vaišinti, o ne patiems savivaldybės vadovams pravalgyti.  Pagal visoje Europoje priimtos politinės kultūros dėsnius, už svečius sumokėk iš reprezentacinių lėšų, o už savo vakarienę Palangos savivaldybės atstovai privalėjo užsimokėti patys, iš miestiečių jiems už darbą mokamos algos.

Gali būti, kad išgirdus tokią sąlygą, „Žuvinėje“ vakarienę valgiusių palangiškių būtų buvę gerokai mažiau. Suprantama, sunkmečiu, sumažėjus algoms, vakarienė už 100 litų – yra prabanga.  O ar iš šiemet gerokai apmažėjusios miesto kišenės už tokią kainą svečius vaišinti – ne prabanga? Miesto biudžetui ši vakarienė kainavo 1830 litų.

Prieš pasirenkant „Žuvinę“ savivaldybėje buvo padaryta kainų apklausa. Kaip įstatymai reikalauja, buvo apklausti trys restoranai. Vienas svečius priimti kažkodėl atsisakė, „De Cuba“ vakarienę vienam asmeniui pasiūlė už 120 litų. Nueita lengviausiu keliu – iš dviejų kainų pasirinkta mažesnė. O kas trukdė paskambinti dar į tris Palangos restoranus ir surasti dar mažesnę vakarienės kainą? Tokios pačios padorios vakarienės, bet mažiau kainuojančios biudžetui.

Regis, smulkmena. Miesto vadovams su biudžeto pinigais pasielgus, kaip su patikėtais svetimais, būtų sutaupyti vos keli šimtai litų. Tačiau ne išleistos sumos dydis svarbus.  Svarbiausia yra Palangos politikų požiūris į biudžeto pinigus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Su Tarybos sprendimo projektu galite susipažinti Palangos miesto savivaldybės interneto tinklapyje www.palanga.lt . 


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi, 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2020 m. lapkričio 4 d. sprendimo Nr. T2-217 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais), 34 ir...


Pradedamas svarstyti Palangos miesto savivaldybės 2022 metų biudžeto projektas.


Savivaldybė antradienį, spalio 26 d., pranešė, kad mirė buvęs Palangos miesto savivaldybės tarybos narys Vincas Nesteckis. „Savivaldybė reiškia nuoširdžią užuojautą jo šeimai ir artimiesiems. Sunkią netekties valandą telydi jus paguoda ir dvasios stiprybė,"  sako Palangos miesto savivaldybė.


Dvejus metus tyrusi galimus konkurencijos pažeidimus Palangos miesto savivaldybės sutartyje su „Palangos komunaliniu ūkiu“, praėjusią savaitę Konkurencijos taryba rado „kabliuką“ viename iš 15 tirtų punktų. Palangos miesto savivaldybei skirta bauda už, kaip nurodoma minėtos tarybos rašte, ribotą konkurenciją, kuomet Savivaldybės kontroliuojamai įmonei buvo paskirta prižiūrėti išimtinai tik...


Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl buvusio Palangos miesto savivaldybės tarybos nario Aleksandro Jokūbausko elgesį. Bus aiškinamasi, ar jis, nustojęs eiti minėtąsias pareigas, nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo draudimo atstovauti.  


Atviras laiškas Palangos miesto savivaldybės merui Šarūnui Vaitkui Griauti paprasčiau negu kurti


Į mūsų kurortą atvykstantys svečiai miesto biudžetą kasmet papildo lėšomis, kurios skiriamos tam, kad Palanga taptų gražesnė, patrauklesnė, o jos vardas kuo garsiau skambėtų Lietuvoje ir už jos ribų. Per tris vasaros mėnesius surinkta kiek per pusę milijono litų vadinamojo „pagalvės“ mokesčio, o „ratuoti“ poilsiautojai nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 sumokėjo per...


Ar miesto iždas yra lovys?

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 05 27 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto merui Vytautui Stalmokui viešai mestas savivaldybės biudžeto švaistūno šešėlis.  Kokia miesto vadovo reakcija? Jokios. Užuot paaiškinęs žmonėms jam metamus kaltinimus, tarybos posėdžio metu meras keletą kartų bando sarkastiškai juokauti beveik 6 tūkstančių litų vertės telefono tema.


2010 m. miesto biudžeto svarstymo peripetijos

Mindaugas Skritulskas, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas, 2010 03 02 | Rubrika: Miestas

Vasario 19 d. Palangos miesto taryba patvirtino 2010 m. miesto biudžetą, kurį parengti  buvo kaip niekada sudėtinga. Lyginant su praėjusiais metais, savivaldybės biudžeto apimtis sumažėjo apie 14 mln. litų, o išlaidos, dėl kurių paprastai daugiausia diskutuojama - nuo 52 mln. iki 40 mln. litų, kitaip tariant - daugiau kaip 20 proc. Kas blogiausia, kad realiai išlaidos mūsų...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius