Čiuožinėjame ne ant pačiūžų, o ant pažadų

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016-01-14
Peržiūrėta
640
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Čiuožinėjame ne ant pačiūžų, o ant pažadų

Per pastarąjį dešimtmetį mėnesiu į priekį pasislinkus metų laikams, tikroji žiema į Lietuvą atėjo tiksliai pagal naująjį grafiką – visiškai besibaigiant gruodžiui. Pajūryje ilgai užtrukusios darganos prislėgtus žmones iš pradžių atgaivino gerokai virš 10 laipsnių šoktelėjęs šaltukas, o netrukus žiemiškos nuotaikos suteikė iš dangaus užvirtęs sniegas.
Prasidėjusi žiema iš palėpių ir rūsių visus privertė traukti primirštas pačiūžas, rogutes, slides. Šalčio pramogų išsiilgę žmonės plūstelėjo ant ledo sukaustytų tvenkinių ir prisiminė net menkiausią, nušliuožti tinkamą bet kokį pabalusį kalnelį.
Nors tikrosios žiemos teturime vos porą savaičių, nieko nelaukę sujudo aplinkinių rajonų verslininkai ir savivaldybės. Palangos pašonėje, Žibininkų kaime verslininkai įrengė nusileidimo kalnelį, prie kurio savaitgaliais būriuojasi minios pramogautojų. Dirbtinės dangos futbolo aikštę čiuožykla pavertė Gargždai. Kad ir primityvios čiuožyklos jau išpiltos Skuode, Plungėje.
Tik Palangoje ramu, lyg mūsų miestas būtų visai kitoje klimatinėje juostoje. Didžiausias šalies kurortas, kurio valdžia ir verslininkai nuolat aimanuoja dėl sezoniškumo ir ne sezono metu trūkstamų pramogų, iki šiol nesugebėjo pasinaudoti gamtos dovana ir dabar tik svarsto, kaip poilsiautojus būtų galima privilioti žiemiškais džiaugsmais.
Lyg didžiausią paslaptį naujasis „Palangos komunalinio ūkio“ direktorius Vidas Misikonis žurnalistams atskleidžia: čiuožykla bus Taikos gatvėje aptvertoje automobilių stovėjimo aikštelėje priešais „Iki“ prekybos centrą. Bet kiek vėliau, tam sulaukus tinkamų orų.
Negi šiuo metu už lango spaudžiantis šaltukas nėra tinkamas čiuožyklai? Ne – sako iki valios prisikonsultavęs vyriausiasis komunalininkas: norint kokybiškai išpilti ledą, vandenį reikia stingdinti esant mažiausiai 10 laipsnių šalčio, o kad jis būtų be oro burbulų, ant asfalto dangos pilti karštą vandenį.
O kodėl tuomet vanduo nebuvo pilamas sausio pradžioje, kai beveik savaitę naktimis šaltis pasiekdavo beveik 20 laipsnių? „Tuomet dar nebuvo sniego“, – iš klumpių verčia V. Misikonio atsakymas.
„Kam norint išpilti ledą reikalingas sniegas?“ – paklausite jūs. Pasirodo, iš sniego komunalininkai formuoja būsimos čiuožyklos bortus. Dabar to sniego kaip ir užtektinai, tačiau ledo užšaldymui šiuo metu oro temperatūra nėra tinkama. Todėl iš pajūrio miestų bene vienintelėje Palangoje įrengtos čiuožyklos dar nėra.
Sinoptikai smarkesnį atšalimą prognozuoja už keletos dienų. Lyg ir bus galima lieti ledą, tačiau komunalininkų vadovas V. Misikonis suka galvą, iš kur reikės gauti karšto vandens. „Gal reiks tartis su „Litesko“, gal su miesto šilumos tinklais“, – svarsto direktorius. Įdomu, ar šį rebusą bus spėta išspręsti iki žadamo atšalimo. Kitaip, žiūrėk, sulauksime atlydžio ir vėl teks laukti sniego.
Kol Palanga bando derinti sniegą su šalčiu, gargždiškiai nuo praėjusio savaitgalio pačiūžomis braižo dirbtinės dangos futbolo aikštėje išpiltą ledą. Kaimyninio miesto valdžiai neprireikė iš sniego formuoti bortelių, nes aikštė yra su medine tvora. Tokias aikšteles turime ir Palangoje, ir Šventojoje, tačiau apsukrumu mūsų valdininkai gargždiškiams dar neprilgysta.
Apie žiemą kurortą galinčios atgaivinti čiuožyklos poreikį Palangoje kalbama kasmet. Beveik prieš 15 metų, Klaipėdai dar neturint „Akropolio“, Šernų soduose vos už milijoną litų seną fermos pastatą čiuožykla pavertęs vienas Klaipėdos verslininkas čia privertė važiuoti tokias minias žmonių, kad kitais metais žvyruotą sodų keliuką teko asfaltuoti.
Tuomet po 2 milijonus litų viršplaninių biudžeto pajamų kasmet užantyje laikiusi Palangos savivaldybė ne kartą buvo raginama statyti čiuožyklą. Tačiau dar tik šaligatvius trinkelėmis pradėjusiai kloti kurorto valdžiai tokio objekto statyba, matyt, prilygo skrydžiui į Mėnulį.
Ne kažin ką nuveikė ir prieš 5 metus prie miesto vairo stojusi bei įspūdingomis investicijomis garsėjanti naujoji miesto valdžia. Dar tuomet konservatoriai savo rinkiminiuose planuose stacionariai čiuožyklai vietą numatė Bangų gatvės mašinų stovėjimo aikštelėje. Tačiau iki šiol vargais negalais pavyko patvirtinti tik tokiai statybai neprieštaraujantį detalųjį planą. Toliau – nė iš vietos.
Menkai tikėtina, kad toks objektas kurorte nedomina nė vieno verslininko. Juo labiau, kad technologiškai modernios čuožyklos paprastai dubliuojamos su baseinu, kurio vanduo šildomas iš šaldomo ledo išspaudžiama šiluma. Regis, lankytojų srautas ir pajamos garantuotos ištisus metus. Vis dar neišmokome patraukliai pristatyti projektų, ar privataus verslo nesugebame sudominti kurorto galimybėmis?
Prieš 3 metus iniciatyvomis nuolat kunkuliavęs tuometis „Palangos komunalinio ūkio“ vadovas Konstantinas Skierus miesto valdžiai siūlė dirbtinai šaldomo ledo čiuožyklą įrengti šalia Sporto komplekso esančioje mašinų stovėjimo aikštelėje. Anot K. Skieraus, reikalinga ledo šaldymo įranga su aptvėrimu ir net 40 porų pačiūžų komplektų tuomet kainavo apie 80 tūkst. litų – vos 23 tūkst. eurų. Vieta čiuožyklai ideali – apšviesta lygi aikštelė, greta – veikiantis tualetas. Šiuo sumanymu jau buvo susidomėję ir kurorto kavinių savininkai, kurie čia ketino prekiauti užkandžiais bei karštais gėrimais.
Tačiau puikus sumanymas kažkodėl užstrigo, nes jo nepalaimino valdžia. Negi kurortui, ar milijoninę apyvartą turinčiai komunalininkų bendrovei tokie pinigai pasirodė per dideli?
Dabar kalbama apie dirbtinio ledo čiuožyklos įrengimą senosios autobusų stoties aikštėje, nors joje ledą būtų galima išpilti ir šiemet. Duok Dieve, kad čia žadama čiuožykla atsirastų bent kitą žiemą. Tačiau kai palangiškiai mieste čiuožinėti vis dar negali dėl to, kad buvo laukiama sniego aikštelės bortams formuoti, abejonės dėl būsimos dirbtinio ledo čiuožyklos tik didėja.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vakar vakare Kretingoje, Šv. Antano rūmuose, įvyko kandidatų Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje debatai, kuriuos moderavo žinoma Lietuvos televizijos žurnalistė Rita Miliūtė, beje, gimusi Kretingos rajone. Debatuose dalyvavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas Vaidotas Bacevičius, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas Antanas Vinkus...


Čiuožinėjame ne ant pačiūžų, o ant pažadų

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 01 14 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Per pastarąjį dešimtmetį mėnesiu į priekį pasislinkus metų laikams, tikroji žiema į Lietuvą atėjo tiksliai pagal naująjį grafiką – visiškai besibaigiant gruodžiui. Pajūryje ilgai užtrukusios darganos prislėgtus žmones iš pradžių atgaivino gerokai virš 10 laipsnių šoktelėjęs šaltukas, o netrukus žiemiškos nuotaikos suteikė iš dangaus...


Žingsnis į žingsnį su geriausiais regiono kurortais bandanti žengti Palanga vis dar pralošia nelygią kovą su visomis bobutėmis, diedukais, automobilininkais – vedliais, įsitaisiusiais prie įvažiavimų į Palangą ir siūlančiais apgyvendinimo paslaugas. Miesto valdžia su meru Šarūnu Vaitkumi priešaky praėjusią kadenciją žadėjo, kad pastačius Palangos aplinkkelį, tokia...


Čiuožyklos Palangoje dar teks palaukti

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 01 10 | Rubrika: Miestas

  Žiemos pramogų pageidaujantys miestiečiai bei svečiai šiais metais vargu ar jų sulauks. Bent jau čiuožyklos Palangoje šį sezoną tikrai nebus. Tačiau esama planų ateinančią žiemą nudžiuginti tuos, kurie moka čiuožti ar ketina pirmąkart stotis ant pačiūžų.    


TS-LKD patriarchas europarlamentaras Vytautas Landsbergis sako, kad Europa išsigimsta, ES yra Rusijos didelėje įtakoje, jog „yra didelė tikimybė“, kad Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas – Rusijos „projektas“, o konservatoriams ateinančiuose rinkimuose gali tekti „sumokėti“ už tai, kad trūko „susikalbėjimo“ su žmonėmis...


Politikoje niekada negalima sakyti „niekada“. Politikoje ilgiau išliks tas, kuris neduos tvirtų pažadų nurodydamas konkrečius terminus, nes politikas negali garantuoti tai, kas nuo jo nepriklauso. Kalbėdamas apie ateitį jis negali būti konkretus, nes ir pats nėra tikras, kaip viskas pasisuks.


Ko gero visi, nuo mažiausio iki vyriausio, yra girdėję apie nuolatinio sporto naudą žmogaus kūnui ir sielai. Nuolatinis fizinis aktyvumas stiprina mūsų raumenis, kaulų sistemą, širdies ir kraujagyslių veiklą, kvėpavimo sistemą. Tačiau norint prisiversti sportuoti vien gražių žodžių ar pažadų „nuo rytojaus“ – nepakanka. „Visų pirma trūksta teisingo visuomenės...


Šiukšlina politikų malonė verslininkams

Alvydas ZALECKAS, 2010 01 09 | Rubrika: Miestas

Miestą valdantys politikai Naujųjų metų naktį, kai nueinantys 2009-ieji persirito į 2010-uosius, tikrai nedavė sau pažado, kad šiais metais stengsis tinkamai atstovauti palangiškiams, kurie juos ir delegavo į miesto tarybą, nepasižadėjo darbuotis taip, kad miestelėnų gyvenimas būtų laimingesnis, gražesnis ir sotesnis. Tokių pažadų išdidžiai miesto taryboje sėdintys ir išrinktaisiais...


Sėkmingas palangiškės startas Korėjoje

Romualdas RIMA, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Senosios gimnazijos dešimtokė Emilija Rukšėnaitė vis dar gyvena įspūdžių, kuriuos parsivežė iš Pietų Korėjos, nuotaikomis. Praėjusių metų gruodžio pradžioje mergina dalyvavo  Pietų Korėjoje  Changwon mieste vykusioje 5 – ojoje tarptautinėje jaunimo mokslo olimpiadoje. Palangiškė buvo viena iš šešių šalies moksleivių, atstovavusių Lietuvą.


Kainų spyris keliaujantiems

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Iš po Naujametinių kaukių į dienos šviesą išlindo mūsų naujos valdžios sprendimai. Abejotini ar ne, po sausio pirmosios jie tapo realūs. Kainos kandžiojasi, šokinėja ir gąsdina.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius