Jono Šliūpo muziejuje – kūrybinio rašymo dirbtuvės ir slemas

Palangos tiltas, 2022-09-07
Peržiūrėta
1482
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Jono Šliūpo muziejuje – kūrybinio rašymo dirbtuvės ir slemas

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus, atslūgus vasaros sezonui ir siekdamas įtraukti Palangos bei vakarų regiono jaunimą į kultūros veiklas, rengia slemo varžytuves ir kviečia į kūrybinio rašymo dirbtuves. Rugsėjo 17 d., šeštadienį, 12-14 val. jaunieji kūrėjai kviečiami dalyvauti slemo rašymo ir skaitymo edukacijoje, kurią ves performatyviosios poezijos kūrėjas, kūrybinių dirbtuvių organizatorius Jovaras Kelpšas ir Plungės savivaldybės viešosios bibliotekos edukatorius, taip pat slemeris Paulius Gadeikis. Tuo tarpu 16 val. rengiamose slemo varžytuvėse ne vien kaip klausytojai, bet ir kaip dalyvių vertintojai, kviečiami dalyvauti visi šio žanro gerbėjai. 

Slemas – Čikagoje 1984 m. gimusi sakytinio žodžio, moderni poezijos srovė, siekianti sceną perkelti kuo arčiau plačiosios visuomenės. Čia nereikalaujama ypatingo išsilavinimo, žinių, rafinuoto skonio. Slemuojant siekiama leisti tekstui atsirasti spontaniškai, be didelių pastangų, tarsi sklindant iš vidaus. Slemo formatas – susirinkusiai publikai gyvai skaitomas tekstas, o dalyviai varžosi tarpusavyje dėl žiūrovų ir teisėjų palaikymo. Kadangi tekstai skaitomi gyvai, svarbus ne tik jų turinys, bet ir dalyvio pasirengimas – balso intonacija, improvizaciniai sugebėjimai, publikos įtraukimas. 

Slemą sunku apibrėžti ir įsprausti į rėmus, todėl patys slemeriai spontanišką poezijos skaitymą laiko gilesne ir įdomesne meno forma. Tokiam požiūriui pritaria ir kūrybinio rašymo dirbtuves Jono Šliūpo muziejuje ruošiantis Paulius Gadeikis: ,,Slemas daug giliau ir įdomiau. Poezija dažnu atveju yra įsprausta į rimo rėmus, o tai gali vesti prie stagnacijos. Menas turi kisti, evoliucionuoti, revoliucionuoti. Sakyčiau, slemas labiau koncentruotas į asmenį, kuris jį atlieka, į jo unikalų gebėjimą išjausti momentą“. 

Kitas dirbtuvių vedėjas, Kaune kuriantis poetas ir slemeris Jovaras Kelpšas atskleis ir leis patirti, kad gestai, žodžiai, mimikos ir balsas veikia kur kas stipriau nei tiesiog perskaitytas tekstas. „Scenos kalbos ir atlikimo dirbtuvės bus tokios kūrybinės dirbtuvės, kur šlifuosim liežuvius, tepliuosim juos vaivarykščių ir vorų ekstraktais, nes tekstas be atlikimo tai tik raidės ant lapo“, - laisvos kūrybos šeštadieniui gimtąja tarme kviečia J. Kelpšas.

Kokie reikalavimai varžytuvėse dalyvausiantiems slemeriams? Siūlomas dalyvių amžius – 12-29 metai. Slemo renginyje pageidaujama tik sava kūryba. Negalima naudoti jokių papildomų priemonių: fonogramų, kostiumų, rekvizitų, muzikos instrumentų ir pan. Vieno pasirodymo trukmė – iki trijų minučių. Nėra jokių teksto formos, stiliaus ar kalbos apribojimų. Lapai su tekstu ant scenos nėra draudžiami, bet pageidautina, kad pasirodymas neapsiribotų tik teksto skaitymu. Poetus vertina komisija, sudaryta iš atsitiktine tvarka atrinktų žiūrovų. Pasirodymai vertinami dešimtbalėje sistemoje. Pirmajame raunde pasirodo visi, antrajame ir trečiajame – daugiausia balų surinkę dalyviai(-ės). Poetų pasirodymo tvarka traukiama burtų keliu. 

Rugsėjo 17 d., šeštadienio, programa: 

12-13 val. Kūrybinio rašymo dirbtuvės (Paulius Gadeikis) 

13-14 val. Scenos kalba ir slemo atlikimas (Jovaras Kelpšas) 

14-16 val. Pertrauka 

16-18 val. Slemo varžytuvės 

Renginys yra projekto ,,Muziejus keičia(si)…”, finansuojamo Palangos miesto savivaldybės lėšomis, dalis. Kūrybinio rašymo dirbtuvių kaina – 2 Eur. Daugiau informacijos ir išankstinė dalyvių registracija – [email protected] ir tel. 8 (460) 54559. 

Kas? Slemo kūrybinės dirbtuvės ir varžytuvės jaunimui (12-29 m.) 

Kur? Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus, Vytauto g. 23A, Palanga. 

Kada? Rugsėjo 17 d. (12-18 val.) 

Kiek? Kūrybinio rašymo dirbtuvių kaina - 2 Eur

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gegužės 16 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje vyks knygos „Prelato Kazimiero Stepono Šaulio dokumentai“ sutiktuvės. 


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kovo 16 d., šeštadienį, 14 val. kviečia į naujos knygos „Jono Šliūpo ženklai Palangoje. Kelionė po kurortą“ pristatymą ir susitikimą su jos sudarytoju istoriku Mindaugu Surbliu.


Lapkričio 16 d. (ketvirtadienį) 17.30 val. LNM Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje (Vytauto g. 23A, Palanga) įvyks renginys „Kazio Varnelio kūrybos ištakų beieškant“.


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus rugpjūčio 10 d., ketvirtadienį 15 val. kartu su keramikos mokytoja Julija Baranova kviečia į kūrybines „Namolio“ dirbtuvėles. 


Liepos 13 d., ketvirtadienį, 18 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje vėl svečiuosis mūsų brangūs bičiuliai - Klaipėdos lėlių teatras!


Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus, atslūgus vasaros sezonui ir siekdamas įtraukti Palangos bei vakarų regiono jaunimą į kultūros veiklas, rengia slemo varžytuves ir kviečia į kūrybinio rašymo dirbtuves.


Liepos 8 d., penktadienį, 16 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje vėl svečiuosis Klaipėdos lėlių teatras.


Ar norėtum sužinoti kaip atrodė pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo diena? 


Artėjant katalikų Atvelykio šventei, pravoslavų bendruomenė ruošiasi Šv. Velykom (Cвято Великдень). Kaip Lietuvoje, taip ir Ukrainoje - gyva velykinių kiaušinių marginimo tradicija. 


Kviečiame visus – šeimomis ir po vieną, mažus ir didelius – į jaukias žiemos popietes Advento  dirbtuvėse, įsikūrusiose Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje. Jose Kalėdų laukimą galėsime paversti stebuklingu!


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius