Kiek ilgai lauksime kitos nelaimės?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010-12-12
Peržiūrėta
1847
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prieš savaitę mieste prasidėjusį Kalėdų švenčių laikotarpį jau šį pirmadienį paženklino tragiškas įvykis.

Skubant į bažnyčią laikyti vakarinių mišių, Vytauto gatvėje automobilio buvo parblokštas ir mirtinai sužalotas kunigas rezidentas, po 50 kunigystei atiduotų metų garbingą kunigo jubiliato statusą įgijęs 87 metų Liudas Serapinas.

 

Savo gyvenimą žmonėms atidavusį dvasininką mašina pakirto, regis, saugiausioje gatvės vietoje – pėsčiųjų perėjoje.

Tačiau ne tik žuvusiojo asmenybė ir lemtingos šio įvykio aplinkybės tragišką įvykį mieste pavertė viena svarbiausia šios savaitės žinia. Prie kunigą parbloškusio visureigio vairo sėdėjo Palangoje žinomas verslininkas, krepšinio komandos „Naglis-Adakris“ valdybos narys 44 metų Vidas Buzas.

Sakoma, kad niekada neišsižadėk lazdos, terbos ir tiurmos. Savo turtu nuolat rizikuojančiam verslininkui ubago terba šmėkščioja nuolat. Stuburo operaciją patyrusiam ir iki šiol skausmus kenčiančiam buvusiam aktyviam sportininkui V.Buzui gali būti netoli ir iki lazdos. Dabar štai prieš jį subolavo ir kalėjimo vartai.

Dabar tegalima kaltinti tik likimą: būtų V.Buzas pro bažnyčią važiavęs akimirką anksčiau, arba prieš mišias iš klebonijos išskubėjęs kunigas tarpdury trumpam būtų stabtelėjęs, kad ir užsirišti batų raištelio, ir tragiška nelaimė nebūtų įvykusi.

Tačiau ar iš tiesų kaltas vien tik likimas? Kunigas buvo partrenktas beveik priėjęs iki gatvės vidurio. Visureigis jį kliudė dešiniąja puse, vadinasi prieš pat susidūrimą mašina buvo išvažiavusi beveik į priešpriešinę eismo juostą. Jei, kaip įvykio aplinkybes aiškina V.Buzas, žmogus gatvėje būtų pastebėtas važiuojant tiesiai, jis turėjo būti parblokštas kairiąja mašinos puse.

Ar nebus teisi įvykį mačiusi šalia esančios parduotuvės „Aukso centras“ pardavėja, kuri teigia, kad visureigis važiavo greitai, o prie perėjos bandė aplenkti, ko gero, prieš einantį pėstyjį pristabdžiusį automobilį. Tuomet tampa aišku, kodėl beveik kelio vidurį priėjęs dvasininkas buvo partrenktas dešiniuoju mašinos kampu.

Ar ši nelaimė buvo dėsninga? Sniegu užverstos ir dėl to susiaurėjusios bei slidžios gatvės tapo mūsų visų kantrybės ir tolerancijos kitiems išbandymu. Dažnokai tenka regėti net ir žiemą pagrindine kurorto gatve lekiančius ir prie pėsčiųjų perėjų trypčiojančių žmonių nepaisančius automobilius.

Tačiau kur mieste galima nuskubėti? Važiuojant 5 kilometrus per visą Palangą ir, vietoj saugaus 30 km per valandą greičio spaudžiant iki 60 km per valandą, įmanoma sutaupyti vos 5 minutes. Ką reiškia 5 minutės mūsų gyvenime? Kiek jos svarbios kad ir vėluojant į svarbų susitikimą? Pašnekovas nebepalauks, ar į parduotuvę nebespėsime?

Užtat tos penkios minutės, kurias dažnai mėginame atkovoti iš paros, gali akimirksniu sugriauti visą mūsų gyvenimą. O juk ne tiek laiko kasdien prašvaistome tuščiai. „Aš juk žmogų užmušiau“, - dabar išbalęs kaip popierius kartoja V.Buzas, mėginant jį teisinti, kad visiems vairuojantiems tokia nelaimė kelyje gali pasitaikyti. Dabar kas grąžintų laiką atgal, jis į tą skubėtą susitikimą pėsčias valandą eitų ir džiaugtųsi laimingai atėjęs.

Tačiau ne vien vairuotojai privalo būti tolerantiški pėstiesiems. Paskutiniu metu vis dažniau girdisi pasipiktinimas Palangos kelių policijos pareigūnais, kai šie principingai pėsčiuosius baudžia už kelių eismo taisyklių pažeidimus. Šviečiant raudonam šviesoforo signalui per gatvę einant nutverti palangiškiai piktinasi tokiu policininkų „kabinėjimusi“ – juk tuo metu automobilių gatvėje net nesimatė.

Tačiau, ar jie užtartų perėjoje žmogų partrenkusį vairuotoją, kuris teisintųsi, kad pėstysis į gatvę išėjęs pernelyg staiga? Žmonės, lyg niekur nieko, lėtai krypuoja per gatvę ten, kur jiems šauna į galvą. Pėsčiam žmogui staiga sustoti yra paprasta, bet mašiną greitai sustabdyti ant sniego yra tikrai nelengva.

Nelaimės laukiame ir tose gatvių atkarpose, kur taupumo sumetimais šviečia kas antras gatvės žibintas. Taupome žmonių saugumo sąskaita? Bet gatvių šviestuvai taip tankiai sustatyti ne šiaip sau. Specialistų yra apskaičiuota ir pagrįsta, kad būtent tokiu atstumu vienas nuo kito stovintys žibintai geriausiai apšviečia gatvę. Jei jie būtų statomi su dvigubai ilgesniais tarpais, tokią gatvę kažin ar pavyktų priduoti valstybinei komisijai. O ar gatvė saugi, kai joje neveikia pusė šviestuvų?

Kretingos gatvėje per Rąžės upės tiltelį į Vilimiškes traukia būriai mokinių. Dešinėje kelio pusėje ant tiltelio nėra jokio šaligatvio ir vaikai priversti eiti važiuojamąja kelio dalimi.  Jei jie kairėje pusėje eina dviračių ir pėsčiųjų taku, už tiltelio ties Vasaros gatve jiems reikia pereiti judrią ir pavojingą gatvę, kurioje nėra jokios pėsčiųjų perėjos.

Kiek truksime čia sulaukti skaudžios nelaimės? Galima iki užkimimo apeliuoti į vairuotojų atsargumą, pėsčiųjų sąmoningumą, tačiau tai eismo saugumu menkai tesirūpinančią miesto savivaldybę nuo atsakomybės neatleidžia.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nežinau, kodėl visi lietuviai taip peikia mūsų pajūrio kurortus, kaip Palangą ar Šventąją, o patys skuba į Latviją.


Savaitgalį visi keliai ves į Palangą – po metų pertraukos sugrįžta viena laukiamiausių švenčių „Palangos stinta“. Vasario 11–13 dienomis kurorte bus galima ne tik pasimėgauti agurkais kvepiančiomis stintomis, bet ir dalyvauti gausybėje renginių.


Trys Karaliai – šventė, kuria tradiciškai pasibaigia kalėdinis laikotarpis. Palangiškiai ir miesto svečiai susitiks prie šventinės miesto eglės atsisveikinti su senaisiais metais. Čia atvyks ir Trys Karaliai, kurie palaimins visus atvykusius ir palinkės puikių 2022-ųjų metų.


Palanga dabinasi miesto vėliavomis ir lygiai po savaitės visus metus minėti ne tik kurortui, bet ir šaliai labai svarbią sukaktį – kovo 30 d. sukaks lygiai šimtas metų nuo dienos, kuomet Palanga Tarptautinės arbitražo komisijos sprendimu buvo grąžinta Lietuvai.


Vėlyvą šeštadienio vakarą, apie 22.23 val. Palangoje, ties Klaipėdos plento ir Perkūno gatvės sankryža, kelkraštyje rastas 1946 m. gimusio P.S. kūnas. Įtariama, kad vyriškį partrenkė ir mirtinai sužalojo automobilis, kuris iš įvykio vietos nuvažiavo.


Šią savaitę  kurorto visuomenė, menanti prieš metus, gruodžio  6 -ąją, sunkiai sužaloto, o kitą dieną ligoninėje užgesusio šviesios atminties  87 -erių metų kunigo jubiliato Liudo Serapino dvasinį palikimą, rytoj dalyvaus jo atminimui skirtose šv. Mišiose. Kol Palangos miesto prokuratūros vyriausioji prokurorė Nijolė Požarskienė...


83-ejų metų palangiškė Magdalena Ignotienė – guvi ir aristokratiškų, tarsi Anglijos karalienės, manierų moteris. Tačiau Palangos apylinkės prokurorei Nijolei Požarskienei ji – įkyruolė, kuri trukdo prokurorų darbą ir ramybę. „Prokuratūrai būtų geriausia, kad aš išleisčiau paskutinį kvapą – tuomet, nesant nukentėjusiems mano brolio kunigo žūties byloje, ji savaime būtų baigta“, - sako...


Kiek ilgai lauksime kitos nelaimės?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2010 12 12 | Rubrika: Miestas

Prieš savaitę mieste prasidėjusį Kalėdų švenčių laikotarpį jau šį pirmadienį paženklino tragiškas įvykis. Skubant į bažnyčią laikyti vakarinių mišių, Vytauto gatvėje automobilio buvo parblokštas ir mirtinai sužalotas kunigas rezidentas, po 50 kunigystei atiduotų metų garbingą kunigo jubiliato statusą įgijęs 87 metų Liudas Serapinas.


Kaip ir daugelį dešimtmečių, 87-erių metų altaristas kunigas Liudas Serapinas užvakar skubėjo į Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią dalyvauti mišiose. Bet pėsčiųjų perėjoje, likus vos keliems žingsniams iki bažnyčios, ilgaamžį sielovadininką nubloškė atlėkęs visureigis „Mitsubishi Pajero“, kurį vairavo žinomas Palangos verslininkas Vidas Buzas. Senolį galingas...


Didžiausių metų švenčių laukimo pradžią Palanga paskelbė įžiebdama ne vieną šventinę eglę miesto centre, o net keliolika kalėdinių eglučių kurorto šerdyje – J. Basanavičiaus gatvėje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius