Milijoninis turtas – tarp dangaus ir žemės

Dalia JURGAITYTĖ, 2010-05-11
Peržiūrėta
1884
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba patikrino, kaip Palangos sporto centras naudoja gautas biudžeto lėšas bei valdo jam patikėtą turtą. Konstatuota, kad įstaigai nėra perduoti valdyti patikėjimo teise per 2 mln. litų vertės savivaldybei nuosavybės teise priklausantys statiniai bei įrenginiai. Be to, stadionas iki šiol neįregistruotas viešajame registre.

 

Apskaitoje turtas nurodytas

Kontrolierių nustatyta, kad nors turtas nėra perduotas, tačiau Palangos sporto centro finansinėje apskaitoje nurodytas 2 mln. 255,2 tūkst. litų vertės ilgalaikis turtas, t.y. stadionas – 2 mln.231 tūkst. litų, 1 tūkst. litų vertės garažas, per 7 tūkst. litų duobė šuoliams su kartimi, 6,1 tūkst. litų šuoliaduobė ir 9,4 tūkst. litų vertės tinklinio aikštelė Birutės alėjoje. Taip pat prieš aštuonerius metus Sporto centrui perduotos 2 bilietų kasų pastatai, 4 sandėliukai ir kiemo statiniai, kurių vertė nenurodyta. Auditorių konstatuota, kad savivaldybės Administracija, perdavusi Sporto centrui garažą, neteisingai nurodė jo vertę, t.y. 1 tūkst. litų, tačiau pagal apskaitos duomenis šio statinio balansinė vertė – 34,7 tūkst. litų.

 

Duomenys nesutampa

Atkreiptas dėmesys, kad nesilaikant įstatymų stadionas, susidedantis iš aikštelių, takų, žiūrovų vietų ir kitų įrenginių, kaip vientisas statinys turėtų būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre.

Kontrolierių teigimu, nesant tvarkos, negalima patvirtinti, kad įstaiga į apskaitą yra įtraukusi visą jai patikėjimo teise priklausantį turtą. Kad turto apskaitoje painiava ir chaosas, rodo faktas, jog  Registrų centre adresu Sporto g. 3 yra įregistruota 12 turto vienetų: garažas, 2 bilietų kasų pastatai, 4 sandėliukai, bėgimo takas, stoginė, aptvėrimai, kiemo aikštelė. Tačiau Sporto centro apskaitoje tuo pačiu adresu įregistruoti tik 6 nekilnojamojo turto objektai. Kontrolierių nustatyta, kad nekilnojamasis turtas į apskaitą įtrauktas ne pagal turto vienetus, todėl duomenys apie viešajame registre užregistruotą turtą nesutampa su apskaitos duomenimis.

 

Nurašė neturėdami leidimo

Nesilaikant teisės aktų reikalavimų ir nustatytų procedūrų buvo nurašyti ir nugriauti keturi sandėliukai, nors tam reikėjo miesto Tarybos sprendimo. Pernai Sporto centras surašė defektinį aktą, kad sandėliukai netinkami naudoti. Centro buhalterinės apskaitos registruose šie statiniai nebuvo apskaitomi kaip atskiras turto vienetas. Pagal įstaigos vadovų aiškinimus, sandėliukai buvo sudėtinė stadiono dalis. Vadinasi, anot auditorių, turėjo būti atitinkamai sumažinta stadiono vertė.

 

Prižiūri tai, kas nepriklauso

Tikrinant Sporto centrui patikėjimo teise perduotus pastatus ir statinius, apžiūrėtas turtas, esantis  Birutės al. 34, 36. Nustatyta, kad prie vilų „Romeo“ ir „Džiuljeta“ pastatų kieme įrengtos trys aikštelės: krepšinio, tinklinio ir badmintono. Tačiau į apskaitą įtraukta tik tinklinio aikštelė, kuri irgi  neįregistruota viešajame registre. Kitos dvi likusios aikštelės apskritai nėra įtrauktos net į įstaigos apskaitos registrą. Auditoriai atkreipė dėmesį, kad Sporto centras, neturėdamas teisėto pagrindo, valdo ir naudoja turtą, kuris neįtrauktas į įstaigos apskaitos registrus ir net neįregistruotas Registrų centre. Tačiau šios aikštelės remontuojamos ir prižiūrimos iš miesto Savivaldybės biudžeto lėšų. Pavyzdžiui, centras praėjusiais metais bendrovei „Sportidus“ už krepšinio aikštelės dangos remontą atseikėjo 495 litus. Be to, prasti reikalai ir su žemės sklypais prie centrui perduotų patikėjimo teise valdomų pastatų Birutės al. 34, 36 bei Ganyklų g. 18. Šie sklypai taip pat neįteisinti.

 

Abejotina turto nuoma

Auditorės, patikrinusios, ar paisoma nustatytos tvarkos nuomojant turtą, nustatė, kad pernai birželį pagal sutartį be konkurso centras išnuomojo UAB „Giransa“ Šventojoje esančią aikštelę, kurioje minėta bendrovė faktiškai vykdė komercinę veiklą. Dėl šios bendrovės veiklos kilo skandalas, nes  paaiškėjo, kad UAB „Giransa“ neturi suderinto projekto bei leidimo statyti atrakcionus, o ir pasibaigus nuomos terminui toliau neteisėtai vykdė veiklą. Kontrolierių pažymėta, kad UAB „Giransa“ už mėnesį sumokėjo 15 tūkst. litų, nors jei Sporto centras laiku ir tinkamai būtų organizavęs aikštelės nuomą, per vasaros sezoną galėjo uždirbti 30 tūkst. litų. Tokia galimybė yra, nes aikštelė Šventojoje centrui perduota 2006 metais ir centras turėjo pakankamai laiko parengti konkurso sąlygas bei skelbti konkursą.

 

Neišieško skolos

Patikrinus įstaigos debetinį įsiskolinimą, nustatyta, kad Sporto centrui 22,4 tūkst. litų skolinga A.Maciaus prekybos įmonė. Nors kontrolierės ne vienoje audito ataskaitoje tiek savivaldybės Administracijai, tiek Sporto centrui rekomendavo imtis priemonių dėl šios skolos išieškojimo, pinigų iki šiol nesulaukta. Prieš trejetą metų A.Maciaus prekybos įmonė kreipėsi raštu į Savivaldybės merą, nurodžiusi, kad skola paskaičiuota nepagrįstai, bet kurorto vadovo nurodoma, kad per 22 tūkst. litų siekianti skola turi būti sumokėta artimiausiu metu.

 

Auditorių rekomendacijos

Kontrolieriai pažymėjo, kad audito metu nustatytus kai kuriuos pažeidimus bei klaidas Sporto centras ištaisė. Gautas 15 tūkst. litų pajamas už aikštelės nuomą Šventojoje pervedė į miesto biudžetą bei padidino stadiono vertę 47,6 tūkst. litų. Tačiau Savivaldybės administracijai rekomenduota, jog būtina imtis priemonių įteisinti žemės sklypų, kuriuose yra Sporto centro patikėjimo teise valdomi pastatai, naudojimą, ir nustatyta tvarka perduoti milijoninės vertės turtą patikėjimo teise valdyti Palangos Sporto centrui.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siūloma nuo 2024 m. sausio 1 d. perduoti savivaldybėms valdyti patikėjimo teise jų miestų ir miestelių teritorijų ribose esančius valstybinės žemės sklypus ar jų dalis ir žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotus.


Antradienį, gegužės 16 d., kartu su kolegomis palangiškis Seimo narys Mindaugas Skritulskas registravo Konkurencijos ir Vietos savivaldos įstatymų projektus, kuriais siūloma leisti savivaldybėms pačioms valdyti už jų biudžeto lėšas pastatytus nekilnojamojo turto objektus.


Pagrindinių nacionalinių duomenų tvarkytojas Registrų centras atliko kasmetinį visos Lietuvos žemės sklypų masinį vertinimą ir nustatė žemės sklypų vidutines vertes.


Palangos miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnyboje sukurta audito kokybės kontrolės sistema yra veiksmingai ir užtikrina, kad auditai būtų atliekami kokybiškai ir pagal auditą reglamentuojančius teisės aktus.


Šventosios jūrų uostą, jo infrastruktūrą ir akvatoriją siūloma leisti patikėjimo teise valdyti Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu įsteigtai įmonei – uosto direkcijai. 


Palangos miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba atliko Palangos miesto savivaldybės 2019 metų konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio, Savivaldybės biudžeto ir turto naudojimo auditą ir nustatė reikšmingų duomenų iškraipymų, turėjusių įtakos 2019 metų savivaldybės konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinio duomenų teisingumui. Nustatyti trūkumai apskaitant savivaldybės...


Privaloma tvarka Valstybinei mokesčių inspekcijai pateiktose Palangos miesto savivaldybės Tarybos politikų deklaracijose – apstu įdomybių. „Palangos tiltas“ įsitikinęs, kad visuomenė turi žinoti, kiek ir kokio turto jų išrinktieji valdo, nors vienintelio laikraščio kurorte redaktorius, paskelbęs tokį straipsnį, rizikuoja savo ramybe.


Teniso kortai, esantys Gėlių aikštėje, trečiadienį, balandžio 3 d., Vyriausybės nutarimu perduoti Palangos miesto savivaldybei. Kurorto mero Šarūno Vaitkaus teigimu, ateityje čia numatoma sukurti patrauklią ir modernią sportininkams bei moksleiviams ir jaunimui skirtą teniso bazę. Palangos miesto savivaldybei perduota sporto bazė su inventoriumi, taip pat – dvi buitinės...


Balsavimo teise Palangoje galėjo naudotis ne visi?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 11 08 | Rubrika: Miestas

Nors rinkimai į Seimą jau praėjo ir jų rezultatai patvirtinti, aistros dėl jų tebeverda ir aukščiausiu šalies lygiu – iki pat Konstitucinio teismo – ir daugiau ar mažiau politika besidominčių žmonių namuose. Prieš kelias dienas į redakciją paskambinusi palangiškė pasiguodė, jog ji neturėjo galimybės pasinaudoti savo teise balsuoti – o gal tas...


Milijoninis turtas – tarp dangaus ir žemės

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 05 11 | Rubrika: Miestas

Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba patikrino, kaip Palangos sporto centras naudoja gautas biudžeto lėšas bei valdo jam patikėtą turtą. Konstatuota, kad įstaigai nėra perduoti valdyti patikėjimo teise per 2 mln. litų vertės savivaldybei nuosavybės teise priklausantys statiniai bei įrenginiai. Be to, stadionas iki šiol neįregistruotas viešajame registre.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius