Namo-vaiduoklio gyventojai nori būti ne vien miesto plane pažymėtu numeriu

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-11-15
Peržiūrėta
2625
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Namo-vaiduoklio gyventojai nori būti ne vien miesto plane pažymėtu numeriu

„Mes pavargome būti namo-vaiduoklio, kuris niekam nepriklauso ir kuriuo niekas nesirūpina gyventojais. O dar pasiekė gandai, kad šalia rengiami sklypų detalieji planai. Ir nors tikslių žinių neturime, būgštaujame, kad galime likti ir be privažiavimo prie keturių laiptinių“, – sako Kretingos gatvės 57 numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai.


Dešimt metų – lyg niekieno

Pačiame Palangos pakraštyje Kretingos g. 57 daugiabutyje gyvenantys žmonės teigia jau per dešimtį metų jaučiasi taip, tarsi gyventų ne Palangoje.

„Mūsų namas – lyg vaiduoklis. Nors pastatytas daugiau nei prieš dešimt metų, jam nėra net administratoriaus paskirta – nei Butų ūkis, nei Komunalinis ūkis mumis nesirūpina. Keturios namo laiptinės net neturi padoraus privažiavimo prie kiemo. Tokių namų Palangoje turbūt daugiau nėra“, – daugumos gyventojų nuomonę išsakė Kretingos g. 57 gyvenanti Jurita Repšienė.

Pasak gyventojų atstovės, dabar į gudriai suprojektuoto namo kiemą gyventojai įvažiuoja žvyrkeliuku, įsikertančiu tiesiai į Kretingos plentą. Ar tas keliukas teisėtas, ar neteisėtas, žmonės nežino, nes neturi jokių planų. Sklypas prie daugiabučio taip pat nėra suformuotas.

„Nerimo mums kelia ir tai, kad sužinojome, jog gretimai esančių sklypų savininkai ruošiasi rengti jų detalųjį planą. Būgštaujame, kad neliktume apskritai be įvažiavimo. Neramu ir tai, kad nežinome, ką ten ketinama statyti. Iš nuogirdų – lyg ir kalbama apie degalinę, o jos kaimynystės nepageidautume“, – kalbėjo J.Repšienė.


Prašo paskirti administratorių

Pasak gyventojų atstovės, buvo surinkti daugumos butų savininkų parašai, ir trečiadienį Palangos miesto Savivaldybės administracijai įteiktas prašymas paskirti namo administratorių, kuriuo pasirinkta bendrovė „Palangos komunalinis ūkis“.

„Visų pirma tikimės, kad, paskyrus administratorių, nebereikės tų pačių komunalininkų maldauti, kad bent jau smėlio dėžes žiemą pastatytų. Tris metus to prašydavome, kad galėtume patys takus bei šaligatvius žiemą smėliu pasibarstyti, nes to niekas nedarė, ir neprisiprašydavome. Apskritai šitas kvartaliukas prie Vasaros gatvės, kuriame stovi keturi daugiabučiai bei vienas vadinamų sublokuotų kotedžų namas, neturi net suoliuko, jau nekalbame apie vaikų žaidimų aikštelę ar nors smėlio dėžę“, – vardijo moteris.

O svarbiausia – gyventojai tikisi, kad su administratoriaus pagalba bus galima kreiptis į Savivaldybę su prašymu suformuoti žemės sklypą prie daugiabučio. Nes kas gali užtikrinti, kad rengiant greta esančių sklypų planus šių ribos nepriartės prie pat namo sienų.


Įteisinti keliuką

Didžiulė problema gyventojams, kurie turi vienintelį privažiavimą prie namo iš Vasaros g. pusės, – patekimas prie minėtųjų keturių laiptinių nuo link Kretingos plento ir Vydmantų pasisukusių daugiabučio „sparnų“. Dabar jie naudojasi kažkada nutiestu žvyruotu keliuku, kurio atsiradimo istorija paskendusi praeities rūkuose.

„Manome, kad kalti buvo tie, kas „priiminėjo“ pastatytą daugiabutį. Čia tų namų turėjo būti daugiau, esama ir ketinto statyti pastato pamatų. Ir keliukas – netgi asfaltuotas – buvo numatytas. Tačiau statybos sustojo, o mūsų namą priėmusi komisija, matyt, ranka į tą kelią numojo“, – sakė J.Repšienė.

Pasak jos, dėl to privažiavimo – vienos bėdos. Kiek gyventojai Savivaldybės yra prašę, tik kelis kartus buvo grunto atvežta ir kelelis pagreideriuotas. Duobės ten – nesvietiškos, kanalizacijos šuliniai per kelis – net dešimtį – centimetrų išlindusios į paviršių. Kadangi jokio apšvietimo šiame nei teisėtame, nei neteisėtame keliuke nėra, atvažiuojantys svečiai, nežinantys, kur tyko pavojai, patiria nemenkų nuostolių, kai automobiliai ant kliūčių užvažiuoja. Tuo tarpu šuliniais privalantys pasirūpinti „Palangos vandenys“ susirūpina tik tada, kai vagys dangčius nuneša. Dangčius naujus sudeda, o sulyginti keliuko paviršių su šuliniais nesiima.

„Tad be sklypo prie daugiabučio suformavimo prašysime spręsti klausimą ir dėl minėtojo įvažiavimo teisėtumo – keliuką derėtų įteisinti, tada, turbūt, atsirastų ir tie, kas privalės juo rūpintis“, – sakė gyventojų atstovė.


Turėjo būti kvartalas

Palangos miesto savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Svajūnas Bradūnas prieš atsakydamas į klausimus dėl Kretingos g. 57 namo, privažiavimo prie jo iš Kretingos plento bei gretimų sklypų savininkų ketinimų iš archyvų išsitraukė senas bylas: nors problema žinoma, tačiau ji „paveldėta“ iš senesnių laikų.

„Šioje vietoje buvo ketinta statyti daugiabučių gyvenamųjų namų kvartalą. Pagal 1994 metais patvirtintą Vilimiškės rajono detalaus suplanavimo projektą čia turėjo iškilti aštuoni daugiabučiai. Pastatytas tik vienas. Taip pat projekte pažymėtas ir minimas keliukas, turėjęs būti akligatviu ir vesti į namų vidinį kiemą. Tačiau jis išties nėra įteisintas“, – sakė miesto vyriausiasis architektas, pridūręs, jog ir pats akligatvio įsikirtimas į Kretingos plentą turėjęs būti kiek kitoks – palei plentą planuota dar viena gatvelė.


Mato galimybę keliuką įteisinti

S.Bradūnas sakė, jog tai, kad gyventojai sujudo ir nusprendė pasirinkti administratorių – sveikintinas dalykas. Bet geriau būtų buvę, jei jie būtų įsteigę bendriją – tada esąs ir valdymas lengvesnis, ir galimybių daugiau. Savo planų – kad ir pastatyti suoliuką – nereikėtų derinti su kiekvieno buto savininku – užtektų „už“ balsavusių 50 proc. plius vienas. Nesant bendrijos, kolegialiai priimančios sprendimus, gali pasikartoti Vanagupės g. istorija, kai gyventojai įsirengė vaikų žaidimų aikštelę, o vienas pilietis, pareiškęs, jos šis projektukas su juo derintas nebuvo, per teismus pasiekė, kad aikštelė buvo nušluota.

„Jeigu pasirinkę administratorių gyventojai susiorganizuos, pasikvies matininkus, apmatuosiančius sklypą, ir suformuotąjį sklypą išsinuomos, jie įgis visas sklypo savininko teises, – sakė S.Bradūnas.

Vyriausiasis architektas atkreipė dėmesį, jog kol kas jokio teisinio statuso neturintis keliukas eina per valstybinę žemę. Tad jis mato galimybes gyventojams įvažiavimą išsaugoti bei įteisinti. Ir didesnė problema būtų ne pats įvažiavimo įteisinimas, o kaip išspręsti įsikirtimą į Kretingos plentą.


Nerimauti anksti?

Vyriausiojo architekto nuomone, gyventojams dar kiek anksti nerimauti ir dėl kaimyninių sklypų savininkų ketinimų. Kol kas Savivaldybės administracija yra gavusi tik jų prašymą pradėti detaliojo plano rengimo procedūras, kuriame nurodyti planavimo tikslai. Tų tikslų – aibė, ir dabar nagrinėjama, ar minimoje teritorijoje galima rengti detalųjį planą ir ar planavimo tikslai atitinka galiojančius teisės aktus. Nes atsitinka taip, kad planavimo tikslai, pavyzdžiui, prieštarauja miesto bendrojo plano sprendiniams. Šioje teritorijoje, į kurią patenka Kretingos g. 57 ir greta esantys sklypai, pagal miesto bendrąjį planą esama mišrios kurorto teritorijos, kurioje dominuoja intensyvaus užstatymo gyvenamoji ir kurorto funkcijų veikla kartu su reikalinga socialine, paslaugų ir kita infrastruktūra.

„Tarkime, jei sklypų savininkai norėtų čia statyti tokį kurortinį objektą, kaip motelis, ar paslaugų objektus – degalinę ar automobilių techninio aptarnavimo dirbtuves, tai, ko gero, neprasilenktų su bendrojo plano sprendiniais. Žinia, kur kas galėtų atsirasti bus sprendžiama detaliojo planavimo eigoje. Be to, kai rengiami tokie detalieji planai, mes turime teisę įrašyti sąlygą, kad plano koncepcija būtų teikiama miesto Tarybos pritarimui. Be to, gyventojai galės pareikšti savo nuomonę viešojo svarstymo metu, ir nesvarbu, ar jų sklypas – planuojamojo gretimybė, ar ne“, – sakė S.Bradūnas.

Gyventojus neraminantį galimą detalųjį planą ketina rengti UAB „Belanga“. Mobiliuoju telefonu atsiliepęs jos direktorius Audrius Valužis, paklaustas apie ketinimus ir planus, ir ar rengiasi statyti degalinę su automobilių remonto dirbtuvėmis, atsakė „Galbūt“. Į didesnes kalbas iš pradžių nesileidęs verslininkas devynias minutes kalbėjo su žurnaliste, o pokalbio pabaigoje pareiškė, jog interviu nedavęs ir prieštaraujantis, kad tai, ką jis pasakė, būtų publikuojama.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje yra 110 renovuotų daugiabučių namų, tačiau vienas jų – Sodų gatvės 30 – susilaukia ypač daug dėmesio ir neretai rodomas pavyzdžiui.


Dar nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos 75 metų ir vyresni Palangos miesto savivaldybės gyventojai turi galimybę tai padaryti ne tik sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir, esant poreikiui, – savo namuose.


Neseniai atkakliai kovojusi dėl legendinės vilos „Auska“ perėmimo Palangos valdžia nusprendė objektui paieškoti nuomininkų. Tiesa, mintis išnuomoti vilą jau sulaukė kritikos – neabejojama, kad numatytos ne itin palankios nuomos sąlygos verslininkų nesudomins, o anksčiau garsus pastatas bus pasmerktas vaiduoklio likimui. Kurorto valdžia tokių minčių...


Atgaivinu prisiminimus iš 1967 metų kovo vidurio Kulautuvoje, kai Nemunu čežėdamos, tarsi sausi šiaudai, link Baltijos jūros plaukė ledų lytys, ižas, anapus – senovinė, miniatiūrinė Zapyškio šventyklėlė, o nuotraukoje – mes, linksmi Vilniaus universiteto bendrakursiai, negalvojome nei apie šaltus skersvėjus, nei apie ligas, nors aš tada...


„Mes pavargome būti namo-vaiduoklio, kuris niekam nepriklauso ir kuriuo niekas nesirūpina gyventojais. O dar pasiekė gandai, kad šalia rengiami sklypų detalieji planai. Ir nors tikslių žinių neturime, būgštaujame, kad galime likti ir be privažiavimo prie keturių laiptinių“, – sako Kretingos gatvės 57 numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai.


Pernai prasidėjusi ir kitąmet rudenį turinti pasibaigti ilgai lauktoji Žvejų gatvės rekonstrukcija sulaukia įvairių vertinimų. Vieningai sutariama tik dėl vieno: kad gatvę sutvarkys – labai gerai. Tačiau jos gyventojai turi priekaištų tiek kelininkams, tiek rekonstrukcijos projektui.


Palangos miesto savivaldybė kreipėsi į Lietuvos kelių direkciją prie susisiekimo ministerijos su prašymu skirti 600 tūkst. Lt. Šventosios miestelio Kalgraužių gatvės rekonstrukcijai. „Oficialaus raštiško patvirtinimo dėl finansavimo dar negavome, tačiau neoficialiai – pinigai bus skirti. Raštiško patvirtinimo turėtumėme sulaukti šį...


Palangos miesto tarybos sprendimas rengti  žemės sklypo Jūratės g.24 ir žemės sklypų prie  daugiabučių namų Jūratės g.26 ir 28 detalųjį planą, kuriuo numatoma keisti Palangos miesto centrinės dalies detaliojo plano sprendinius ir planuojamojoje teritorijoje, esant galimybei prie sklypo Jūratės g.24 prijungti du arus laisvos valstybinės žemės, suneramino gyventojus. Kaip „Palangos...


Bangų gatvės gyventojai laukia sprendimo

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 07 20 | Rubrika: Miestas

Bangų gatvės šeštuoju numeriu pažymėto daugiabučio gyventojų vargai dėl aptvertos tvoros, trukdančios įvažiuoti į kiemą, tęsiasi. Praėjusį pirmadienį gyventojai savame kieme susitiko su miesto valdžios atstovais, tikėdamiesi, jog jie pagaliau ryšis imtis atitinkamų priemonių ir išspręs užsitęsusią problemą.


Bangų gatvės gyventojai jaučiasi įkaitais

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 09 29 | Rubrika: Miestas

Bangų gatvės 4 namo gyventojai kreipėsi į miesto valdžią su prašymu praplatinti įvažiavimą į namo kiemą. Pasak šiame name gyvenančios Miros Vileikienės, dabar įvažiavimas labai siauras, o juo naudojasi net penki daugiabučiai. Palangiškė pasakojo, kad gyventojai nori susitvarkyti kiemo teritoriją, apsodinti medžiais, įrengti gėlynus, vaikų žaidimo aikštelę bei praplėsti aikštelę...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius