„Palangiškių langai ir mūsų, įdėti renovuojant daugiabučius, skiriasi kaip naktis ir diena“

Linas JEGELEVIČIUS, 2014-08-07
Peržiūrėta
2032
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Palangiškių langai ir mūsų, įdėti renovuojant daugiabučius, skiriasi kaip naktis ir diena“

Net 14 kurorto daugiabučių namų keičia savo veidą – Palanga vadinama viena „dėžučių“ renovacijos lydere šalyje. Bet renovacijai šalyje – ir Palangoje – įgauti didesnį pagreitį koją kiša  netikslumai daugiabučių namų modernizavimo investiciniuose projektuose (DNMIP). Kai kuriuos jų reikės patikslinti, o tai reiškia, kad I-ojo etapo renovacijos pabaigtuvių Palanga gali sulaukti šiek tiek vėliau. „Pastebėtų netikslumų taisymas neturėtų visiems labai gadinti nuotaikos, nes renovacijos nauda gyventojams – milžiniška. Kituose rajonuose, kur mūsų bendrovė jau yra baigusi renovaciją, gyventojai už šildymą moka net keturis kartus mažiau“, – „Palangos tiltui“ sakė daugiabučius Palangoje renovuojančios UAB „Konsolė“ generalinis direktorius Kazys Skutulas.

– Kaip jūs vertinate I-ojo daugiabučių renovacijos etapo Palangoje atliktus darbus? Kas neramina? Kas džiugina?

– Pirmiausia, džiugu, kad renovacija šalyje, gerokai strigusi, pagaliau lėtai, nors ne be kliūčių juda į priekį. Džiugu, kad renovacija pagreitį šalyje labiausiai įgauna mažesnėse savivaldybėse, didmiesčiuose renovacijos tempai nėra tokie spartūs kaip jose.

Renovacijos apimtimi, imant renovuojamų, numatytų renovuoti namų santykį su bendru daugiabučių namų skaičiumi, Palanga, kaip buvo skelbta žiniasklaidoje, laikoma viena renovacijos lyderių.

Kalbant apie renovacijos trukdžius, kol kas jų daugiausiai kyla dėl netiksliai ir nekokybiškai parengtų investicinių projektų.

Mūsų bendrovei darbų kokybė, užsakovų geri vertinimai – didelis siekis ir džiaugiamės, kad jau daugeliui užsakovų įrodėme, kad esame patikimi verslo subjektai.

Bet labai nesinorėtų, jeigu ne dėl mūsų kaltės netiksliai parengtų DNMIP kuo nors kalti liktume mes, renovacijos statybininkai.

Jeigu tokie investiciniai projektai skirti, be kita ko, ir nustatyti kainai, turi žinoti, ką ir už kiek perki.

Valstybei stengiantis suaktyvinti renovacijos procesą, DNMIP rengėjai skubėjo juos parengti. Maža paslaptis, kad daug jų buvo parengti net neapsilankant būsimuose renovacijos objektuose. Tiesiog daliai jų pakako, juos rengiant, pasinaudoti Google Map teikiamomis galimybėmis.

Dabar klaidas, atsiradusias rengiant investicinius projektus, tenka visiems taisyti. Palanga – ne išimtis.

– Kaip konkrečiai DNMIP netikslumai veikia jūsų darbą?

– Paprastai kalbant, tuose projektuose kai kurie darbai, kurie turėtų būti padaryti vardan optimaliai kokybiškos renovacijos, nėra numatyti. Mes, kaip renovacijos vykdytojai, žinia, negalime jų atlikti iš savo kišenės.

Mums viskas gan paprasta: atliekame tik tuos darbus, kurie yra nupirkti per Viešųjų pirkimų tarnybą ir CPO, pagal jau minėtus daugiabučių namų modernizavimo investicinius projektus.

Ko gero, anksčiau ar vėliau, taisant DNMIP klaidas, teks visiems atsakyti į klausimą: kas mokės už pataisymus ir, svarbiausia, papildomus, į dabartinius investicinius planus neįtrauktus darbus?

Atsakykime aiškiai: gyventojai, kaip paslaugos gavėjai.

Bet DNMIP taisymus ir patikslinimą, svarstoma, jų rengėjai turėtų atlikti savo resursais.

Daugiabučių modernizavimo investicinių projektų rengėjai, patikslindami DNMIP, jau rengia susitikimus su gyventojais ir tuos dalykus turės aptarti.

– Kam tenka atsakomybė dėl netikslumų DNMIP?

– Logiškai, tiems, kas rengė juos – Vilniaus projektuotojams. Juos pasirinko Palangos miesto savivaldybė, bet, kartoju, kad netikslumai parengtuose daugiabučių namų modernizavimo investiciniuose projektuose nėra būdingi išskirtinai Palangai. Tai – taisytinas renovacijos dalykas šalies mastu.

Kad buvo nedelsta ieškoti DNMIP projektuotojų, lėmė ir tai, kad I-ajame etape investiciniai projektai buvo gerokai pigesni, nei kad jie bus antrajame renovacijos etape.

Dabar svarbiausia užtikrinti, kad būtų pasimokyta iš klaidų ir nauji DNMIP būtų tikslūs, kokybiški.

Malonu, kad investicinių projektų rengėjas dalykiškai priėmė mūsų pastabas ir į jas, atliekant taisymus, atsižvelgs.

– Kokius pasiūlymus jūs pateikėte?

– Jie labiau skirti CPO, kurie faktiškai atlieka pirkimo detalias procedūras. Pavyzdžiui, mano  nuomone, nėra gerai, kai taisomas medžiagų katalogas, kuriame detaliai surašyta, kokios medžiagos, koks jų kiekis ir panašiai.

– Kiek šiuo metu DNMIP, kurie buvo parengti jūsų numatytiems renovuoti daugiabučiams namams, yra taisomi?

– Tokių investicinių projektų yra 4. Du iš jų atlikti namams Vytauto gatvėje, vienas – daugiabučiui Žemaitės gatvėje. Mums, kaip minėjau, pavesta atlikti 14 Palangos daugiabučių namų renovaciją.

– Gal, jau pasimokę, modernizavimo investicinių projektų rengėjai, atvyks į vietą, tai yra kurorto daugiabučius, tikslindami projektus?

– Tai, žinoma, būtų labai logiška, nors reikia turėti omenyje, kad jie parengė investicinius projektus ne tik Palangai.

Tikslinimai, taip pat papildomų paslaugų pirkimai gali užtrukti kelis papildomus mėnesius, todėl tai ir galutinę renovacijos pabaigos datą šiek tiek nukelia į priekį.

Atliekant tikslinimus, reikės juos derinti su BETA (Būsto energijos taupymo agentūra), pačiais gyventojais.

– Ar tai reiškia, kad, esant netikslumams, gyventojų gali būti paprašyta pateikti daugiau duomenų apie savo būstą, net pamatyti jį?

– Taip, būtent taip galima sutikslinti investicinius projektus, kad vėliau neiškiltų kokių nors neaiškumų.

Tik pagal patikslintus DNMIP bus galima suformuoti tikslius pirkimus.

Tiesą pasakius, praktiškai susidūrę su renovacija, turime daug įdomių pastebėjimų ir, žinoma, siūlymų, kaip renovacijos procesą patobulinti.

Kaip minėjau, dalį pasiūlymų esame pateikę atitinkamoms institucijoms.

– Ar gyventojai turės pritarti pataisytiems DMPIM?

– Pagal įstatymą – taip: tam reikalingas gyventojų pritarimas. Galbūt kai kam nėra tai patrauklu, bet, patikėkite, renovacijos eigoje pastebėti nesklandumai tėra smulkmena, kokią realią naudą gyventojai patirs, atlikus daugiabučių renovaciją.

Kai kuriose kitose savivaldybėse, kuriose taip pat atlikome, ar dar atliekame daugiabučių namų renovaciją, gyventojai dabar už šildymą moka tris ar net keturis kartus mažiau.

Pavyzdžiui, langai, kuriuos yra susidėję palangiškiai, ir kokius, renovuodami daugiabučius, dedame mes, skiriasi kaip naktis ir diena.

Renovacijos nauda – fantastiška, dėl to prasminga siekti renovacijos.

„Konsolė“ savo darbų kokybę garantuoja. Jeigu sulaukiame pastabų dėl kokybės, mūsų specialistai labai jautriai reaguoja – važiuoja į vietą, tikrina ir ištaiso pastebėtus defektus.

– Palanga numačiusi II-ajame daugiabučių renovacijos etape modernizuoti dar 57 daugiabučius. Ar dalyvausite konkurse?

– Mes nuolat dalyvaujame įvairių šalies savivaldybių rengiamuose konkursuose teikti daugiabučių renovacijos paslaugą. Taip pat – ir Palangoje. Tik negalime visada laimėti dėl netiksliai investiciniuose projektuose nurodytų skaičių. Tokie konkursai skelbiami nuolat.

Kai Palanga skelbs konkursą II-ojo etapo renovacijos darbams atlikti, mes taip pat dalyvausime.

Tik norime, kad investiciniai projektai būtų tikslūs. Pavyzdžiui, kad būtų nurodyta, ar name yra šilumos mazgas, kiek name yra šilumos vamzdžių ir panašiai.

Gal net yra prasmės pamąstyti, ar kai kuriuose daugiabučiuose pirmiausia nereikėtų atlikti techninio projekto?

Noriu pabrėžti, kad mes, renovacijos vykdytojai, savo sutartinius įsipareigojimus atliekame. Jeigu renovacijos užsakovas („Palangos komunalinis ūkis“ – aut.) pageidauja, kad renovuojamuose daugiabučiuose namuose būtų atlikta daugiau paslaugų, tai – jo teisė.

Puikiai suprantu ir UAB „Palangos komunalinis ūkis“, kaip renovacijos administratoriaus, padėtį. Jiems užtikrinti, kad renovacijos administravimas vyksta sklandžiai ir efektyviai, reikia nemažai resursų.

Juolab, kad viešųjų pirkimų specifika – itin ypatinga, jai suvokti reikia itin gerų specialistų, turinčių patirtį perkant daugiabučių renovacijos darbus.

Bet palangiškiai turėtų žinoti, kad ir „Palangos komunalinis ūkis“ daro viską, kad renovacija Palangoje vyktų kuo sklandžiau ir kad gyventojai galėtų patirti jos naudą.

Palangos miesto savivaldybė gali didžiuotis, kad renovacijos darbų apimtimi Palanga yra tarp pirmaujančių šalies savivaldybių.

– Kiek realiai iki metų galo tikitės priduoti renovuotų namų?

– Apie 9.

– Kokiose kitose savivaldybėse dar atliekate renovaciją?

– „Konsolė“ renovuoja 4 namus Mažeikiuose, 6 – Kelmėje, kitą mėnesį pradėsime 5 daugiabučių namų renovaciją Telšiuose.

Jūsų komentaras:

Pagyvensim- pamatysim.. 2014-08-08 11:29 (. / IP: 86.100.63.40)
-Kas pakels šuniui uodegą, jei ne pats?..

Taip pat skaitykite

Valstybės diena – ypatinga šventė, primenanti didingą mūsų tautos istoriją, tradicijas ir vertybes, taip pat – drąsius protėvius, sukūrusius pagrindus mūsų nepriklausomai valstybei. Kartu tai yra ir mūsų rytdienos kūrimo šventė, raginanti drąsiai žvelgti į ateitį bei kurti tokią Lietuvą, kurioje kiekvienas jaustųsi saugus, gerbiamas ir vertinamas.


Kovo 11-oji yra ir visuomet išliks nenumaldomo tautos ryžto, susitelkimo bei kilnių idėjų simbolis.  Tebūna Kovo 11-oji džiugi ir viltinga, skatinanti džiaugtis mūsų šalies pasiekimais bei didžiuotis savo Valstybe.  Te kiekvienam iš mūsų Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena suteikia optimizmo bei naujų jėgų kurti savo miesto ir šalies gerovę. Su meile kurkime ateities...


Panorę į Naujuosius metus žengti didžiuosiuose Lietuvos miestuose ar kurortuose dar gali pasirūpinti vieta apsistoti.


Palangos viešojoje bibliotekoje lapkričio 4 d. 17 val. bendruomenei bus pristatytas jau antrasis kurorto etnokultūros metraščio „Palangos langai“ numeris. 


Mielieji, Valstybės diena šiais metais, kaip niekad, yra ypatinga ir reikšminga


Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


Net 14 kurorto daugiabučių namų keičia savo veidą – Palanga vadinama viena „dėžučių“ renovacijos lydere šalyje. Bet renovacijai šalyje – ir Palangoje – įgauti didesnį pagreitį koją kiša   netikslumai daugiabučių namų modernizavimo investiciniuose projektuose (DNMIP). Kai kuriuos jų reikės patikslinti, o tai reiškia, kad I-ojo...


Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena. 1941 metų birželio 14-ąją enkavedistų pradėti masiniai lietuvių areštai bei trėmimai į Sovietų Sąjungos gilumą, Sibirą, skaudžiai palietė ir daugelį palangiškių.


Laisvės gynėjų diena – palangiškių atmintyje

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 01 12 | Rubrika: Miestas

Sausio 13-oji – visos lietuvių tautos, parodžiusios ryžtą ir pasiaukojimą, Laisvės diena. Prieš devyniolika metų visos šalies gyventojai iš atokiausių kampelių neraginami rinkosi į Vilnių prie Parlamento ginti nepriklausomybės. Bandydama nuversti teisėtai išrinktą ir nepriklausomybę atkūrusią Lietuvos valdžią, sovietų kariuomenė Vilniuje užėmė Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos...


Palydėta ilgiausia naktis

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 12 15 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį džiaugsmingai šventinėse Norvegijos, Švedijos ir Danijos „ambasadose“ Palangoje pasitikta Šv. Liucijos diena ir palydėta ilgiausia metų naktis. Norvegijos šventinėje „ambasadoje“, įsikūrusioje restorane-viešbutyje „Vila Diemedis“, susirinko visų trijų skandinavų šalių atstovai bei atvykę svečiai, ketindami švęsti pagal visas išlaikytas tradicijas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius