Panikos šuorus dėl ispaniškų agurkų gesina žinovai – jais Palangoje neprekiaujama

Linas JEGELEVIČIUS, 2011-05-31
Peržiūrėta
438
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Panikos šuorus dėl ispaniškų agurkų gesina žinovai – jais Palangoje neprekiaujama

Panika, kilusi Europoje dėl ispaniškų agurkų jau pasiekė ir Palangą– pirkėjai įdėmiai skaito ne tik etiketes, bet ir prašo patvirtinimų, kad agurkai atvežti ne iš Ispanijos. „Matote, ponia, aiškiai parašyta – agurkai išauginti Lietuvoje, Kėdainiuose. Ne ispanų agurkai, o Uspaskicho,“ - šneki agurkų pardavėja Palangos turguje bandė išsklaidyti jaunos pirkėjos su vaikučiu įtarimus. Ko gero, laikinai pasmerkti tapo citrusiniai vaisiai – užrašas aiškiai skelbia, kad jie atkeliavę iš Ispanijos. Kaip įsitikino šių eilučių autorius, pirkėjai į juos šnairuoja. Tačiau Palangos miesto valstybinės Veterinarijos ir maisto tarnybos viršininkas Arūnas Elijošius ramina: „Nėra jokio pagrindo panikai. Echinokokoze galima užsikrėsti ir nuo nuosavame darže išaugintų braškių.“

 

Kurorto turguje ispaniškų agurkų nėra

„Dieve, iš ko tik nelaukti negandos – tai kiaulių gripas, tai apnuodyti agurkai“, - bėdojo kita solidaus amžiaus pirkėja.

Po kurorto turgavietę pasivaikščiojęs užsienietiškų agurkų neaptikau – ties visomis agurkų dėžėmis buvo užrašas, kad produkcija – lietuviška.

Pavyzdžiui, pomidorų geografija Palangos turguje platesnė – kai kurie atvežti iš Lenkijos.

Tiek pomidorai, tiek agurkai atrodo švieži ir patrauklūs.

Daržovėmis ir  vaisiais prekiaujančios moterys tikino, kad kol kas palangiškiai pirkėjai nesuka nosies nuo agurkų, bet šių eilučių autorius stebėjo, kaip jauna moteris su vaikučiu, rodydama į agurkus, klausė, ar jie ne ispaniški.

Palangos turgaus direktoriaus pavaduotojas Eimutis Židanavičius „Palangos tiltui“ sakė, kad kurorto turgavietėje ispaniškais agurkais neprekiaujama. „Agurkai - tik lietuviški, pomidorų turime ir iš Lenkijos. Tik kai kurie citrusiniai vaisiai – iš Ispanijos,“- sakė E. Židanavičius.

Jis teigė, kad jokio vietinių pirkėjų nerimo dėl pavojingos bakterijos sukelto infekcijos protrūkio Vokietijoje nepastebėjęs.

 

Domisi tik žurnalistai?

Palangos miesto valstybinės Veterinarijos ir maisto tarnybos viršininkas A. Elijošius taip pat prisipažino, kad jokio nerimo dėl įvykių Vokietijoje nepajutęs. „Jūs esate pirmasis žmogus, kuris domisi dėl ispaniškų agurkų Palangos prekyvietėse“, - sakė A. Elijošius.

Jis teigė, kad yra išsiuntęs veterinarijos ir maisto tarnybos specialistus į miesto prekybos centrus, turgavietę ir kitas prekyvietes. „Pavedžiau žmonėms ieškoti jose ispaniškų agurkų“, - aiškino viršininkas.

Kurorto veterinarijos ir maisto tarnybos vadovas įsitikinęs, kad žiniasklaida kursto panikos nuotaikas. „Sanitariniai reikalavimai yra vienodi – reikia visas daržoves plauti. Labai pavojingomis infekcinėmis ligomis, pavyzdžiui, echinokokoze, nesilaikant sanitarijos reikalavimų, galima užsikrėsti ir nuo savo darže užaugintų agurkų ar braškių“, - teigė viršininkas.

Echinokokozė – parazitinė liga, kurią sukelia Echinococcus genties kaspinuočiai. Lietuvoje yra paplitę E.granulosus, sukeliantis cistinę echinokokozę ir E.multilocularis, sukeliantis alveokokinę echinokokozę. Kaspinuočio vystymuisi yra reikalingi du šeimininkai: galutinis šeimininkas (šunys, vilkai, lapės, šakalai, kartais ir  katės), kurio organizme vystosi suaugęs kaspinuotis ir tarpinis šeimininkas (kiaulės, avys, galvijai, graužikai, kiškiai, žmogus ir kt.), kurių organizme vystosi echinokoko cistos. Užsikrečiama dažniausia suvalgius tokiais parazitais užkrėstais vaisių ar daržovių.

A.Elijošius mano, kad labiausiai panika dėl ispaniškų agurkų yra jaučiama didesniuose šalies miestuose. „Palanga yra toli, be to, mažas miestelis. Sakyčiau, kad panika mūsų nepasiekė“, - sakė viršininkas.

 

Patikrino kurorto prekyvietes

Popiet į redakciją paskambinęs šios tarnybos vyriausiasis specialistas, maisto produktų inspektorius Rimvydas Granickas sakė, kad, su kitais kolegomis apsilankęs kurorto prekybos centruose, turgavietėje ir kitose prekyvietėse, ispaniškų agurkų neaptiko.

„Didžioji dauguma agurkų kurorte yra lietuviški, dalis – lenkiški ir olandiški“, - sakė specialistas.

Jo žiniomis, tokie patikrinimai vyko ir kituose šalies miestuose. „Turiu informacijos, kad tik „Norfa“ prekybos centrai prekiauja ispaniškais agurkais“, - sakė R. Granickas.

Anot jo, dar per anksti kaltinti dėl pavojingos gyvybei infekcijos protrūkio ispaniškus agurkus.

„Ispanai dėl tokių įtarimų protestuoja, gal ir teismus pasieks tokie kaltinimai. Matyti, visiems reikėtų palaukti išsamesnių išvadų dėl Escherichia coli sukeltos infekcijos židinio“, - sakė maisto produktų inspektorius.

 

Panika kilo Vokietijoje

Panika pirmiausia kilo praėjusią savaitę Vokietijoje -  nuo Escherichia coli sukeltos infekcijos, kuria vokiečiai užsikrėtė, manoma, suvalgę Ispanijoje užaugintų agurkų, jau mirė 10 žmonių.

Visos aukos buvo iš Šiaurės Vokietijos: keturios iš Šlėzvigo-Holšteino, trys iš Žemutinės Saksonijos, dvi iš Hamburgo ir viena iš Brėmeno. Iš dešimties mirusiųjų devynios – moterys.

Vokietijos visuomenės sveikatos specialistai teigia, kad pavojinga infekcija yra užsikrėtę šimtai žmonių - daug pacientų yra sunkios būklės ir gydomi intensyvios terapijos skyriuose.

 „Mes prarasime ir daugiau žmonių“, - sako Hamburgo universitetinės ligoninės vadovas Jorgas Debatinas. Jo vadovaujamos ligoninės intensyvios terapijos skyriuje guli 4 vaikai ir 14 suaugusiųjų. 30-čiai užsikrėtusiųjų hemoliziniu-ureminiu sindromu visiškai nebefunkcionuoja inkstai. Persirgusieji sunkia HUS infekcijos forma gali visą gyvenimą jausti pasekmes – neurologinius ir inkstų funkcijos sutrikimus. Hamburgo ligoninė perpildyta, todėl ligoniai iš jos vežami į Žemutinę Saksoniją. Visoje Vokietijoje šiuo metu užregistruota daugiau kaip 1200 EHEC atvejų. Šlėzvigo-Holšteino ir Žemutinės Saksonijos valdžios institucijų atstovai mano, kad skaičiai ir toliau augs. Nuo užsikrėtimo iki ligos požymių pasirodymo praeina maždaug 10 dienų.

 

Prekiauja tik „Norfa“

„Turguje visi tikina, kad agurkai lietuviški arba iš Lenkijos. Visi prekeiviai žino, kad paminėjus kilmės šalį Ispaniją, daržovių niekas nepirks“, –  sakė  Klaipėdos turguje Beata.

Informacija apie pradėjusią Europos šalyse plisti pavojingą infekciją vakar dar nedarė didelės įtakos daržovių prekybai pajūrio turguose. Nors, pasak turgaus prekyviečių vadovų, pirkėjai visada mieliau renkasi lietuviškas daržoves, tačiau tai daro tik dėl žemesnės kainos, o ne dėl baimės suvalgius užsienietiškų daržovių užsikrėsti kokia nors liga.

„Be jokios abejonės, mūsų turguose galima nusipirkti ir ispaniškų agurkų, dėl kurių neva kilo ši sumaištis. Didžioji dalis atvežamų daržovių - iš Lenkijos, tačiau nebūtinai jos ir yra užaugintos Lenkijoje“, - sakė naujojo Klaipėdos turgaus direktoriaus pavaduotoja Zinaida Karpalo.

„Šiuo metu mūsų parduotuvėse neprekiaujame nei ispaniškais pomidorais, nei agurkais. Paskutinę partiją ispaniškų agurkų buvom gavę balandžio pradžioje, o pomidorų – gegužės 7d. Taigi šiuo metu jų parduotuvėse tikrai nėra ir pirkėjams siūlome tik saugias ir kokybiškas daržoves“, – sakė „Maxima” įvaizdžio ir komunikacijos vadovė Lina Muižienė.

„Rimi” prekybos tinklas patikino, kad jų parduotuvėse agurkų iš Ispanijos nėra. „Agurkais iš Ispanijos jau senokai neprekiaujame”, –  tvirtino „Rimi” viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė.

„Iki” prekybos tinklas teigė, kad prekyboje yra nedidelis ispaniškų agurkų kiekis. „Ispaniškus agurkus užsakome iš patikimo tiekėjo, turinčio visus kokybės sertifikatus ir esame tikri dėl šios produkcijos tinkamumo bei kokybės. Nesame pastebėję, kad ispaniškų agurkų paklausa būtu pasikeitusi“, – sakė „Iki” komunikacijos vadovas Valdas Lopeta.

Tačiau prekyba ispaniškais agurkais „Norfa” prekybos tinkle klesti – agurkų iš Ispanijos kilogramas „Pepino Holandes” tekainuoja 3.09 Lt.

 

Ispanija kaltę verčia Olandijai

„Visos Lietuvą pasiekiančios daržovių siuntos tikrinamos papildomai, ypač – jei kilmės šalis yra Ispanija“, - vakar žurnalistams teigė Žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas.

„Kelios siuntos sulaikytos papildomai patikrai, tikrinami daržovių likučiai prekybos centruose, signalų apie užterštumą neturime“, - teigė A. Macijauskas.

Anot jo, rinkoje yra ispaniškų agurkų, tačiau jų kiekiai nedideli.

Pranešama, kad Vokietijoje jau dešimt žmonių mirė nuo apkrėstų agurkų sukeltos žarnyno infekcijos komplikacijų. Skelbiama, kad užkrėstos daržovės atkeliavo iš Ispanijos, bet ši ginasi, bandydama įrodyti, kad jos atvežtos iš Olandijos.

Vėliau oficialios tarnybos patvirtino, kad iš Ispanijos importuotuose agurkuose rasta žarnyno lazdelės bakterijos E. coli atmainos EHEC kokų. Tačiau naujausiomis žiniomis, apkrėsti agurkai gali būti atvežti ne iš Ispanijos, bet iš Olandijos.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Koronaviruso pandemija ir judėjimo tarp valstybių galimybių sumažėjimas pernai buvo ypač naudingi kurį laiką užmarštyje buvusiems Lietuvos pajūrio kurortams. NT Palangoje sumušė visų laikų rekordus, vystytojai ėmė statyti kotedžus ar mažaaukščius daugiabučius Kunigiškėse, Karklėje. Nepamiršta liko ir Šventoji: butų kainos čia prilygsta prabangaus turto...


Vasarą atostogų sostine save tituluojanti Palanga šaltuoju metų laiku virsta į statybų sostinę. Nuo rudens iki pavasario, nuo Palangos iki Šventosios ir tarp jų esančiose gyvenvietėse statybininkų bei statybinės technikos, nė kiek ne mažiau nei vasarą čia būna poilsiautojų.


Pajūryje sandoriai sprogdina NT rinką – pirkėjai dešimtimis šluoja butus

„Palangos tilto“, l.rytas.lt inf., 2020 11 26 | Rubrika: Miestas

Jei iki šiol Palangoje per mėnesį būdavo parduodama apie 30–40 butų, šių metų rugsėjo ir spalio mėnesiais skaičius šovė į padanges – sandorių sudaryta dvigubai daugiau. Taip žmonės sprendė situaciją, kai dėl karantino niekur kitur pailsėti negalėjo išvykti. Bendrai Lietuvoje, ypač Vilniuje, gyventojai šluoja namus ir sklypus. Pastarieji duomenys...


Lietuvos televizijos (LTV) kameros dūzgė Palangoje – naujame LTV projekte „Nepažintas meras“ Palangos miesto vadovas Šarūnas Vaitkus, tikrąja žodžio prasme, išties tapo neatpažįstamas: su barzda, skrybėle.


Vakar Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Palangos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba organizavo pasitarimą su Palangos miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriaus, ikimokyklinių įstaigų ir mokyklų atsakingais darbuotojais, savivaldybės vyr. gydytoja, visuomenės sveikatos priežiūros specialistais ir aptarė maisto tvarkymo reikalavimų vykdymo aktualijas...


Palangos tarnybos skelbia: „Kurorto sezono pradžiai esame pasirengę!”

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 10 | Rubrika: Miestas

Vasarą pasitinkanti Palanga šį savaitgalį skelbia Kurorto šventę bei rengiasi priimti gausų būrį svečių. Specialiosios tarnybos laukiamam pramogautojų antplūdžiui visiškai pasirengusios – medikai bei komunalininkai pasiryžę dirbti vasaros režimu, o policijos pareigūnai tvirtina esantys pasiruošę Palangos svečių gausai.


Lietuviškų braškių sezonas šiemet itin vėlyvas, lyginant su praėjusiais metais. Dėl gana vėsaus pavasario uogos ant prekystalių pasirodė trimis savaitėmis vėliau nei pernai. Tik pasirodžius lietuviškoms braškėms, už jų kilogramą prašė net iki 25 litų, tačiau, „įsibėgėjus“ prekybai, kainos nukrito.


Panika, kilusi Europoje dėl ispaniškų agurkų jau pasiekė ir Palangą– pirkėjai įdėmiai skaito ne tik etiketes, bet ir prašo patvirtinimų, kad agurkai atvežti ne iš Ispanijos. „Matote, ponia, aiškiai parašyta – agurkai išauginti Lietuvoje, Kėdainiuose. Ne ispanų agurkai, o Uspaskicho,“ - šneki agurkų pardavėja Palangos turguje bandė išsklaidyti jaunos pirkėjos su vaikučiu įtarimus. Ko gero...


Žvejų didžiausias malonumas žiemą – stintos, tačiau kasmet sukeliama vis didesnė „nerimo banga“ dėl jų mažėjimo. Žvejai į krantą grįžta nusivylę, su menku laimikiu, keikdami visus, tačiau kaip patikino Žuvininkystės tarnybos vyriausiasis specialistas Arvydas Švagždys, visuomet visi kaltina vieni kitus, nors priežasčių, kodėl stintų pagaunama mažiau yra ne viena. „Vieno kalto nėra“, - teigė...


Atostogaujančio Jono Paslausko, mūvinčio šortus, vilkinčio marškinėlius trumpomis rankovėmis ir su tamsiais akiniais prieš savaitę Palangoje, ko gero, nebūtų lengvai pažinę net pavaldiniai iš Lietuvos ambasados Gruzijoje, kur ponas Jonas vadovauja diplomatinei misijai. Su „Palangos tilto“ redaktoriumi ambasadorius kalbėjosi ne tik apie Palangą ir Gruzijos kurortus...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius