Pramogų laukianti Palanga verslui į pagalbą neskuba

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013-07-11
Peržiūrėta
582
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Iš J.Basanavičiaus gatvėje esančio Kunigų seminarijos sklypo išvarėme olandų atrakcionus. Pernai užkirtome kelią dar vieniems atrakcionams įsikurti kitoje šios gatvės vietoje. Užplėšę nerealų mokestį nubaidėme į Palangą apžvalgos ratą ketinusią atvežti vokiečių verslininkę.
Dabar savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai vaikysis įžūlųjį vilnietį V.Murauską, kuris pernai iš Vytauto gatvės per vargus išgrūstas senienas atsibogino į Šventąją. Be jokio savivaldybės leidimo privačiame sklype įsikūręs ir juokingas baudas sumokėjęs jis iš poilsiautojų savo planuotas pajamas gal ir susirinks. Tačiau kokį rūpestį jis užkraus dar nieko nenutuokiančiai žemės savininkei, kurios kitais metais laukia mažiausiai keturis kartus padidėjęs žemės mokestis.
Ką laimėjo atrakcionams karą paskelbusi Palangos valdžia?
Reikia pripažinti, kad pačiuose miestų centruose įsikuriantys triukšmingi ir “balaganiški” atrakcionai iš tiesų nupiešia nekokį vaizdelį. Gal juos centre ir galima įsivaizduoti porą dienų trunkančių švenčių metu. Tuomet ir patys spalvingi atrakcionų įrenginiai sudaro nekasdienę, šventišką atmosferą.
Tačiau jei atrakcionai pačioje miesto širdyje sukasi mėnesį, du - tai jau nebe šventė, o elementarus verslas, išnaudojantis geriausiose miesto vietose susiburiančius žmonių srautus. Juo labiau, kai atrakcionai atsiranda ten, kur verslininkai užsigeidžia, o ne ten, kur miestui būtų patogu.
Juk J.Basanavičiaus gatve traukia ne vien atrakcionų mėgėjai, bet ir tie poilsiautojai, kuriuos triukšmą keliantys įrenginiai erzina ir yra atgrasūs. Kodėl, pavyzdžiui, “Žuvinės” restorane vakarojantys klientai turi būti pasmerkti iki išnaktų klausytis centrifūgose besivartančių paauglių spiegimo?
Todėl atrakcionai turėtų kurtis ne visų lankomose vietose, o ten, kur šių pramogų ištroškę žmonės ateitų patys. Pavyzdžiui, Ispanijoje prie Barselonos pastatytas atrakcionų parkas “Port Aventura” neatsirado milijoninius turistų srautus pritraukiančio didmiesčio pašonėje. Šis parkas nuo Barselonos yra už 110 kilometrų. Atvykstančių turistų toks atstumas nė kiek nebaido, o didžiuliame pramogų parke nuolat būna minios žmonių.
Todėl juoką kelia į Palangos centrą besibraunančių atrakcionų šeimininkų argumentai, kad jie bijo pasitraukti į kitą vietą, nes ten nebūsią klientų. Tam, kam įdomūs atrakcionai, ateis, atvažiuos į bet kurią vietą. Svarbu organizuoti patogų susisiekimą.
Tačiau kalbant apie atrakcionų lankytojus išryškėja savivaldybės paskelbto karo nešami nuostoliai. Tas faktas, kad atrakcionų šeimininkai nepaisydami jokių baudų per jėgą kasmet braunasi į Palangą, rodo, kad šios pramogos poilsiautojų yra gausiai lankomos ir yra reikalingos kurortui.
Išvarydama atrakcionus savivaldybė iš esmės kenkia poilsiautojams, kurie praranda kurorte ir taip skurdžių pramogų pasirinkimą. Juo labiau, kai vargingiau gyvenantys žmonės savo vaikams suteikti laimę pasidžiaugti atrakcionais išgali tik pasitaupę trumpam poilsiui kurorte.
Kodėl iš centro išguiti atrakcionai nesirenka Palangoje savivaldybės pasiūlytų vietų - vasaros stadiono netoli “Gintaro” sanatorijos ir Bangų gatvės automobilių stovėjimo aikštelės?
Regis, stadionas būtų ideali vieta atrakcionų parkui. Didelė erdvė, esanti atokiai nuo gyvenamųjų ir poilsio namų. Tačiau čia reikėtų atvesti brangiai kainuojančias elektros komunikacijas, įrengti apšvietimą, laukymės plotą padengti kažkokia danga. Tam reikalingos nemažos investicijos, kurios per metus kažin ar atsipirktų. Tačiau atrakcionus valdantys verslininkai į Palangą važiuoja ne investuoti, o užsidirbti.
Gal jų nusistatymą pakeistų viešai išreikšta savivaldybės pozicija, kad, 5 metams išnuomodama vasaros stadiono plotą, savivaldybė, pavyzdžiui, dvejus metus tokį atrakcionų parką atleidžia nuo mokesčių? Tačiau tokio miesto valdžios pareiškimo iki šiol nėra, o atrakcionų verslas nuo savivaldybės siūlomų vietų suka nosį.
Sprendimas atrakcionams Šventojoje atiduoti vienintelę automobilių aikštelę iš viso yra didžiausia klaida. Juo labiau, kai atokiau Šventosios centro stovi nenaudojama apleistos vasaros estrados dykvietė. Tuo tarpu automobiliais į Šventąją atvažiavę poilsiautojai neturi kur dingti ir mašinomis užgriozdina visus kiemus.
Gal kurorte susidariusią pramogų tuštumą kiek užpildytų savivaldybėje sklandanti idėja netoli buvusio “Jūratės” baseino pušynėlyje už Rąžės upės įrengti ištisus metus veikiantį apžvalgos bokštą, kuriuo speciali apie bokšto ašį apsisukanti kapsulė pramogautojus pakeltų į 25 - 30 metrų aukštį.
Toks įrenginys kainuotų nemažai, tačiau ir atsipirktų greitai. Jei 10 minučių trunkanti kurorto panoramos apžvalga kainuotų 10 litų, 50 žmonių iš karto pakelianti kapsulė duotų 500 litų pajamų. Per valandą 4 kartus pakylantys pramogautojai atneštų 2 tūkst. litų. Per dieną - apie 20 tūkst., per mėnesį - apie 600 tūkst. litų.
Kad tokia panoramos apžvalga būtų populiari ne tik vasaros metu, nekelia abejonių. Gal todėl galimas pajamas pasiskaičiavę verslininkai jau yra rimtai susidomėję šiuo pasiūlymu.
Svarbu, kad miesto valdžia ne trukdytų, o padėtų šią idėją įgyvendinti pasiryžusiems verslininkams. Kad neišeitų taip, kaip su unikalia smėlio skulptūrų galerija. Miesto taryba pasiskubino nutarti, kad už numatomą vietą vienintelei tokio pobūdžio galerijai Europoje nuo skulptoriaus per metus plėš po 10 tūkst. litų, nors vien paviljonų statyba jam būtų kainavusi apie 100 tūkst. litų.
Tokio sprendimo rezultatas - miestas negavo nė lito, o menininkas savo galerijai pasirinko vieno verslininko pasiūlytą patalpą.

Jūsų komentaras:

Mantas 2013-12-11 23:17 ([email protected] / IP: 88.216.25.87)
Pasiūlykit atsivežti į palangą į tą vietą prie rąžės atrakcionus iš Šventosios mašinų aikštelės.

hmmm 2013-07-18 01:32 (IP: 78.61.104.50)
o ko dar noreti is pono ziabkaus ??? Vienam nagalima 3 saligatvio plyteles geltonai nusidazyti. o taksistai gali visa desimimtmetri uzsizymeti geltonai !!! gal kam ir nekliudo, bet sis landus zurnalistas turejo matyt... O gal tie taksistai - konservatoriu ypatingi gerbejai !!!!

jjj 2013-07-17 13:39 (jdks / IP: 82.135.209.29)
ir as kreipsiuosi i pona Ziabku ir Palangos savivaldybes "gudruolius". Mielas rasytojau, brangus biurokratai, visa tai, ka Jus darote, galvojate, ar rasote yra gryna demagogija.. ir pasakysiu, kodel? 1) Jusu nerangumas, provincialumas neleidzia net ir mazyciuose projekteliuose (ar tai butu kavinukes, nedideli atrakcionu parkeliai, ar kokia lauko prekyba) rasti saliamonisku sprendimu. Tam tereikia: a) sudaryti salygas, kad verslininkai nebijotu investuoti t.y. duoti leidimus ne maziau kaip 3 metams (geriausiai 5). b) nesikisti i dalykus, kurie nera Jusu kompetencija, tam yra atitinkamos tarnybos, kurios rupinasi kiekviena savo sritimi t.y. policija, gaisrininkai, technines prieziuros tarnybos, higienos tarnyba ir pan. 2) dauguma verslo zmoniu nera priesai nei savo klientams nei Palangos bendruomenei. As esu tikras, jei is valdzios puses butu noras bendradarbiauti, verslo zmones tikrai prisidetu prie Palangos miesto grazinimo ir infrastrukturos gerinimo. Kiek kartu Jus patys rodete iniciatyva konkreciai, rimtai kalbetis su verslininkais? Kiek as zinau, tai yra beveik nuline statistika. 3) kiek zinau, jei savivaldybe nebutu pilna nepagristu ambiciju, senai Palangoje stovetu ir IKEA imones pastatytas baseinas ir apzvalgos ratas 60m aukscio ir superinis golfas su zaidimu aikstele, nekalbant apie SPA ir t.t. 4) kaip ponas Ziabkus, kuris puikiai ismano savivaldybes "reikalus", nelabai gaudosi verslo reikaluose. durti pirstu ir nurodineti kur kas ka turi statyti gali visi, taciau ne visi gali kazka padaryti. Ponas Ziabkau, as siulau uzuot labai daug "teisingai" rasius, imkit kazka ir padarykit. Suraskit nvestuotojus, idekit visus savo, savo artimuju ir banko pinigus, dirbkit 20 valandu per para, derinkites su "labai lankscia ir nuovokia" Palangos valdzia ir padarykit Disneilanda kur nors tarp Palangos ir oro uosto arba tarp Palangos ir Karkles. Jei Jus taip padarytumet, pazadu, pirmas pabuciuociau zemes, kuria vaiksto Jusu ismanios kojos. O gal geriau apsiribokim tuo, kad ikurkit bet koki, kad ir maziausia versliuka, midarbinkit zmones, mokekit mokescius ir tai as paspausciau Jums ranka. O dabar as matau tiek is Jusu puses, tiek is Palangos puses nesibaigianti rodyma pirstais i kitus (bet gink dieve ne i save) ir nesibaigianti " blia blia blia".. atsiprasau, jei mano pastabos kiek chaotiskos ir astrokos, taciau nuosirdzios.. tiesiog reikia eiti dirbti..

dede Vytas_tikrasis 2013-07-15 17:55 (IP: 78.61.224.46)
ponas Ziabkau, neužmirškite, kad Ispanijoje, Barselonoje vasaros sezonas tęsiasi ne 1,5 mėnesio, o žymiai ilgiau. Be to, nėra ko lyginti "Disneilendo" ir paprastų karuselių. Turėdamas laiko, paklauskit Palangos verslininkų , tų pačių "Žuvinės" savininkų, kokios Basanavičiaus gatvės jie nori. Vieni nori ramybės ir tylos, kiti triukšmo ir linsmybių. O visi kartu paėmus - pinigų. Taigi visiems neįtiksi.

ir dar 2013-07-13 10:12 (IP: 78.61.104.50)
.."zuvines"restorane vasarojantys klientai..."- du viename -ir restoiranas, ir poilsine- uz didele kaina(dar su vaizdu i jura),nori viso pasaulio pinigu, bet, matot, trukdo !!! O irengiant viesbuti nezinojo, kad trukdys? Jei nebutu arti Basanaviciaus gatves nusipirkes buto vienas aaaaukstas asmuo, tai iki siol nebutu draudimo groti kiek nori...

hmmm 2013-07-13 10:06 (IP: 78.61.104.50)
na ir neitiksi autoriui-skaiciuoja Paluckas ka nors- blogai, skaiciuoja Zidanavicius- blogai...Skaiciuoti garsiai gali tik konservatoriai...

Taip pat skaitykite

Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo feisbuko paskyroje antradienio, vasario 23 d., vakarą pasidžiaugė, kad pavyko laimėti pirmąjį teismą ir išsaugoti visuomenės interesą.


Diana JOMANTAITĖ Šį vasaros sezoną Palanga pasitiko keliomis didelėmis naujovėmis, o beje, daugiausiai diskusijų kelianti – vienpusis automobilių eismas Vytauto gatvėje, kitą pusę atiduodant dviratininkams.Jau mėnesį viena pagrindinių kurorto gatvių – Vytauto – automobiliai gali važiuoti tik viena kryptimi: nuo Šventosios pusės Klaipėdos link. Šis...


Žengtas dar vienas žingsnis mažinant kurorto sezoniškumą. Praėjusią vasarą J. Basanavičiaus gatvėje, kur anksčiau veikė olandų atrakcionai, buvo įsikūręs didžiausias Lietuvoje batutų parkas, o dabar šioje teritorijoje verda statybos darbai – iškils modernus, visai šeimai skirtas pramogų kompleksas, kuris lauks lankytojų ištisus metus.


Pramogų laukianti Palanga verslui į pagalbą neskuba  6

Alvydas Ziabkus, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 07 11 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Iš J.Basanavičiaus gatvėje esančio Kunigų seminarijos sklypo išvarėme olandų atrakcionus. Pernai užkirtome kelią dar vieniems atrakcionams įsikurti kitoje šios gatvės vietoje. Užplėšę nerealų mokestį nubaidėme į Palangą apžvalgos ratą ketinusią atvežti vokiečių verslininkę.


Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė neskundžiamą nutartį atmesti UAB „Laureta ir ko“ apeliacinį skundą. Bendrovė prašė panaikinti Palangos miesto savivaldybės sprendimą, kuriuo nebuvo leista įrengti atrakcionų Šventojoje, sklypuose Jūros g. 22A, 22B bei 22C, o taip pat Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo teismas...


Kovo 3-iąją Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas padėjo galutinį tašką byloje, kurioje liūdnai pagarsėjusi UAB „Leander Lietuva“ skundė Palangos miesto savivaldybę, neišdavusią leidimo jų veiklai. Aukščiausios instancijos teismas paliko galioti rugsėjo 24-ąją Klaipėdos apygardos administracinis teismo sprendimą, kuriuo konstatuota, jog kurorto...


Pastatytos barikados prieš olandų atrakcionus

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 22 | Rubrika: Miestas

Baimindamiesi, kad į Palangos centrą vėl bandys veržtis olandų verslininkai su savo skandalingai pagarsėjusiais atrakcionais, palangiškiai pristatė barikadų. Šalia „Žuvinės” restorano esantį kelią jau keletą savaičių užgriozdęs komunalininkų šiukšliavežis. Be to, palei visą sklypo ilgį nuo J.Basanavičiaus gatvės įbetonuota dešimt granitinių...


Praėjusį ketvirtadienį, kai Palanga mitingavo prieš olandų atrakcionus, Druskininkai pristatė vienintelį Baltijos šalyse  ištisus metus veiksiantį žiemos pramogų kompleksą „SNORAS Snow Arena“.


Olandų atrakcionai Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje, neturi Palangos miesto savivaldybės leidimo tokiai veiklai. Kultūros paveldo departamentas konstatavo, kad olandų linksmintojai įžūliai pažeidžia paminklosaugos įstatymus. Olandas vilkike įrengiamame parke praėjusią savaitę išprievartavo moterį. Olandų atrakcionų parko operatoriai jau sukaupė šūsnį Palangos policijos...


Olandų atrakcionams – ultimatumas

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 07 01 | Rubrika: Miestas

Kilęs skandalas dėl olandų bendrovės „Leander LTU“  įrengtų atrakcionų pačioje miesto istorinėje širdyje įgavo visiškai kitą pobūdį. UAB „Kurorto statyba“, leidusi ne vienerius metus atrakcionams gyvuoti, paprašė olandų... išsikraustyti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius