Šiškauskienė: šiemet jau bankrutavo daugiau maitinimo įmonių nei per dvejus metus

Palangos tiltas, 2022-09-27
Peržiūrėta
1343
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šiškauskienė: šiemet jau bankrutavo daugiau maitinimo įmonių nei per dvejus metus

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijai antradienį Vilniuje rengiant protesto akciją dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos pratęsimo šio verslo įmonėms, asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad pirmąjį šių metų pusmetį šalyje jau bankrutavo 81 maitinimo įmonė – daugiau nei per 2020-2021 metais. Jos teigimu, bankrotų bus dar daugiau, jeigu Vyriausybė panaikins PVM lengvatą.

E. Šiškauskienės teigimu, nelikus lengvatinio PVM tarifo verslas užsidarys masiškai.

„Per pirmąjį pusmetį jau 81 bankrotas maitinimo įstaigose, tai „Creditinfo“ skaičiai, kai per praėjusius dvejus metus iš viso buvo 67 bankrotai. Tada dar energijos kainos nebuvo tokios didelės, o dabar dirbama į minusą, sąnaudos viršija pajamas. Verslas užsidarinės masiškai, ir tai ne grasinimas“, – BNS pirmadienį sakė E. Šiškauskienė, šiuo metu dirbanti viešbučio valdymo įmonėje.

„Ir viešbučiai galvoja apie užsidarymą, Palanga žiemą praktiškai visa užsidaro, ir Vilniuje viešbučiai svarsto“, – pridūrė ji.

Pasak E. Šiškauskienės, protestu norima atkreipti Vyriausybės dėmesį į viešbučių ir restoranų padėtį – anot jos, šis verslas yra ant bedugnės krašto, apyvartinių lėšų poreikis tik auga dėl didinamo minimalaus atlyginimo, augančių energetinių kaštų ir kitų priežasčių.

„Darbo užmokestis kyla, prisidės PVM, atidėtų mokesčių – milijonai ir dar energija smogė. Tokiomis sąlygomis neįmanoma smulkiajam verslui išsilaikyti“, – teigė E. Šiškauskienė.

Asociacijos duomenimis, komunaliniai mokesčiai viešojo maitinimo sektoriui per dvejus metus didėjo 2,3 karto, žaliavos – 51 proc., o darbo užmokestis – 25 proc. Be to, restoranai patyrė šoką ir dėl per 8 pastaruosius mėnesius 7–8 kartus išaugusių komunalinių sąskaitų.

Valdžios institucijos prieš priimant sprendimus neįsigilino į situaciją, neturi svarių argumentų PVM lengvatos naikinimui, sako asociacijos vadovė.

„Nežinoma, kiek biudžetui tai kainuos, dabar yra visiška manipuliacija skaičiais. Skelbiant, kad 24 proc. didėja įmonių pelningumas, paimti tik pelningiausi restoranai, subsidijos ir prastovos įskaičiuotos į pelną, nepaimtas visas sektorius, nors daug restoranų negavo jokių subsidijų. Skaičius – 120 milijonų – biudžeto netekimai dėl lengvatos (PVM – BNS), paimtas prieš pusantrų metų, naujo nėra, dėl šešėlio tyrimo nėra“, – kalbėjo E. Šiškauskienė.

Ji taip pat teigė, kad Vyriausybė klaidingai vertina dabartinę situaciją, kuri nėra gera, o maitinimo įstaigoms prireiks bent poros metų visiškai atsigauti po koronaviruso pandemijos.

„Ir karas sektoriui smogė labiau nei kitiems, nelabai matome atsigavimo dar kokius metus ar du. O Vyriausybė, toks jausmas, jog nieko neįvyko, viskas gerai. Visi pamatė vasarą porą mėnesių Vilniaus gatvėje prisikimšusias lankytojų kavines, bet tie gėrimukus pasistatę žmonės nėra sumažinto PVM išdava, nes už alkoholį tai mokamas 21 procentas“, – BNS sakė E. Šiškauskienė.

„Paprastas paskaičiavimas: ar jiems turėtų mokėti Užimtumo tarnyba, ar verslas pats gali išsilaikyti“, – sakė E. Šiškauskienė.

Vyriausybei neketinant nuo kitų metų pratęsti lengvatinio 9 proc. PVM tarifo maitinimo paslaugoms bei dar svarstant dėl lengvatos viešbučiams pratęsimo, asociacija antradienį Vilniuje rengia protesto akciją, kuri vyks Vinco Kudirkos aikštėje, šalia Vyriausybės rūmų, joje ruošiasi dalyvauti restoranų verslo darbuotojai iš visos Lietuvos, išvakarėse pranešė LVRA.

Asociacija skelbia, kad Lietuvoje šiuo metu veikia daugiau nei 7 tūkst. restoranų ir kavinių, juose dirba daugiau nei 37 tūkst. žmonių, o viešbučiuose – dar 14 tūkst.

Autorius Valdas Pryšmantas

BNS

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvoje tik 0,65 proc. įmonių yra sukūrusios po daugiau kaip 250 darbo vietų, tačiau būtent jos sugeneruoja daugiau kaip trečdalį metinės apyvartos, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė. 


Palangoje iš vyrui priklausančių įmonės sąskaitų buvo pervesta didelė suma pinigų, praneša policija.


Dėl gyventojų skaičiaus pokyčių praėjus dvejiems metams po Seimo rinkimų ties koregavimo riba jau atsidūrė 13 rinkimų apygardų iš 70-ies esančių Lietuvos teritorijoje.


Projekto metu 2021 ir 2022 metų vasarą surengti nemokami festivaliai „1000 saulių“, kurių metu įvyko virš 100 įvairių sveikatingumo, sportinių ir meninių veiklų. 


E. Šiškauskienės teigimu, nelikus lengvatinio PVM tarifo verslas užsidarys masiškai.


Palangoje per metus poilsiautojai nuperka per milijoną nakvynių, o šiemet poilsiautojų turėtų atvykti dar daugiau, tikisi vietos valdžia artėjant sezonui.


Per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje iš viso jau įregistruota 134,3 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra 28 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-spalį, kai buvo įregistruota 104,8 tūkst. NT sandorių. Palyginti su analogišku 2019 metų laikotarpiu, kai buvo fiksuota apie 106,5 tūkst. NT sandorių, šių metų rezultatas taip pat yra ketvirtadaliu didesnis. Vien tik per šių metų spalio mėnesį...


Šiandien įvykusiame miesto Tarybos posėdyje daugiausiai klausimų sulaukė "Palangos klevas", valdančios kurorto ir Šventosios turgus, direktorius Andrejus Byčkovas ir Palangos TIC direktorė Rasa Kmitienė.


Palangos miesto savivaldybė šiemet, kaip ir pernai, įsigijo penkis socialinius būstus. Palyginti su ankstesniais metais, tai – ženkliai didesni skaičiai, reiškiantys, kad Savivaldybė galės labiau padėti socialiai pažeidžiamiems, pagalbos prašantiems palangiškiams.


Po rekordinių 2015-ųjų, kai per metus Lietuvos oro uostai aptarnavo 4,2 mln. keleivių ir 50 tūkst. skrydžių, Vilniaus, Kauno ir Palangos oro vartai neketina sustoti. Pusmečio statistika rodo, kad šiemet sausio-birželio mėnesiais per Lietuvos oro uostus jau skrido 2,2 mln. žmonių – t. y. 14,6 proc. daugiau negu pernai tokiu pačiu metu. Skrydžių skaičius per tą patį laiką ūgtelėjo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius