Žmonių saugumui Baltijos jūroje užtikrinti – tarptautiniai gelbėtojų mokymai

Palangos tiltas, 2021-11-04
Peržiūrėta
2090
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Žmonių saugumui Baltijos jūroje užtikrinti – tarptautiniai gelbėtojų mokymai

Poilsiautojų saugumas paplūdimiuose – vienas iš svarbiausių tikslų, keliamų pajūrio kurorte Palangoje. Tuo tikslu, be kitų priemonių, didelis dėmesys skiriamas gelbėtojų profesionalumui ir kvalifikacijai kelti. Viena iš tokių priemonių – rugsėjo 29 d. Neringoje vykę bendri tarptautiniai mokymai, skirti tobulinti gelbėjimo operacijose dalyvaujančiųjų gebėjimus bei pasidalinti patirtimi, kaip tinkamai naudoti gelbėjimo įrangą.  

Skendimų – mažiau

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2021 metais sausio–rugsėjo mėnesiais Lietuvoje nuskendo 94 asmenys. Nors šis skaičius šiek tiek mažesnis už 2016-2020 m. devynių mėnesių vidurkį (tuo metu per minėtą laikotarpį kasmet nuskendo vidutiniškai 112 asmenų), skęstančiųjų žmonių vandens telkiniuose problema Lietuvoje yra labai aktuali. 

Vidutiniškai per metus skęsta 130 suaugusiųjų. Deja, vasarą poilsis prie vandens neretai yra lydimas alkoholio vartojimo, dėl to skęsta jauni apsvaigę suaugusieji, taip pat – neprižiūrimi vaikai. Vyrai skęsta dažniau nei moterys, o tarp vaikų tragedija dažniausiai baigiasi mažesnių, dar nemokančių plaukti, maudynės.

Gelbėtojų darbe labai svarbu laiku atpažinti skendimą. Kino filmuose rodomas skęstančiųjų elgesys neretai neatitinka tikrovės – dauguma manome, kad skęstantysis aktyviai mosuos rankomis, rišliai ir garsiai šauksis pagalbos. Tačiau realybėje pradėjęs skęsti žmogus dažniausiai supanikuoja ir tyliai nuskęsta.

Kelti kvalifikaciją

Siekiant efektyvinti gelbėjimo paslaugų teikimą, Neringoje surengtų mokymų metu buvo pristatyta kaimyninių šalių – Latvijos, Estijos bei Lenkijos – patirtis ugdant gelbėjimo operacijose dalyvaujančių darbuotojų gebėjimus ir organizuojant praktines mokymų stovyklas. Akcentuota, kad gelbėjimo operacijos procesas priklauso nuo daugelio sąlygų: vandens šaltinio tipo, metų laiko, oro sąlygų, atstumo iki skęstančiojo bei gelbėjimo operacijoje dalyvaujančių darbuotojų kompetencijų. Taip pat pristatyta gelbėjimo operacijoje dalyvaujančių dalyvių apranga, po gelbėjimo operacijos atsigavusios aukos būklės vertinimas atsižvelgiant į išorinius požymius. Apžvelgti nuskendusios aukos paieškos principai, efektyvesnei paieškai atlikti naudojama novatoriška technika, prevencinės priemonės. 

Mokymų dalyviai turėjo galimybę ne tik išklausyti teorinę medžiagą, bet ir įgytas žinias patikrinti vykdant praktines individualias bei komandines užduotis. Taip pat buvo surengtos praktinės pratybos Nidos šiauriniame paplūdimyje, kur buvo inscenizuota skęstančiojo gelbėjimo operacija Baltijos jūroje.

Įgyvendinamas projektas

Mokymai surengti įgyvendinant projektą LLI-441 „Žmonių saugumą užtikrinančių paslaugų gerinimas Baltijos jūroje pakrantėje per tarpvalstybinį bendradarbiavimą tarp Vakarų Lietuvos regiono ir Kuržemės regiono Latvijoje (ONLY SAFE!)”. Projektą įgyvendina Palangos miesto savivaldybės administracija kartu su penkiais partneriais iš Lietuvos ir Latvijos – Liepojos miesto savivaldybės komunalinių paslaugų įmone, Liepojos miesto savivaldybės policija, Latvijos Respublikos valstybine policija, Neringos savivaldybės administracija ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu.

Projektas iš dalies finansuojamas 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programos lėšomis. Europos regioninės plėtros fondo bendrasis finansavimas – 449 813 Eur. Projektas įgyvendinamas nuo  2020 m. rugpjūčio 1 d. iki  2022 m. liepos 31 d.

Detalesnės informacijos apie projektą ir programą ieškokite: www.palanga.lt; www.latlit.eu; www.europa.eu arba el. paštu [email protected].

Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šios straipsnio turinį atsako Palangos miesto savivaldybės administracija. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę

Palangos miesto sav. inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

2023-08-04 Palangos m. PK pareigūnai, ties kurorto Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvių sankirta vykdė priemonę, skirtą važiuojančiųjų dviračiais ir le. 


Šis gelbėjimo sezonas Jonui Pirožnikui, Palangos paplūdimio gelbėtojų tarnybos vadovui, jau – 17-as. Ar jis yra kitoks? „Nebūna man vienodų sezonų. Natūralu: kiekvienais metais apie 70-80 procentų gelbėtojų yra naujokai. O kai yra naujokų, daug ką reikia pradėti nuo nulio – juos tinkamai apmokyti, motyvuoti“, – „Lietuvos pajūriui“, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneriui, sakė jau...


Spalio 25 dieną BĮ „Palangos investicijų valdymas“ pradėjo kultūros įstaigų darbuotojams skirtą mokymų ciklą „Praktiniai mokymai: kultūra, aš ir tu.“


Klaipėdos apskr. VPK pareigūnai prasidedant naujiems mokslo metams, kaip ir kasmet, vaikų saugumui skirs ypatingą dėmesį.


Siekiant stiprinti poilsiautojų ir vietinių gyventojų saugumą, Palangos miesto savivaldybės administracija nuolat kelia darbuotojų kvalifikaciją, stiprina bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir kitų šalių institucijų, užtikrinančių viešąjį saugumą, o taip pat atnaujina bei modernizuoja įrangą, naudojamą viešaaji tvarkai užtikrinti.


Poilsiautojų saugumas paplūdimiuose – vienas iš svarbiausių tikslų, keliamų pajūrio kurorte Palangoje. Tuo tikslu, be kitų priemonių, didelis dėmesys skiriamas gelbėtojų profesionalumui ir kvalifikacijai kelti. Viena iš tokių priemonių – rugsėjo 29 d. Neringoje vykę bendri tarptautiniai mokymai, skirti tobulinti gelbėjimo operacijose dalyvaujančiųjų gebėjimus bei pasidalinti patirtimi...


Besimaudydamas jūroje mirė vyras

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 27 | Rubrika: Miestas

Antradienį, rugpjūčio 27 d., Palangoje mirė Baltijos jūroje maudęsis vyras. Kaip informavo Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas, 1964 metais gimęs vilnietis netoli kranto maudėsi su savo žmona. Moteris pastebėjo, kad vyrui sutriko sveikata ir pati jį ištraukė į krantą. 


Pėsčiųjų saugumui užtikrinti – iškilios perėjos

"Palangos tilto" redakcija, 2018 11 23 | Rubrika: Miestas

Siekiant labiau užtikrinti pėsčiųjų saugumą, trijose miesto pėsčiųjų perėjose verda baigiamieji darbai, tad jau netrukus vietoje įprastų pėsčiųjų perėjų vairuotojus pasitiks iškiliosios. Vairuotojus apie tai perspės kelio ženklai. Pokyčiai vairuotojų ir pėsčiųjų lauks Plytų g. bei Vasario 16-osios g. sankryžoje, taip pat – Medvalakio g. ties sankirta su Pavėsio taku ir Ganyklų...


Žiemą Jonas Pirožnikas – ūkininkas ir medžiotojas, vasarą – Palangos gelbėtojų stoties vadovas, jos veidas. Ši vasara Jonui Palangoje – septintoji. Daugiau kaip 20 kilometrų nuo Šventosios iki Nemirsetos nutįsusiame paplūdimyje jis „ganys“ apie 60 gelbėtojų ir margą tūkstantinę poilsiautojų armiją. J. Pirožnikas mielai sutiko atsakyti į...


Birželio 11 d., 14 val., 14-18 metų jaunuoliai kviečiami atvykti prie Palangos gelbėjimo stoties, kur vyks mokymai „Būk saugus vandenyje. Pirmoji pagalba skęstančiajam“. Metodinę pagalbą suteiks bei su pagrindinėmis taisyklėmis mokymų dalyvius supažindins Palangos gelbėtojų stoties darbuotojai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius