Gimnazistas Dominykas Povilonis: „Kaip pasikeistų mūsų pasaulis, jei dauguma žmonių būtų tokie šilti ir elegantiški kaip moteris Leonardo da Vinčio paveiksle? Bet vasarą aš pasijutau Gregoras Zamza“
Palangiškis gimnazistas Dominykas Povilonis – šių metų rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės vardo trumpojo rašinio konkurso nugalėtojas. Jau 10 kartą organizuojamo konkurso nugalėtojai paskelbti šį trečiadienį.
Konkurse dalyvaujantys 8–12 kl. moksleiviai šiemet savo rašiniuose dalijosi mintimis apie tai, kuriame meno kūrinyje norėtų gyventi.
D. Povilonis – IIIA kl. gimnazistas. Jį moko lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Jūratė Galinauskienė.
Viešai dalindamasi mintimis apie ką tik įvykusį konkursą rašytoja K. Sabaliauskaitė neslepia susižavėjimo Dominyko talentu: „Palangiškio Dominyko Povilonio rašinys papirko tuo, kad jis tik iš pirmo žvilgsnio labai paprastutis. Parašytas labai taupiai, bet talpiai (vien ko verta aliuzija į Kafką!), jis išsiskyrė mūsuose dar retu gebėjimu pasakoti istoriją – taip ir atsidūriau tame Palangos viešbutyje, lyg regėčiau viską savo akimis. Rašinys ne vien apie Da Vincio kūrinį, jis – apie kai ką daugiau“, – sakė K. Sabaliauskaitė.
Šių metų konkurso tema: „Meno kūrinys, kuriame norėčiau gyventi“.
Kviečiame susipažinti su konkursą laimėjusio jaunojo palangiškio tekstu.
Vasarą dirbdamas viename Palangoje viešbutyje pusryčių padavėju, dažnai susidurdavau su įvairiais žmonėmis. Kai kurie iš jų buvo labai malonūs ir draugiški, bet, deja, pasitaikė ir grubių storžievių. Kartą mane išplūdo necenzūriniais žodžiais vien dėl to, kad kava jiems pasirodė ne tokia stipri, rėkė, kad viešbučio administracija užsako pigiausias kavos pupeles ir taip pelnosi iš padorių, vargstančių, sąžiningai mokesčius mokančių piliečių. Labai nemaloniai pasijusdavau, kai viešbučio gyventojai ateidavo į salę apsimiegoję, su šlepetėmis, vilkėdami baltus viešbučio chalatus. Užplūsdavo svetima gėda ir kartu pasijusdavau vos ne Gregoras Zamza. Kartais atrodė, kad tie „sąžiningai mokesčius mokantys piliečiai“ tiesiog pamiršo, jog ir mes, padavėjai, esame žmonės. Tokios situacijos paskatino mane susimąstyti apie gyvenimą Leonardo da Vinčio paveiksle „Dama su šermuonėliu“. To šedevro reprodukciją viešbučio šeimininkai buvo pakabinę kavinėje. Šis paveikslas, sukurtas apie 1489-1490 metus, vaizduoja jaunos moters portretą, jis mane traukia savo ramybe, elegancija ir paslaptingumu. Kai labai susinervindavau, žvilgtelėdavau į jaunąją damą, į šermuonėlį, ir pats sau nusišypsodavau.
Įsivaizduokite, kad gyvenate šiame paveiksle. Jūs pasineriate į švelnumo ir trapių linijų pasaulį. Pirmiausia, mane žavi šio kūrinio spalvų paletė. Tamsiame fone išryškėja moters kūno spindesys: šviesus veidas, kaklas, rankos. Ypač rankos. Ilgi pirštai švelniai prilaiko šermuonėlį, tą plėšrų žvėrį, kuris moters glaudžiamas atrodo kaip prijaukintas kačiukas. Švelnus pilkas suknios audinys skoningai dera su rausvomis drabužio detalėmis. O moters kaklo baltumą dar labiau paryškina juodi karoliai. Švelnūs, bet ryškūs tonai sukuria harmoniją, kurią retai randu kasdienybėje. Nėra nė vienos griežtos linijos: veido ovalas, klosčių įlenkimai, rankos forma sukuria pasaulio grožio ir trapumo iliuziją. Paveiksle, manoma, yra pavaizduota Čečilija Galerani, viena iš Milano kunigaikščio Ludoviko Sforcos meilužių. Pozuotojai tik šešiolika metų. Stebina brandumas. Jos ramus veidas ir švelnus žvilgsnis perteikia vidinę ramybę ir pasitikėjimą savimi, ko dažnai trūksta ir man pačiam, ir mano draugams.
Gyvenimas šiame paveiksle būtų tarsi pabėgimas nuo triukšmo ir streso. Įsivaizduoju, kaip vaikštinėju po elegantiškus rūmus, kur kiekvienas kampelis alsuoja istorija ir kultūra. Šermuonėlis, kurį laiko dama, simbolizuoja tyrumą ir eleganciją. Jis taip pat primena apie gamtos grožį ir harmoniją, kurią dažnai pamirštame skubėdami į mokyklas, gamyklas, kontoras, viešbučius.
Galime tik pasvajoti, kaip pasikeistų mūsų pasaulis, jei dauguma žmonių būtų tokie šilti ir elegantiški kaip moteris Leonardo da Vinčio paveiksle. Pirmiausia, mūsų kasdienybė taptų daug malonesnė. Žmonės būtų mandagesni, atidesni vieni kitiems ir pasiruošę padėti. Tai sukurtų aplinką, kurioje kiekvienas jaustųsi vertinamas ir gerbiamas. Žinoma, svajoju, kad ir mano viešbučio gyventojai , net ir gavę atvėsusią kavą, nesiraukytų, nepultų kaltinti šeimininkų, neplūstų padavėjų, o tik mandagiai paprašytų kito puodelio.
Taip pat gyvenimas šiame paveiksle leistų man pabėgti nuo varginančių pasaulio problemų. Ten nėra triukšmo, taršos ar technologijų, kurios dažnai trukdo mums mėgautis neįmantriais gyvenimo džiaugsmais: pavasario ir rudens spalvomis, gražiai išlenktais mergaitės antakiais, mylimo žmogaus artumu, švelniu kito prisiglaudimu. Tai būtų tarsi grįžimas į paprastesnį, bet kartu ir turtingesnį gyvenimą.
O jei net galėčiau nukeliauti į paveikslo kūrimo laiką, patirčiau Renesanso laikų dvasią. Tai buvo laikotarpis, kai menas, mokslas ir filosofija klestėjo. Įsivaizduoju, kaip dalyvauju diskusijose su to meto intelektualais: Leonardu da Vinčiu, Mikelandželu Buonaročiu ar Galilėju Galilėjum. Nežinau, ką paaukočiau dėl tokios galimybės! Juk Leonardas da Vinčis buvo ne tik talentingas dailininkas, bet ir mokslininkas, inžinierius bei išradėjas. Gyvenimas jo paveiksle leistų man artimiau susipažinti su jo darbais ir idėjomis. Galbūt net galėčiau stebėti, kaip jis kuria savo garsiuosius eskizus ir technikos stebuklus. Tai būtų neįkainojama patirtis! Tikiu, kad tai iš esmės pakeistų mano gyvenimą.
Ruduo. Einu pro viešbutį, kuriame vasarą teko patiri visokių emocijų. Galvoju: kaip gerai, jog nepatyriau Gregoro Zamzos tragedijos. Viešbučio lange suspindi rudens saulė. Ir pamatau, kad ant sienos tebekabo mylimo paveikslo reprodukcija. Dama ir šermuonėlis tebesaugo mane. Iš kavinės sklinda malonus kavos aromatas. Mergaitė, sėdinti prie lango, grakščiai atsiremia į staliuką, viena ranka perbraukia glotniai prigludusius plaukus, pažvelgia pro langą į plaukiančius debesis, paskui kelia prie lūpų kavos puodelį. Kur aš ją mačiau?
Palangos senosios gimnazijos informacija
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Palangiškis gimnazistas Dominykas Povilonis – šių metų rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės vardo trumpojo rašinio konkurso nugalėtojas. Jau 10 kartą organizuojamo konkurso nugalėtojai paskelbti šį trečiadienį. Konkurse dalyvaujantys 8–12 kl. moksleiviai šiemet savo rašiniuose dalijosi mintimis apie tai, kuriame meno kūrinyje norėtų gyventi. D. Povilonis – IIIA kl. gimnazistas. Jį moko lietuvių...
Rugsėjo 27-ąją, Seimo narys Mindaugas Skritulskas, kuris yra kandidatas į 2024-2028 Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, Seimo Antikorupcijos komisijoje davė paaiškinimus dėl jo tariamo dalyvavimo Palangos apžvalgos rato versle. „Mindaugas aiškiai papasakojo, kaip buvo kurpiama ši rinkiminė „istorija,“ – po posėdžio įraše Facebook komentavo Palangos meras ir M. Skritulsko...
2023 m. vasarą, dėl poilsiautojų ir verslininku vertinimu ne ypač gerų orų, susitraukė atostogaujančių Palangoje srautai, taip pat pastebimas ir polinkis atostogauti trumpiau.
Ukrainos vaikai šalia mūsų: kaip reaguoti į jų jausmus ir elgesį
2022 03 10 | Rubrika: Miestas
Iš Ukrainos atvykę vaikai/paaugliai išgyvena skaudžius įvykius, todėl net ir apsistoję saugioje aplinkoje gali jaustis bei elgtis labai įvairiai: būti jautrūs, dirglūs, liūdni, nerimauti ir būti labai nerimastingi, atsiriboję, bijoti arba stipriai pykti, taip pat gali atrodyti viskam abejingi arba būti linksmi ir užsiimti jų amžiui įprastomis veiklomis, turėti stiprius besikeičiančių emocijų...
Airijos paplūdimiai nėra tokie užpildyti kaip Palangos paplūdimys net ir karščiausiomis dienomis, bet čia švariau
"Delfi", 2020 07 29 | Rubrika: Miestas
Iš lietingosios Airijos į Lietuvą dviem savaitėms pailsėti sugrįžo Eglė ir Tomas, rašo delfi.lt Pora vieną savaitgalį skyrė atostogoms prie jūros, tačiau kodėl po viešnagės pajūryje emigrantams mielesni išlieka Airijos paplūdimiai.
„Palangiškių langai ir mūsų, įdėti renovuojant daugiabučius, skiriasi kaip naktis ir diena“ 1
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 08 07 | Rubrika: Miestas
Net 14 kurorto daugiabučių namų keičia savo veidą – Palanga vadinama viena „dėžučių“ renovacijos lydere šalyje. Bet renovacijai šalyje – ir Palangoje – įgauti didesnį pagreitį koją kiša netikslumai daugiabučių namų modernizavimo investiciniuose projektuose (DNMIP). Kai kuriuos jų reikės patikslinti, o tai reiškia, kad I-ojo...
Savivaldybėje šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus, gadina orą kaip šeškas. Kas? S. Simė! 9
Linas JEGELEVIČIUS, 2012 12 17 | Rubrika: Miestas
Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras Saulius Simė. Kas dar nori „pavaryt“ ant kurorto vicemero?
R. Paksas: „Jei ne nauji apartamentai miestelio pakraštyje, Šventoji būtų tokia pat kaip sovietmečiu“ 5
Linas JEGELEVIČIUS, 2012 08 16 | Rubrika: Miestas
Europarlamentaras bei partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas prisipažįsta, kad stengiasi kiekvienais metais atkakti atostogų į pajūrį, kur šalia Šventojoje jis turi akį traukiančią sodybą. Šią vasarą buvęs prezidentas nesulaužė tradicijos: minant pedalus Šventosios mišku – toli nuo Briuselio ir net Vilniaus šurmulio –...
Senus kaip pasaulis nusirašinėjimo būdus keičia nauji – įrašai MP3 grotuvuose, telefonuose 1
Alfredas PUMPULIS, 2011 11 28 | Rubrika: O man ne dzin
Dažniausiai ne pačių gabiausių mokinių pasirenkami nusirašinėjimo būdai iki šiol stebina ne vieną: popieriukai kišenėse, formulės bei sąvokos užkeverzotos ant rankos arba švarko rankovės. Nusirašinėjimas – senas kaip mūsų pasaulis: apie jį be galo daug kalbėta mūsų tėvų, senelių laikais, sukurti ir vis dar kuriami metodai kaip nusirašinėti ir...
Palanga klegėjo ir šurmuliavo kaip vasarą...
Linas JEGELEVIČIUS, 2011 02 15 | Rubrika: Miestas
Kas pasakė, kad žiemą Palanga niekam neįdomi? Praėjusį šeštadienį braunantis prie žuvienės katilų ar stintų keptuvės į galvą lindo visai kita mintis – tereikia idėją paversti įdomiu renginiu, ir į kurortą plūs ne tik lietuviai, bet ir rusai, baltarusiai, ir net labiau egzotiški užsieniečiai. Būtent Stintų šventė, sumanyta prieš aštuonerius metus, praėjusį šeštadienį visus viliojo į...