Senus kaip pasaulis nusirašinėjimo būdus keičia nauji – įrašai MP3 grotuvuose, telefonuose

Alfredas PUMPULIS, 2011-11-28
Peržiūrėta
2560
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Senus kaip pasaulis nusirašinėjimo būdus keičia nauji – įrašai MP3 grotuvuose, telefonuose

Dažniausiai ne pačių gabiausių mokinių pasirenkami nusirašinėjimo būdai iki šiol stebina ne vieną: popieriukai kišenėse, formulės bei sąvokos užkeverzotos ant rankos arba švarko rankovės. Nusirašinėjimas – senas kaip mūsų pasaulis: apie jį be galo daug kalbėta mūsų tėvų, senelių laikais, sukurti ir vis dar kuriami metodai kaip nusirašinėti ir, be abejo, kaip su tuo kovoti.

 

Galima ir pirkti, ir nuomoti

Internete yra ne viena svetainė, kurioje gausu pasiūlymų „pasilengvinti“  bet kokius reikiamus  egzaminus. Už 60 litų galima įsigyti laisvų rankų įrangą su mini ausinėmis, ne daugiau kainuoja imtuvai – siųstuvai, mažytės kameros, įvairūs nešiojamųjų kompiuterių priedai. Iš išorės niekuo nuo paprastų nesiskiriantis rašiklis su ištraukiama „špargalke“ kainuoja 10 litų. Už dvidešimt litų galima nusipirkti nematomu rašalu užpildytą rašiklį, skirtą slaptam žymėjimui. Rašalas matomas tik įjungus rašiklio gale esančią lemputę. Visiškiems tinginiams galima pasinaudoti ir paslauga – už kelis litus spausdinamu nematomu rašalu.

Egzaminų įrangą galima ir išsinuomoti. Prekes galima užsisakyti internetu ir per porą dienų jas žadama pristatyti į užsakovo namus. Nusirašinėjimui palengvinti skirtą įrangą siūlančioje svetainėje skelbiama, kad pagrindiniai pirkėjai ir portalo lankytojai yra moksleiviai ir studentai nuo 10 iki 35-erių metų. Užsisakyti įtartino legalumo prekių siūloma nebijoti – informaciją žadama laikyti paslaptyje, užtikrinama, kad apie tai nesužinos nei mokytojai, nei tėvai.

 

Pasitaiko ir sąžiningų

 

Visiems nusirašinėjimui gerai žinomi MP3 grotuvai ar telefonai. Nors draudžiama jais naudotis per pamokas, retas kuris mokytojas išties juos draudžia ne tik per pamokas, tačiau ir per kontrolinius.  Jie – naujausi ir populiariausi nusirašinėjimo būdai. Dvyliktokas Dovydas Sušinskas, paklaustas, ar nusirašinėja, atsakė: „Šiemet išvis nenusirašinėju, dvyliktoje klasėje norisi, kad kiekvienas darbas būtų kaip pasiruošimas egzaminui“. Jis sakė: „ Jokių savo nusirašinėjimo metodikų neturiu, tačiau iš nusirašinėtojų esu girdėjęs: vieni užsirašinėja svarbiausius faktus ar formules ant rankų, kiti – ant lapukų, dar kiti įsigudrina įsirašyti informaciją į MP3  grotuvą ir per ausines klausytis, ką įsirašė, bet dabar labiausiai paplitęs sukčiavimo būdas – viską užsirašinėti į mobiliuosius telefonus, kadangi tai yra labai patogu“, – pasakojo D. Sušinskas.

Moksleivis taip pat pridūrė, jog nusirašinėjimas turėtų būti labiau kontroliuojamas, nes kitaip mokytojų pastangos mokyti nueina perniek. Be to, ir patys mokiniai įpranta nusirašinėti ir mano, jog ir per egzaminus viskas bus labai paprasta. Juokingiausia, moksleivio teigimu, būna tada, kai mokytojai patys mato, jog žmogus nusirašinėja, bet į tai visiškai nereaguoja: „Aš manyčiau, tokius mokytojus išvis reikėtų atleisti iš darbo, nes jie tik sužlugdo būsimą vaikų ateitį“, – pokalbį baigė pašnekovas.

 

Liniuote per nagus – ne išeitis

 

Stropius mokinius ugdanti, bet griežtą tvarką Palangos Vlado Jurgučio pagrindinėje mokykloje sukūrusi direktorė Laimutė Benetienė apie nusirašinėjimą pasakojo: „Nežinau, ar liniuote per nagus pliaukštelėti yra pats geriausias būdas atgrasyti mokinius nuo nusirašinėjimo. Mokiniams tiesiog reikia paaiškinti, jog nusirašinėjimas gali išgelbėti tik vieną ar kitą kartą. Tačiau ateityje vis tiek teks išmokti pačiam“, – teigė Palangos V.Jurgučio pagrindinės mokyklos vadovė.

Palangos senosios gimnazijos vienuoliktokas Žvaigždynas Skalandžiūnas prisipažino kartais bandantis nusirašinėti.

Paprašytas papasakoti savo neprilygstamus nusirašinėjimo metodus, vaikinas užsirūstino: „Savo metodų neišduodu, kaip ir metodai mokytojams neišduoda manęs. Nusirašinėjimą suvokiu kaip labai lavinantį proto darbą, nes tinkamiems metodams sugalvoti reikia daug laiko. Geriau jau bandyti nusirašyti ir gauti trejetą, negu nenusirašyti ir gauti du! Moksleivis taip pat pridūrė, jog reikia žiūrėti į ateitį,  o ateityje sunku pasakyti, kur ir kada gelbės sugebėjimas nusirašyti“, – su humoru atviravo  jaunuolis.

Palangos senosios gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Jolita Vaičiulienė nusirašinėjimą vertina gan atlaidžiai: „Ši  problema, kiek esu pastebėjusi, nėra  labai aktuali. Pati dirbu su vyresnėmis klasėmis ir pastebėjau, jog subrendę mokiniai ta galimybe naudojasi kur kas rečiau. Man atrodo, kad per mano pamokas nusirašyti vargiai įmanoma“, – sakė J. Vaičiulienė.

Mokytoja taip pat pridūrė, jog nusirašinėjimas nėra toks jau blogas dalykas. „Manau, jei vaikas darydamas „špargalkę“ ar kopijuodamas tekstą palandžiojo internete, kad ir nukopijavo pastraipą, bet vis tiek ją perskaitė – jau yra gerai“, – dėstė moteris.

Nusirašinėjimas visais laikais buvo galvos skausmu mokytojams, egzaminų vykdytojams bei mokyklų direktoriams. Kita vertus, ar verta su tuo kovoti ar geriau tiesiog priimti kaip... faktą? 

Jūsų komentaras:

Donatas 2017-10-21 03:31 ([email protected] / IP: 73.45.79.142)
Vilniaus universiteto teises fakulteto prodekanas a.a. V. Cirtautas sakydavo: "Parodykite man isradingai parengta spargalka ir as pasirasysiu iskaita net neklausinejes". Spargalkos autoriui toks "informacijos" saltinis padeda, taciau kitam studentui, kuris neruose jos - jokios naudos. Spargalka - tai nuostabus ziniu koncentratas, kurio daznai net neprireikia, taciau su ja ramiau.

Taip pat skaitykite

Kai netekties skausmą išgyvena tavo draugas, tai priimi kaip savo asmeninę netektį ir ieškai žodžių užjausti, padėti, paguosti... „Šiandien vienas iš pačių didžiausių ir ištikimiausių Palangos draugų Larsas Tomas Larssonas man parašė, jog neteko savo mylimos sutuoktinės Gunillos – pasiglemžė liga, kurios medicinos pasaulis dar neišmoko iki galo pažaboti,“ – savo Facebook paskyroje šeštadienį...


Iš Ukrainos atvykę vaikai/paaugliai išgyvena skaudžius įvykius, todėl net ir apsistoję saugioje aplinkoje gali jaustis bei elgtis labai įvairiai: būti jautrūs, dirglūs, liūdni, nerimauti ir būti labai nerimastingi, atsiriboję, bijoti arba stipriai pykti, taip pat gali atrodyti viskam abejingi arba būti linksmi ir užsiimti jų amžiui įprastomis veiklomis, turėti stiprius besikeičiančių emocijų...


21-erių metų Marius Žostautas, prekybos centro „Maxima“ Palangos centre kasininkas-pardavėjas, pateko į didžiausio šalies maisto prekybos tinklo sausio herojų vienuoliktuką – už paslaugumą ir dėmesį klientams. Viena palangiškė nepatingėjo apie jai patikusį „Maxima“ darbuotoją parašyti jam padėką ir nusiųsti ją „Maxima“ vadovybei į...


3 būdai kaip išvengti breketų, kad dantys atrodytų gražūs

"Palangos tilto" informacija, 2019 11 04 | Rubrika: Sveikata

Jei net vien mintis apie jūsų metalinę šypseną verčia jūs krūptelėti nuo tokio vaizdo, tada siūlome jums apsvarstyti breketų alternatyvas. Kad išvengtumėte to baisaus metalinio vaizdo, ilgamečio gyvenimo pastoviai valant tarpdančius ir vis kovojant su maisto likučiais. O kur dar skausmas, kuris atsiranda įsidėjus šią įrangą. Jie yra plačiai paplitę, tačiau yra kitų būdų...


Sukaupta ilgametė profesinė patirtis, stažuotės Lietuvoje ir užsienyje, domėjimasis medicinos naujovėmis – tokia yra ilgametės Palangos reabilitacijos ligoninės neurologijos vyriausiosios gydytojos reabilitologės, o šiuo metu – Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus pavaduotojos medicinai, Juditos Daratienės kasdienybė.


Ar galima riboti žmogaus laisvę? Išgirdus tokį klausimą, niekam nekiltų abejonių dėl atsakymo – žmogaus laisvės niekas negali riboti. Tačiau kai vienokios taisyklės galioja žmogui, gyvenančiam savarankiškai, kitam, gyvenančiam tam tikroje įstaigoje, reikia prisitaikyti prie kitokių taisyklių. Bet kaip prisitaikyti, kai iki šiol buvo leidžiama gyventi laisviau. Taip...


Net 14 kurorto daugiabučių namų keičia savo veidą – Palanga vadinama viena „dėžučių“ renovacijos lydere šalyje. Bet renovacijai šalyje – ir Palangoje – įgauti didesnį pagreitį koją kiša   netikslumai daugiabučių namų modernizavimo investiciniuose projektuose (DNMIP). Kai kuriuos jų reikės patikslinti, o tai reiškia, kad I-ojo...


Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras Saulius Simė. Kas dar nori „pavaryt“ ant kurorto vicemero?


Europarlamentaras bei partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas prisipažįsta, kad stengiasi kiekvienais metais atkakti atostogų į pajūrį, kur šalia Šventojoje jis turi akį traukiančią sodybą. Šią vasarą buvęs prezidentas nesulaužė tradicijos: minant pedalus Šventosios mišku – toli nuo Briuselio ir net Vilniaus šurmulio –...


Dažniausiai ne pačių gabiausių mokinių pasirenkami nusirašinėjimo būdai iki šiol stebina ne vieną: popieriukai kišenėse, formulės bei sąvokos užkeverzotos ant rankos arba švarko rankovės. Nusirašinėjimas – senas kaip mūsų pasaulis: apie jį be galo daug kalbėta mūsų tėvų, senelių laikais, sukurti ir vis dar kuriami metodai kaip nusirašinėti ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius