Gyvūnai žiemą dantimis nekalena

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-02-06
Peržiūrėta
222
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gyvūnai žiemą dantimis nekalena

Sniego pragarą, stingdantį šaltį žmogus įveikia technika, kastuvais, šilta apranga. O kaip išgyventi tiems, kurių namai – pusnyse paskendę miškas ir laukas? Tačiau specialistai tvirtina, kad miško gyvūnams pavojaus mirti iš bado ar šalčio nėra. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kretingos skyriaus medžioklės žinovas Antanas Račinskis „Palangos tiltui“ sakė, kad padėtis miške nėra baisi. Jo teigimu, išgyventi gyvūnams padeda Palangos bei Šventosios moksleiviai, medžiotojų klubo nariai ir geros valios žmonės, kurie nesibodi šalčio ir mielai pamaitina miško žvėris. „Miške sniego nėra daug, tad laukuose gyvūnai dar išsikapsto žalumynų, nevengia šie užsukti ir į šėryklas, kur gyvūnams gėrybių kiekvieną savaitę palieka medžiotojai“, – patikino A. Račinskis.

 

Apsaugo ir kailis

Žiema pavojinga silpniems, ligotiems žvėrims ir paukščiams, vėlai gimusiems jaunikliams, bet jeigu sveiki gyvūnai gali pasiekti maistą, jeigu sniego danga netrukdo jiems keliauti, padėtis nekelia nerimo. Stambieji miško žvėrys – briedžiai, šernai ir kiti – didelių problemų neturi. Briedžiai minta įvairiomis šakelėmis, tad jiems papildomai pašaro nereikia. Elniams tik šiek tiek reikia papildomo pašaro. Dažniau į šėryklas paėsti užsuka ir šernai. „Miškuose problemos nėra, laukuose taip pat sniego danga nėra tokia stora ir kieta, kad negalėtų atsikasti želmenų“, – aiškino A. Račinskis. – Šalčiai žvėrims taip pat nėra baisūs – kailis žieminis. Jeigu sunki žiema užtruks, neabejojama, jog gyvūnų aukų miškuose bus. Tačiau problemos šiuo metu tikrai nėra, o kaip bus toliau – matysim“.

Svarbiausia – kuo mažiau gyvūnus trikdyti, kad jie galėtų likti tuose pačiuose guoliuose. Norintieji padėti žvėrims turėtų žinoti, kad šie nemėgsta kultūrinių pievų šieno, nes jis grubus, be lapų, ir duoti tik jiems tinkantį pašarą.

Paukščių gyvenimas per šalčius panašus. Jų žieminis apdaras yra šiltas (paskaičiuota, kad mažučio, keletą gramų sveriančio nykštuko pūkų ir plunksnelių žiemą būna tūkstančiai), todėl naktį šakose miegantys paukščiai pašiaušia plunksnas, save apsupa storu apsauginiu sluoksniu. Jis šildo, nepraleidžia šalčio. Nemažai žiemos paukščių šaltomis naktimis miega inkiluose, drevėse, namų palėpėse, kai kas – upių krantuose, po ledo nuolaužom.

 

Žiemos miegas

Kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, žiurkėnai, švilpikai bei ežiai žiemos mėnesiais nugrimzta į gilų miegą. Prieš užmigdami jie kelis mėnesius sočiai maitinasi ir užsiaugina riebalinį sluoksnį, kurio turi pakakti visai žiemai. Žiemos miegas tam tikra prasme yra būdas išgyventi, nes šie gyvūnai šaltuoju metų laiku negali susirasti pakankamai maisto. Miegant kūno funkcijos susilpnėja iki minimumo: nukrinta kūno temperatūra, sulėtėja širdies plakimas ir kvėpavimas. Kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, barsukai ir lokiai, ilsisi tik esant žemai temperatūrai. Vos atšilus jie atsibunda ir eina ieškoti grobio. Orui atvėsus šie gyvūnai miega toliau. Varlės, gyvatės ir daugelio rūšių vabzdžiai žiemą sustingsta. Jie guli kaip negyvi ir kantriai laukia pavasario.

 

Būta ir blogiau

Anot sinoptikų, Lietuvoje ne mažiau rūsti žiema buvo 1995-1996 m. Tada šaltis spustelėjo lapkritį ir neatleido iki pat kovo pabaigos. Be to, gausiai snigo. Tą žiemą nugaišo kas antra stirna, daug kitų žvėrių. O likusieji buvo labai išsekę. Prireikė kelerių metų, kad atsistatytų žvėrių populiacija.

Žmogaus pagalbos reikia ne tik žvėrims, bet ir paukščiams. Patariama iš eglišakių suręsti slėptuvių-šėryklų kurapkoms, pagaminti lesyklų kitiems sparnuočiams ir kasdien paberti lesalo. Kuo lesinti paukščius? Jiems negalima siūlyti to, ko negalima ir mažam vaikui: sūdytų, su prieskoniais, maisto atliekų, pasenusių produktų. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kodėl nėra tualetų prie senųjų kapinių?

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 23 | Rubrika: Skundų dėžutė

Užėjusi į PT redakciją, ponia Zita pasiskundė, kad prie senųjų miesto kapinių nėra jokio tualeto. „Yra tik rodyklė, nurodanti naudotis tualetu laidojimo namuose, bet tai – nepatogu, ypač senjorams,“ – sakė palangiškė.


Aleksandras Jokūbauskas, naujasis miesto savivaldybės Tarybos narys, gavęs mandatą iš jos pasitraukus socialdemokratui Danui Paluckui, žodžio kišenėje neieško. Dar daugiau: praėjusioje Tarybos kadencijoje pliekė valdančiąją koaliciją ir nestokojo kritikos strėlių merui. Tačiau išskirtiniame interviu „Palangos tiltui“ žinomas miesto advokatas buvo...


Kasmet spalio 4-ąją pažymime Pasaulinę gyvūnų dieną – Palangos lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“ yra ekologinės krypties ikimokyklinė įstaiga. Tad mūsų tikslas – mokyti mažuosius pažinti, tyrinėti, saugoti gamtą, suteikti žinių apie supančią aplinką, gyvūnų globą ir priežiūrą.


Vienoje iš gražiausių Antikos sakmių minimi tokie mitologiniai pabaisos, kurie maitinosi akmenimis ir kas rytą kruopščiai ruošdavosi jų medžioklei. Visiškai nenustebome, kai tolimame Kolorade Brekenridžo (Breckenridge) kurortiniame miestelyje taip pat išgirdome išsireiškimą apie „grybų medžioklę“ („hunting of...


Jau nuo amžių gelmių buvo aišku, kad žiemos viduryje, ypač Palangoje, prieš arktinius vėjus papūsti, kaulus geliančias žvarbanas įveikti esame bejėgiai, „skystakiaušiai“, kaip pasakytų Antanas iš Kretingalės. Be laiko nėra nė vaiko, nė pavasario. O pavasario pumpurai lengviau gims irgi iš vand eniu virstančių sniego sėklų. Žvelgi į gamtos metų...


Gyvūnai žiemą dantimis nekalena

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 02 06 | Rubrika: Miestas

Sniego pragarą, stingdantį šaltį žmogus įveikia technika, kastuvais, šilta apranga. O kaip išgyventi tiems, kurių namai – pusnyse paskendę miškas ir laukas? Tačiau specialistai tvirtina, kad miško gyvūnams pavojaus mirti iš bado ar šalčio nėra. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kretingos skyriaus medžioklės žinovas Antanas Račinskis...


Savivaldybė išsigando sniego, kurio dar nėra

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2011 12 01 | Rubrika: Savaitės komentaras

Palangos savivaldybės tarnautojai taip nutolę nuo realaus gyvenimo, kad nebemato, kas darosi už lango.  


Vaikai - padeda, brakonieriai - žudo

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 02 07 | Rubrika: Miestas

Šalta bei snieginga žiema sukelia problemų ne tik žmonėms, bet ir miško gyventojams. Esant dideliems šalčiams kai kurie gyvūnai nebesugeba susirasti reikiamo kiekio maisto miške, kadangi viskas būna įšalę, todėl į pagalbą gyvūnams skuba girininkai, medžiotojai bei savanoriai moksleiviai.


Palangoje sniego kasėjai nereikalingi

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 01 10 | Rubrika: Miestas

Tokios sniegingos žiemos kai kurie žmonės net nėra matę per visą savo gyvenimą. Sniegas vairuotojus priverčia keiksnoti kelius, įmonių darbuotojus - samdyti sniego kasėjus. Rankomis trina tik tie, kurie duonai užsidirba būtent iš sniego valymo darbų. Pasidomėjau, ar Palangos įmonės yra apsirūpinusios specialiais darbuotojais, kurie valo sniegą aplink pastatą ar nuo stogų daužo varveklius....


Prasidėjusios medžioklės ypatumai

Rasa GEDVILAITĖ, 2009 11 01 | Rubrika: Miestas

Susibūrusio Palangos medžiotojų būrelio, vadovaujamo Roberto Žliubo, nariai turi vieną bendrą bruožą – juos visus įsuka azarto verpetas, vos pakliuvus į gamtos apsuptį. Pasitinkant Šv.Huberto - medžiotojų dieną, kuri bus minima lapkričio 3-ąją, palangiškiai džiaugiasi nauja pramoga – prasidėjo medžioklės su varovais sezonas, suteikdamas aštresnių pojūčių medžioklės gerbėjams. Nuo seno...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius