Šventosios medžiotojai organizavo šventojo Huberto atlaidus

Palangos tiltas, 2015-11-05
Peržiūrėta
59
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šventosios medžiotojai organizavo šventojo Huberto atlaidus

Lapkričio 3 dienos vakare į Švenčiausiosios Mergelės Marijos, Jūrų žvaigždės bažnyčią rinkosi vietiniai medžiotojai šventiškai nusiteikę paminėti medžiotojų globėjo – šventojo Huberto – dienos. Naujoje išpuoselėtoje bažnyčioje hubertinės Mišios buvo aukojamos pirmą kartą. Beje ir vietinio klebono Vidmanto Griciaus, aukojusio šias Mišias, praktikoje tokio atvejo, jo žodžiais tariant, dar nebuvo. Po Mišių klebonas pažadėjo, kad tokį renginį organizuosime vėliau ir tikėsimės gausesnio dalyvių skaičiaus.
„Šventojo Huberto diena Europoje – tai sena tradicinė medžiotojų šventė, kurios ištakos siekia net gilius Antikos laikus. Senovės graikų medžiotojai garbino Artemidę, romėnai Dianą. Lietuvių pagonybės laikais medžioklės deivė buvo Medeinė, todėl manoma, kad nuo šio vardo galėjo kilti ir žodis „medžioti“. Tokias medžioklės deives tuometiniai menininkai vaizduodavo kaip žavias moteris, – iškilmingų Mišių metu kalbėjo Šventosios klubo aktyvus medžiotojas ir visuomenininkas Vytautas Dirmeikis, – nes drąsiam medžiotojui, kaip tikram vyrui, tik moters grožis ir jos malonės išraiška buvo suvokiama, kaip sėkmingos medžioklės pasekmė“.
Krikščionybės epochoje medžiotojo dvasinis pasaulis siejamas su Kristumi, kurio įvaizdis atsispindi medžiojamojo elnio ragų fone auksinio kryžiaus pavidalu. Juk Antikos laikų despotiškas ir žiaurumu persunktas požiūris tada nebuvo palankus nei žmogaus, nei medžiojamojo žvėries atžvilgiu. Turtuoliai viską vertino tik beribės naudos, savanaudiškos prabangos bei pramogos požiūriu, tačiau su krikščionybės pirmųjų idėjų sklaida jau buvo susimąstyta ir apie gamtosaugos problemas. Vergovinės santvarkos despotizmo sąlygomis atvirai tokia tema kalbėti buvo nesaugu, todėl dažnai gimdavo gražios legendos apie nuostabius elnius, kuriems tarp ragų švytėdavo nukryžiuotojo Jėzaus vizija.
Šventasis Hubertas – tai medžiotojo nesėkmių, fizinių ir moralinių kančių istorija, kuri būdinga kiekvienai mąstančiai, o neretai ir klystančiai asmenybei. Apie tai byloja įvairios šventųjų biografijos, kuriose po nusidėjėlio kauke dažnai slypėdavo racionalaus mąstymo pradas. Toks buvo ir Hubertas, gimęs 656 metais kilmingoje šeimoje, jaunystėje linkęs pasinerti įvairiausių malonumų sūkuryje, ypač mėgęs medžioklę. Pasakojama, kad Didžiojo penktadienio ryte, kai minima Kristaus nukryžiavimo ir kančios diena, jis išvyko į medžioklę – žudyti. Istorija su elniu, kuriam tarp ragų spindėjo auksinis kryžius, atskleidžia Huberto tą didžiulį dvasinį virsmą, kuris iš esmės pakeičia jo požiūrį į dvasinį pasaulį, o taip pat ir į medžioklę.
Šventų Mišių eigoje buvo iškilmingai paskelbti Šventosios medžiotojų klubo narių vardai ir pavardės, kurie jau išėjo Anapilin arba, anot Amerikos indėnų terminologijos, pasitraukė į „amžinos medžioklės šalį“. Kolegų prisiminimas bažnyčioje buvo pagerbtas tylos minute, o vėliau prie vaišių stalo klebonijoje ne kartą dar paminėtos šių aktyvių ir klubo veiklai nusipelniusių medžiotojų nuopelnai medžioklės ir gamtosaugos srityje.
Medžiotojų šventę savo apsilankymu pagerbė Šventosios seniūnė Veronika Skeberdytė ir jos pavaduotojas Eugenijus Čilinskas. Šventojiškių medžiotojų ir jų vadovo Viktoro Botino iniciatyvą tą vakarą nuoširdžiai palaikė Palangos medžiotojų klubo delegacija ir „Šilo rago“ medžiotojų būrelio atstovai. Buvo tikėtasi, kad šią iniciatyvą aktyviai palaikys ir visi kiti LMŽD Kretingos rajono skyriaus medžiotojų kolektyvai, kurių vėliavos galėjo įsilieti į šventės didingumą. Juk tai nuostabus renginys, skirtas nustatyti artimesnius medžiotojų ryšius su visuomene. Norime, kad kitais metais hubertines organizuotų ir mus pasikviestų kiti rajono medžiotojų klubai. Tikrai atvyksime.

Donatas ŽUOLYS

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėjusį savaitgalį Palangos teniso kortuose vyko turnyras, kurį organizavo Simas Kučas ir Otilija Norkutė. Čia susirinko visi teniso mylėtojai ir entuziastai, tarp kurių buvo ir Edgaras Jankauskas, Ervinas Kvitkauskas, Vladas Numavičius ir kiti.


Lapkričio 3 dienos vakare į Švenčiausiosios Mergelės Marijos, Jūrų žvaigždės bažnyčią rinkosi vietiniai medžiotojai šventiškai nusiteikę paminėti medžiotojų globėjo – šventojo Huberto – dienos. Naujoje išpuoselėtoje bažnyčioje hubertinės Mišios buvo aukojamos pirmą kartą. Beje ir vietinio klebono Vidmanto Griciaus, aukojusio šias...


Šventosios uoste vyksta valymo darbai

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 04 13 | Rubrika: Miestas

Šventosios uosto direktorė Airida Čėsnienė informavo, kad nuo balandžio pirmosios dienos prasidėjo uosto valymo darbai. Konkursą laimėjusi Latvijos kompanija „BGS“ jau kurį laiką valo Šventosios uostelio įplaukos kanalą. Iš viso planuojama iškasti per 66 tūkstančius kubinių metrų grunto. Jis nebus plukdomas į jūrą, o liks formuoti būsimo Šventosios uosto teritorijai. Nuo 20-30 centimetrų...


Rinkliavos Šventosios uoste atbaidys žvejus?

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 03 23 | Rubrika: Miestas

Šventosios uoste išplaukus ledams prasidės darbai, kad pirmieji laivai čia galėtų švartuoti birželį. O  iki to laiko norima turėti patvirtinus rinkliavų dydžius, tačiau siūlomi įkainiai jau atbaidė žvejų norą švartuotis būsimame uostelyje. „Mes siūlome, jog iki šešių metrų laivams reikėtų mokėti 25 litus, t.y. 300  litų per mėnesį, 6-10 metrų laivui para kainuotų 35 litus, tai...


Šventosios uostas taps ispanišku

www.ve.lt, 2010 01 20 | Rubrika: Miestas

Praėjusį antradienį Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijoje Ispanijos inžinierių, konsultantų bei architektų kompanijos „Alatec“ direktorius regioninėms konsultacijoms Enrique Uribarri pristatė Šventosios jūrų uosto atstatymo galimybių studijos tarpinę ataskaitą.


Šventosios upė neužteršta

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 28 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę susirūpinę šventojiškiai pranešė, kad Šventosios upė užteršta neaiškios kilmės teršalais. Nuvykus ir apžiūrėjus upės vagą pastebėta, kad vanduo parudavęs ties Beždžionių tiltu bei uosto teritorijoje. Prie Šventosios upės meškeriojęs žvejas tikino, kad per dvidešimt metų nebuvo matęs tokia spalva nusidažiusios upės.


Šventosios uostui paskirta teritorija

„Palangos tilto“ informacija, 2009 10 03 | Rubrika: Miestas

Susisiekimo ministerijos teikimu atkuriamam Šventosios valstybiniam jūrų uostui Vyriausybė paskyrė 15,3 hektaro ploto žemės sklypą ir 209,6 hektaro išorinę akvatoriją. Jie bus naudojami uosto molams, krantinei, laivybos kanalui ir kitai būtinai infrastruktūrai įrengti.


Šventojoje Klaipėdos apskrities viršininkas Arūnas Burkšas, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius Eugenijus Gentvilas, Palangos miesto savivaldybės meras Vytautas Stalmokas su savivaldybės administracijos direktoriumi Valerijumi Kuznecovu bei laikinuoju miesto vyriausiuoju architektu Svajūnu Bradūnu, dalyvaujant Šventosios seniūnui Eugenijui Čilinskui, aptarė Šventosios...


Šeimos dienos renginiai Šventosios mokykloje

N.Šauklienė, mokytoja, 2009 05 23 | Rubrika: Miestas

Visą praėjusią savaitę Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko renginiai, skirti Tarptautinei Šeimos dienai.


Futboliukas sužavėjo Šventosios moksleivius

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 04 | Rubrika: Kultūra

Lyg epidemija ar „smagus virusas“ po Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklas pasklido Lietuvos futbolo federacijos vykdomas projektas „Futboliukas“. Šiemet projekte dalyvauti panoro per 80 mokyklų visoje Lietuvoje, tačiau atrinktos – tik 24. Tarp jų – ir Šventosios pagrindinė mokykla.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas